קפסולת זמן

השאלה האם ייתכן מסע בזמן עדיין נתונה לויכוח בין מדענים. לצערי מאז שהתהליך הוצג לעולם בקלילות מרשימה בסרט "בחזרה לעתיד" לא הצליח אף מדען לשחזר את הישגיו של דוקטור אמט בראון, שאף שדרג את המצאתו והפך אותה לידידותית לסביבה, הרבה לפני שאל גור התחיל להציק עם האוזון שלו.

עד שמכונת הזמן הראושונה תיבנה, אני חושב שירושלים מספקת את האפשרות הטובה ביותר למסע בזמן. כרגע המסע כאן אפשרי רק בכיוון אחד, אחורה. עם העתיד אף אחד לא רוצה להסתבך, לך תנחש מה יהיה תוואי הרכבת ב-2020 ואם יגמרו להניח עד אז את המסילות לקו הראשון. אני חושב שמארק טווין היה זה שאמר שרק בירושלים יכול אדם לבחור את המאה בה ירצה לחיות. אפשר לחיות כמו בפולין במאה ה-17 או בכפר אתיופי נוצרי מסורתי ותתפלאו, אפשר גם לחזור לשנת 1985 ולהרגיש איך זה היה שם באייטיז.

כל מי שנכנס לבניין כלל חוזר מיד כמעט 20 שנה אחורה. אחד הקניונים הראשונים שנבנו בארץ ובלי הגזמה אומר שהוא הכושל מבין כולם. המותגים השולטים הם אמפא (במקררים) ן- AKAI (בסטריאו). את נעלי הספורט מפרסמים קלייד דרקסלר, קווין גו'נסון ולותר מתיאוס. השלטים לחנויות כתובים בטוש על פוליגל והתמונות בחנות הצילום הן של השלג הגדול משנת 1991. לא אתפלא אם בחנויות המחשבים עדיין מוכרים קומודור 64. די מדהים שבמרכז ירושלים יושב מקום כזה עלוב ומיושן. הרבה שטחים עומדים ריקים וגם בניין המשרדים המכוער שלמעלה לא ממש משגשג.

האמת היא שבניין כלל ראוי לגורל הזה. בניין שנבנה על חורבות בית הספר אליאנס, ממנו נשאר רק שער הכניסה המקורי וציור קיר מרהיב על בניין סמוך. אנדרטה לתאוות ההרס והבצע שמתפרצת בעיר מדי פעם. רק טבעי שבניין כלל יקבל לידו, על השטח שנותר, את בניין הרפאים "חלונות ירושלים" שעומד בשיממונו כל ימות השנה. בפרוס שנת תשס"ז אני מאוד רוצה לאחל גורל דומה לפרויקט הולילנד המפלצתי ולבנייני "ירושלים של זהב" ברחוב רבי עקיבא. מי יתן ותעמדו ריקים וקפואים בעוד עשרים שנה, מזכרת ליזמים שקפצו מעל הפופיק ולא התחשבו בצרכי התושבים ובמרקם העירוני החי והנושם ותהא זאת תרומתכם האמיתית לעיר.

בן 36, ירושלמי מלידה, אבו-אל בנאת עם תעודות. בין יום מילואים אחד לשני עוסק בהתחדשות עירונית עבור חברת "מוריה".3 תגובות

 • ספטמבר 19, 2007

  לרמן

  אפשר תמונה (במיוחד של קלייד דרקסלר ולותר מתיאוס)?

 • ספטמבר 19, 2007

  עמית

  לרמן, בשבילך גם שעון סייקו אורגינל

 • ספטמבר 28, 2007

  ברק

  מסע בזמן הוא קונספט הרבה יותר ותיק מאשר הסרט "בחזרה לעתיד" – כנראה מסוף המאה השמונה עשרה. הוא התפרסם בסוף המאה ה-19 עם ספרים שכבר עסקו במכונות של מסע בזמן.

  http://en.wikipedia.org/wiki/Time_travel

  אחד הספרים המפורסמים הנושא הזה הוא "מכונת הזמן" מ – 1895, 90 שנה לפני הסרט הנ"ל. הגיבור הראשי של הספר הוא מדען שממציא מכונת זמן (מזכיר משהו?)
  http://en.wikipedia.org/wiki/The_Time_Machine