Another one bites the dust

עצוב לפתוח בשבועיים האחרונים את "כל הזמן" ולגלות עיתון שמותג מחדש. אחרי ההצלחה המסחררת של "כל העיר", המיתוג חסר ההשראה של "ידיעות ירושלים" הגיעו גם ברשת המקומונים של מעריב למסקנה שצריך שכל המקומונים יהיו אותו הדבר, עם אותו השם. כמה מסעיר ומרתק. חבל, ציפיתי ש"כל הזמן" יהיה אלטרנטיבה מרעננת, צעירה, חצופה למקומוני עירנו. יש להם הפוטנציאל לזה עם צוות של כותבים ועורכים צעירים. חשבתי שנזכה לראות משהו שונה, שיוכל לנסח את העיר בצורה אחרת, מאוזנת ולבטא את השינויים שחלים פה, את המאבק של ירושלמים צעירים על העיר שלהם. במקום זה אנחנו מקבלים מקומון שיש לו אותו השם גם בחדרה וגם בחולון וגם בתל אביב.

מי יועצי האחיתופל של הרשתות שאומרים להן שזה מה שהציבור רוצה? אני מקווה שהמיתוג יישאר רק ברמת השם, שזה חמור מספיק, ולא ברמת התוכן. שיתנו פה מוסף תרבות ענק כראוי לעיר ולא משהו שנכתב בתל אביב ונשלח ליתר הפריפריה, שהתכנים יהיו רלבנטיים, שהמגזין לא ימות. נחיה ונראה. לפי נסיונות העבר לא מדובר בבשורות טובות.

עוד בקשה אחת מהמו"לים של העיתונות המודפסת לקראת הפסח: הגליונות מספיק כבדים בגלל הפרסומות, אין באמת מה לקרוא ב- "7 ימים" גם אם יש שני חלקים וחמש מאות עמודים. תעשו טובה ותחסכו מאיתנו את מוספי הקונספט בחגים. אם החלטתם לשלוח את המערכת לחופש- לבריאות. אם לא- שיעבדו כרגיל. אבל שלא יעבדו כפול עכשיו וישכפלו גליונות מעיקים על הגיברוים האלמוניים של העיר, ילדות, סרטי בורקס (אגב,  מי עושה השנה פרוייקט מיפוי משפחת בנאי? לא היה הרבה זמן) או כל נושא מטופש אחר שתבחרו.

אני באופן אישי אשהה בשבוע הקרוב בפולין. יתפרסם פה עוד פוסט בזמן הזה. תהיו חזקים.

בן 36, ירושלמי מלידה, אבו-אל בנאת עם תעודות. בין יום מילואים אחד לשני עוסק בהתחדשות עירונית עבור חברת "מוריה".7 תגובות

 • אפריל 1, 2009

  בן

  בשישי שפתחתי את העיתון אשכרה בדקתי פעמיים שבאמת לקחתי מעריב כי לא הבנתי מה קרה למקומון, לרגע אפילו נבהלתי שהארץ השחילו את שלהם איכשהו…

 • אפריל 1, 2009

  עמית (אחר)

  האמת, חוץ מהלוגו ושינוי השם לא ראיתי שום שינוי מהותי בעיתון (אפילו לא שמתי לב שהשם שונה במבט ראשון). בניגוד למקרה "כל העיר", שהקדים את "העיר" התלאביבי ונבלע על-ידו, "כל הזמן" הוא מצטרף חדש-יחסית לרשת ואין לו היסטוריה (שלא לומר מיתולוגיה) שמייחדת את שמו לעומת שאר מקומוני הרשת. אני בהחלט מקווה שהמהלך לא מבשר על צעדי "התייעלות" כפי שנעשה ברשת שוקן.

 • אפריל 2, 2009

  דורון

  מפתיע שאתה מתייחס דווקא לעיצוב העיתון ולא לתוכנו. כפי שכתב לפניי, "עמית (אחר)", כל הזמן (או זמן ירושלים) לא השתנה. הלוגו והשער עברו שינוי, נכון. אבל האם שמת לב לתכנים ששונו? לקו שהפך לפחות נשכני? כי אז הייתי שמח לשמוע.
  למעשה, בלי קשר למה שכתבת, מה שיש לי לומר יושב על לבי כבר זמן רב, ונראה לי שמיעוט התגובות היחסי באתרך בזמן האחרון, מוכיח שאינני לבד בעניין הזה- בניגוד לכל הזמן, האתר שאתה מנהל, עבר את התהליך ההפוך לגמרי: העיצוב אמנם נותר זהה, והקורא התמים עשוי לחשוב שהוא אכן מקבל זווית אחרת של ירושלים אחרת, אבל בפועל אמית, מאז זכית לג'וב בעירייה, שורה של דברים שקרו בעיר נעלמו כלא היו באתרך שלך: כך באשר למכרזים "התפורים" בעירייה (שחלקם אגב, התרחשו באותה חטיבה בה אתה עובד כעת), כך באשר למהומות על צביונה של קריית היובל, באירועי השחתת האוטובוסים של אגד על ידי חרדים, וגם באשר להריסות הבנייה במזרח העיר,שהשתיקה שלך, במיוחד בעניין זה, זועקת לשמיים.
  הרשה לי בחוצפתי להחזיר אותך לפוסטים שפרסמת לפני נניח חצי שנה, שזעקו, מחאו, קראו למעורבות חברתית ועודדו מחאה ציבורית. כל אלה נעלמו כלא היו, והתחלפו בפוסטים שבמקרה הטוב , מכילים ביקורת שמופנית כנגד השעיר לעזעזל הקבוע: נבחרת ישראל או מכבי תל-אביב. אין ספק, ירושלמי מאוד.
  אז לפני שתזעק חמס על כך ששמו של "זמן ירושלים" מזכיר את שמו של "זמן חדרה", בדוק עם עצמך, האם השם "ירושלים האחרת" מצדיק את השימוש בו, והאם "ירושלים האחרת" במתכונתו הנוכחית, מזכיר בכלל את "ירושלים האחרת", מלפני כמה חודשים.

  אני מקווה שתואיל לפרסם את תגובתי, גם אם הבוס רועי פולקמן יופתע לראות שמסרים חתרניים עדיין מפציעים מפעם לפעם ב"ירושלים האחרת".

 • אפריל 7, 2009

  עמית

  התייחסתי לעיצוב כי זה מה שהשתנה. התוכן נשאר כפי שהיה ואני מקווה שזה מה שיישאר גם בעתיד. כנראה שהשם הוא לא סוגייה מספיק חשובה בעיניך. אני שופט לפי תהליכים מקבילים במקומות אחרים ואתם בהתחלה של מדרון שסופו די ברור. מקווה שתחלצו מזה כי אתם עיתון מספיק חשוב.
  מעניין. לעיתונים מותר לבקר הכל, ובצדק. אבל כשמותחים עליהם ביקורת יש להם עם זה בעיה. כן, הבלוג הזה השתנה והשינוי היה צפוי (בלוג, לא אתר). גם כתבתי את זה מאז התחלתי את העבודה החדשה והכל שקוף מול מי שקורא את הבלוג, יודעים איפה אני עובד ובעבור מי ומכאן מגבלות הכתיבה.
  "ירושלים האחרת" היא ירושלים שקוראי הבלוג הזה רוצים לראות ועושים למענה בכל מיני מסגרות. בתוך העירייה ומחוצה לה.
  קריאה למעורבות חברתית? אתה צודק. באמת לא עשיתי מספיק. הנה, רק בחודש מרץ התפרסם הפוסט הזה
  http://otherj.blogli.co.il/archives/375
  או זה:
  http://otherj.blogli.co.il/archives/329
  או זה:
  http://otherj.blogli.co.il/archives/343
  כן, תצטרך להשלים שאיני יכול לכתוב על כל דבר, כולל על מי שמעסיק אותי- אגב- אתה מעוניין לפרסם טור כאן על אליק מרגלית ולבקר את העריכה שלו? לא חשבתי. נראה לי שהכניסה של אנשים צעירים ומוכשרים למנגנון העירוני, שהתעסקו בשנים האחרונות בנושא צעירים וירושלים, צריכה להיות ברכה ולא קללה. לגבי- תמחק את המושג ג'וב. זו לא ברירת מחדל אלא החלטה שזה מה שצריך לעשות היום בשביל העיר הזו וזה המקום הנכון להיות בו כדי להשפיע. ביום בו לא ארגיש שזה נכון- לא אהיה כאן.

 • אפריל 8, 2009

  עמית (אחר)

  עמית, אני לא חושב שיש מקום לדבר כאן על "מדרון חלקלק" ונראה לי שנקודת ההתייחסות שלך ("כל העיר" ז"ל) פשוט לא נכונה. את "כל העיר" התחילו להרוג עוד לפני שינוי השם (והמשיכו גם אח"כ עם המעבר לתל אביב).

  "כל הזמן"? האמת היא שהשם הזה נראה לי תמיד כמו ניסיון לחקות את ההצלחה (דאז…) של "כל העיר", ואני בניגוד אליך דווקא מקבל בברכה את ההתנתקות מהמורשת הבעייתית של העיתון ההוא. אין לי שום בעיה שהמקומון הירושלמי של רשת מעריב יהיה בעל אותה תבנית שם כמו המקומון החיפאי או התל אביבי.

 • אפריל 8, 2009

  עמית

  ואני כן חושב. הלוואי שאתבדה. אני לא חושב ששינוי שם של עיתון זה עניין של מה בכך, השייכות לרשת מעניינת את הסבתא שלי, לעיתון מקומי צריכה להיות זהות מקומית מלאה- כותבים, מגזין, שם, שער, פורמט עיצובי וכו'. מה שמתאים לתל אביב לא יתפוס כאן ומה שמצוין לירושלים לא בהכרח נכון לראשון לציון.עדיין, והדגש הוא על עדיין, אין שינויים בתוכן. מקווה שגם לא יהיו ושהעצמאות של המערכת המקומית תישמר.

 • אפריל 17, 2009

  עמית (אחר)

  טוב, השבוע הם קצת הגזימו עם העיתון שכל-כולו תל אביב. מעניין אם היו עושים משהו דומה אם היה מדובר בחיפה או בבאר שבע…