מספיק לבכות

לפני שבוע בערך נחנך ברובע היהודי המבנה המשוקם של בית הכנסת "החורבה". אני לא רוצה להתעכב על המשמעויות ההיסטוריות אלא על נקודה אחת בטקס- הבכי של רובי ריבלין. הקשר המשפחתי של ריבלין למבנה הוא אכן סמלי (אבי סבו נכח בחנוכת המבנה המקורי ב-1864) אבל נראה לי שריבלין הוא דוגמה מייצגת לשיח המקובל בנושא ירושלים. העיר הזו תמיד על ראש שמחתנו, סמל לאומי, דתי, מרכז ההוויה, ליבו הפועם של העם היהודי, בירתנו הנצחית (שאף מדינה בעולם לא מכירה בה) ועוד ערימה של קלישאות, פאתוס והרבה מאוד התרגשות ודמעות בעיניים. ירושלים כזו, שאחדותה ושלמותה וחשיבותה מונעים מאיתנו כל דיון רציונלי על מה באמת טוב לעיר. ירושלים שאין בה יומיום, ואין בה חיים נורמליים ואין בה צורך באיכות חיים לתושביה כי מה זה חשוב, זו ירושלים הבנויה כעיר שחוברה לה יחדיו, ירושלים שעושה כל ישראל חברים, ירושלים שעומדות היו רגלינו בשערייך ואתם- ראו בטוב ירושלים כל ימי חייכם.

מאחורי הסמלים וההצהרות, כידוע לנו, אין הרבה כיסוי. ירושלים זה טוב לנאום מרגש בועידת איפאק, לסחוט קצת דמעות מלב יהודי חם בתפוצות, טיעון טוב להיאחז בו מול אומות העולם הבאות עלינו לכלותינו. אבל באמת לעשות משהו עם ירושלים הזו? אין צורך. אני לוקח קורס אצל ד"ר משה עמירב בנושא של מדיניות לאומית בתכנון במקרה ירושלים, את הקורס מלווה הספר של עמירב "סינדרום ירושלים" (הוצאת כרמל 2007). מצאתי שם ציטוט מדהים מ-1949, דברים שבן גוריון אמר לחברי חירות, אחרי שאלו ביקרו אותו כי לא תמך בהצעת בגין לחקיקת "חוק יסוד ירושלים" והסתפק "רק" בהכרזה על העיר כבירת ישראל. וכך אמר בן גוריון:

"עלי להגיד לכם כי יש הבדל יסודי ביני וביניכם, וזה לא רק בשאלת ירושלים אלא בכל השאלות. לנו אין אמון רב בערכן של הכרזות, דקלרציות ודקלמציות בין שהן על על דברים גדולים וקדושים היסטוריים וחיוניים כו גבולות ועיר בירה ועיר נצחית…אם אין זה צמוד למעשה מחייב יום-יומי קשה ומפרך".  (עמוד 112).

וההבדל היסודי הזה נשמר עד לימינו.
ובעניין אחר: אתמול בערב שודרה כתבת תחקיר במבט שני בערוץ 1 (כן, אני שומר אמונים לערוץ, מיד אחריו היה "חוק וסדר" ) על התחרדות בית שמש. מה שמשך אותי לא היה הקונפליקט הצפוי והמובן בין התושבים החרדים החדשים ובין תושבי בית שמש המסורתיים אלא דווקא העימות בין האוכלוסייה החרדית/ חרד"לית אנגלו-סכסית שהתיישבה גם היא בבית שמש בשנים האחרונות ובין החרדים ה"ישראלים". אחד המרואיינים מקבוצה זו סיפר על היחס שהוא מקבל מהחרדים, על ההחרמות, ההשמצות וההתנשאות של חרדי ארץ ישראל על חרדי מודרני, שמגיע ממדינה בה מותר לאחר לחיות לפי השקפת עולמו. בעוד החרדים המקומיים מפגינים זחיחות וזלזול מוחלט ברגשות של תושבי בית שמש הוותיקים ומתייחסים לשינוי הצביון של העיר בביטול, שהרי "תוך 30 שנה נהיה הרוב במדינה", הרי שאותו עולה חדש מארה"ב מבין הרבה יותר טוב מהם איפה הוא חי. "המדינה קמה בגלל החילונים", הוא אומר במפורש. העובדה שילדיו מדברים עברית, לומדים בבית ספר ישראלי וחיים בארץ ישראל התאפשרה, לדבריו, רק בגלל הציונות החילונית. זו שרבני יש"ע אומרים עליה שסיימה את תפקידה ההיסטורי ורבני מאה שערים ובני ברק רוצים לנקום בה.

ובעוד כמה עניינים:

מתחם המעצבים באגריפס 88 יארח היום את יריד האמנים מנחלת בנימין, החל מהשעה 16:00 ויש גם אתר למעצבים הירושלמים. www.jcd.org.il

מסיבת חופש, או בפי המארגנים מסיבת ליברטי, 4.4 ב"הקצה" ברחוב שושן, החל מ-22:00, הכנסות המסיבה קודש למאבק למען ירושלים חופשית.

הפלאש מוב האחרון עם מארש דונדורמה בבן יהודה.

[gv data="MELQssQx06I"][/gv]

בן 36, ירושלמי מלידה, אבו-אל בנאת עם תעודות. בין יום מילואים אחד לשני עוסק בהתחדשות עירונית עבור חברת "מוריה".25 תגובות

 • מרץ 25, 2010

  אבן מוסא

  מספיק לבכות. בירושלים יש גם יומיום וגם חיים נורמליים.

 • מרץ 25, 2010

  אליאב

  פוסט חשוב. ירושלים לעולם לא תהיה בירה נורמלית אם היא תנוהל על פי אמוציות ולא על פי עקרונות תכנוניים ענייניים

 • מרץ 25, 2010

  Aya

  אליאב – זה נכון לגבי כמעט כל דבר בארץ. במיוחד שמתי לב לזה בסיקור פרשת "ביבי משקר לאמריקאים על הפסקת ההתנחלויות ומאשר המשך בניה (שוב) לאחר 5 דקות" כל המדיה הישראלית התמקדה בצדדים הרגשיים של הפרשה – מי יצא טמבל ומי יצר גבר ומי השפיל את מי. במדיה האמריקאית הסיפור סוקר במונחים משפטיים כמעט – הפרת הסכם, חוזים לא ממומשים, סנקציות וכדומה.

  הגישה כמעט לכל דבר בארץ (צבא, מדינה, מחוייבות, יחסי עבודה באירגונים, פוליטיקה ועוד) היא "כמו משפחה" ומה לעשות, רק משפחה היא "כמו משפחה" והמון משפחות לא מתפקדות כמו שהיינו רוצים שהן יתפקדו.

 • מרץ 25, 2010

  ערן טרבלסי

  הפלאש מוב לא עובד (שלא תגיד אח"כ שאנחנו לא מעירים על בעיות ועל שגיאות כתיב ). 😛

 • מרץ 26, 2010

  לירון

 • מרץ 27, 2010

  עמית

  לירון, מסתייג מהסגנון אבל כמובן שלדעתי המקום צריך להיות פתוח בשבת וההחלטה הזו היא טעות.

 • מרץ 27, 2010

  ששקס

  עמית, תודה על פרסום המסיבה. בנוסף למה שכתבת יהיה גם השקת מגזין בנושאי ליברליזם בירושלים והתחלה של פרוייקט "אמץ ח"כ" בו אנשים יתנדבו לקחת אחריות לגבי מעקב אחר ח"כ מסויים תוך ניסיון להפעיל עליו לחץ.
  לינק לאירוע בפייסבוק:

  http://www.facebook.com/event.php?eid=110809508936611&ref=mf

  היות ומדובר במסיבת התרמה נשמח אם גם שאר הקוראים יעזרו בהפצה.
  תודה

 • מרץ 27, 2010

  אודי

  אני עוד מנגב את הפרצוף מהיריקה.
  כואב לי להסתכל על הכתבות ועל הטוקבקים.

  הוא לא מתחיל להבין לאיזה נזק הוא גורם.
  מילא אם היה מזיק רק לעצמו, אבל הוא מזיק לעיר
  במקום להשיג רווח תדמיתי לעיר מהקמת סינמה סיטי, רק עוזרים לבנות את התדמית שלילית.
  אולי כבר היה עדיף לוותר על כל הפרויקט הזה.

 • מרץ 27, 2010

  שני

  התוכנית על בית שמש היתה מזעזעת.
  פשוט עצוב לשמוע את ראש העיר מסביר כי "צריך להתחשב בסביבה בה נמצאים" בתשובה לשאלה "למה נשים צריכות ללבוש חצאית בכניסה לסופר?"…

  אתה אוהב את "חוק וסדר-מדור מיוחד"? העלילות מוגזמות ומופרכות לטעמי.

  ואי אפשר בלי קצת פוליטיקה…
  איה-
  ביבי מעולם לא הבטיח לאמריקאים שיקפיא את הבניה בירושלים. להפך, הוא הבטיח להם שלא יקפיא את הבניה בירושלים. ואם כבר מדברים על הפרות חוזה – האמריקאים עצמם מתכחשים להבנות של קלינטון (ביל, לא הילארי) על כך ששכונות יהודיות (רמת שלמה וגילה למשל) ישארו בשליטה ישראלית בהסכם עתידי.

 • מרץ 27, 2010

  יגאל

  רבני יש”ע אומרים עליה שסיימה את תפקידה ההיסטורי?
  תאיר את עיני

 • מרץ 27, 2010

  ערן טרבלסי

  יגאל,
  קרא עיתון "בשבע" ותיתקל באמירה זו לא פעם – הן מצד רבנים והן מצד אחרים. לא זוכר כרגע שום דוגמה ספציפית.

 • מרץ 28, 2010

  עמית (אחר)

  א. הקישור לפלאש מוב עדיין לא עובד

  ב. בעניין הסינמה סיטי – כפי שנכתב גם מעליי, אני חושב שהנזק מסגירת המקום בשבת גדול מהתועלת שבפתיחת המקום בכלל וההחלטה מחזירה אותנו 25 שנה אחורה. אם זה המחיר ואין דרך לשנות את ההחלטה האומללה אז המוצא היחיד שיכול לעשות טוב לתדמית המרוסקת של העיר הוא בניית הקומפלקס על קרקע פרטית.

 • מרץ 28, 2010

  עמית (אחר)


  ג. בית שמש – לדעתי אפשר לפתור חלק גדול מהקונפליקטים בעיר ע"י הפרדת רשויות והפיכת רמת בית שמש לעיר עצמאית. האם יש לשר הפנים אינטרס לבצע מהלך כזה? מסופקני (בלשון המעטה).

 • מרץ 28, 2010

  נדב פרץ

  לגבי מבט שני – לא שההתחרדות בבית שמש היא נטולת בעיות – רחוק מכך. אבל כתבה דמגוגית כמו ששודרה שם לא ראיתי כבר הרבה זמן. השיא היה, כמובן, להביא את ירון ידען בתור 'פרשננו האובייקטיבי לענייני חרדים'.

 • מרץ 28, 2010

  דתי לאומי מופתע

  וואו.

  מישהו מוכן להסביר לי למה כל כך בא לכם בחיים שהסיטי יהיה פתוח בשבת (עד כדי כך שבלי זה הוא הולף לחסר ערך)?

 • מרץ 28, 2010

  ערן טרבלסי

  דתי לאומי מופתע (אני שמח שלכבוד פסח החלטת להסיר דאגה מלבך 🙂
  אם לומר את האמת, לי באופן אישי זה לא עד כדי כך חשוב, ואני חושב שהתגובה לעניין הזה קצת מוגזמת. העניין הוא שהמקרה הזה מצטרף לשרשרת של מקרים שבהם בכל פעם שישנו חיכוך בין חילונים לשאינם חילונים, החילונים הם אלה שנאלצים לוותר (קרתא אינו נחמה – זה בכלל נועד יותר לתיירים). אני לא יודע אם זה הקש ששבר את גב הגמל, אבל כנראה שהוא שבר איזו צלע.
  מעבר לכך, ישנו הנזק התדמיתי האדיר, שהרי דבר כזה מיד מעורר את יצרה של התקשורת להיכנס בירושלים (ראה כל הכתבות שקישר אליהן לירון, ובפרט מעצבנת הכותרת של "ערוץ 7" – "היסטוריה ירושלמית: קולנוע לימי חול בלבד", מה גם שהיא שקרית – אולמות גלובוס שהיו בקניון ועברו לבנייני האומה אינם פועלים בשבת).

 • מרץ 28, 2010

  ערן טרבלסי

  שרית,
  רק עכשיו ראיתי את התגובה שלך. מעניין הפרוייקט "אמץ ח"כ". כיוון שלא אוכל להיות במסיבה, אשמח לקבל פרטים (אני רוצה לאמץ את נסים זאב, ואם אפשר 2 – אז גם את מיכאל בן-ארי או ליצמן. או שאולי דווקא את כצל'ה או פרוש. אויש, כ"כ קשה הבחירה).

 • מרץ 28, 2010

  עמית

  ערן- צודק, הנה הלינק:
  http://www.youtube.com/watch?v=MELQssQx06I

  חג שמח!

 • מרץ 29, 2010

  עמית (אחר)

  דתי לאומי, למה אתה מופתע? האם רק לדתיים יש רצונות ורגשות שנפגעים?

  אשאל אותך שלה אחרת: האם כאדם דתי לא תלך לבית קולנוע מסויים רק בגלל שהוא פועל בשבת? לכמה אנשים שהולכים לסרטים זה באמת מפריע?

  אתה מבין – יש כאן אוכלוסיה שסובלת ממחסור די חמור באפשרויות בילוי בסוף השבוע, ולגמרי במקרה אלה אותם אנשים שהעירייה הנוכחית מנסה (או לפחות מצהירה שהיא מנסה) להשאיר בעיר ואולי גם למשוך עוד כמוהם אליה. אתה בטח מודע כמוני לכך שהתדמית של ירושלים היא של עיר קשה שאין לחילוני מה לחפש בה. החלטה כמו זאת שהתקבלה לא רק מקבעת את התדמית הזאת אלא אפילו מחמירה אותה בכל שהיא נותנת לה חותמת רשמית (ולכך התכוונתי כשכתבתי שעדיף לא לפתוח כלל). פגיעה מוראלית קשה כזאת עלולה לסכן ממש את ה

  ואם לחזור לשאלה ששאלתי למעלה, ותקן אותי אם אני טועה: אני מניח שלרובם המכריע של צופי הסרטים, כולל דתיים, לא ממש מפריע שיש פעילות גם בסוף שבוע. שים לב לחוסר הסימטריה: הפגיעה בציבור הדתי במקרה של פתיחת הקולנוע בשבת תהיה מזערית (אין בסביבה בתי מגורים או בתי כנסת), בעוד שהפגיעה בחילונים בעיר עם סגירת המתחם היא לא קלה.

  מבחינתי (כפי שציינתי קודם) עדיף ליזם לבנות על קרקע פרטית, ורצוי באזור אחר של העיר, עם כל הכבוד לקריית הממשלה כמוקד בילויים תוסס. אני גם מוכן שהמתחם הזה יהיה סגור בשבת אם תהיה אלטרנטיבה בעיר, אבל זה נראה חסר סיכוי בעירנו הענייה. הבעיה היא שאם יתחילו עכשיו לחפש מקום חלופי יעברו עוד כמה שנים טובות, כך שהפתרון האופטימלי (ואולי בכל זאת יש סיכוי?) הוא לאפשר פעולה של הסינמה סיטי בשבת. ואגב, זה לא יהיה מוסד התרבות (או "תרבות") היחיד שפתוח בשבת באזור. יש גם כמה מוזיאונים לא רחוק משם, ולא שמעתי מחאות גדולות על פתיחתם.

 • מרץ 29, 2010

  עמית (אחר)

  יש שם משפט חתוך. מה שרציתי לומר זה שפגיעה מוראלית כזאת עלולה לסכן את התוכניות הגדולות של ראש העיר, או משהו כזה…

  ואגב, תגובת העירייה לא מובנת לי. אם הסגירה בשבת היא תנאי של הממשלה בעלת הקרקע, אז למה בכלל לקיים הצבעה במועצה?

 • מרץ 31, 2010

  עמית

  קודם כל נבחנו כמה מיקומים אפשריים לסינמה סיטי, גם על קרקע פרטית אבל היזם העדיף את חניון הלאום למרות שידע שזו המגבלה שהציבה המדינה. אני לא בעד מהלך של הכל או כלום. קודם שיהיה סינמה סיטי ושיעבוד בעיר.
  ערן- בדיוק. המועצה לא הייתה צריכה בכלל להצביע על סעיף מטופש כזה כל עוד יש מכתב של המדינה. נובע בעיקר מרצון של חברי מועצה מסוימים לצאת טוב בתקשורת. להחלטה הזו אין שיניים והיא לא תחזיק מים בבית משפט.

 • מרץ 31, 2010

  סתם אחת

  מסכימה עם כל הפוסט, ונהנית מאוד מהבלוג.

  לגבי הסינמה סיטי- מצד אחד חבל שלא יהיה פתוח בשבתות. מצד שני סופשבוע זה גם יום חמישי בערב, שישי בבוקר ומוצאי שבת- אז בכל זאת יש כאן תרומה. וכל עוד בירושלים יהיו מספיק אנשים שהולכים לבתי קולנוע (בלי כיפה או עם כיפה), והיא תמשיך להוות מקור משיכה לפרוזדור ירושלים ומודיעין, זה יחזיק אותה מעל המים. פתיחה בשבת שתנוצל על ידי גורמים אינטרסנטים להיות מוצגת כסדין אדום בפני חרדים הארד-קור שבכל מקרה לא רואים סרטים יכולה לגרום לפרוייקט להתבטל, וזה בעיני יותר בעייתי.

 • מרץ 31, 2010

  לירון

  עמית,

  אתה יכול להסתייג כמה שאתה רוצה, אך אני ראיתי בשידור ישיר את ההתנהלות הגרועה של ראש העיר ואת נקיטת העמדה הברורה שלו לטובת החרדים, על כן לא רק אפס, אלא אפס מאופס שראוי ולא יבחר שנית.

 • מרץ 31, 2010

  עמית

  וואו אתה ממש בוגר.

 • מרץ 31, 2010

  עמית (אחר)

  אני לא ערן, אבל אתה לא הראשון שמתבלבל, אז נסלח לך..