בעד או נגד?

זה רק סמלי שבשבוע בו סיימתי קורס על חוק התכנון והבניה ונבחנתי עליו- הוגשה הצעה לחוק תכנון ובניה חדש. טרם הספיקותי לעיין בכל 241 העמודים של הצעת החוק ומאה עמודי דברי ההסבר. בקרוב זה יקרה. מי שרוצה מוזמן לעיין בכך באתר משרד הפנים. יאיר כבר כתב נגד, עירית סולסי כתבה בעד. אני עוד לא גיבשתי דעה, מצד אחד התמשכות הליך התכנון אינה מבטיחה תכנון טוב, מצד שני, קשה לדבר על שקיפות כאשר החוק גובש במחשכים. לא בטוח שהעברת הסמכויות למקומית היא החלטה כזו גרועה אבל קשה להתלהב מביטול הועדה לשמירה על קרקע חקלאית ושטחים פתוחים או בשם החיבה שלה : הולקחש"פ.

אני יודע מה כבר אין בו- שום התייחסות לדיור בר השגה. החוק לא מקנה שום תוקף חוקי לדרישה הזו, שהממשלה דרשה ואישרה בעבר- בהוראות תמ"א 35, ושמהווה צורך מרכזי של רשויות מקומיות בישראל ובראשן ירושלים. מי שעוקב אחרי הנושא בשנה האחרונה והדיונים התוכפים יחסית שמתקיימים בו בוועדות העירוניות יודע שהעירייה די יודעת מה היא רוצה להשיג: אחוז הקצאה לדיור בהישג יד בכל פרויקט, לאוכולוסיית זכאים מוגדרת, במנגנון הנחה מסוים ממחיר דירה מקבילה בשוק. כשהבאנו את זה לוועדה לתכנון עירוני של נעמי צור היזמים והאדריכלים הסתערו עלינו בזעם. האמת היא שכרגע אין לעירייה סמכויות לבצע את המהלך הזה. החוק החדש בוודאי לא מקנה אותן. זה לא אומר שהתייאשנו, זה רק אומר שהעבודה נעשית הרבה יותר קשה.

שתי הערות:

1. ידיעות ירושלים: לראות בשער של מוסף הכלכלה שלכם הפניה לכתבה: "ומדוע הבירוקרטיה ממשיכה לטרטר את אבי רואימי?" גורמת לי לתהות בחזרה: מדוע העיתון עובד בשביל היזמים ולא בשביל הקוראים שלו? למה התגייסתם למען יזם שרוצה להרוס בניין לשימור ולבנות במקומו מגורי רפאים?

2. גם בלוגר יכול להיות טוקבקיסט, לפעמים. הפוסט הקודם נכתב מתוך זעם גדול. תודה על ההבנה.

כנס תחבורה ציבורית גדול של אגד, מינהלים קהילתיים וכמובן 15 דקות בנושא שיפור השירות בתחבורה הציבורית בדרום העיר ייערך היום, 14.2, בשעה 20:00 במרכז תרבות העמים לנוער במושבה הגרמנית. 

בן 36, ירושלמי מלידה, אבו-אל בנאת עם תעודות. בין יום מילואים אחד לשני עוסק בהתחדשות עירונית עבור חברת "מוריה".3 תגובות

 • פברואר 14, 2010

  בן

  בענייני תכנון ובנייה:ידיעה חשובה שפורסמה היום מדווחת על אור ירוק לקידום פרוייקט היכל בתי המשפט ברחוב הלל. למי שמעוניין לראות על מה מדובר הנה קישור: http://www.a-lerman.co.il/gallery.asp?gallery=30 מעניין אם אכן זה ישתלב ברחוב הלל, אחד הרחובות היותר נעימים במרכז העיר.

 • פברואר 14, 2010

  דודו

  היכל בתי המשפט אכן חוזר לרחוב הלל למרות התכנית להעתיקו לכניסה לעיר ובשל התנגדותה של נשיאת בית המשפט העליון דורית בייניש ירום הודה.

  לאחר שמשרד האוצר אמר את דברו, ובהסכמת הגברת בייניש, הפרויקט הוחזר לאתרו המקורי

 • פברואר 14, 2010

  הראל

  אוי, ההיכל הענקי הזה אמור להשתלב במרקם העירוני של מרכז העיר? השילוב נראה מזעזע!!