התחלה חדשה 2

נושא הדיור מטריד אותי מאז הפוסט הזה. הסוגיה לא מציקה רק לנו הירושלמים אלא גם לערים אחרות אבל האמת היא שמעט מאוד נעשה בתחום ודיור בר השגה הפך להיות בעיקר סיסמה שעיריות אוהבות להפריח. הכלים החוקיים והפיננסיים למימוש של דיור בר השגה עדיין לא בשלים דיים אבל יש התקדמות, צעד אחר צעד בתחום.

גם אצלנו בירושלים מתקדמים , בישיבה האחרונה בה הצגנו את המודל שלפיו 20% מיחידות הדיור בכל תכנית המציעה 50 יחידות דיור ומעלה יוקצו לדיור בר השגה. חטפנו מהקבלנים והאדריכלים כצפוי, חטפנו גם מארגונים חברתיים דוגמת האגודה לזכויות האזרח על כך שהתכנית אינה מתחשבת מספיק בצרכי הדיור של השכבות החלשות. אנחנו ממשיכים להתקדם עם התכנית ולעבד את הפרטים עד לתכנית מלאה לדיור בר השגה שתוכל לתת מענה לטענות של אלו ואלו.

לצד ההתקדמות עם התכניות האלו יש צורך גם בהקמה של מסגרת ביצועית שתיישם אותן ביום מן הימים. היום סיימתי את תפקידי בעיריית ירושלים ומחר (טוב מחרתיים, מחר פורים) אני מתחיל תפקיד חדש ברשות לפיתוח ירושלים, כמנהל תחום התחדשות עירונית ודיור בר השגה, בניסיון להפוך את שתי הסיסמאות האלו לפרויקטים ממשיים. אחרי שנה וקצת בעיריית ירושלים, על הטוב והרע שבה, אני עוזב למקום אחר, אמנם קרוב לעירייה אבל שונה ממנה בתכלית. מיותר לציין שכל מה שאכתוב כאן יהיה על דעתי בלבד ולא ייצג את עמדת הארגון בו אני עובד. פורים שמח.

בן 36, ירושלמי מלידה, אבו-אל בנאת עם תעודות. בין יום מילואים אחד לשני עוסק בהתחדשות עירונית עבור חברת "מוריה".14 תגובות

 • פברואר 28, 2010

  לרמן

  בהצלחה!

 • מרץ 1, 2010

  שני

  אני מחכה לפוסט בו תכתוב "מחר אני מתחיל בתפקידי החדש כראש ממשלת ישראל. מיותר לציין שכל מה שאכתוב כאן…" 😉

  ושאלה קטנה: למה האגודה לזכויות האזרח מתנגדת לדיור בר השגה? מה הפגיעה בשכבות החלשות?

 • מרץ 1, 2010

  אליאב

  סחתיין. זה מעורר הרבה אופטימיות!

 • מרץ 1, 2010

  עמית (אחר)

  פורים שמח ובהצלחה בתפקיד החדש!

 • מרץ 1, 2010

  עמית

  היא לא מתנגדת לדיור בר השגה. השאלה הגדולה היא מי אוכלוסיית הזכאים לאותן דירות. לא הצגנו כללי זכאות בהצעת ההחלטה שהגשנו אבל בהחלט סימנו את האוכלוסייה העובדת כאוכלוסיית היעד. הם ביקשו להכליל גם את אוכלוסיית הרווחה בתכנית.

 • מרץ 1, 2010

  יובל

  המון בהצלחה בתפקיד החדש!
  מקווה שבאמת מעכשיו נוכל לראות את הנושאים החשובים האלה הופכים מעוד סיסמא למשהו אמיתי שקורה בשטח. אני מניח שההתחלה היא הבנה של הדרגים הגבוהים שמדובר בנושא קריטי לעתידה של ירושלים, ולא סתם ברצון של זוגות צעירים לגור בעיר ולא בפרברים.

 • מרץ 2, 2010

  עכברתול

  כל הכבוד ומזל טוב, אבל קיבינימט – אנחנו צריכים אנשים כמוך בעירייה ולא פקידים עקומים שלא יודעים ימינם משמאלם.

 • מרץ 2, 2010

  יוסי סעידוב

  בהצלחה!

 • מרץ 3, 2010

  אייל

  סליחה על השאלה הלא פוליטיקלי-קורקט, אבל האם "אוכלוסיית רווחה" אינה אלא שם קוד לאותו סוג של אנשים שבד"כ משלמים הרבה מאוד כסף כדי לא לגור בקרבתם, בוודאי שלא באותו בניין?

 • מרץ 3, 2010

  בן

  אני מעדיף לראות אותך במקום עם כוח ביצועי כמו בהרל"י מאשר בעירייה משופעת האינטרסים המתנגשים, בהצלחה לך ולכולנו כתוצאה מכך! 8)

 • טירוף.

 • מרץ 5, 2010

  אילן

  מצטרף למברכים, וזה בהחלט סימן כי נראה דברים בשטח.

 • מרץ 12, 2010

  מרקליקו

  יא חבובובוב! מזל טוב ובהצלחה בתפקידף החדשים! שבת של שלום

 • מרץ 14, 2010

  גיא פלדמן

  עמית, בתור נציג של פורום עירוני שפועל לקידום זכויותיהן בתחום הדיור של אוכלוסיות נוספות המתגוררות בעיר, הרשה לי לתקן מספר נקודות בתגובה שפירסמת למעלה:
  1. אני מזמין אותך לבקר בלשכות הרווחה ברחבי העיר ולהיווכח שיש משפחות עובדות רבות בעלות כושר השתכרות נמוך המגיעות לשם על מנת לקבל עזרה.
  2. אנחנו (גם האגודה חברה בפורום) ממש לא מתנגדים לתוכנית של העירייה עבור צעירים אקדמאים. אנחנו רק רוצים שהעירייה תפתח עוד מסלולים לאוכלוסיות נוספות.
  3. תוכנית לדיור בר-השגה חייבות להתבסס על מומחיותן של הקהילות החיות בעיר. קהילות אלה הן מקור ידע אשר יכול לשמש משאב רב ערך בגיבוש התוכנית.