מתגייסים

מה יותר טוב מלפתוח את השבוע עם טורים באתר "הארץ" שקוראים, כל אחד בסגנונו הציורי, לוותר על ירושלים כבירת ישראל? את גדעון לוי אנחנו כבר מכירים היטב, יוסי מלמן זה מקרה חדש. היה נחמד יותר לקרוא למחרת את ניר חסון מגלה את תופעת ההתעוררות האזרחית בירושלים ומעניק חשיפה ראויה לתושבים שנלחמים על עתיד העיר וצביונה. ברשותכם, כמה אירועים שכדאי להכיר:

1. מחר בערב, כנס קהילות של "רוח חדשה" ו"צעירים במרכז" בבית אבי חי, מי שחפץ באורח חיים קהילתי, ויש בירושלים ריכוז עצום של קהילות צעירים כאלו ביחס לשאר הארץ- מוזמן להגיע. ידבר: אורי גוטליב. מתחילים ב- 19:30.

2. אחרי זה מושק באגריפס 88, הידוע בכינויו השוקניון, מתחם המעצבים שמקימה הרשות לפיתוח ירושלים. אירוע הפתיחה נקרא "אורבניקה" ומופק ע"י "רוח חדשה".

3. מי שלא מעוניין בזה- יכול ללכת למסיבה ברד"ק 14 שמארגנים תושבי רחביה נגד גל רכישות תושבי החוץ בשכונה.

4. הכותל דורש שחרור. כבר כתבתי בעבר על ההפרטה של הכותל, המנוהל בידי עמותה ממשלתית שיש לה אג'נדה חרדית. לשמחתי "ירושלמים" מרימים את הדגל כיום כפי שניתן לראות בכתבה יפה ב"כל הזמן" . אם כבר נאבקים על צביון הכותל כאתר ממלכתי השייך לכלל ישראל- אני מציע לטפל גם בשלטים בעמדת הבידוק הבטחוני המפרידים בין גברים לנשים. רוב העדר כמובן מתפצל בבידוק, אף אחד אינו אוכף את זה כמובן ואין שום סמכות לאכיפה. פשוט ניסיון נוסף להשליט נורמות חרדיות קיצוניות באתר ששייך לכל אחד מאיתנו. "ירושלמים" מארגנים בראשון בשעה 16:00 סיור ברובע היהודי+הדלקת נרות פתוחה לכולם ללא הפרדה ברחבת הכותל. אישור הגעה במייל הזה: yerushalmim.harova@gmail.com

5.  ביום שלישי הבא, 15.12, מארגן המשרד לפיתוח הנגב והגליל, יחד עם מרכזי הצעירים ברחבי הארץ, את כנס ישראל לצעירים הנערך זו השנה השנייה. הכנס ייערך באוניברסיטת בן גוריון בנגב. אני ארכז את השולחן העגול שיעסוק בדיור בר השגה. אתם מוזמנים להירשם לכנס וכמובן להגיע לדיון(ואם תבחרו בדיון אחר- אני לא אעשה רגשי). הרשמה בקישור הזה.

חג אורים שמח!

בן 36, ירושלמי מלידה, אבו-אל בנאת עם תעודות. בין יום מילואים אחד לשני עוסק בהתחדשות עירונית עבור חברת "מוריה".11 תגובות

 • דצמבר 9, 2009

  הראל

  למה הכנס הזה בבית אביחי סודי? לא מצאתיו בתוכנייה שלהם.
  אגב מתחם המעצבים בשוקניון המסכן הזה, כבר לפני שנה וחודשיים או משהו כזה כשחניתי שם ועברתי דרך הלוויתן המת הזה, ראיתי שעושים שם השקה חגיגית (עם גבינות ויין חינם, בחיי) למתחם המעצבים. אז עכשיו זו ההשקה שאחרי ההשקה? ברצינות אני שואל.

  חנוכה שמח לכולם פה.

 • דצמבר 10, 2009

  macphista

  קניון? קניון! 😀

 • דצמבר 10, 2009

  אלי א.

  שוקניון ובניין כלל – רק פצצת אטום.

 • דצמבר 10, 2009

  ערן טרבלסי

  טוב, אני חושב שאי-אפשר להשוות בין רגשות התיעוב של גדעון לוי כלפי ירושלים לבין מלמן שלפחות מכיר בערכה של העיר (לא שזה הופך את הצעתו לטובה).

  אלי א. – מסכים לחלוטין. הרעיון ליצור את מתחם המעצסים הוא מאוד מאוד מבורך, אבל מעולם לא עלה על דעתי להיכנס לבניין השוקניון, ולא נראה לי שזה יתחיל עכשיו. לפעמים פשוט צריך להרוס בניינים מסויימים (כמו גם התחנה המרכזית בת"א), ולבנות משהו אחר במקומם.

 • דצמבר 10, 2009

  דודו

  בניין כלל, התחנה המרכזית בת"א (וגם השוקניון שאמנם נבנה באיחור אבל לדאבוננו לא למדו את הלקחים מהעבר) כמייצגים = דינמיט!

  אלו הם שרידים לארכיטקטורה הישראלית המודרניסטית שלאחר 67, אשר נטתה לכיוון הברוטליזם, ומייצגים את מודל המגה-סטרוקטורה(מבנה ענק ורב תכליתי המכיל פונקציות רבות של עיר), שנולדו במרכזים אורבאנים צפופים כגון לונדון וטוקיו. בישראל הקטנה, אשר לא היה בקרבה מטרופולין משמעותי בשנים אלו ובדומה לערים בהם צמח הקונספט, אימצו האדריכלים המקומיים את הרעיון בהתלהבות וכך קיבלנו את קמפוס הר-הצופים ואת שוק ב"ש המקורה – שאלוהים יעזור .

  הנחמה היחידה היא שלפחות נוקטים בגישת ה-reuse למבנה

 • דצמבר 10, 2009

  בן

  אתמול הייתי בשוקניון (טסטר צ'וייס ב30 ש"ח 🙂 ) וראיתי את הדוכנים….כמו להכנס למקלט אטומי – צריך לדעתי פרסום מחוץ למבנה שילווה אותך פנימה לארוע..

  קיבלתי לפני כשבוע את הפרסום לכנס באר-שבע, ההתלבטות שלי מאז האם יש לי באמת כח להגיע לבירת הדרום..

 • דצמבר 10, 2009

  ברק

  מה עם עמותת אלעד שמנהלת את הגן הלאומי עיר דוד? זה יותר הגיוני?

 • דצמבר 10, 2009

  lcasei

  ואם כבר עליהום על רם כרמי. בואו והצטרפו לאסתר זנדברג שבוחרת לעשות את זה בכל הזדמנות שהיא יכולה, ובצדק.

  http://www.mouse.co.il/CM.articles_item,1042,209,42613,.aspx

 • דצמבר 13, 2009

  עמית

  גם אלע"ד זה לא בסדר.

 • דצמבר 13, 2009

  ברק

  ומה עושים עם אלע"ד? מישהו מפגין מולה (מלבד כמה סמולנים)? האם יש דיעה רווחת שיש להשיב את השליטה על גן לאומי עיר דוד אל המדינה? מדוע אין הפגנות חילונים גם שם? או אולי ראש עיר ימני והעובדה שהעמותה משויכת לציבור הדתי-לאומי (ה"מתון") מונעות דיון אמיתי על כך, שלא לדבר על הפגנות "סוערות" של הציבור החילוני כמו למשל בעניין הכותל. האם אתם כקואליציה משלמים מחיר של התעלמות ממה שאלע"ד עושים כדי לזכות בכח פוליטי מהציבור הדתי-לאומי? ומה מדיניות העירייה בנושא הזה?

 • דצמבר 20, 2009

  בן

  מסתבר שקורים כמה דברים במדרחוב … http://www.youtube.com/watch?v=ULtglogZbR8&feature=player_embedded