תפתחו חלון

אחרי לחצים עצומים ופניות רבות אני שמח לבשר לקוראי הבלוג על תפקיד ציבורי נוסף שאני נוטל על עצמי בימים אלו ממש. לצד חבר דירקטוריון "מלונה", איש "רוח חדשה", "צעירים במרכז" וראש מחלקת האג"ח ב"ליהמן ברדרס", אני מעתה יו"ר המועצה הציבורית לפתיחת חלון באוטובוסים בימות החורף. הגיעו מים עד נפש. החורף אפילו עוד לא פה אבל נמאס לי לנסוע באוטובוס חנוק, עם מיזוג דפוק ומליון אנשים משתעלים ומתעטשים מסביב. חייבים לפתוח חלונות באוטובוסים. המשימה הזו תהיה כמובן יותר קשה כשהחורף האמיתי יתחיל, אז על כל פיסת חלון פתוחה הנוסעים אוהבים לזעוק "גוועלד" כאילו מישהו שופך עליהם אבקת אנטרקס בפנים. העם חייב אוורור ואני מקווה שתצטרפו לקמפיין הנואש הזה.

אם כבר בתחבורה ציבורית עסקינן תרשו לי לשתף אתכם בחויה נפלאה, כמעט רוחנית, שהייתה לי השבוע. 8 דקות. זה הזמן שלקח לי להגיע בקו 19 מקינג ג'ורג' ועד לארומה הר הצופים. 8 פאקינג דקות. זה לא קרה ב חצות הליל כי אם בארבע אחר הצהריים, שעת עומס קשה. השינוי המבורך של קו 19 (תודה לאגודה ולאגד) חוסך פה ימי עבודה שלמים שלא לדבר על טיפולים פסיכולוגיים ונזקים נפשיים מצטברים. אם הצליחו לשנות את המסלול עתיק היומין של קו 19 זה אומר שיש סיכוי לעיר הזו ושגם פרוייקטים מסובכים פחות כמו חלוקת העיר, דיור בהישג יד והפחתת ההגירה השלילית יכולים להתגשם במהרה בימינו.

בן 36, ירושלמי מלידה, אבו-אל בנאת עם תעודות. בין יום מילואים אחד לשני עוסק בהתחדשות עירונית עבור חברת "מוריה".18 תגובות

 • נובמבר 20, 2008

  אודי

  מצטרף למחמאות לאגודה וכל מי שהיה מעורב (כולל Bus4Us עם רעש בשנה שעברה). כש-19 פונה ימינה ליד ביקור חולים זו לא פחות מתחושת גאולה (גאולה מגאולה). כל פעם מחדש מתחשק לי למחוא כפיים.
  אם אי אפשר להעביר את הר הצופים למרכז העיר, לפחות לקצר את הדרך למינימום האפשרי. להזכירכם, מוסררה, מרכז העיר, ואחריהן נחלאות ורחביה, הן השכונות הקרובות ביותר להר הצופים מלבד הגבעה הצרפתית. הסטודנטים לא גרים בהן רק כי כיף ומגניב, אלא כי זה הכי קרוב שאפשר (כל השאר התחרד).
  עכשיו רק חסר שישלחו אקורדיונים ויגבירו תדירויות, בעיקר בשעות המפוצצות שאחרי שיעורים (האגודה אמרה השבוע שאגד שלחו פקח למנהרה, נקווה שזה יעזור).

  האירוניה היא שללא כל העבודות והבלאגן, השינוי לא היה מתאפשר, וגם שלא בטוח שכשתופעל הרכבת נזכה לשירות טוב מזה.

 • נובמבר 20, 2008

  בן

  אודי- ראיתי אתמול את הפקח (כנראה שזה הוא) רושם שעות יציאה של האוטובוסים במנהרה, התרשמתי לטובה. אכן, קו 19 יותר מהיר עכשיו רק נשאר להגביר את התדירות שלו היות ו-30 כבר לא עובר בקינג-ג'ורג'.
  ואם בתחבורה ירושלמית עסקינן..הפנייה לכתבה אודות פרוייקט הקו המהיר לירושלים של רכבת ישראל, הדיון הוא בין החברה להגנת הטבע ומינהל הרכבת אבל השורה התחתונה היא עוד כמה שנים של עיר בירה בלי ציר תחבורה מכובד ונדרש לשאר הארץ – מי אמר חלמאות ולא קיבל??
  http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/814/138.html

 • נובמבר 21, 2008

  סיגל

  19 החדש הוא אושר!

 • נובמבר 21, 2008

  טוב טוב הירושלמי

  19 הסקטוריאלי עושה צעד נוסף למען הסקטוריאליסטים .למי השינוי נוח ולמי זה תורם- כנראה רק לשלושת המגיבים בפוסט. עכשו אפשר גם ליסוע בקו ללא חרדים מדיפי צחנה ולפתוח חלון ללא צעקות ביידיש.כשאתם מדברים על "חלוקת העיר" אתם גם מורידים את השכונות החרדיות?
  -מי סופר עכשו את החרדים- שילכו ברגל.
  הערה לפקחי אגד- נא לוודא ש-19 של חצות אכן יוצא בזמן אם בכלל. משום מה הנהגים (הערבים)בוחרים לוותר על הנסיעה.

  ובשורה על הגירה חיובית לעיר- משפחת ידידים ברוכת ילדים ומצפה לעוד בע"ה, רכשה דירה בשעה טובה ומוצלחת בקרית יובל(רח טהון). לגאולה בקו 19 הם לא יוכלו להגיע…

 • נובמבר 21, 2008

  עמית (אחר)

  חרדי מתלונן על סקטוריאליות בתחבורה ציבורית? אשרינו כי זכינו!

  כמה קווי אגד עוברים רק ב"שכונותינו" ומיועדים אך ורק לאוכלוסיה החרדית (כולל הפרדה בין גברים לנשים)?

  מה עם קווי ה"מהדרין" הבין-עירוניים הישירים והמוזלים? למי הם מיועדים?

 • נובמבר 21, 2008

  ערן

  אוי, טוב טוב. כמה עזות מצח בתגובה אחת. מעבר למה שכתב עמית האחר, לפחות משפחת ידידך יכולה לקנות דירה בקריית היובל (או בכל שכונה חילונית אחרת). לו הייתי מעלה בדעתי לנסות ולקנות דירה בשכונה חרדית הרי שהיו זורקים אותי מכל המדרגות, שהרי אינני מאנ"ש.

 • נובמבר 21, 2008

  עמית מ

  המחשה לסקטוריאליות נפלאה אפשר למצוא בחווייה שהיתה לי לפני 3 שבועות בקו 999, מקריית אתא לירושלים. חוץ מהעובדה שהוא זול בעשרות אחוזים מהמחיר הרגיל של 940 (חיפה – ירושלים), ברוב עוונותי בחרתי לשבת בחלקו האחורי של האוטובוס, רחמנא ליצלן (השמור לנשים, מסתבר). ועוד העזתי לפתוח לפ-טופ עם תרגילים מתמטיים מלאים באותיות לועזיות! גוועלד! גם על זה זכיתי לקריאות גנאי ואני מוכן להשבע ששמעתי "שמע ישראל" בין הצעקות…
  את המילים שהופנו אלי ע"י יהודים מאמינים, לא שמעתי בגרועות שבחוויות האנטישמיות שעברתי בחו"ל. ועברתי כמה כאלה… אני אחסוך ממכם את הכינויים האלו, אבל תנו לדימיון שלכם לרוץ…
  אבל היי, החילוניים האלה! לא נותנים להשכיר דירות, רוצים רק ברעתה של ירושלים ואף מטמאים את האוטובוסים בדברי תועבה מהמוסד האקדמי המשוקץ הזה…

 • נובמבר 21, 2008

  אודי

  פרובוקטור, היחיד פה שדיבר על חרדים מדיפי צחנה זה אתה! התגובה שלך כולה עזות מצח, כמו שכתב ערן. חרדי מתלונן על סקטוריאליות; מצחיק.

  עשרות אלפי סטודנטים חיים בחלק הדרומי של מרכז ירושלים וצריכים להגיע כל יום להר הצופים. יש הצדקה תחבורתית מלאה שלא לעבור בתוככי גאולה ולנסוע בדרך המהירה ביותר האפשרית.
  אז למה האוטובוס בכלל עבר שם? אה, מסיבות היסטוריות! פעם הסטודנטים היו חיים גם בחלק הצפוני, וקו 9 (אותו החליף 19) שירת אותם בדרכם לקמפוס. גם כי לא היה קיים כביש אחר (כביש מס' 1 נפתח רק בראשית שנות ה-90).
  כעת כדאי לשאול למה הם חיים רק בחלק הדרומי ולא בצפוני של מרכז ירושלים? כי הם לא רצויים בחלק הצפוני; הם אפילו די שנואים בו. הוריהם או סביהם גרו בו כשהיו סטודנטים, אבל לא עוד. לא מספרים להם על דירות להשכרה שם, ואם הם בטעות מגלים אחת כזו ויש להם אומץ לבדוק – מסבירים להם בעדינות כזו או אחרת שזה לא בשבילם.

  ואל תדאגו לחרדים, הלובי החרדי באגד ובתכנית אב לתחבורה חזק ואני לא מאמין שהצרכים ששירת קו 19 לא הסתדרו.

 • נובמבר 22, 2008

  ערן

  ואם כבר מדברים על עזות מצח:
  "המדינה סחטה אותך? בחר ש"ס וקבל כספך בחזרה!". המסר מאחורי משפט זה, הסביר נוריאל, הוא כי מי שבאמת סוחט הוא המדינה והצבעה לשס רק תחזיר את כספי המיסים לאזרח.
  מתוך אתר חדשות כלשהו, אבל אני מצאתי את זה כאן:
  http://www.bhol.co.il/forum/topic.asp?whichpage=5&topic_id=2507765&forum_id=771

 • נובמבר 22, 2008

  מרב

  20 דקות! 20 דקות לקח לי, אחרי השינוי המבורך, להגיע מהתחנה האחרונה באוסישקין לתחנה שאחריה. זה נהדר השינוי, אבל מסלול כזה או אחר לא פותר את הפקקים :S (סה"כ 40 דקות לקמפוס. שזה במקום שעה פלוס, יפה אבל עדיין כואב…)
  מה שכן היה יכול להיות מצויין זה באמת לתגבר את הקו. צפוף באופן בלתי נסבל (לפחות בשעות הבוקר-צהרים ממרכז העיר להר צופים, אלו השעות שאני נוסעת) ולפעמים בכלל לא עוצר בתחנה כי הוא מלא מידי…
  אוי אגד אגד
  מישהו כאן ניסה לעלות על אוטובוס מהשוק לאחרונה? מאז שפתחו את החלק הזה של יפו (לא שסגרו קודם את החלקים האחרים) נהייה סכנת נפשות שם – כל הקווים במקום אחד ודריסת הולך רגל היא רק עניין של זמן. אני וחברי החלטנו שזו דרכה של העירייה לנסות לצמצם את אוכלוסיית עניי העיר :S

  אני יודעת – פוסט שמח ואני רק מקלקלת את האווירה. מה אני אגיד – ההתקדמות מבורכת ובאמת כל הכבוד. רק שיש עוד כ"כ הרבה עבודה…

 • נובמבר 22, 2008

  אודי

  הבנתי לא מזמן שהבעיה הכי גדולה של אגד היא שהם פשוט לא יודעים. אין להם מנגנון שמאפשר להם לדעת כמה אנשים נמצאים על אוטובוס נתון. הטכנולוגיה קיימת (כרטוס אלקטרוני) אבל אין בה שימוש.
  כמו כן אני בספק אם הם בודקים מתי האוטובוסים מגיעים או לא מגיעים לתחנות (גם אחרי שהתקינו GPSים באוטובוסים. אם מישהו יודע אחרת אשמח לשמוע).
  נדמה לי שאלו הנתונים הבסיסיים הדרושים לניהול מערכת תחבורה ציבורית, עם או בלי פקקים. עד שזה לא יתקיים, כל הפתרונות הם פלסטרים על בסיס צעקות אקראיות של קבוצה כזו או אחרת.
  אני שמח שלשם שינוי הסטודנטים הצליחו לצעוק ולקבל מענה לא רע בכלל, וגם שמחדל "שטראוס הקטן" (שכל האוטובוסים בעיר עברו בקטע הקטן ליד ביקור חולים) סודר לפני כמה שבועות והקל על החיים של כולנו.

 • נובמבר 22, 2008

  טוב טוב הירושלמי

  ברוכים הבאים לירושלים האחרת 😆
  אני מופתע לגלות היום שאני גם ממוצא "חרדי"-לא ידעתי על כך
  בכל אופן המצח שלי שלם ועז מול הסובלנות העצלה שלכם

 • נובמבר 22, 2008

  אודי

  אז אתה לא חרדי. סתם פרובוקטור.
  אם אתה רוצה לחזור ולהתייחס לעניין, אתה מוזמן להסביר את ההגיון התחבורתי בהעברת אוטובוסים שמתמלאים בנוסעים כבר באמצע הדרך, כולם מיועדים לתחנה הסופית שלו, דרך רחוב איטי בשכונות מגורים ולא בכביש מהיר. בשביל למה זה טוב? אה, כדי לא להיות סקטוריאלי! הסטודנטים יעשו כל יום טיול דרך שכונות סקטוריאליות (בהן הם לא רצויים), יקראו פשקווילים ושלטי "אל העוברת בשכונתינו", רק כי אדון טוב-טוב אוסר עליהם לנהוג כקבוצה ולעמוד על צרכיהם.
  כמו כן אתה מוזמן לעשות סקר ולגלות אלפי סטודנטים שמרוצים מהשינוי הכל כך מתבקש, ולא רק 3 מגיבים בפוסט.

 • נובמבר 22, 2008

  בן

  פרט שולי בתור נוסע קו 19 ב-6 שנים האחרונות…התחנות בגאולה הו יותר דקורטיביות מאשר שימושיות אין כמעט עולים ויורדים מהן…כך שאני בספק כמה הורדת הקו ברחוב זה מורגשת…אבל בוא לא ניתן לעובדות בשטח לבלבל אותנו..אה טוב-טוב..

 • נובמבר 22, 2008

  ערן

  "כוחכם, חסרי ערך ועמוד שדרה, הולך ודועך כי מקורו בשנאה. שום דבר כבר לא בשליטתכם.פעם עוד הייתם שולטים גם במחשבות, עכשו זה נגמר. אין צורך במלחמה-הובסתם…"
  זו הייתה תגובתך לפוסט הקודם. באמת מעניין למה חשבנו שאתה חרדי (ולא מ"מוצא" חרדי. מה זה אומר בכלל?).

  ואני מצטרף לאודי – אולי תענה לעניין? כל מה שכתבת עד כה היה בבחינת לעג ואיומים. את המילה דיון אתה מכיר?(אותי באופן אישי מעניין במיוחד מה יש לך לומר על ההדרה של חילונים מן השכונות החרדיות, לאור טענותיך על חוסר סובלנות. או שזו אמורה להיות מופנית רק כלפי הצד שמאיים יותר או נעלב יותר?).

 • נובמבר 22, 2008

  אודי

  בן, דקורטיבי בגאולה זה אוקסימורון.

 • נובמבר 23, 2008

  שחר

  ולמאבקי התחבורה הבאים בתור:

  א.הארכת שעות הפעילות של קו 19 (או חלופת גבעה-צרפתית-מרכז העיר אחרת) לתוך הלילה כדי שסטודנטים יוכלו להוציא את האף ולגלות שיש עדויות לחיים במרכז העיר באמצע השבוע.

  ב. סגירת נתיבים לתחבורה ציבורית זו מגמה נכונה אבל היא לא יכולה להתבצע בלי שיפור במקביל של איכות וזמינות התחבורה הציבורית. התוצאה כרגע היא קטסטרופה כי אנשים עדיין לא מוותרים על הרכב הפרטי, הם פשוט עומדים יותר זמן בפקק. סגירת הפנייה לקרן-היסוד מכיוון גן הפעמון, למשל, הפכה את דוד המלך ואגרון לאזורי אסון בשעות הבוקר והערב. הקצה הדרומי של קינג ג'ורג' בואכה כיכר פריז הוא בכלל זוועה, בשבוע שעבר יצאתי ברכב ממרכז העיר ב16:15 ואיחרתי ב-20 דקות לפגישה שלי ב17:00 בארנונה!.

  ג. אם בנתיבי תח"צ עסקינן, אני לא יודע מי פגוע הראש שהחליט לשים אותם דווקא בנתיבים האמצעיים ולא בחיצוניים. למה הולכי רגל צריכים לחצות כביש כדי להגיע לתחנה ולמה אוטובוס צריך לחצות שני נתיבים כדי להגיע לנתיב שמיועד לו ובדרך לתקוע צומת שלם?! ועוד לא דיברנו על סכנת הנפשות של נתיב התח"צ בנתיב השמאלי של כביש 1.

  הפתרון לא' ו-ב' הוא פתיחת השוק להפעלה של מוניות שירות (המונופול של אגד מסתיים ב-2009) שיתנו היצע בכל מקום שיש בו ביקוש ויכריחו את אגד להתייעל דרך תחרות. הפתרון ל-ג' הוא להשתיל מוח למי שמתכנן את התחבורה העירונית.

 • דצמבר 18, 2008

  ע

  למה לא לארגן תחרות שנתית, קבוצת הולכים נגד קבוצת נוסעים באוטובוסים, למספר יעדים בעיר באמצע היום. אם כוללים זמן המתנה בתחנה, ומגבילים את הזירה מהתחנה המרכזית במערב לגבעה הצרפתית במזרח, לדעתי ההולכים לוקחים את אגד בהליכה. מיזם כזה גם יתן ביקורת תחבורתית נדרשת לעיר, וגם יקדם אורח חיים ירוק ובריא יותר. אני הפסקתי לנסוע באוטובוסים בעיר לפני מספר חודשים (למעט ליעדים רחוקים כגון רמת רחל) ומאז אני חוסך זמן פעמיים- גם בהגעה ליעד (פשוט קצר יותר ללכת- אני ממתין בממוצע 20 דקות לאוטובוס ואז 20 דקות נסיעה במקרה הטוב; ב-40 דקות אני הולך כ-4 קילומטר ובלי עצבים על הפקקים אלא שמחה לאידם); וגם חוסך כסף וזמן כליאה במכון כושר.