מכתב לראש העירייה- דודו עוזיאל

לראש העירייה שלום!!

הכותרת "ירושלים לאן ?!" נטחנה עד דק במאות מאמרים בשנים האחרונות. ישנם את אלו שמסנגרים על ירושלים בחירוף נפש ומציגים אותה כעיר שניתן לחיות בה גם באופן חופשי עם היצע תרבותי נרחב ובלי משפטי "ירושלים המאוחדת" ו-"בירת הנצח של עם ישראל" ויש את אלו ש"וויתרו" על העיר. את האמת, קשה להאשים אותם, בעיקר בגלל סדרי העדיפויות של העירייה שבראשה אתה עומד.

לפי המודל הידוע של כתבי הגנה על ירושלים, הייתי אמור עכשיו לפרט מדוע נהדר לחיות בירושלים אבל לא אעשה זאת. לא אעשה זאת כי ליבי עם מוסדות התרבות ובתי הספר לאמנויות שמופקרים על ידך והם מהווים חלק מירושלים שלי ומהעיר שהייתי רוצה שתהיה, עיר רגילה אך גם עיר קודש. לא אוציא לרעה את דיבת עירי אלא את דיבתה של עיריית י-ם שאתה עומד בראשה. כנראה שצריך להסביר לך אדוני ראש העירייה ולחבר מרעיך שיריד יין במתחם הרכבת, חבורת מתופפים בכיכר ציון או מוזיאון חי בכל יום עצמאות, שממומנים מתקציב התרבות הכולל של העירייה בסך 78 מיליון ₪, זה לא תרבות, אלא עלה תאנה. אירועים כאלו ראוי שיופקו וימומנו על ידי גופים מסחריים דוגמת סלקום וקוקה-קולה. אם העירייה רוצה לספק תמיכה ותעסוקה לתלמידי ובוגרי ניסן נתיב עליה לאמץ את בית הספר ולתמוך בו וביתר בתי הספר לאומנות תקציבית במקום להזמינם לאירועים חד פעמיים.

אתה נוהג לומר ש"ירושלים היא בירת התרבות של ישראל", ו-"שבירושלים כל אחד רוקד את הריקוד שלו בלי לדרוך על האחר". מדבריך אלה אמורה להיגזר תמיכה תקציבית גבוהה פי עשרות מונים מחמשת מיליון השקלים שהעירייה מעבירה ישירות לכמעט-60 מוסדות תרבות בירושלים אך לא כך הדבר. מצטער אדוני, הריקוד של להקת ורטיגו הוא לא פחות חשוב מריקודי הכנסת ספר תורה ופתיחת עוד מקווה.

אני תוהה שמא אולי אינך יודע שתמיכה במוסדות תרבות תסייע לכלכלת העיר ע"י משיכת תיירים ומבקרים, תיצור מקומות תעסוקה, תשפר את דימוייה ואפילו השם ירחם, תגרום לעוד ועוד סטודנטים ואמנים לרצות לגור בירושלים.

היום, בכיכר ספרא, הפגינו מאות סטודנטים ותושבי העיר שניסו להסביר לך את האמת הזו.

ואני, מה אני עוד יכול לעשות?! לשקר לגבי מצבה של ירושלים? דודתי ,המשמשת כמנהלת מתנ"ס בת"א, אמרה ואומרת לי "אין לכם סיכוי מול עיריית ת"א והתקציבים שהיא מעבירה למוסדות התרבות". זהו מצב הפיך רק אם עיריית ירושלים תרצה. בעבר הלא רחוק, כשעיריית ירושלים תמכה משמעותית במוסדות תרבות עוד התווכחתי עם דודתי וטענתי שירושלים היא המרכז התרבותי של ישראל. כיום, לא נשארנו לי טיעונים להשיב לה, היא צודקת. אחח.. אתה לא יודע עד כמה הייתי רוצה להתווכח עימה שוב…

דודו.

בן 36, ירושלמי מלידה, אבו-אל בנאת עם תעודות. בין יום מילואים אחד לשני עוסק בהתחדשות עירונית עבור חברת "מוריה".תגובה אחת עד כה

  • יוני 21, 2007

    לרמן

    יישר כוח ובהצלחה. (ודרך אגב, איפה זה יוצא ירושלים? 😉 )