מי כותב על העיר שלנו?

1. "כל הזמן" או "זמן מעריב" חוגג 10 שנים. מזל טוב. הרבה חשיפות וכתבות לא שגרתיות היו למקומון הזה ב-10 שנים ולא מעט הישגים. אבל נראה לי שההישג הכי גדול שלו הוא בלשרוד 10 שנים, שהיו העשור השחור של העיתונות המודפסת. לא פשוט בכלל להיות עיתון בעשור האחרון, בטח לא עיתון צעיר, בטח לא מקומון ובטח ובטח שלא מקומון בירושלים. בעיר בה רשות השידור נרקבת כבר עשרים שנה, שידורי טלעד נמחקו מהמפה ורשת שוקן חנקה במו ידיה את המקומון המצליח ביותר בארץ ורשת האם שלך -"מעריב" לא מפסיקה לעשות שטויות- זה ממש לא מובן מאליו. מאחל להם שעשר השנים הבאות יהיו עוד יותר מוצלחות.

2. אני מסרב להתרשם מהשינוי שעבר "עכבר כל העיר". אז עשו קצת מתיחת פנים. יש אפילו לוח אירועים שבועי והגרפיקה סבירה בלבד, ולא מחרידה כבעבר. העורכים גם נזכרו מאוחר מדי לכבוש מחדש את הנכס הכי חשוב של העיתון, כל עיתון- השער. אחרי שנים של שער שעבר בסינדקציה מתל אביב ליתר הפרובינציות סוף סוף יש שער ירושלמי. אבל עדיין לא מדובר במגזין תרבותי אמיתי. יש יותר מדי עמודים שנראים כאילו הם רק נותנים קונטרה למודעה שמהצד השני (השאלונים של הילדים ושל הנוער). אין כתיבה איכותית, בכלל לא. קחו לדוגמה את הראיון הלא מעניין שנערך עם ראש העיר בעמוד האחרון. ל"כל העיר" היה פעם מוסף תרבות אמיתי, עם טורים אמיתיים, ביקורת וכתיבה אישית. עד שהוא לא יוחזר- אין סיבה להתלהב. אלו רק עוויתות שלאחר המוות.

3. כל זה מחזיר לשאלה שבכותרת: "מי כותב על העיר שלנו?". אם לא שמתם לב, אין כבר מדורים אישיים במקומונים שלנו. פתחתי את הגירסה האלקטרונית של "טיים אאוט" תל אביב. מדורים אישיים של אנשים רציניים- חנוך מרמרי, אמיר בן-דוד (שערך את העיתון עד לאחרונה), ניסן שור וגל אוחובסקי. שלא להזכיר את "מהנעשה בעירנו" של עלי מוהר המנוח שפתח את "העיר". תנו לנו טורים אישיים של אנשים שבגללם קונים את העיתון.  עזבו אותנו מחדשות משמימות ממסדרונות העירייה (זה חשוב, אבל במינון) או טורי סינדיקציה מתל אביב ותנו לנו את הדבר האמיתי, כתיבה אישית על העיר. פעם היו לנו אסף גברון וגיל חובב וג'קי לוי ואמנון בירמן. היו ואינם. כתב פעם אדם ברוך ז"ל על מהי "רוח העיר":

" מי הם האנשים המקיימים את העיר?  לא יותר מ-30 אנשים מקיימים עיר, עושים אותה למה שהיא, נותנים לה אופי…לכל אחד מאתנו יש רשימה שמית משלו…יש את העיר הפיזית ויש את רוח העיר. הנה, יש את מלון דיפלומט ויש את מאיר ויזלטיר. ויזלטיר חלק מרוח העיר תל אביב. אותו מלון דיפלומט יכול להיות גם באיסטנבול". 

איפה האנשים המקיימים את ירושלים? אולי אלו רק הבלוגרים שנשארו לעמוד על המשמר?
הערה אחרונה לסיום: הרב ח"כ חיים אמסלם מש"ס מושך הרבה אש. ממליץ לראות את הראיון שלו בתכנית של אברי גלעד. הוא באמת מחזיר עטרה ליושנה. בניגוד לשאר הש"סניקים המשתכנזים, הוא מאמין בפסיקה הספרדית המתונה, המקלה, המקרבת ולא בהחמרות הליטאיות הזרות. העמדות שלו (שירות צבאי/ לאומי למי שאינו תלמיד חכם, יציאה לעבודה, הקלות בגיור ועוד) מערערות את חומות הגטו החרדי. מערערות עד כדי כך שמי שמלכלך עליו החליט להיעזר בתקשורת החילונית כדי לחסל לו את הקריירה. עצוב לראות את ידיעות אחרונות נופל למלכודת הזו. לא שיש צורך להקל ראש בחשדות (חשדות, לא הרשעות) שהועלו בכתבה אבל ככה למרוח את התמונה שלו על השער? עם שיפוד פרגיות? גועל נפש.

בן 36, ירושלמי מלידה, אבו-אל בנאת עם תעודות. בין יום מילואים אחד לשני עוסק בהתחדשות עירונית עבור חברת "מוריה".5 תגובות

 • ינואר 13, 2010

  עודד

  ללא ספק ראיון מעניין- מפתיע גם בגילויי העמדות שלא נחשפתי אליהן עד כה, וגם בעומק שלא אופיני לתכנית זו של אברי גלעד.

  בעניין הכותבים- אמור לי את מי אתה קורא ואומר לך איך אתה רואה את עירך.. אני כמעט לא קורא כל העיר או מקומון אחר של ירושלים, אבל מקפיד לקרוא את הבלוג שלך. והנה- אנחנו חוזרים לקריה הנאמנה בקיץ הקרוב. אנשים שפגשתי אומרים שיש תנועה ניכרת בכיוון, אשמח לשמוע על עדויות רציניות לכך.

 • ינואר 13, 2010

  אלי א.

  מתוך הראיון עם ניר ברקת
  —————————————————
  גל"צ או רדיו מקומי?

  "האמת שאני אוהב גם את גלי צה"ל וגם את רדיו ירושלים"

  ערוץ 10 או ערוץ 2?

  "אני רואה גם ערוץ 10 וגם ערוץ 2"

  ביתר או הפועל?

  "בית"ר והפועל"

  חומוסיה מועדפת?

  "פינתי ורחמו"

  ו…(שימו לב לשוס)

  ."מה אדיוטי בעיניך?

  "קיבעון חשיבתי"
  —————————————–
  חי חי חי

  שמישהו יכין לו מצגת, דחוף!

 • ינואר 18, 2010

  עמית (אחר)

  רק דיברת, ו"ידיעות ירושלים" חנך 3 טורים אישיים במוסף שלו.

 • ינואר 19, 2010

  בן

  חדשות תקשורת מעודדות, חדשות ערוץ 10 עובר לבירה:
  http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/042/305.html?hp=1&loc=39&tmp=6768

 • ינואר 19, 2010

  החיידק

  חדשות טובות!

  מקווה שההחלטה תבוא בד בבד עם הליכה של העירייה כלפי ערוץ 10, אם במציאת כוח אדם מתאים ומקום ראוי ומרכזי לאולפני החדשות. צריך להמשיך לעקוב אחרי מסמך המדדים שיגיש מנכ"ל הרשות השניה לבדיקת יישום החוק על ידי הערוץ. בין השאר יקבע כי בשנת 2010 (החל מה-28 בינואר – מועד חידוש הזיכיון) לפחות אייטם אחד ביום ישודר מירושלים באחת מהמהדורות המרכזיות. בשנת 2011 יהיו לפחות 14 אייטמים בשבוע וכח האדם יגדל ל-12.5% מעובדי חברת החדשות.

  את הדוגמאות האלו אני מביא מכאן
  http://www.kolnoan.co.il/news/news.aspx?newsId=3270