עדי אשכנזי מעצבנת

אתמול בערב (שישי) שודרה התכנית של עדי אשכנזי "מה זה השטויות האלה?", הפעם הנושא היה ירושלים. דודו צפה בתכנית ולהלן רשמיו הזועמים:

לאלו מכם שאינם צופים בטלוויזיה ביום שישי או אין ברשותכם טלוויזיה בבית או סתם לא ראו את התוכנית אספר בקצרה את שהתרחש בתוכנית.
כמובן לא ציפיתי לתוכנית שתמנע מלהיות מפוצצת בקלישאות אבל זוהי הייתה הדוגמא הבולטת ביותר כיצד תוכנית טלוויזיה של הזכיינית המהוללת קשת שוחטת את ירושלים ואת דימוייה. מעבר לתגובתם הצפויה שזו תוכנית הומור, שמאחוריה הם יכולים להתחבא בתואנה שלא הייתה להם כוונה להשחיר את ירושלים, הם ערכו והפיקו אותה והיו מודעים לכך כי הם יודעים שלא יקרה להם כלום ובעיקר, הירושלמים יהנהנו בהסכמה או יתייאשו ויגידו אין מה לעשות.

בקצרה אספר על התוכנית:
בתוכניתה של עדי אשכנזי ניתן להבחין בלייב(מוקלט) כיצד התקשורת התל-אביבית שוחטת את ירושלים. תוכנית של כמעט שעה בה עדי עלתה לי-ם עם קרובי משפחתה שהלכו לאיבוד לאחר שעזבה אותם בכותל, איבדה אותם והחלה במסע חיפוש אחריהם. מה יעשה עורך ומפיק תל-אביבי מצוי? יראה את עדי הולכת לאיבוד  ברובע המוסלמי ובמאה שערים, ממש מבוך ירושלמי לעומת הקוהרנטיות התל-אביבית.
אין עיר, אין לגיטימציה, אין פה כלום רק ערבים וחרדים שעפ"י משנתם התל אביבית -ליברלית  "גם הם בני אדם" אבל מסתבר שמשנתכם הליברלית מתייחסת לאדם כפי שהוכרז בהצהרת זכויות האדם והאזרח של צרפת דהיינו רק ללבנים.
לפני שעדי פנתה למאה שערים היא יצאה משער שכם ועלתה על אוטובוס סובב ירושלים נאנחה ואמרה משהו בסגנון "זה שלנו" והחלה לחבק את הנהג כאילו יצאה עכשיו מהמערכה בלבנון. משם פנתה גברת עדי אשכנזי למאה שערים הסתובבה חצי יום(בתלבושת צנועה יש לומר) עם צוותה ועם מצלמות, מה היא ציפתה שיזמינו אותה להקפות שמחת תורה?! משמרות הצניעות הגיעו והתחיל שם בלאגן רציני, ירושלים בתפארתה נחשפת לעיני כל ועדי והצלמים בורחים על נפשם, האם אירוע בתים מבפנים זכה לאותה חשיפה?!
בשביל לתקן את המעוות הראו את עדי מסתופפת בפינת רחוב בשעת לילה ופונה לאדם חרדי מבוגר שמדבר אליה בנועם ואומר לה שיהיה בסדר, דהיינו אחרי ששחטו את דמותה של ירושלים, בשביל התקינות הפוליטית, הראו שיש גם חרדים אנושיים.
התייעצתי עם ידידה שלי שעבדה בעבר במחלקת פניות הציבור של הרשות השנייה היא אמרה שתשמח לעזור לנו ליצור באז תקשורתי ולהפנות אותנו לכל הגורמים הרלבנטיים. אני אישית לא מוכן יותר לשתוק, ושקשת הזכיינית תתחבא מאחורי אמירה שזו תוכנית הומוריסטית או שאני /אנחנו הירושלמים  בעלי סף רגישות נמוך,במידה ויכינו תוכנית דומה על תל-אביב הפלורליסטית ייצלמו את ההזנחה, הערבים ויפו כפאר היצירה הציונית?

אני אומר שיש מה לעשות, נמאס לי שכל ילד שמקבל מקלדת ליד בכל אתר חדשות ארצי שוחט את ירושלים דרך המשקפיים התל-אביביות שלו.
אודה על תגובותיכם, אני אישית מתחיל לפעול החל מיום א'. 

הקישור לתכנית למי שלא צפה.

בן 36, ירושלמי מלידה, אבו-אל בנאת עם תעודות. בין יום מילואים אחד לשני עוסק בהתחדשות עירונית עבור חברת "מוריה".11 תגובות

 • אוקטובר 27, 2007

  עמית

  גם גת כתבה על התכנית אצל לרמן http://lerman.blogli.co.il/archives/332
  אני ראיתי את העסק באתר קשת ולא בלייב, המילה שקפצה לי לראש הייתה אוריינטליזם, רק כשכאן האוקסידנט שמגדיר את האוריינט נמצא מרחק 40 דקות נסיעה. הקטע במאה שערים הוא פשוט חרפה. הרמה להנחתה במובן הכי נחות של המילה.
  דודו, לגבי מה שאתה רוצה לעשות- לא הייתי מדבר עם דוברות העירייה, הם לא ימצאו את התחת של עצמם גם אם יחפשו בשתי ידיים. כתוב מאמר דעה לאחד העיתונים/ אתרים. שפוך חמתך על עדי אשכנזי ויותר מזה היא לא שווה התעסקות. העיר הרי לא צריכה לגיטימציה לא ממנה ולא מהזכיינית שלה.

 • אוקטובר 27, 2007

  דודו

  עמית
  אם תראה את מייל התגובה ששלחתי לפולקמן תבין שהדבר האחרון שאני מחפש זוהי לגיטימציה מהטיפשה הזו. העליתי את רעיון הדוברות כי חשבתי שהם יוכלו לעזור ולפי תגובתך ותגובת פולקמן זה לא רעיון טוב, סבבה. מצידי להגיע לראש העירייה ולניר ברקת שהם יעזרו לנו.
  השאלה איך אני מגיע לפרסום מאמר דעה בהארץ, וואלה כפי שאתה כתבת? ושנית אני לא רוצה שנפסיק שם. אני רוצה שניצור מצב כאשר כל פישר מבצע דה לגיטימציה לירושלים תהיה לנו זכות התגובה הראוייה ולא הבנאלית. אני לא רוצה לקחת את עדי לסיבוב מועדונים ושלא תראה את הצעירים או הפקקים בסופ"ש במרכז העיר, מצידי היא יכולה להישרף לא לפני שאני אדבר איתה ואגיד לה מה אני חושב עליה

 • אוקטובר 27, 2007

  עמית

  ראיתי את המייל רק אחרי התגובה שלי. לגבי הארץ יש אפשרות לכתוב מאמרי אורח, רשום שם בחלק ב' לדעתי מה הכתובת. וואלה- תתקשר ותבקש לדבר עם עורך תרבות, NRG יש לך הכתובת לא?
  לגבי מהלך ארוך יותר- נראה.

 • אוקטובר 27, 2007

  עוד בלוג תל-אביבי

  “מה זה השטויות האלו”…

  פוסט אורח מאת גת.
  רק בשנתיים האחרונות אני מתחילה להבין עד כמה התקשורת בארץ מוטה ומרוכזת בתל-אביב. עד שלא חייתי בתל-אביב פשוט לא הייתי ערה לע….

 • אוקטובר 28, 2007

  עמית (אחר)

  החרדי המבוגר שעליו כתבת הוא דמות מוכרת למדי (רק שכחתי את שמו ומאיפה הוא מוכר לי…).

  אגב, אני לא מאשים את עדי אשכנזי או אפילו את ההפקה (אני חושב שמדובר בחברת "מטר פלוס" ולא בזכיינית ערוץ 2 קשת) על רמת הקלישאיות של תוכניתה. סביר להניח שאף אחד מצוות ההפקה לא היה בירושלים בעשור האחרון (במקרה הטוב), ולזכותה ייאמר שבתחילת התוכנית היא גם צוחקת על כל אותם ישראלים שאומרים "ירושלים? אין, אין" כי אין להם שום דבר להגיד על העיר שמעולם לא ביקרו בה.

  חשוב גם לציין עוד קלישאה שחמקה אולי מעיניך, שלירושלים מגיעים רק כדי להראות אותה לקרובים מחו"ל…

  וכמובן אאחל לך הצלחה במאבק הצודק. הגיע הזמן להגיב ולא לעמוד בצד מבויישים מול מסע שיטתי של דה-לגיטימציה לעיר שמתנהל כבר שנים בתקשורת המיינסטרים שלנו.

 • אוקטובר 28, 2007

  אמיר, ת"א

  לא ראיתי את התכנית (לא צופה כ'כ בערוץ 2), אבל חבל על כל התסכול ורגשי הנחיתות שמאפיינים את הטקסט שכתבת. למה להתרגש מתכנית מטומטמת בערוץ 2? מה גם שהעובדה שהרבה מאוד חילונים בישראל רואים את ירושלים כעיר חרדית-ערבית היא לא רק המצאה תקשורתית, אלא גם תוצאה של מציאות אובייקטיבית עצובה, ואי אפשר להתעלם מזה. אז ברור שאנשים תרבותיים יודעים גם על הרבה דברים שווים שיש בירושלים, אבל אנשים תרבותיים בדרך כלל לא משדרים בקשת ורשת.

  דרך אגב, אני מוכן לשים כסף שלפחות חצי מההפקה של התכנית הזו הם ירושלמים לשעבר, אפילו כאלה שיש להם משפחה בבירה, בטח לא "אנשים שלא ביקרו בירושלים כבר עשר שנים". שוק התקשורת ה"תל אביבי" הרי מוצף, כמו שיודע כל מי שמקבל תלוש משכורת מגוף טלוויזיה/עיתון/רדיו/אתר חדשות, בירושלמים וחיפאים לשעבר. והם הרבה פעמים אלה ש"שוחטים" כדבריך באכזריות את העיר ומלכלכים עליה הכי הרבה ולועגים לכל מי שנוסע לבקר בירושלים מדי פעם (אני 'עולה' פעם בשבוע, ואנשים במקום העבודה שלי רואים בזה ממש טירוף)- וזה בא ממקום של כאב וכעס.

 • אוקטובר 28, 2007

  נעמה

  מענין שהיה מי שחשב שהתוכנית דווקא עשתה שירות טוב לירושלים.כה אמר חגי חיטרון בעיתון הארץ:
  "עדי אשכנזי באה ללעוג, לנער מוסכמות של הערצה שדבקו בירושלים. יצא ההפך: סרט מעודד תיירות שמביא בצורה מושכת עין את הרבגוניות של העיר, מציג אותה כאטרקציה של נוף, ארכיאולוגיה, פסיפס לאומים. עם זאת מפתיע לגלות שהתוצאה ההפוכה מתקבלת בלי שהקומיקאית נכשלת במטרתה העיקרית: לשעשע. אשכנזי משחקת להפליא, בונה דמות משכנעת, מקצינה את חוסר הקורקטיות עד לדרגה של דיבור על אלהים כ"יזיז" של עם ישראל. אותי זה הצחיק"

 • אוקטובר 28, 2007

  בן

  דודו,
  מה ציפית שיופיע בתוכנית? אתה כועס על ההומור הנמוך וחיזוק הסטיגמות בתרבות הסטנד-אפ או על הבחירה בירושלים כנושא לצחוק? הרי כל נושא שבועי בתוכניתה של אשכנזי מועלה על המוקד תוך הבלטת הסטיגמות שהן עפ"י רוב ה"קצוות" ולא המיינסטרים של העניין – כך גם בעניין ירושלים: "חרדים" "הכותל" "ערבים בעיר העתיקה", אותו שטנץ מוכר רק הפעם בנושא קרוב לליבנו ולא על לידה והריון או חו"ל..
  אני מסכים שהקטע במאה שערים היה יותר ממיותר, אך עם זאת אם מקבלים את אופי השימוש בסטיגמות בתוכניות מסוג זה אז התוכנית לא היתה נוראית כל-כך ואפילו כמה רגעים מצחיקים..
  אני חושב שצריך לחשוב טוב טוב מה בדיוק מרגיז כאן – עדי אשכנזי שצחקה על ירושלים (כמו על נושאים אחרים) או העובדה שעד שירושלים בטלויזיה זה בתוכנית בידור בלבד..
  בן (כן, זה שאתה מכיר.)

 • אוקטובר 28, 2007

  דודו

  אמיר
  תסכול יש ובשפע רגשי נחיתות ממש לא.
  הטקסט הכתבות מעלה נכתב תוך כדי שידורה של התוכנית ומתוך עצבים לרוב, אם הייתי יודע שעמית יעלה אותו כפי שהוא הייתי משתדל להיות יותר בהיר מחשבה ולבצע הגהה.
  לא שאני מצטדק פה אבל את עדי אשכנזי אינני רואה והסיבה היחידה שהוספתי לקשת עוד נקודה ברייטינג זה בגלל תוכניתה על ירושלים.

  נעמה , אני לא בטוח שאני ומבקר הטלוויזיה ראינו את אותה תוכנית.
  מה שאני ראיתי זה בעיקר ירושלים המפחידה, עיר של פסיכים ומתי חוזרים לת"א "השפוייה"

 • נובמבר 4, 2007

  herman

  יש לי בחילה מכל התלאביבים האלה שתוקפים לי את העיר. לא רוצה אותם פה, ושישארו בחוץ. אנשאללה שהחרדים יהגרו אליהם. הפלוצים המלוקקים האלה רק מכרסמים לנו בעיר.
  ועדי אשכנזי – לא יודע מאיפה ערוץ 2 גרר אותה, אבל מתאים לה מקסימום לשדר בערוץ הקהילתי של בית שאן או משהו. היו לי חרצפים יותר כשרוניים ממנה (וחלקם גם נראו טוב יותר).

 • אוקטובר 19, 2008

  הילה

  סליחה,
  אם כל הכבוד,
  עדי אשכנזי צוחקת על כל מיני נושאים!
  מה אתם כבדים?
  בתור ירושלמית חילונית, אני ממש לא נעלבתי ולהפך,
  מאוד נהנתי מן התוכנית.
  עדי אשכנזי היא סטנדאפיסטית מוכשרת שאין כמוה!!!
  עדי- יישר כוח.