טעון שיפור: ספורט

והפעם בפינתנו לא מיקום ספציפי בעיר אלא תחום שדורש שינוי מהיסוד: אני מכיר את כל אלו שאומרים לי שירושלים היא בירתו הנצחית ולב לבו של העם היהודי. יש בזה משהו. אבל ירושלים היא עוד כמה דברים והעיר לא יכולה רק להיות מוזיאון קפוא ורשמי מאוד של העם היהודי לדורותיו. בסוף מגיעים לפה אלפי חבר'ה של "מסע" ו"תגלית" ומליוני מבקרים מהארץ ומהעולם וכל מה שהם מכירים בירושלים זה יד ושם, הכותל והכנסת. אין תרבות, אין סינמטק, מעבדה, צוללת, חאן, בגין, ימקא,בית קונפדרציה, ברבור, אוגנדה, סטארדאטסט,בית שמואל, מוזיאון ישראל, זירה בינתחומית ועוד מליון מקומות אחרים שעושים פה דברים מעניינים בתחום התרבות.

אבל לא על תרבות באתי לדבר אתכם אלא על ספורט. עיר יכולה להמציא את עמה מחדש דרך הספורט. ספורט כמשהו שמגדיר זהות של קבוצות אוכלוסייה, שמספר היסטוריה, שמבטא תרבות. סיפורים כאלו לא חסר בעירנו ברוך ה'. ההיסטוריה הספורטיבית של ירושלים גדושה במאבקים בין בית"ר להפועל, סיפור צמיחתה של הפועל בכדורסל בתחילת שנות התשעים, הגביעים ההיסטורים וגביע יול"ב, הפועל קטמון כתופעה חלוצית וגם בודדים שהיו כאן והשפיעו: אנדי רם ויוני ארליך (רם ירושלמי בדם). ספורט הוא דרך מצויינת לשווק עיר ולספר את הסיפור שלה. הנה לכם כתבה על בוסטון כעיר הספורטיבית ביותר בארה"ב. מנצ'סטר השתמשה בספורט כדי לעבור מהעידן התעשייתי לעידן הפוסט תעשייתי. זה נכס מצויין שאנחנו לא משתמשים בו. בשביל זה כמובן צריך תשתית נורמלית- בניית יציע דרומי לטדי והקמת הארנה, הבאת טורינירים ותחרויות לארץ. איצטדיון האוניברסיטה הוא תשתית מצויינת לאירוח תחרויות אתלטיקה קלה, חסרה תשתית כזו בתחום הטניס והשחייה.

ספורט מחבר בין אוכלוסיות. אם יודעים להקיא החוצה את הגזענים המאוסים- המגרשים הם המקום שהאוכלוסיות השונות של ירושלים יכולות להתחבר. כן, גם החרדים- הם באים לשחק כדורסל בגן הפעמון כמו כולם.באופן כללי העירייה צריכה לעודד ספורט במרחב הציבורי. עיר שאנשים רצים, הולכים, משחקים בה ברחובות היא עיר בריאה יותר, פיזית ונפשית. היא משדרת חיות וחיוניות למי שמבקר בה. כמה דברים שצריך לעשות בעיני בתחום הספורט:

 • קבוצות מקצועניות: העירייה לא צריכה לתת שקל מכיסה למימון שכר שחקנים. היא צריכה להקים תשתית מתאימה (יציע דרומי וארנה), להעמיד אותן בעלות מינימלית לרשות הקבוצות ולתמוך במחלקות הנוער של המועדונים.
 • איחוד הפועל והפועל קטמון והקמת קבוצה בניהול משותף לאוהדים ומשקיעים. מספיק עם סאסי ויונה ומספיק עם מסע התחתית של קטמון. מגיעה לנו קבוצה נוספת בליגת העל. מגיע לנו דרבי אמיתי.
 • יוחזר הטורניר ע"ש סרן יואל דיליאן- מסורת פתיחת עונה נהדרת בכדורסל. טורניר הכנה עם קבוצות אירופאיות בירושלים מדי ספטמבר / אוקטובר. הזדמנות לקהל להנות מהרכש החדש ומפעל הנצחה חשוב לשחקן ומאמן עבר במחלקת הנוער של הפועל.
 • חיזוק והרחבת שלוחת וינגייט שפועלת ליד בית החייל. להביא לעיר כיתות אמן של מאמנים בכירים, להרחיב את מערך הקורסים וההשתלמויות המקצועיות ולהפוך את המקום למוסד השכלה נוסף בעיר שמתמחה בתחום של אימון, הדרכה וניהול ספורטיבי.
 • מימון פעילויות ספורט במרחב הציבורי- DJ בגן הפעמון כשמשחקים כדורסל, הרקדות בפארקים, הליכות מאורגנות בשכונות,הצבת מתקני כושר פתוחים (ראש העירייה הקודם התנגד מטעמי צניעות!).
 • מוזיאון ספורט ישראלי/ ירושלמי- תבדקו את מוזיאון הספורט האמריקאי, לספורט הישראלי, ביום טוב במיוחד, אין ולו אלפית האחוז של מסורת ויחס אבל יש סיפורים שכן ראויים לתיעוד.תראו מה מוזיאון הילדים עשה לחולון. שיהיה ממוקם בקומת הכניסה והמסחר של הארנה העתידית והוא לא חייב להיות מפואר מאוד אבל הוא חייב להיות.
 • העברת משחקי נבחרת ישראל לטדי (אחרי בניית היציע הצפוני)- איצטדיון רמת גן זה איכסה. משחקי נבחרת מארחים בבירת המדינה ולא בעיר מכוערת כמו רמת גן. כנ"ל בכדורסל אחרי בניית הארנה. בכלל, מתחם טדי יוכל לצריך להפוך למתחם הספורט הלאומי: כדורגל, כדורסל, טניס, אמנויות לחימה, קיר הטיפוס הגדול בארץ, אולי נקודת יציאה למסלולי אופניים ברכס לבן ועמינדב (וגם אל תוך העיר אם וכאשר יוקם פארק המסילה).

אלו הן המלצותי. שיהיה ברור- אני לא מציע להפוך את ירושלים לעיר הספורט של ישראל. לירושלים יש מספיק נכסים דתיים, רוחניים, אקדמיים ותרבותיים מכדי שהיא תמותג כעיר הספורט של ישראל. זה יהיה לא נכון.  נתניה- שאין לה אף נכס טבעי מצאה שהספורט יהיה המוקד של מיתוג העיר, כשם שחולון מצאה את נושא הילדים כמוקד שלה. בירושלים כאמור אין בכך צורך. אבל התחום הזה הוא תחום חשוב לחיים של כל עיר, צובר מודעות גוברת בשנים האחרונות ויכול להיות מנוף לשיווק מצויין של העיר הזו. תחשבו אם לתרבות ולחוויה הדתית-רוחנית שהעיר מציעה למבקרים אפשר להוסיף משחק בצ'מפיונס ליג או ביורוליג או סתם אליפות אירופה בשחיה או טורניר טניס יוקרתי. מה רע?

ואם כבר ספורט- מילה על מקומוני סוף השבוע: "כל הזמן" לוקח בגדול את האחרים עם הסיפור של אישור הארנה. העירייה, הפיס ויתר השותפים השלימו את גיוס הסכום הדרוש להתחלת הבניה. הנושא יעלה לאישור מועצת העיר בשבוע הבא ומשם כבר ניתן לצאת למכרז. גם "הארץ" מדווח על כך ותודה לאבי על הלינק. הבטחת בחירות מרכזית שזוכה לפרעון בשלב כה מוקדם. זה מסר חשוב מאוד לגבי הכיוון שהעיר הולכת אליו בשנים הקרובות ומראה שאין דבר כזה לא יכול, יש לא רוצה. מזלנו שעכשיו יש מי שרוצה. ישר כוח.

ובחזרה לעזה:  אחד הטיעונים המרכזיים לגבי המבצע (לא מלחמה) בעזה מתמקד ב"בלתי מידתיות" של התגובה הישראלית. היא אכן הייתה בלתי מידתית אם כי כאמור אני מטיל ספק כבד באמיתות נתוני הנפגעים הפלשתיניים. גם לאחר שיתברר מספר ההרוגים האמיתי הפגיעה הישראלית היא לא פרופורציונלית ליכולות של החמאס. כמובן שהפגיעה בתשתיות ובמבנים היא עצומה גם כן. לכל הטוענים נגד עוצמת התגובה הישראלית הנה סיפור קטן מלפני חמישים שנה עם מוסר השכל, מצאתי אותו בספר "מלחמה ואסטרטגיה" של יהושפט הרכבי. בשנת 59' ביקשו מנהיגי סוריה וירדן משליט מצרים, גמאל עבד אל נאסר, לפתוח במלחמה מוגבלת עם ישראל. ענה להם נאצר שהוא מוכן ובלבד שיקבל את אישורו של בן גוריון שגם מצידו התגובה תהיה מוגבלת. שבוע טוב.

בן 36, ירושלמי מלידה, אבו-אל בנאת עם תעודות. בין יום מילואים אחד לשני עוסק בהתחדשות עירונית עבור חברת "מוריה".



7 תגובות

 • ינואר 25, 2009

  דני

  מה קרה, נהית תל אביבי?
  חייב ללכלך על אחרים כדי להרגיש טוב עם עצמך?

  אם אתה רוצה אני אקח אותך לסיבוב ברמת גן, יופי של עיר.
  (:

  ואם להיות אובייקטיבי, האיצטדיון אכן זוועה. אמורים לשפץ אותו בקרוב.

 • ינואר 25, 2009

  בועז

  בוא נתחיל בזה שיהיו טבעות (כן, עם רשתות) בכל מגרשי הכדורסל בעיר ותהיה תאורה בלילה.
  ושיהיה ספורטק גדול ומושקע (גן הפעמון לא מספיק) באזור מלחה או ניות.
  אחר-כך אפשר להמשיך הלאה.

 • ינואר 25, 2009

  ido

  בעיר כבר קיימות כל מיני ליגות (בייסבול, פוטבול וכדורסל) בעיקר ליגת הישיבות והתוכניות הזרות- רובן מתקיימות באיצטדיון קראפט ואפשר ורצוי לפתוח אותם לעוד קבוצות שמעוניינות. יש מתקנים בכלל לא רעים בעיר, צריך להפוך אותם ליותר זמינים ע"י הקמת ליגות קהילתיות. לך על זה פוני
  עוד הצעה זה לקחת איזור תעשייתי ולהפוך אותו לקומלקס ספורט, בניו יורק עשו את זה, אפשר לעשות את זה בתלפיות

  http://www.chelseapiers.com

 • ינואר 25, 2009

  מרכוס פייזר (פנוי לעבודה ממחר בבוקר)

  תוקם מחדש מכבי ירושלים!!

 • ינואר 26, 2009

  אלי

  כן טבעות בסלים זו בהחלט התחלה נחמדה. לשפץ את המגרש בסאקר, בניסויי ובעוד מקומות במרכז העיר ולהוסיף מגרש במרכז העיר. בכלל, הניסויי זה מגרש של בית ספר?!!! זה נראה כמו זולה של נרקומנים רק בלי גג.

 • ינואר 26, 2009

  בן

  טוב מאחר וזה פוסט ספורט אני מרשה לעצמי..
  ערב מעולה לאוהדי הפועל.
  הפועל שלי מנצחת מול נתניה, וירושלים בכדורסל נתנה הצגה יפהפיה מול גבעת שמואל..מי שלא ראה שירוץ לתקציר..

 • ינואר 27, 2009

  דוד מירושלים

  גם הפועל ת"א וגם הפועל י-ם מנצחות, זה באמת יותר מדי בשבילי. ערב רע לאוהדי בית"ר…

  הפוסט ממש נכון, בבחינת מילה בסלע.
  אם יש משהו שמאחד את העיר הזאת זו האהבה לספורט, מהחרדים שפשוט חולים על ספורט ועד לערבים שלא רחוקים מהם, אולי זו הדרך לאחד קצת את העיר…
  כנ"ל לגבי משחקי נבחרת ישראל שצריכים להיערך בעיר הבירה, וכל שאר הדברים שכתבת לגביהם.

  רק הסתייגות בנושא המימון ע"י העירייה, זו תופעה כלל ארצית, ואני לא חושב שהיא לא הגיונית עד כדי כך שעיריית י-ם צריכה להיות החלוצה בעניין..