הפנקס רושמת- ביקורת מקומונים

פינה חדשה תעסוק מדי שבוע במקומוני עירנו. באחד הפוסטים הראשונים שכתבתי באתר הזה פרקתי את כל תסכולי על "כל העיר" והמהפך שהעיתון עבר. כמה ידידים, שאת דעתם וכתיבתם אני מעריך עד מאוד, יעצו לי פשוט להתעלם מכל העסק הזה ולא להתייחס למוצר המדולל שאנחנו מקבלים. במבט לאחור אני חושב שזו לא הייתה עצה טובה מהסיבה הפשוטה שאין לנו כירושלמים את הזכות להתעלם מכלי תקשורת לא מתפקדים.

בשבוע שעבר ביקרתי כאן את רדיו ירושלים וכמה ימים אחר כך ראיינה יפעת ראובן מ"ירושלים" את עובד לוי מנהל הרדיו שאישר את טענותי אחת לאחת. ראובן ניסתה לשאול אותו למה השדרנית שלו מקריאה כותרות עיתונים במשך שלוש שעות כל בוקר או למה צמד הטרחנים אימבר ולוי מקבל את המשבצת הכי חמה ברדיו ומה ענה לה לוי?שהרייטניג שלהם מעולה וזה מה שחשוב.
אז הרדיו הלך. אולי הטלוויזיה תצליח? את טלעד מחקו לנו בזכות המכרז שהבטיח לתת ביטוי לפריפריה. רשות השידור גוססת וכנראה שבזכות הרפורמה החולה יונשם בתל אביב. ערוץ 10 מתעלם מהדרישה שישדר את את מהדורת החדשות שלו מירושלים וחדשות 2 נותנים פרשנות מרחיקת לכת לגבולות העיר ומרחיבים אותם עד לנווה אילן.

גם ברשת מצבנו לא משהו. היה פורטל אחד שניסה להרים תוכן מקומי עצמאי אבל התוכן המקורי שהוא מייצר כיום זה "גזור והדבק" לקומוניקטים שונים. אולי האתר הצנוע שלנו, יחד עם כמה נוספים שצצו, יוכלו לבשר על תוכן עצמאי, איכותי וירושלמי באינטרנט. הקישורים המלאים תחת הקטגוריה "ירושלים 2.0" משמאלכם.

נשארנו עם העיתונות הכתובה, שעוברת תקופות קשות בלי קשר לירושלים. לתל אביב יש שבעה מקומונים שמסקרים אותה, שלושה ארציים: "ידיעות", "מעריב" ו"הארץ". ארבעת האחרים הם בלעדיים לתל אביב: "העיר", "ידיעות תל אביב", "זמן תל אביב" ו"טיים אאוט". ומה לנו יש? שלושה מקומונים ועוד לא דיברנו על כמה מתוכם נכתב בתל אביב ומועבר בסינדיקציה לירושלים. עם ההיצע המדולדל הזה של כלי תקשורת אנחנו צריכים להסתדר ולנהל סדר יום בסוגיות כבדות משקל: מזרח-מערב העיר, מצב התרבות, שימור מול פיתוח, יחסים בין תרבותיים ועוד שורה ארוכה של שאלות חברתיות ואנושיות. עם כל הסוגיות האלו על הראש אני לא חושב שאנחנו יכולים להשלים עם חובבנות תקשורתית, עם עיתונות שרייטינג מבחינתה זה הכל, עם כתבים נחמדים שלא שואלים שאלות קשות ועם פמפום של "חדשות טובות". גם התקשורת צריכה מישהו שיבדוק אותה, יפשפש בעובדות, ימצא סתירות וידרוש לקבל עיתונים טובים יותר מדי שבוע. יש בעיר הזו מספיק אנשי תקשורת שיכולים לעשות את העבודה כמו שצריך ויש הרבה חלקות טובות בעיתונות הכתובה המקומית ואין סיבה שזה לא יקרה.

נתחיל בחדשות:

בירושלים מרחיבים על סגירת הבלנקו ועושים כפולה על אלימות בפאבים בעיר. מעניין, כשאני יוצא אני לא מרגיש מאויים. אף אחד לא הוריד עלי כיסא בסטארדאסט ולא דקר אותי עם בקבוק שבור באדום או בטוביה. למה לצייר את כל חווית הבילוי בעיר כיציאה לקרב כשהאלימות מתרכזת בכמה פאבים ספציפיים שבהם צריך לטפל? ציפי מלכוב בדקה את כרטיסי החנייה שמוכרים לנו וגילתה שהם לא עובדים על המדחנים, כשניסתה להתקשר למספרי הטלפון שעל המדחנים היא הגיעה לבתים של משפחות תמימות בעיר. העירייה לא מבינה שיש לירושלים בעיית דימוי ודוגמה לכך היא סיפור השתלות האיברים. בתל אביב העירייה אימצה את הקמפיין והכניסה את הפליירים של הקמפיין לתוך מעטפות הארנונה. למה שירושלים לא תהיה מזוהה אף היא עם פרויקט חיובי כזה? ככה. כי "חוברת הארנונה איננה חוברת לפרסומים שונים". לך תבנה עיר. אפשרות אחרת היא שראש העירייה מתנגד הלכתית ליוזמה הזו אז מתחבאים מאחורי תירוצים כאלה.

ב"כל הזמן" חוגגים עם אמיתי עמיר בשער ופרויקט "איפה הם היום?" על גיבורי רצח רבין. אבישי רביב, הר שפי, משפחת עמיר, מירי אלוני ואפילו מנחם דמתי, נהגו של רבין. האמת, פרויקט מיותר, רכילותי ולא הולם. נראה לי שיש שאלות קצת יותר רציניות לעסוק בהן במקום לברר אם מרגלית הר שפי מצאה שידוך. משרת המשנה למנכ"ל העירייה לנושאים חברתיים לא תאויש אחרי פרישת יהודית שלווי, נחכה עם זה לקדנציה הבאה. למה ההתקפה של ראלב מג'אדלה על ייבוש מוסדות התרבות בעיר מופיעה רק באייטם קטן? גם מג'אדלה מבין שתרבות חזקה היא קריטית להשארת צעירים בעיר. "אחר כך אל תגידו שחמאס נכנס או שחל גידול במספר הערבים" נוזף שר התרבות. משפט חזק.

"כל העיר" מדווח על המתמודדות במכרז להפעלת רדיו בירושלים- שותפות בין ארומה למשרד הפרסום אדלר-חומסקי-ורשבסקי שבראשה אמור לעמוד משה שלונסקי. יאללה מלחמה. ראיון עם מגידור, נשיא האוניברסיטה שלא שולל את הפרטת מערכת האוניברסיטאות. חוץ מזה יש גידול של שישה אחוזים בנרשמים לאוניברסיטאות, עלייה בהרשמה לבצלאל והמכללה להנדסה הכפילה עצמה תוך שנתיים. חדשות טובות לעיר, שמסבירות את ההתנפלות על הדירות. עכשיו רק צריך להשאיר את החבר'ה פה אחרי התואר.

במגזינים, "כל העיר" נותן במה גדולה לאח הצעיר במשפחת עמיר, כולל שער העיתון. משהו מעניין? חדשני? חרטה? חזרה בתשובה? נאדה. אז למה הראיון? שאלה טובה. אמיתי זיו סיפור על מגדל מפלצתי שמתכננת האגודה הבינלאומית למדיטציה בגן סאקר. דיוויד לינץ' תומך. יותר משתי כתבות מגזין (הכתבה על עמיר הצעיר היא סינדיקציה) כנראה שלא צריך. ב"כל הזמן" חוזרים לפיגוע הראשון בעיר, לפני 41 שנה, חוקרים רצח של הומלס בבית שמש ומייבאים כתבה על ירון זליכה- לא נמאס ממנו? המגזין של "ירושלים" נצמד לכנס ראשי הערים הבילאומי, מתברר שלמרות שאין עוד עיר כמו ירושלים, לכולם יש את אותם הבעיות. דיור, שימור, תחבורה ואשפה. כתבה נוספת על ילדה עיוורת, לרגל סגירת הספרייה המרכזית לעיוורים בנתניה (ופתיחתה מחדש ככה"נ). כתבה אחרת עוסקת בנועה אשכול, בתו של לוי אשכול, שנפטרה השבוע. כוריאוגרפית ייחודית אבל מה הקשר לירושלים?

נעבור לתכנון ובנייה. ב"ירושלים" מספרים לנו על 600 יחידות דיור מתוכננות בקריית יובל. ידיעה מבורכת שיכולה לשדרג את השכונה היקרה הזו. למי בדיוק יהיו מיועדות הדירות? לא ידוע. מגדל אחד פחות יקום במרכז העיר אחרי שיזמי בית מפא"י לא עמדו בזמן שהוקצב להם והתכנית בוטלה. יכול להיות שהשוק רווי והבועה תתפוצץ בקרוב? מתחם שרובר עליו כתב דודו השבוע ייצא לדרך וענף המלונות הירושלמי מתכונן לחורף חם ורווחי. הללויה. ידיעה משמחת אחרת- היועץ המשפטי לעירייה נתן ליזמי פרויקט ממילא 30 יום לפתוח את המעבר להולכי רגל 24:7 בשדרת החנויות החדשה. ב"כל הזמן" מגלים כי תכנית ספדי חוזרת בדלת האחורית. תכנית המתאר המחוזית, המורכבת מאלמנטיים ספדיים רבים, אושרה והירוקים כבר נערכים לסבב ב'. גם התמיכה של שטרית בהחייאת הגופה הזו יכולה לקלקל. ב"כל העיר" מדווחים על סקר הסטודנטים של "רוח חדשה" שמגלה שהסיבה העיקרית לעזיבת העיר היא תעסוקה. לכל מי שחושב ש-20 אלף יחידות דיור בהר חרת יצילו את העיר. שבת שלום.

בן 36, ירושלמי מלידה, אבו-אל בנאת עם תעודות. בין יום מילואים אחד לשני עוסק בהתחדשות עירונית עבור חברת "מוריה".אסור להגיב. למה? ככה.