בדיקת עובדות

ביקורת זה דבר מצוין, גם ביקורת על העירייה. לאף אחד אין מונופול על השכל ובלי פרספקטיבה חיצונית ודעות אחרות- כנראה שבאמת לא נתקדם לשום מקום. אבל ראוי לה לביקורת שתהיה מבוססת על עובדות ולא על השערות, אחרת היא לא שווה הרבה. במקומות אחרים בעולם ישנה פונקציה במערכות העיתונאים שכל תפקידה הוא לבדוק עובדות, שלא תיפולנה טעויות מביכות בעבודת המערכת. לצערנו בארץ הדבר לא השתרש יותר מדי, אולי בגלל שיקולי תקציב, אולי בגלל שלפעמים עובדות יכולות לקלקל תיזה של כתבה שלמה ולהרוס סיפור טוב. יהיו אשר יהיו הסיבות- חבל. דוגמה לבעיה הזו מצאתי ב"כל הזמן" שמפרסם היום כתבה בת שלושה עמודים על פרויקט הארנה. לפני חמש שנים, בימי ב"כל העיר" המנוח כתבתי על הפרויקט הזה, שמדברים עליו כבר 14 שנה, וליוותי אותו גם בעיתון וגם כאן בבלוג לאורך השנים. לכן קצת קשה לי לראות טעויות ועובדות לא נכונות כשדברים מגיעים לארנה. נתחיל:

1. מפעל הפיס: בשנת היובל למדינת ישראל הציע מפעל הפיס לשלוש הערים הגדולות: ירושלים, תל אביב וחיפה לעצור את התרומות לערים לכמה שנים ולצבור את הכסף לפרויקט גדול, מתנת הפיס לעיר לשנת היובל. תל אביב הלכה על משכן אומנויות, חיפה על ספרייה טכנולוגית, ירושלים על הארינה. מאז הכסף מחכה. העיקרון הזה גלוי וידוע כבר שנים, לא מדובר בקיצוץ או ב"גזירה" של העירייה הנוכחית. להיפך, בשיחות שאני קיימתי עם חברי דירקטוריון במפעל הפיס הם חששו שראש העירייה הקודם רוצה למסמס את הפרויקט ולקחת את הכספים לצרכים "מגזריים".
2.  גזירות: אני מבין שמאוד פופולרי להשתמש השבוע במילה "גזירות", אבל גם כאן העובדות לא נכונות. לעירייה יש שני תקציבים- תקציב רגיל, קשיח וכמעט שלא ניתן לשינוי ותקציב בלתי רגיל שוהא תקציב הפיתוח. בכל שנה מתבקשים מנהלי האגפים להגיש הצעות לפרויקטים במסגרת התקציב הבלתי רגיל, השנה ההצעות הסתכמו בכ-800 מליון ש"ח, מה לעשות שהתקציב עומד בשנים האחרונות על סביבות 250 מליון, אז מה, כל מה שלא נכנס הוא גזירה?

3. הטעיה: "נערכה מסיבת עיתונאים שבה הודיע ברקת על יציאה למכרז. בפועל התברר שמפעל הפיס הוא שנרתם לטובת העניין". התברר למי? אולי לכתב שלא מכיר את העובדות בסעיף 1. הפיס הוא האבא והאמא של הפרויקט, העירייה מאז ומתמיד התבקשה להשלים את המעט שחסר לפרויקט ונמנעה מלעשות זאת בחמש השנים האחרונות.

4. יול"ב: "באפריל 2004, מיד לאחר זכייתה של הפועל ירושלים בגביע היול"ב, הבטיח אולמרט כי בתוך שנה ייבנה בירושלים אולם כדורסל ראוי". אולמרט היה בתקופה זו שר התמ"ת ולא ראש העיר, גם אם הבטיח- אין משמעות להבטחה. ההבטחה ניתנה על ידי לופוליאנסקי בכיכר ספרא בחגיגות הניצחון.

5. יורוליג: "על אף השמחה שהפגינו אוהדי הספורט, רבים מהם הביעו אכזבה מסויימת כששמעו כי הפרויקט המגלומני יסתכם בסופו של יום בהיכל שיכיל רק 5,600 מקומות…תוך שלוש שנים יקום לנו..היכל מודרני ויוקרתי אך כזה שלא יאפשר לקיים בעיר הבירה עניין אלמנטרי כמו אירוח משחקים בין-לאומיים". התכנון מאפשר השלמה ל-10,000 מקומות גם לאחר שהאולם בנוי. לא יותר פשוט להתחיל עם 5,600 ולגייס תורמים בהמשך מאשר לחכות לעוד כסף ולהקפיא את הפרויקט לעוד כמה שנים?  אמנם 5,600 מקומות לא מאפשרים להפועל לארח משחקי יורוליג אבל קצת בקיאות במדורי הספורט לא תזיק. לישראל נציגה אחת ביורוליג ושמה מכבי תל אביב, המקום שלה מובטח בחוזה לכמה שנים, גם אם תאבד את האליפות פעם שנייה השבוע בע"ה, גם אם תרד ליגה. כרגע כמות המושבים לא רלבנטית כי הפועל לא מועמדת ליורוליג. למשחקים הבין לאומיים בהם משתתפת הפועל כרגע- הארינה בהחלט ראויה.
6. תרבות: הייעוד המרכזי של הארנה הוא תרבות, ספורט הוא אמנם חלק מכרזי אבל על אירועי ספורט בודדים ולמשחקים נגד גבעת שמואל לא בונים ארנה. היעוד המרכזי הוא מופעים גדולים, כנסים בינלאומיים ואירועי תרבות. נחמד לשים את כל המיקוד על ספורט אבל עיר שרוצה להיות על המפה ולארח מופעים וכנסים- כדאי שתהיה לה התשתית המתאימה לכך.

ונסיים בחדשות שמחות- גזירת הממשלה לבטל את מעמד אזור פיתוח א' לירושלים בתעשייה בוטלה. לפי ההצעה המקורית הוצע להוציא את ירושלים ממעמד זה ולהפסיק את ההטבות לתעשיה בעיר. עוד עז תקציבית שיצאה בחוץ.  שבת שלום.

בן 36, ירושלמי מלידה, אבו-אל בנאת עם תעודות. בין יום מילואים אחד לשני עוסק בהתחדשות עירונית עבור חברת "מוריה".14 תגובות

 • מאי 15, 2009

  הראל

  עמית, עזוב אותך ארינה. יום ירושלים זה השבוע – מה עם המפגש?

 • מאי 15, 2009

  עמית (אחר)

  כן, גם אני שמתי לב ש"זמן ירושלים" (לשעבר "כל הזמן"…  ) נוקט לאחרונה קו אנטי-ברקת תקיף ולא תמיד מוצדק. מישהו יודע מה עומד מאחורי זה?

 • מאי 16, 2009

  שני

  מפגש מפגש מפגש!
  אני יכולה לארגן לכולם תמ"ק עוזי ויחדיו נשחזר את שחרור הר הבית.

  (…או שאפשר לעשות משהו פחות פלילי ושנוי במחלוקת.)

 • מאי 16, 2009

  הראל

  אם עמית לא ירים את הכפפה, הפרולטריון יצטרך לעשות מעשה. מי יודע למה זה עלול להוביל 🙂

  בכל אופן נראה לי:

  1. שהמפגש חייב להתקיים במה שירושלמים קוראים פשוט "העיר" (לא יודע כמה זה רעיון טוב לנסות להגיע לשם ביום ירושלים דווקא, אבל ניחא).
  2. אפשר לשלב ישיבה באיזה מקום עם סוג של סיור ספונטני וקצר במרכז העיר ותוך כדי הסיור הזה לאתר כל מיני עניינים לדון בהם באסוציאציות חופשיות.

 • מאי 16, 2009

  עמית

  עמית אחר- זה בסדר גמור להיות אנטי ברקת, הרושם שלי שהם פשוט אנטי, לא הצלחתי להבין בעד מה הם כן, הרי אם הוא היה מבטל את הארינה היו תוקפים אותו על אי קיום הבטחה מרכזית ממסע הבחירות…

  שני, הראל ויתר המורדים- אני לצערי לא אוכל ביום ירושלים בגלל מחוייבות משפחתית, אבל אני מציע בזאת באופן רשמי תאריך: 31 במאי, יום א' בשעות הערב.

 • מאי 16, 2009

  עמית (אחר)

  חשבון אישי של העורך או משהו כזה?

  במקרים רבים העובדות שמדווחות דווקא נכונות אבל הדרך שבה הן מוצגות (ביחוד הכותרת הראשית, שרוב הקוראים לא טורחים לקרוא מעבר לה) תמיד מציגה את העירייה והעומד בראשה באור שלילי. ולמען הסר ספק – אני לא קשור לעירייה, לא מכיר את ברקת וגם לי יש עליו ביקורת כראש עיר. כמובן שאין לי בעיה עם כל ביקורת כל עוד היא הוגנת, וזה לדעתי די חסר ב"זמן ירושלים" לאחרונה.

 • מאי 17, 2009

  ערן טרבלסי

  31 במאי נשמע לי טוב.

 • מאי 19, 2009

  יובל

  אשמח לשמוע את התייחסותך לדו"ח האחרון של האגודה לזכויות האזרח לגבי היחס של עיריית ירושלים לחלק המזרחי של העיר (בין היתר כאן: http://www.acri.org.il/story.aspx?id=2129 )
  וכן להצהרה האחרונה של ראש העירייה (כאן: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3718217,00.html )

 • מאי 19, 2009

  ערן

  יובל,
  בהצהרה שהצהיר בעיר דוד לא היה כל חדש – הרי אמרנו שאנו תומכים בו למרות עמודתיו הידועות בעניין מזרח העיר. אבל גם אמרנו שברקת יהיה רגיש יותר ללחצים מפרוש בנושאים בעייתיים, ובהסתמך על הידיעה הבאה, זה כנראה נכון:
  http://www.mynet.co.il/articles/0,7340,L-3716858,00.html
  אגב, תרגום הטפסים לערבית, טריוויאלי ו"מובן מאליו" ככל שיהיה, הוא בהחלט צעד חשוב (בדו"ח האגודה מתייחסים אליו בזלזול). מלבד זאת, זיוה שטרנהל התייחסה במאמר שפורסם ב"הארץ" לפני מספר שבואות לעובדה שתוכנית המתאר החדשה שהוגשה מתייחסת לראשונה (גם אם באופן שרחוק מלהספיק) לבעיות ולצרכים של מזרח העיר.

 • מאי 19, 2009

  יובל

  ערן – אני לא יודע אם שמת לב אבל הבחירות כבר עברו, ברקת הוא ראש העירייה כבר למעלה מחצי שנה ופרוש הלך לכנסת. נימוקים בסגנון "פרוש היה יותר גרוע" הם לא כל כך מעניינים כרגע. יש ראש עירייה ומעניין אותי לראות כיצד הוא פועל.

 • מאי 19, 2009

  ערן טרבלסי

  לכן התייחסתי גם לאיך שהוא פועל – כתבתי על צעד שהוא עשה בעקבות לחצים שהופעלו עליו ועל צעדים שהוא עשה בלי קשר. רק כדי שלא להיות מואשם בכל מיני דברים – לא, זה עדיין רחוק מלהספיק.

 • מאי 20, 2009

  עמית

  יובל,
  אני לא חושב שהדו"ח חידש לנו הרבה דברים שלא ידענו.
  בדקתי שוב את נתוני הריסת הבתים היום בחצי השנה האחרונה. 22 במזרח העיר, 20 במערב. אין החרפה ואין נעליים. להפך- הכיוון הוא הסדרה איפה שניתן ואז גם תיפתר בעיית החיבור למים.
  השתתפתי בכמה דיונים על מזרח העיר, בהם נכחו גם מנהלי מינהלים קהליתיים ותיקים שאמרו שהם כבר 7-8 שנים בתפקיד וזו הפעם הראשונה שהוזמנו.
  אני מקווה שתכנית המתאר תיתן מענה לצרכים אבל חשוב לזכור שבמזרח העיר המציאות מקדימה את התכנון- אם סימנת כביש ולא סללת בשטח- מחר יהיה שם בית.
  אני לא תומך בירושלים המאוחדת ולא חושב שיש דבר כזה, אני גם בעד 2 מדינות לשני עמים. אבל צריך להיות פרקטיים- אין למי לחלק את ירושלים. אם היה צד שיכל לקבל אחריות על המקום הזה- היה מצויין. אבל אני לא רואה אלטרנטיבה גם בשנים הקרובות. לכן העיסוק צריך להיות פרקטי ככל האפשר- תרגום טפסים, שיתוף תושבים, הבנות, פשרות. בלי קשר למה שאני חושב שהמצב הסופי צריך להיות. החוסרים והנזקים במזרח העיר מצטברים לאורך שנים- גם חמש שנים מוצלחות לא יסגרו את הפערים אבל זה לא אומר שלא צריך לנסות.
  לגבי עיר דוד- לא כוס התה שלי, אם כי הממצאים ההיסטוריים מעניינים.

 • מאי 20, 2009

  מערב ירושלמי מזרחי

  "אני גם בעד 2 מדינות לשני עמים"
  על איזה מדינות מדובר ובכלל על איזה עמים מדובר. עד כמה שידוע לי יש פה עם יהודי אחד ועוד עם ערבי שרוצה לחלק שוב את ארץ ישראל לעוד שתי מדינות אחרי שהוא חילק אותה כבר בעבר וקרע ממנה את עבר הירדן המזרחי, והקים שם קולוניה האשמית זרה.

 • מאי 21, 2009

  יובל

  תודה על התשובה.