אוטובוס, רכב או ללכת ברגל?

נראה שלא רק אני התעוררתי היום באיחור בגלל שהטלפון התאים את עצמו עצמאית לשעון חורף – חודש לפני הזמן. למרות הלחץ, התארגַנו עם הילדים במהירות, ויצאנו בזמן – אבל קצת אפופים… אז כשיצאתי חשבתי – אולי לחכות לאוטובוס? ואולי אפילו – לקחת את האוטו??

מצד אחד אוטובוס זו האופציה היקרה ביותר – ברגל לוקח 20 דקות, באוטובוס לא הרבה פחות אם בכלל, כך שזה סתם עולה עוד 5.50 ש"ח (כרטיסיה). מצד שני אוטובוס חוסך את ההליכה (אבל מספק אימון בעמידה אתגרית…). ואולי זה בכל זאת יהיה מהר יותר? בסוף הלכתי ברגל, ודי מהר הבנתי שתכף האוטובוס באמת יגיע, ואולי חבל שלא חיכיתי לו בכל זאת…

אם הייתי לוקח את האוטו, לעומת זאת, זה היה יותר מהר, וכנראה הכי זול – כרגע הילדים נוסעים באוטובוס, ומשלמים 3.45 כל אחד (כרטיסיה). אם גם אני וגם אשתי לוקחים אוטובוס (5.50 כל אחד), אז זה יוצא ביחד 17.90 כיוון אחד (כל בוקר!). באוטו זה היה הרבה יותר זול: גוגל טוען שמהבית, דרך בית הספר ומקום העבודה של אשתי, זה קצת פחות מ-6 ק"מ. אם האוטו עושה בעיר עשרה קילומטר לליטר (נגיד שיש המון פקקים), אז זה יהיה 0.6 ליטר, שיעלה לנו פחות מ-5 ש"ח. נכון – אם מתלבטים האם לקנות רכב או לא – יש אלף עלויות אחרות (ריבית על ההלוואה, ביטוח, טסט, ירידת ערך…) אבל אם מתלבטים האם להשאיר את הרכב שכבר יש לכם בחנייה או לקחת אותו – זה רק דלק – ואולי טיפה בלאי (למרות שגם בחנייה יש בלאי – קרה לכם שנהג חולף הוריד לכם מראה?). אה – בעבודה יש חנייה חינם.

כאמור – בסוף הלכתי ברגל, ואכן באמצע הדרך עקף אותי האוטובוס. האמת – שמחתי שבסופו של דבר יש תמורה. אלא מה – בהמשך הדרך עקפתי אותו בחזרה כשהוא עמד בפקק של רחוב עזה. לתחנה ליד העבודה שלי הגענו פחות-או-יותר ביחד… בקיצור – גם יקר וגם נותן (לי, לפחות) שרות זהה להליכה ברגל.

במסמך של מממ מלפני כמה חודשים דווקא מגיעים למסקנה שכרטיס אוטובוס בישראל מאוד זול בהשוואה בינלאומית, אבל תמורת המחיר הזול גם מקבלים שירות גרוע. בדמארקר כתוב שאכן האוטובוס יקר יותר מהרכב הפרטי, אבל נראה לי שהם התבססו על בדיקה די שטחית של עמותת אור ירוק.

אז למה בכל זאת אני ממשיך לקחת אוטובוס? שאלה טובה. אולי כי הוא משאיר לי את האפשרות לחזור ברגל? אולי כי אני שונא לנהוג? בטוח שזו לא בחירה הגיונית. בכל מקרה, כלכלית עדיף לקחת את האוטו, ללכת ברגל, או (הכי יעיל) לתקן סוף סוף את הפנצ'ר באופניים.

 

מאז שנות ה-1970 בירושלים, מאז שנות ה-1990 עם משפחה, ומאז 2000 עם ילדים. למדתי אדריכלות ותכנון עירוני, משתדל לעזור למי שאני יכול, וככה לעשות קצת מכל דבר. רוב הזמן עסוק במחקר ובתכנון במכון ירושלים לחקר ישראל.3 תגובות

 • ספטמבר 29, 2014

  עמית (אחר)

  כמה תחנות כאלה נשארו? לדעתי זה כבר סוגשל מבנה לשימור.

 • ספטמבר 30, 2014

  יאיר

  תחנות אוטובוס הן כמו גירסאות אופיס – מגירסה לגירסה הו נהיות יותר מעוצבות ופחות שימושיות… נראה לי שאין כבר כאלו (אולי העבירו אותן למזרח העיר). סתם תמונה ישנה שאני אוהב.

 • נובמבר 4, 2014

  גלי

  כרטיס אוטובוס מזמן לא עולה 5.50…