כיכר צה”ל מתחדשת

אפשר להתווכח מה יקרה בעיר קודם: ביאת המשיח, בניית בית המקדש, חלוקת ירושלים או נסיעת בכורה של הרכבת הקלה. אני הייתי הולך על כל אחת משלוש האופציות הראשונות לפני שאני שם כסף על נסיעת הבכורה. אבל למרות העיכובים שלא נגמרים יש גם צדדים יפים לפרויקט ומדובר בעיקר על מתיחת הפנים שזוכה לה מרכז העיר. תחת הכותרת של הקמת תשתיות לרכבת הקלה האזור כולו עובר שדרוג לא רע בכלל. את רחוב הלל צמצמו משלושה נתיבים בשני כיוונים ודאבל פארקינג על כל פיסת מדרכה לנתיב אחד צר ומעצבן ומדרכה רחבה להולכי הרגל. בקינג ג'ורג' הורחבו המדרכות ונבנה נתיב תחבורה ציבורית בלעדי בקטעים הצפוניים של הרחוב. מדרחוב בן שטח נפתח לפני כמעט שנה, מדרחוב ש"ץ בשלבי סיום והחבצלת באמצע הניתוח. אם לא תעבור פה רכבת (ביננו, הבריטים יחזרו לסיבוב נוסף עוד לפני שנשמע פה צפירת קטר) לפחות שיהיו אחלה רחובות עם עצים, ספסלים ומי שמתעקש להגיע למרכז העיר ברכב פרטי שיבין מה המחיר בזמן, כסף ועצבים לכל התענוג.

הבוקר עברתי ליד ככר צה"ל וראיתי שגם שם העבודה הושלמה.לא חניכה רשמית אבל כבר לא אתר בנייה.  בשנתיים האחרונות מפגש יפו, שבטי ישראל וחיל ההנדסה (כבוד) היה מכוסה בקירות פח מגרופטים. בשטח המגודר ערכו בינתיים חפירות הצלה (אלא מה), הקימו אמפיתיאטרון מול החומות ושתלו כמה עצים. אז הגדרות הוסרו, האמפי נראה חביב ואינטימי, העצים צעירים, הספסלים חדשים ויש לנו ציר ירוק שמחבר בין העיר העתיקה למרכז העיר. עוד פינה ששודרגה לה. כמובן שזה לא מספיק לדאוג רק לשדרוג פיזי. בית קפה באזור עם כסאות מפוזרים על המדרכה לא היה מזיק, תקציב לאירועים קבועים באמפי היה מוסיף המון ואני חושב שאם קצת מעוף אפשר לרתום את בעלי המלונות הסמוכים, מוסדות התרבות (מרכז רומן גארי לתרבות צרפת נמצא בככר ספרא ממול והגלריה העירונית לאמנות גם) ובעלי העסקים כדי ליצור נוכחות קבועה בככר ולהחיות את הציר בין העיר העתיקה לחדשה.

בן 36, ירושלמי מלידה, אבו-אל בנאת עם תעודות. בין יום מילואים אחד לשני עוסק בהתחדשות עירונית עבור חברת "מוריה".אסור להגיב. למה? ככה.