כנסי כבר לממשלה

יש איזה טון מגעיל בחוגי השמאל שאומר- "תנו לעם את ממשלת הימין הקיצוני שהוא בחר בה". כאלה פרימיטיבים הימניים האלה, בואו ניתן ללממשלת ביבי-ליברמן-חרדים-איחוד לאומי להיכשל והעם יחזור אלינו כמו פודל. נשמע לי עבודה קלה מדי. לא שאני חושב שממשלת אימים כזו תהיה הצלחה מסחררת, אבל למה מגיע לנו העונש הזה? מה מבטיח שאחרי כישלון של ביבי, ליברמן לא יתחזק עוד יותר ובבחירות הבאות יגיע ל-25 מנדטים? מי הבטיח למפלגת העבודה או לתנועה הפאתטית-מרצ שהעם יחזור אליהן? איזה עם בדיוק? אני לא טוען שמפלגת העבודה צריכה לשבת בממשלה. היא צריכה לשבת באופוזיציה ולחשוב טוב על מה שהיא עשתה / לא עשתה בשנים האחרונות. היא גם יכולה לשבת באופוזיציה עד מחר עם אהוד ברק. לשלטון זה לא יחזיר אותה.

אבל לא על מפלגת העבודה באתי לדבר. לפני כמה שנות אור, בתחילת מסע הבחירות, הרבה לפני "עופרת יצוקה", יצאה ציפי לבני בקמפיין תחת הסיסמה "מה שטוב לישראל". כל כולה ממלכתיות והדר. פוליטיקה אחרת. נקייה. חודש אחרי הבחירות מתברר שהכוונה הייתה "מה שטוב לציפי ולעזאזל המדינה". לא מבין אותה, את ציפי. אחותי הפסדת. בבחירות אישיות היית לוקחת את נתניהו בגדול אבל מה לעשות שיש לו קואליציה. רוטציה לא תהיה גם אם תעמדי על הרגליים האחוריות ותנפנפי באוזניים. עכשיו יש לך שתי אפשרויות: לעמוד מנגד ולראות את אביגדור ליברמן מחריב את כל מה שעשית במשרד החוץ, את ש"ס גוזרת קופונים במשרד הפנים ושולטת במינהל מקרקעי ישראל או למנוע את הסחטנות של המפלגות הקטנות ולהיות שותפה בכירה בממשלה. את הליברמניזם הדוחה ואת תאוות הבצע של ש"ס+אגודה צריך לרסן. אין שום הצדקה להכניס את התמיכה בישיבות לבסיס התקציב, אין שום סיבה להמשך המונופול של הרבנות על חיינו, אין שום סיבה שליברמן יהיה נציגנו בעולם. רק לבני יכולה למנוע את הברדק הזה. רוצה להיות בממשלה עם כיוון וחזון? אין בעיה. תגדירי שאת נכנסת לתקופה של 18 חודש ואחריהם תיעשה בחינה מחודשת של השותפות. אם נתניהו לא יתקדם בכיוון המדיני כמו שתרצי- פרקי את העסק ולכי לבחירות / לאופוזיציה. אם הוא ילך בנתיב הסורי ו / או הפלשתיני כפי שתרצי- הרי שזה "מה שטוב לישראל". אז יאללה, רגע לפני המחדל, יש הזדמנות לתקן.

בן 36, ירושלמי מלידה, אבו-אל בנאת עם תעודות. בין יום מילואים אחד לשני עוסק בהתחדשות עירונית עבור חברת "מוריה".13 תגובות

 • מרץ 8, 2009

  אורי

  חוץ מהממלכתיות יש גם את עניין רצון הבוחר ואני למרות שלא הצבעתי קדימה מכיר הרבה כאלה שכן שאומרים שיולתר מ"רק לא ביבי" הם מעדיפים "רק לא ממשלה ימין צרה צרורה".
  ל היה מתקיים סקר בקרב מצביעי קדימה רובם לדעתי היו קוראים להקמת ממשלת אחדות גם ביבי רוצה אחת אז מה יותר מזה.

 • מרץ 9, 2009

  עמית (אחר)

  נראה לי שקצת איחרת…

 • מרץ 9, 2009

  משה

  קשקוש.
  למה שקדימה (או העבודה) יסכימו לשבת בממשלה עם ליברמן / האיחוד הלאומי? אם מלכתחילה ביבי היה יוזם ממשלת ליכוד-קדימה-עבודה, זה משהו אחר. אלא שהוא לא הלך בכיוון הזה ברצינות אף לא רגע אחד.

 • מרץ 9, 2009

  איפי

  מפלגה עם קווי יסוד לא ברורים לא צריכה להיות בעיה לשבת עם הליכוד באותה ממשלה, במיוחד כשהם אכן קיבלו מנדט אחד יותר – כלומר יש מיש רוצה אותם בשלטון [תהרגו אותי למה].
  מפלגת העבודה צריכה לשבת באופוזיציה כי שם מקומה – אם הליכוד בונה קואליציה העבודה חייבת להיות ממול, בצד שמנגד. אחרת זאת סתם מפלגה שמריצה את אהוד ברק לתפקיד שר הביטחון.
  לציפי לבני אין סיבה לא לשבת עם נתניהו חוץ מאגו.

 • מרץ 10, 2009

  דתי לאומי מודאג

  וואו.
  מסתבר שאתה לא סתם שמאלני, אלא יודע גם לכתוב ההיפך מהבון-טון של השמאל.
  אני הייתי רוצה לקחת את ההצעה עוד צעד אחד.
  הבוחר החליט ברב ברור נגד דרכה המדינית של קדימה.
  האם השמאל הציוני בארץ מוכן ללכת לקפאון זמני של התכליכים המדיניים בשביל לטפל בעוד אלף ואחד בעיות אחרות שיש לנו בארץ?
  הרי בשביל לסגת מכל השטחים ולפנות התנחלויות מספיקה קדנציה אחת, אז מה הבעיה?
  תמשיכו להעמיד את מרכולתכם מידי 4 שנים, אם תבחר לכו על זה, אם לא,חכו עם זה לבחירות הבאות ובנתיים הצטרפו להנהגת המדינה.
  נכון שהקפאון לשיטתכם הוא טעות מזיקה, אבל אם זהו רצון הציבור אז למה לא לזרום עם זה?
  ועוד משהו, גם בימים של אי התקדמות מדינית אתם יכולים להשפיע רבות.בניה בהתנחלויות למשל, עכשיו תשבו באופוזיציה ותצרחו עד לב השמים על כל קראוון שיוצב ברחלים ד', ובמקום כך יכלתם לשבת בממשלה ולהשפיע בצורה ממשית על נפח גדילת ההתנחלויות.
  אני אישית אשמ חלראות עוד 200 אלף יחידות דיור בבית אל, אבל למי שחושב אחרת נראה לי שיש כאן כוון למחשבה.

 • מרץ 10, 2009

  דתי לאומי מודאג

  ועוד הערה קטנה.
  ניכר שהישיבה בעירייה עושה משהו לכותב הטור.
  דברים שרואים משם (בעירייה) גורמים לך לחשוב שכדאי לראות דברים משם (בממשלה).

 • מרץ 10, 2009

  עמית

  משה- ביבי לא היה רציני בכיוון הזה אבל גם לבני לא התכוונה לרגע לשבת איתו בלי רוטציה. היא יכולה לפחות לזרוק חבל הצלה של הרגע האחרון.
  דתי לאומי- הקפאת מצב? בוא נקפיא הכל, מגעים מדיניים אבל גם בנייה בשטחים. אין לי בעיה להגיד שכרגע הסכסוך לא פתיר ואנחנו מקפיאים מצב בשטחים ומתמקדים בניהול הברדק ושיפור החיים של האוכלוסיות ביו"ש. מקבל?
  לא הבנתי את הערתך השנייה.

 • מרץ 10, 2009

  דתי לאומי מודאג

  עמית – אני מקבל.כמה שזה מבאס, כי כבר היום מצוקת הדיור בהתנחלויות גדולה,אני מוכן לאיזשהי הסדרה של הנושא.
  ההערה השניה היא שהטור שלך נראה ממסדי ואחראי יותר.וזה נראה לי מושפע משינוי הפוזיציה שלך.

 • מרץ 10, 2009

  יאיר

  עמית – לדעתי ממשלת ימין צרה יותר טובה למדינה ממשלת ביבי-לבני-ליברמן. נמאס שכולם קוראים "לקחת אחריות" ולהכנס לממשלה. נראה לי שזה התחיל משמיר-פרס. אני לא רוצה שהעם יחזור לשמאל כמו פודל, אבל ממשלה צריכה לבצע דברים, והטרויקה שאתה מציע עלולה להיות מתכון ברור לתקיעת כל דבר, כי הרי זה לא יהיה כמו במועצת העיר (שבה הקואליציה מונה כ-90% מחברי המועצה, וגם שם בטח יהיו חיכוכים עוד מעט). כי הרי יש את העניין הזה של אידאולוגיה ודרך. 120 חברי כנסת נבחרים בשביל עוד קצת חוץ מהשם שלהם וכישורי הביצוע. כשלבני אמרה שהיא זה מה שטוב למדינה, היא התכוונה גם לדרך שהיא מציעה, ולא רק לפרסונה. אז שתיקח אחריות על הדרך שהיא מציעה, ותקדם אותה מהאופוזיציה. גם לכנסת יש תפקידים – לא רק לממשלה.

 • מרץ 12, 2009

  עמית (אחר)

  ומעבר לכל הפוליטיקה – לאף אחד לא מפריע שכל ה"אקשן" הקואליציוני מתרחש בכפר המכביה, הרחק מבירת הנצח וכו' וכו'?

 • מרץ 14, 2009

  Uptown

  הצטרפות של השמאל והמרכז לממשלת הימין תגרום רק נזק. גם מהסיבות שיאיר מנה, אבל גם מעצם העובדה שממשלות אחדות מהסוג הזה פירושן, בפועל, חיסול האופיזציה. בכל דמוקרטיה מתוקנת יש קואליציה ואופוזיציה. לטעמי חלק ניכר מהריקבון הכללי שפשה בפוליטיקה הישראלית נובע בדיוק מהתמוססות האבחנה הזאת.

 • מרץ 15, 2009

  דרומי

  עמית, בוא ניקח רק נושא אחד – את הנושא המדיני.
  הרי המו"מ התפוצץ לא רק על הרוטציה, אלא גם על נוסחת 'שתי מדינות לשני עמים'. ביבי לא היה מוכן שהנוסחה הזו תיכלל בהסכם הקואליציוני.
  כלומר – לא 'לא נותנים להם מדינה עד שהם לא מפסיקים עם הטרור'. לא 'לא נותנים להם מדינה עד שהם נהיים ציונים ומתחילים לשיר התקווה'. פשוט 'לא נותנים להם מדינה', נקודה.
  אז נכון שלקדימה אין כמעט אידיאולוגיה, אבל שבריר האידיאולוגיה שכן יש לה נוגע בדיוק לנסיון להגיע לסיום הסכסוך הישראלי-פלסטיני. אז לשיטתך היא צריכה להכריז שהיא מוותרת על החזון המרכזי של המפלגה שלה?

 • מרץ 15, 2009

  דתי לאומי מודאג

  דרומי –
  אפשר לעצור את החזון הזה לקדנציה אחת.
  הרי יש עוד דברים לעשות במדינה.אפילו הרבה דברים.
  הנושא של שתי מדינות לשני עמים , לא זכה לאמון הציבור בבחירות האלה.
  אפשר יהיה להעמיד אותו שנית לאמון הציבור בבחירות הבאות.
  חיכנו אלפים שנה , אפשר לחכות עוד 4.