פשוט לתת שירות (2)

יום שישי בבוקר. השמיים כחולים, השמש רק זורחת ולא חורכת את העור, רוח ירושלמית נעימה נושבת. בוקר קלאסי לארוחת בוקר על הגג, איזה גג? הגג של פאפא אנדריאס ברובע הנוצרי. לא משלמים כאן על האוכל, לא שהוא בחינם, ממש לא. משלמים על הנוף. תמורת ארוחת בוקר במחיר מופקע מקבלים את קו הרקיע של ירושלים פרוש. שם מסגד עומר, כמעט אפשר לגעת בצריח של כנסיית הגואל ומתי יפסיקו לשפץ את כנסיית הקבר שנמצאת בטווח יריקה ממני? ירושלים קיימת מתחת לאדמה ואלוהים יודע כמה עוד אפשר לגלות שם, במפלס הרחוב, שהוא מעניין ומגוון לכשעצמו והיא קיימת גם על מעל הבניינים. מסלולי הליכה על גגות וחומות, בין צריחים וכיפות. השוק למטה מתעורר לבוקר חדש, הכל מעולה.

עד שמביטים למטה ונזכרים שפה זה לא שוויץ. המזרקה של ככר אבטימוס, מקום שעוברים בו לפחות מיליארד תיירים בשנה בדרכם לכנסיית הקבר מלאה זבל במקום מים. פשוט נהדר. הככר עצמה,שמעליה יושב הגג של פאפא אנדריאס, מטונפת. מתי בפעם האחרונה ניקו את הבלטות לעזאזל? כל ארטיק שנפל לילד, כל קולה שנשפכה ניתנים לזיהוי על הריצוף היפה שמזכיר ככרות איטלקיות. איפה אנחנו ואיפה הם.

יוצאים מהעיר העתיקה דרך שער יפו. עוד נקודה שעוברים דרכה לפחות שני מליון תיירים בשנה. ואיך אתם חושבים שנראה השער ההיסטורי של ירושלים? מטונף ומקושקש בכל מיני כתובות מטומטמות. אז העירייה תמשיך לספר לנו שהערבים מלכלכים (הכי קל להאשים אותם) ושמומחים בינלאומיים עובדים על זה ושקנינו מכונות חדישות שיעברו בסמטאות הצרות או שעוד רגע מפריטים הכל וקבלן פרטי יקבל אחריות וסוף סוף יהיה פה נקי. בולשיט. העיר העתיקה צריכה להיות מבריקה, מצוחצחת. שישימו פקח על מטר מרובע ופועל עם מטאטא על כל שני מטרים מרובעים עשרים וארבע שעות ביום, שבעה ימים בשבוע (כן, גם בשבת) שיתנו דוחו"ת למזהמים וינקו את הרחובות האלה. אם זה מסובך מדי אני לא יודע מה פשוט.

כתבתי את זה לפני חודשיים וזה עדיין נכון. מתעסקים הרבה בשאלה של ירושלים ולמה העיר לא מצליחה לממש את הפוטנציאל שלה. המצב הבטחוני, התעסוקה, התרבות, החינוך, הדיור, הכל נכון. אבל בבסיס של כל אלו מונח הניקיון והטיפוח של העיר הזו. איזה משקיע יכניס עסק לעיר מזוהמת? איזה תושב ירצה לגור בעיר מטונפת? "אם את המשימה הפשוטה הזו, הטריוויאלית, העירייה לא מסוגלת לבצע", יחשבו המשקיעים והתושבים, "מה קורה בתחומים מורכבים כמו חינוך ותחבורה?". ירושלים מאבדת תושבים בגלל הלכלוך והזוהמה לא פחות משהיא מאבדת אותם בגלל דיור או תעסוקה. מצב נכסי התרבות העולמיים שיש כאן (ויסלחו לנו בנייני הטיח הלבן מתל אביב) מקרין יותר מכל על מצב העיר.

בן 36, ירושלמי מלידה, אבו-אל בנאת עם תעודות. בין יום מילואים אחד לשני עוסק בהתחדשות עירונית עבור חברת "מוריה".אסור להגיב. למה? ככה.