שמאל אמיתי מצביע…

ככל שמתקרבים לבחירות אני נתקל ביותר הטפות מוסר על מה זה שמאל אמיתי. מסבירים לנו למה הוא שמאל מזוייף או אפילו מרכז, לא עלינו. יש את התשדירים החביבים של חד"ש עם "שמאל" ו"שמאל חדש" והביקורת על מרצ. מאמר המערכת של "הארץ" הבוקר קורא לא להצביע למרצ מכיוון שהיא רופסת מדי. בכלל, נראה שיש התגייסות מסויימת ב"הארץ" לטובת חד"ש. הבלוגוספריה מלאה באנשי חד"ש שמסבירים לנו למה מרצ סיימה את תפקידה ההיסטורי. מעניין, מרצ התחילה את הקמפיין בהסבר על למה מפלגת העבודה סיימה את תפקידה ההיסטורי. חד"ש רוכבת על מסע יחסי הציבור המוצלח של דב חנין לעיריית תל אביב. השטיק השיווקי הכי טוב שפוליטיקאי ישראלי עשה בשנים האחרונות. לא היה לו סיכוי לנצח את חולדאי אבל הוא זכה לחשיפה אוהדת במגרש הביתי של מרצ, שויתרה על המשחק הזה (יוסי שריד ורן כהן השתעשעו ברעיון לרוץ מול  חולדאי לכמה דקות וויתרו, יותר מדי עבודה). אנשים התרגלו לסנגר על סירובו לשיר את התקווה (תקראו לי קרנף- זה מפריע לי) ולהכניס את חד"ש למיינסטרים. את התוצאות מרצ אוכלת היום בריבוע.

להזדהות הזו עם חד"ש יש כמה בעיות. על בעית המסרים הכפולים של המפלגה הזו כבה כתבו. אי אפשר לשדר מסר אחד לערבים ומסר אחד ליהודים. זה נחמד שדב חנין פופולרי במרכז תל אביב. זה מאוד קל. כמה מוחמד ברכה פופולרי שם? כמה חנין פופולרי בישובים ערביים? זו לא נראית לי כמו מפלגה משותפת של יהודים וערבים. אלא כמה ערבים עם יהודי מחמד. אגב שמאל אמיתי לא אמור לתת יותר ייצוג לנשים? כואב לשים לפחות אישה אחת במקום ריאלי? חייבים לדחוק אותן למקומות 5-6?

קראתי ביום שישי את הראיון עם דב חנין ב"הארץ", כחלק מההתגייסות נתנו לו כפולת עמודים ויחס אוהד לתקוף את מי שהוא רוצה, כלומר את מרצ. חנין גם הציג את משנתו לגבי סיום הסכסוך, ציטוטים נבחרים: "ישראל תצטרך להיות מוכנה לקלוט פליטים. מספר לא מבוטל של פליטים… יש עוד כפרים ערביים שצריך לאפשר לאנשים לחזור אליהם ולהקים אותם…לא רק שוויון זכויות לאזרחים הערבים היחידים אלא גם למעמד שלהם כמיעוט לאומי ערבי פלסטיני שהמדינה היא גם ביתו". כלומר, הפתרון הוא לא שתי מדינות לשני עמים אלא שתי מדינות לעם אחד, הפלסטיני. זה השמאל האמיתי?

האמת נמאס לי מההסברים האלו על מה זה שמאל אמיתי, כאילו יש הגדרה כתובה שאסור לסטות ממנה. נמאס לי שמדברים איתי בסיסמאות אוטומטיות, כאילו לשמאל אסור לתמוך במלחמה. בעיני, הדבר הכי מוסרי שהשמאל יכל לעשות זה לתמוך במלחמה נגד חמאס, ארגון שעסוק בהרג שיטתי-אידיאולוגי הן של יהודים והן של בני עמו. אני לא מוכן לוותר לאף אחד. לא אוותר לדתיים על היהדות, לא אוותר למחנה "הלאומי" על הציונות ולא אוותר לשמאלנים החדשים על השמאלנות. נכון שישנה הקצנה לאומנית כיום והגזענות כבר הרימה מזמן את ראשה המכוער. זה עדיין לא אומר שכל מי שתומך בהיותה של מדינה ישראל בית לאומי ליהודים הוא לאומן. הבעיה של הביקורת (המוצדקת לא פעם) על הכיבוש ועל פעולות צה"ל היא שבמקום להתייחס לאלמנטים שכן יכולים לעורר הזדהות עם הציבור הרחב הביקורת מזהה את שורש הרעה החולה בעצם הרעיון של הגדרת מדינת ישראל כמדינה יהודית-דמוקרטית. כאן בדיוק נחרד הציבור הרחב, אוטם אוזניים והולך לחפש תרופה לפחדים שהיא מעוררת. ליברמן.

בן 36, ירושלמי מלידה, אבו-אל בנאת עם תעודות. בין יום מילואים אחד לשני עוסק בהתחדשות עירונית עבור חברת "מוריה".5 תגובות

 • פברואר 5, 2009

  אורי

  אחד הפוסטים הטובים שקראתי לאחרונה.
  בתור מתלבט ביקרתי באתרים של כמה מפלגות כולל חדש ראיתי את הקמפיין החביב שלהם בסגנון אפל ואז קראתי את המצע- בקיצור כמו שאמרת מפלגה ערבית עם יהודי מחמד.
  הבחירה שלי היא בין מרצ לבין העבודה אפילו שמרצ עיצבנו אותי עם העניין של מידתיות (כל ההסברה הישראלית צריכה לסוב סביב למה ישראל לא מחויבת להיות מידתית והם קמים ואומרים את ההפך רק כדי לצאת יותר שמאל) הם רוצים לא להיות שמאל רופס אבל לא רוצים להיות בטחוניים אז מה נסגר איתם הם נראים לי קצת לא ראליים? רוצים לאכול את כל העוגה ולהשאירה שלמה!

  דרך אגב מעניין לראות את ההבדלים בין האתר של חדש בעברית מול האתר בערבית.
  העברית יותר ירוק סביבתי עם פרחים רגוע מעוצב ומלוטש.
  לעומת האתר בערבית שנראה טוב אבל לא כמו אחיו העברי ובנוסף מפגין יותר צבע אדום קומוניסטי והייתי אומר יותר אגרסיבי במאבק המדיני.
  נראה כאילו יש שתי מפלגות לחד"ש אחת ליהודים ואחת לערבים.

 • פברואר 5, 2009

  איתי

  אורי, מה עם התנועה הירוקה-מימד?

 • פברואר 5, 2009

  יאיר

  אמיתי או לא – הבעייה היא שלדב חנין יש קבלות. אולי לא בהשבת פליטים, אבל בנושאי חברה וסביבה הוא לדעתי עשה יותר מכל אחד אחר – נראה לי שיותר ממרצ כולה. כך לפחות נאמר (לגבי סביבה) בדוח של אט"ד. לגבי נושאים חברתיים אולי איתי ישלים?

  אני לא חושב שצריך לוותר לשמאל "החדש" (האם חד"ש היא המפלגה היציבה היחידה בשמאל, או שיש מישהו שלא חשבתי עליו?) על השמאלנות, אבל נשמע שלכל היתר (לימין על הציונות, לירוקים על הסביבה, לחברתיים על השוויון וכולי) אתה דווקא מוותר, ובוחר להיכנס רק בחד"ש.

  ד"א, גם אני מתלבט.

 • פברואר 5, 2009

  עמית

  אני לא מוותר להם בפוסטים אחרים אל דאגה. חד"ש פשוט מביאים לי את הסעיף בשבועות האחרונים. יהיה דב חנין מוכשר ככל שיהיה, נמאס לי לשמוע את ההסברים האלו של "שמאל חדש" כאילו השמש זורחת לשמאלנים החדשים האלה מהתחת בכל בוקר מחדש.

 • פברואר 6, 2009

  משה

  חזק ואמץ!

  פוסא נכון, אמיתי ומדוייק, קולע לטעמי לגמרי.