מיתוסים

במבוא לספרו "מלחמת יום הדין" כותב חיים הרצוג: "עבור הערבים, ויכלותם ליצור עולם של נדמה לי, הסיפור הצבאי של המלחמה מסתיים עם גמר השלבים הראשונה. אך היה המשך…". יכולת ליצור "עולם של נדמה לי" קיימת לא רק אצל בני דודינו הערבים אלא גם אצל אחינו שלומי אמוני ישראל, החרדים, שאוהבים לצייר תמונות בצבעים שלהם ולמחוק כל גוון אחר. לשמחתנו, לפני שנה הופרכה מעל כל ספק סביר הטענה שירושלים היא עיר עם רוב חרדי. זה עדיין לא מונע מכמה ידידים חרדים לזרוק מספרים באוויר ולטעון שהחרדים מונים 40% או אפילו מחצית מאוכלוסיית ירושלים אבל פחות ופחות אנשים מאמינים לשטות הזו. גם כשמגיעים לרמת שכונות החרדים אוהבים מאוד לצבוע שכונות בשחור, רמות נצבעה בצבעים האלו כבר לפני שנים, למרות שיחסי הכוחות הם פחות או יותר 50-50, קריית היובל כנ"ל למרות ששם התמונה הרבה יותר אופטימית. אבל אם מספרים גדולים לא משכנעים את אחינו אז אולי כמה עובדות כן.

1. הפרויקט האחרון שאוכלס בשכונת רמות, מעל 100 דירות, לא אוכלוס במשפחות חרדיות אלא בציבור דתי-לאומי. לפי כמה מתושבי השכונה יזמים חרדיים יושבים על קרקעות עם תכניות מאושרות לבניה אבל לא מצליחים לממש ולבנות. מה קורה לביקושים בשכונה שמצוירת כחרדית לחלוטין?

2. בשכונה המתחרדת עאלק קריית היובל החלו לפעול לאחרונה שתי קהילות פלורליסטיות. הקהילה הקונסרבטיבית פעולת מזה כשנה וחצי ואליה הצטרף מניין-אח של קהילת כל הנשמה בתקופת החגים האחרונה. ההענות הייתה גדולה והקהילה ממשיכה לפעול ולגדול. יחד עם בית ספר תל"י בית וגן ושלוחת בית הספר הניסויי שתיפתח במבנה של בית ספר ארגנטינה- יש התעוררות במגזר הממלכתי בקריית היובל.

3. ואם כבר צמיחה בקריית היובל, שתי קהילות צעירים, כארבעים משפחות, קרובות להחלטה על הישארות קבע בשכונה ובקרוב יתחילו לאתר דירות לרכישה.

הבעיה היא לא החרדים, שמציירים דימוי משלהם, הבעיה היא אנחנו שלא טורחים להציב אלטרנטיבה. זה לא אומר שלא צריך להיאבק על צביון השכונות האלו אבל צריך לעשות את זה מעמדה הרבה יותר בטוחה בעצמה ופחות מעמדה של חיה מוגנת שמבקשת שלא יכחידו אותה. שבוע טוב.

בן 36, ירושלמי מלידה, אבו-אל בנאת עם תעודות. בין יום מילואים אחד לשני עוסק בהתחדשות עירונית עבור חברת "מוריה".10 תגובות

 • ינואר 2, 2010

  בן

  מסכים לחלוטין שמי שרוצה באמת, צריך לפעול ולא רק להגיב.
  זה יותר קל שניתן לרכז את הכוחות שלך רק בפעולה הפוזיטיבית ואין צורך להגיב לכוחות נגדיים…וכאן נכנסת העירייה ותוכניות לשימור צביון שכונתי, שיכולות להוריד את הנטל מגב התושבים.

 • ינואר 3, 2010

  עמית (אחר)

  וקיים כמובן המיתוס הגדול מכולם: "ברקת נבחר בזכות חסידי גור/ סכסוכים פנים-חרדיים". אני מכיר לפחות אדם אחד או שניים שלא יעזור כמה פעמים אראה להם את המספרים הם עוד יאמינו לזה.

 • ינואר 3, 2010

  עמית

  בן- מסכים, ולכן הפתיחה של שלוחת הניסווי במבנה המתרוקן של בי"ס ארגנטינה (שכבר היה על הכוונת של אחינו) היא החלטה חשובה לשכונה שיכולה לחזק אותה מאוד

 • ינואר 3, 2010

  דתי לאומי מודאג

  הלואי שהיית צודק.
  איך אתה מסביר את תבוסתם של הכוחות הציוניים במכרז קריית יובל?
  זה לא היה הפסד בנקודות, זה היה הפסד בנוק אאוט, אלמלא תרגיל מלוכלך של האוניברסיטה הבניינים בשטן כבר מזמן היו מאוכלסים בחרדים.

 • ינואר 4, 2010

  שרית

  אופטימיות זה כיף 🙂

 • ינואר 4, 2010

  עמית

  זה ממש לא היה תרגיל מלוכלך, האוניברסיטה התעשתה והבינה שהיא לא יכולה לנסר את הענף שהיא יושבת עליו. אני חושב שהפער בין המחיר שהקבוצות החרדיות הציעו לשלם ובין מצב הדירות במבנים האלו (לא שמיש בעליל) היה חוסר אחריות כלפי הרוכשים. לא שזה מעניין את ההנהגה החרדית או את המאכער שרוצה לגזור קופון, שייחנקו משפחה של עשרה נפשות בדירת 55 מ"ר במחיר אסטרונומי, לא כולל שיפוץ, מה אכפת להם?

 • ינואר 4, 2010

  עודד

  יש בחברה החרדית אנשים שמנהלים את נושא ההשתלטות על שכונות, מבחירת המועמדים לאיכלוס ועד מימון הרכישה. כרגע מצבם קשה- אין מימון, אבל זה עניין זמני. על הפרק, ככל שידוע לי: מודיעין (שכונת קייזר), בית הכרם (ממערב לשד' הרצל), קריית היובל. אני בטוח שהם לוטשים עיניים גם אל מוסררה והגבעה הצרפתית, ומי יודע מה עוד. המלחמה לא פשוטה. הם נלחמים במקום הכי נח שיש- במיטה, ומקבלים מימון נדיב מאיתנו ומחבריהם שבחו"ל. המלחמה היא מלחמה על החיים ועל כולנו להתגייס.

 • ינואר 6, 2010

  דתי לאומי מודאג

  תאר לך באיזה שצף קצף היית יוצא בבלוג שלך אם המקרה היה הפוך (לופליאנסקי היה מבטל מכרז כשהיה רואה שקבוצה חילונית עומדת לזכות בו).
  לא משנה האוניברסיטה היא לא הנושא.
  העניין הוא עומת הביקוש החרדי לעומת החילוני.
  החרדים יותר רוצים לגור כאן ומוכנים שלם יותר.אין דרך יפה לומר את זה (ולזרוק את זה על מאכער, זה קל מידי)

 • ינואר 6, 2010

  עמית

  האנלוגיה שלך לא נכונה. אם ישיבה הייתה מוציאה בניין בשליטתה למכירה והמצב היה הפוך והם היו מבטלים את המכרז כי הם לא יכולים, כלפי הציבור שלהם, למכור לקבוצה חילונית למרות שהיא מציעה יותר כסף- אף אחד לא היה פוצה פה. זה היה ברור מאליו וכך גם נהגה האוניברסיטה.
  לגבי החרדים שרוצים לגור כאן ולשלם יותר- לא מסכים איתך. עובדה שיעדי ההגירה הפופולריים מירושלים היו בית שמש ובית"ר עלית. עובדה שכל שנה מספר העוזבים את ירושלים ליישובים חרדיים עולה על מספר הנכנסים מיישובים כאלו ב-2000. עובדה שיותר מ-650 חילונים, דתיים ומסורתיים נרשמו לרכוש דירות בשיכונים המתפוררים של שטרן. כמו 10 קבוצות חרדיות.

 • ינואר 9, 2010

  עמית

  והנה עוד עובדה- 60% מתושבי רמות הצביעו ש"ס ואגודה, 40% למפלגות ציוניות (וגם כאן הנתונים מעוותים לרעתנו, שיעורי ההצבעה באזורים החרדים המובהקים גבוהים יותר).
  החרדים אוהבים לומר שרמות הלכה ואין מה להאיבק עליה והיא -80-90% חרדים. אז אמרו.