מי צריך שר לענייני ירושלים?

מי שמדבר על צמצום מעורבות הממשלה בכלכלה ובחברה כנראה לא הסתכל על מצבת כוח האדם של ממשלת ישראל. אומרים שהממשלה מפריטה שירותים, מעבירה אחריות לעמותות ומקצצת איפה שרק אפשר. אז אומרים. אם זה נכון, איך זה שמספר השרים והתפקידים הביזאריים שמוצמדים להם רק עולה עם השנים? אני מציע מחקר קטן. בואו נבדוק את היחס  בין מספר השרים ובין התקציבים החברתיים לאורך השנים. תחושת בטן שלי שנגלה שמספר השרים מתרחב בעוד המשאבים קטנים, שוב זו רק תחושת בטן.

הנה לנו משרד  שלא ברור למה בכלל צריך אותו. המשרד לענייני ירושלים. יושב שם השר רפי איתן, שהוא גם השר לענייני גמלאים ומטפל בענייני ירושלים. אירוני משהו ששר המופקד על עיר שסובלת מהגירה שלילית של צעירים הוא בכלל פנסיונר אבל למה להיתפס לקטנות. ב"כל הזמן" דיווחו לנו השבוע על היוזמות שהמשרד לענייני ירושלים מקדם. קודם כל הם רוצים להעביר לכאן את המכללות הצבאיות. די באמת?  רגע, זו לא אותה החלטת ממשלה שממחזרים כבר שני עשורים בעקביות? רגע תחזיקו אותי, יכול להיות שהפעם זה באמת יקרה? אני אישית מוכן לרדת לתל אביב ולשכנע אנשים להעביר כתובות לתל אביב ברגע שזה יקרה.  תזכרו.

הצעה מס' 2 של המשרד החיוני הזה: לקדם את בניית הארנה במלחה. 11  שנה מחפשת הפועל ירושלים אולם נורמלי לשחק בו כדורסל. האולם הקיים מתאים אולי לגמר אליפות בתי הספר התיכוניים, לא למשחקים באירופה. תכניות היו מפה ועד לפלנד.  כספים הובטחו ונאדה. הפרויקט תקוע. עקבתי אחרי זה כשהייתי כתב כדורסל.  תמיד הבטיחו לי שהכל מאושר והנה בשבוע הבא הדחפורים יתחילו לעבוד בשטח. מישהו ראה כאן בחור על חמור לבן מסתובב בעיר? גם אני לא. אם היו לנו מקומונים קשוחים ורציניים בעיר מישהו כבר היה עושה על זה תחקיר. כמו הבדיחה על כמה גרוזינים צריך להחליף נורה רק על ארנה. זה עבר מהרשות לפיתוח ירושלים לחברת מוריה, מספר המושבים קוצץ מ-15,000 בהתחלה ל-5,000 היום. ארקדי רצה לבנות, אחר כך ירד מזה. האם השר יצליח לנבור שם באינטרסים שבוחשים ולקדם את התהליך? בטח. כמו שרב הכותל יקצה מקום לתפילה שוויונית בין גברים ונשים.

הזוכה בתואר ההצעה המטומטמת ביותר: עיריית הגג. עוד רעיון ממוחזר. לא נמאס לנבחרינו לדחוף את זה? ברצינות. איזו עירייה ואיזה גג. המטרה היא הרי דמוגרפית והיא להבטיח את הרוב היהודי. אם זו הבעיה יש לי פתרונות אחרים. עירייה כזו לא תזוז והיא רק תחריף את הבעיות של העיר. לא רוצים להתחבר עם מעלה אדומים ובית"ר עילית. אלו פרברים ואנחנו עיר. בואו ננהל עיר כמו שצריך- דחוסה, קומפקטית, עתירת תרבות ופנאי, תחבורה ציבורית יעילה וחסכון בשטחים. להתרחב ולהתפשט  זה מה שהביא אותנו למצב הנוכחי ועד שקצת אנחנו עושים קולות של חזרה לחיים יבוא איזה גימלאי וייקח אותנו לבית אבות.

המסר פשוט. המעורבות הממלכתית הורגת את העיר. יש יוזמות טובות- כמו התכניות של הרשות לפיתוח ירושלים, כמו הקצאת הקרקע לבצלאל בחינם. אבל בדרך כלל אלו אותם רעיונות ממוחזרים, חסרי מעוף ויש לומר גם טיפשיים. לירושלים יקרה רק טוב אם הממשלה תסתלק מניהול ענייניה, אם הממלכתיות הדביקה תמצא מקום אחר להיטפל אליו. יכול להיות שזה ייצור חור בכיס בשנים הקרובות אבל בטווח הארוך העיר תעמוד על הרגליים ותהיה עצמאית. מי שחושב שזה שהממשלה תבין שירושלים היא פרויקט לאומי יציל את העיר טועה. הצלת העיר צריכה לצמוח מהשכונות, מהמינהלים הקהילתיים ומהיזמות של התושבים, לא מתכניות גרנדיוזיות של כמה פקידים. אם הממשלה מוטרדת מהמצב הדמוגרפי גם כאן יש חדשות. רוב יהודי בירושלים לא קשור לממשלת ישראל. הוא היה קיים החל מאמצע המאה ה-19, עוד לפני שלמדנו להגיד בעברית "מאוחדת, מאוחדת, מאוחדת". דווקא הרכושנות הציונית כלפי העיר מאז 1967 מחלישה את המאזן. בקיצור, בניגוד לתחומים אחרים אני מאוד אשמח אם דווקא בירושלים מעורבות הממשלה תקטן והעיר תוכל לנשום בכוחות עצמה.

בן 36, ירושלמי מלידה, אבו-אל בנאת עם תעודות. בין יום מילואים אחד לשני עוסק בהתחדשות עירונית עבור חברת "מוריה".4 תגובות

 • נובמבר 21, 2007

  לרמן

  יצא טוב הקטע שנתנו לכם את הכנסת והממשלה אז ב-49'.

 • נובמבר 21, 2007

  עמית

  ידידי לא נתתם לנו דבר, אי אפשר לתת משהו שלא היה שייך לך מלכתחילה. אין לי בעיה שהכנסת והממשלה יתארחו בעירנו, רק שיפסיקו להתערב בניהול השוטף שלה.

 • נובמבר 21, 2007

  דודו

  מסכים באופן חלקי עם דבריך עמית
  וודאי שצריך פחות ופחות התערבות ממשלתית אבל צריך למצוא דרך לאזן בין צרכי העיר בהפניית תקציבים לבין התניית הממשלה שתקציבים אלו יופנו לכל הפרוייקטים המגלמוניים – גשר קלטראווה, שכונות מיותרות, חמשושליים(מפגרים לגמרי במשרד התיירות) .
  ירושלים צריכה את הכסף הממשלתי כי הוצאתה העירונית על שירותים לתושב ובאופן כללי מגיע לכדי 77% מתקציב ההוצאות של עיריית ת"א שכידוע אוכלוסייתה קטנה כמעט פי שניים מירושלים.

  ולסיום, הלזה אנו מפללים בכל הנוגע ליזמות של העירייה בפיתוח העיר
  http://news.walla.co.il/?w=//1198657

  האם זה בגלל אנאפוליס וההכרה המחלחלת שצריך לחלק מנהלתית את העיר?,מה פתאום אני סתם הוזה!!

 • נובמבר 22, 2007

  עמית (אחר)

  לא כל כך קשור, ובכל זאת, כיוון שכבר הזכרת את הארינה במלחה:
  אני כמובן בעד אולם כדורסל גדול בעיר, אבל יש לדעתי סכנה שעם קצת תכנון לא טוב (ועירנו הרי מצטיינת בתחום הזה) האולם יהפוך לקר ומנוכר ויהרוס את החוויה המיוחדת שאולם מלחה יודע לספק לקהל. הוא אמנם קטן וקצת עלוב, אבל הוא גם האולם הביתי והחם ביותר בארץ, ואני מאמין שתכונות אלה תרמו רבות לא רק לאווירה הנפלאה שיש במשחקי הפועל אלא גם (בעקיפין או שלא) להצלחתה ב-2 העשורים האחרונים.