תחי העברית

3 קריאות "תחי העברית" ברשותכם:

1. תחי "העברית"- מתחם הספורט החדש בגבעת רם. התאמנתי (פעם אחת, לא להגזים) בחדר הכושר של מרכז קוסל אי שם בשלהי הקריירה הכושלת שלי כשחקן ספסל בנוער של אס"א ירושלים. מתקני הכושר דמו למכשירי עינוי סובייטיים. עשר שנים אחר כך נחנך בניין חדש ומרשים עם מרכז כושר מודרני, מוזיקה ובית קפה בשם "העברית" שהיה איפה להחזיר את הקלוריות אחרי אימון מוצלח. התאמנתי שם השבוע ביום שישי והיה תענוג לעיניים. עיר שכיף לחיות בה זה בדיוק זה: שישי בבוקר, מקום לראות אנשים, לשתות קפה ולעשות קצת ספורט. כן ירבו.

2. תחי האוניברסיטה העברית- על ההחלטה השפויה לבטל את המכרז בשטרן. אין אוניברסיטה עברית ללא ירושלים. אין ירושלים ללא האוניברסיטה העברית. צביון העיר וצביון האוניברסיטה קשורים האחד בשני. האוניברסיטה לא יכלה להתנער מאחריותה כלפי העיר, העירייה לא יכולה להתעלם מאחריותה לגורל האוניברסיטה.

3. תחי השפה העברית. אני רק בעמ' 60 של "ימיו ולילותיו של הדודה אווה" של אמנון דנקנר. לא אהבתי אותו כעורך ועכשיו אני מבין למה- שיכתוב ספרים, ורצוי על ירושלים. תענוג לקריאה. ואם כבר השפה העברית הנה שיר.

[gv data="NN1kSJV8Pvs"][/gv]

בן 36, ירושלמי מלידה, אבו-אל בנאת עם תעודות. בין יום מילואים אחד לשני עוסק בהתחדשות עירונית עבור חברת "מוריה".8 תגובות

 • יולי 27, 2009

  עמית (אחר)

  תחי, תחי, תחי!

  לגבי המכרז שלא הוכרז: אכן מדובר בהישג חשוב בשמירה על אופי השכונה, אבל חשוב מאוד לא להיכנס לאופוריה או להכריז על "ניצחון". ביטול המכרז והעלבון החרדי שבא בעקבותיו יובילו (בטווח הקרוב לפחות) להגברת המוטיבציה החרדית להיכנס לשכונה ולהחרפת המתחים הקיימים ממילא. הפתרון הרצוי לדעתי הוא הפסקת אש מוסכמת והכרה הדדית בזכותה של כל קבוצה לקיים את אורח חייה ללא הפרעה. לצערי לא כולם בצד החרדי הפנימו זאת עדיין.

 • יולי 28, 2009

  עמית

  אין נצחונות מוחלטים ולראיה ההחלטה לאשר את בית הכנסת באולסוונגר. חייבים לעבוד בשיטה הציונית הותיקה: עוד דונם ועוד עז.

 • יולי 29, 2009

  כסף

  אחת השכונות החילוניות האחרונות שעוד נותרו בירושלים, וזה עוד בשכונה שיש בה אוכלוסיה מסורתית די גדולה, אז מה זה אומר על שאר חלקי העיר?

 • אוגוסט 2, 2009

  עודד

  ולמעונינים- עוד על השפה העברית: http://www.safa-ivrit.org/

 • אוגוסט 4, 2009

  יובל האחר

  ושום דבר על סגירת בתי הקולנוע הסיטונית הצפויה? יש משהו שאפשר לעשות בנוגע לזה (מלבד ללכת לקולנוע, כלומר)?
  זה ממש פוגע בעיר.

 • אוגוסט 5, 2009

  ערן

  אני מניח שבעניין הקולנוע במלחה אין הרבה מה לעשות, אבל אולי אפשר (ונראה לי שגם הרבה יותר חשוב) להציל עוד את קולנוע סמדר?

 • אוגוסט 9, 2009

  יובל האחר

  ערן – אני מסכים איתך. הקולנוע במלחה בכל מקרה היה גרוע מאוד (ועדיין חבל שנסגר, מבחינת ההשפעה הכללית על העיר). אבל קולנוע סמדר הוא פנינה אמיתית, שנדירה בכלל בארץ. איכות בית הקולנוע אולי מוטלת בספק אבל קולנוע עירוני אמיתי שנמצא במרחק הליכה ממרכזי מגורים ובילוי. אולי רק קולנוע "גת" בתל אביב מתקרב אליו מהבחינה הזו. וכמובן שלסמדר יש גם יופי ארכיטקטוני נהדר. יש הצעות לגבי מה אפשר לעשות?

  ועוד חדשה מרגיזה – מסתבר שקפה יהושע החדש ברחוב עזה נאלץ להפסיק לפעול בשבתות, בשל לחץ השכנים והחלטת בית משפט. שוב הרסטובר חזר להיות המקום היחיד שפתוח ברחביה בשבתות.

 • אוגוסט 9, 2009

  ערן טרבלסי

  יובל,
  קראתי באיזשהו מקום שרשת לב תנסה לקנות את המבנה, אך לא בטוח בכלל שיהיה לה מספיק כסף לכך. אולי אפשר לעזור להם, אני מוכן לתרום למשל, אבל זו טיפה בים. כדי להצליח בזה צריך תורם/ת כבד/ה, והשאלה אם ניתן למצוא כזה/ו לצורך המטרה הזו. אני די בספק.

  לגבי קפה יהושע – שמעתי, וזה אכן מצער. אבל מה שיפה זה שהבעלים תלו מכתב בחזית שבו הם מתארים את השתלשלות העניינים, תוך ציון העובדה שהם נולדו בשכונה וגרים בה עד היום, וכן שבכוונתם להמשיך ולחפש מקמות בהם ניתן יהיה לפתוח מקומות הפועלים גם בשבת.