הישורת האחרונה

הקרב על ראשות העירייה והרכב המועצה נכנס לישורת האחרונה. סקר של "כל הזמן" מדווח שברקת לוקח כבר בסיבוב הראשון ב- 12% את פרוש. ראש בראש מולו, בלי אריה בר לב (AKA ארקדי גאידמק) ומועמד המחאה דן בירון זה נגמר ב- 16% לטובת ברקת. בתחום המועצה המצב לא משהו, כרגע נשמרים יחסי הכוחות הקיימים: 32% מהמושבים לחרדים (12-13) והיתר למפלגות הלא חרדיות. פרישה של עוד רשימות קטנות יכולה רק להועיל.

סקרים הם רק סקרים אבל לקחת בערבון מוגבל. 71% מהחילונים אחרו שייצאו להצביע לעומת 51% מהחרדים. אשמח לראות את זה קורה אבל התוצאה בשטח תהיה הרבה יותר צמודה וזה אומר שחובה להצביע. בשביל זה יש לכם מדריך מעודכן לביצוע הפרוצדורה הפשוטה הזו.  פעילויות בשבועות הקרובים:

"עיר עמים"– העמותה מקיימת סיורים קבועים בירושלים, דגש על מזרח העיר וגדר ההפרדה. מחיר (24.10) יקיים סיור כזה באנגלית. הסיורים חינם, אגב. לפרטים נוספים: 02-6233973 או studytours@ir-amim.org.il

קריית יובל– קבלת שבת במגרש המריבה בוורבורג בשעה 15:30 (שעון חורף) בשישי 24/10. במקביל מתארגן בשכונה מערך ענק של פעילים והמרצה לקראת הבחירות. לעבור דלת דלת ולהוציא אנשים להצביע. לפרטים: bchirot08@gmail.com

התעוררות-ירושלמים- חוג בית היום 23/10 במטודלה 34 ברחביה. לפרטים 054.7678364.

ניר ברקת- הפגנת לפידים בגשר קלאטרווה, 28/10 בשעה 18:30.

תיכוניסטים- זכות הבחירה היא מגיל 17 להזכירכם. ב- 29.10 יתקיים יום עיון לתיכוניסטים במכון ון ליר מ-9:30 עד 14:30. פאנל מועמדים ורשימות ב'ניסויי' יתקיים ב- 3.11 בשעה 19:30.

כמה קוראים נאמנים החליטו להתגייס גם הם לעניין שיעורי ההצבעה הנמוכים ויחד החלטנו לפתוח תחרות סלוגנים להמרצה. אחרי תרשום ירושלמי ןבוחרים בירושלים שעשו מלאכתן נאמה הגיע תורה של סיסמה חדשה. בין ההצעות:

 • ב-11 בנובמבר, כל ירושלמי מצביע
 • צו השעה: הצבעה
 • לא הצבעת – הפקרת את ירושלים
 • אין תירוץ להימנעות מהצבעה
 • הפעם חייבים להצביע
 • אדישות היא אסון לירושלים – חייבים להצביע
 • אחריות אזרחית = הצבעה בבחירות המקומיות
 • שלשל פתק לקלפי ביום הבוחר ותזכה לימים טובים

אתם מוזמנים להציע סלוגנים אחרים וגם להגיד מה מבין הקיימים הכי קליט. יש פה כמה קוראים עם מושג בעיצוב וגרפיקה- אשמח אם תוכלו לעשות עם זה משהו יצירתי. על עלויות הדפסה כבר נשבור את הראש.

אגב, בקמפיין החדשני של מאיר פרוש יש תמונות של תומכים ירושלמים (לא חרדים כמובן) בדף הבית. החבר'ה כנראה לא מצאו מספיק "לשעברים" למיניהם שיתמכו פרוש אז תוכלו למצוא שם פעמיים את תמונתו של אלעזר שטורם. בנוסף, מעניין למצוא שם את מורן בונפיל- עובדת מדינה או את אריק בונפיל- עצמאי. ככל הנראה ילדיו של דני בונפיל, שהיה ראש ארגון עובדי העירייה שנים ארוכות ועכשיו התגייס למען פרוש. אשתו, כפי שנכתב באחד המקומונים, התגייסה לגאידמק. מה שנקרא, ערכים לפני הכל.

בן 36, ירושלמי מלידה, אבו-אל בנאת עם תעודות. בין יום מילואים אחד לשני עוסק בהתחדשות עירונית עבור חברת "מוריה".63 תגובות

 • אוקטובר 23, 2008

  העלמה עפרונית

  "מפסיקים להתעצבן – יוצאים להצביע!". אמנם לא כל כך חדש, אבל אני עדיין די מחבבת אותה.
  http://www.flickr.com/photos/galitlub/2842904609/

 • אוקטובר 23, 2008

  עודד

  1. ירושלים- בשבילי להצביע זה לא בשמים.
  2. כל עוד יש לך חופש- תצביע.
  3. יופרש פרוש!

 • אוקטובר 23, 2008

  ערן

  ירושלמים, קיבלתם צו 8!

 • אוקטובר 23, 2008

  יובל

  מכיוון שזה יותר קשור לפוסט הזה, החלטתי לענות כאן לתגובות שקיבלתי להודעה שלי בפוסט הקודם (http://otherj.blogli.co.il/archives/300#comment-1625).

  התשובות מתחלקות לכמה סוגים, וכולן תשובות טובות, אבל כאלו שכבר חשבתי עליהן.

  1. "ראש העיר הוא לא זה שמשפיע על הקמת התנחלויות". זה נכון רק חלקית. כבר נתתי את הלינק הזה בעבר (http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?itemNo=952695&contrassID=2&subContrassID=21&sbSubContrassID=0). לראש העיר ולפונקציונרים נוספים בעירייה יש המון משקל בקביעת דברים כאלו – תכניות מתאר, אישור תכניות בניה, פיקוח ועוד הם כולם כלים חשובים מאוד. ההפך הוא הנכון – למרות שנים של דרישה אמריקאית והבטחות ישראליות להורדת התנחלויות ולאי הרחבת התנחלויות במזרח העיר לא עושים כלום. הרבה יותר כח נמצא בכיכר ספרא מאשר בוושינגטון.

  2. "האלטרנטיבה היא פרוש, והוא לא יותר טוב". ראשית – אני כבר לא בטוח בזה, אבל העיקר הוא שהטיעון הזה נכון רק עד לגבול מסוים. אני מתאר לעצמי שלכל אחד יש גבול – אם ברקת היה נפגש עם ראש תנועת כהנא-חי ומדבר בחיוב על טרנספר לערביי מזרח העיר אני חושב שגם חלק מהמגיבים שענו לי היו מצליחים להתגבר על הפחד מהחרדים ומסרבים להצביע לברקת. אריה קינג לא מאוד רחוק מבחינתי מראש תנועת כהנא-חי. צריך אולי להכיר את מפעלותיו במזרח העיר כדי להבין את זה, אבל ככה אני רואה זאת.
  3. "זו רק טקטיקת בחירות. ברקת עם מרצ בקואליציה לא באמת יפעל לפי מה שהוא אומר עכשיו". אני מבין את זה – ברקת החליט ללכת על הקול הימני הנוקשה, ואני מתאר לעצמי שזה מהלך נבון מצידו – יש הרבה יותר דתיים לאומיים שמתלבטים בינו לבין פרוש מאשר שמאלנים כמוני. אבל בבצעו את זה הוא פוגע בי מאוד. אני לא אוכל אחר כך, כשברקת באמת יבצע את מה שהוא מצהיר עכשיו, להגיד שלא ידעתי.

  חשובים לי מאוד מקומות תעסוקה, ודיור הגיוני, ותרבות, וזכויות נשים וקהילת הלהט"ב (דרך אגב – יש איזו הצהרה של ברקת בשני נושאים אחרונים אלו?). ברור לי שפרוש יהיה אסון בכל התחומים הללו (אולמרט לא דתי וגם הוא היה אסון בתחומים הללו) אבל יש מחיר מסוים שאני לא מוכן לשלם כדי להציל אותם. אני לא מוכן להצביע למועמד שנפגש עם אריה קינג ומאמץ את עמותת אלע"ד. כנראה שברקת יבחר בכל מקרה – הקולות הימניים שהוא הרוויח מהידיעה הזו יפצו על האבדן המזערי של קולות השמאל – אבל זה לא יהיה עם הקול שלי.

 • אוקטובר 23, 2008

  עמית

  1. נכון. העירייה יכולה לדחוף הרבה מאוד בבנייה ובפיקוח וכו'. ברקת מדבר גם על שיפור השירותים לערביי מזרח העיר. מה שנכון לגבי הרחבת ההתנחלוית בגדרה לא תמיד נכון לגבי ירושלים. השכונה החדשה לא תהיה זו שתמנע את חלוקת העיר.
  2. היה סמוך ובטוח שמה שברקת יצהיר פרוש כבר יהיה שם כדי לעקוף אותו מימין.
  3. לא זו לא טקטיקת בחירות זה המצב ואלו דעותיו של האיש. הבעיה היא שהשמאל הירושלמי (כמו הארצי) מפורק וצריך לשקם אותו לאט לאט. עלייה של ברקת תהיה מהלך שמשמעותי בעיקר תודעתית ותדמיתית: אפשר להציל את ירושלים, לא איבדנו אותה. האתוס החרדי של "עיר הקודש והמקדש" והמונופול שהם דורשים על העיר יישבר. זה הצעד הראשון. מקווה שעוד 5-10 שנים יהיה גם מספיק כוח אלקטורלי להציב איש שמאל ליברלי לראשות העירייה. צריך להתחיל מאיפה שהוא.
  נשים- 3 נשים בעשירייה הראשונה, אין את זה באף רשימה אחרת.
  להט"ב- לא מצאתי התייחסות. לצערי.
  כנראה שברקת יבחר- מאיפה לך? לדעתי הקרב יהיה צמוד מאוד. על עשיריות האחוז. לא מאמין לסקרים אפילו לא לדקה. אף בגלל שברירי אחוז נפסיד את ירושלים לחמש השנים הקרובות אני לא חושב שתהיה כל כך מבסוט.

 • אוקטובר 23, 2008

  יאיר

  אחוזי ההצבעה לא יושפעו מהסלוגן. עכשיו הזמן להגיד שלום במדרגות ולשאול את השכן אם הוא מצא כבר דירה ואם הוא יודע איפה מצביעים, את הקשיש שאתם פוגשים כל פעם ברחוב, אם הוא צריך עזרה להגיע לקלפי, את הילד בי"ב אם חשוב לו שיהיו מקומות בילוי, ואם הוא קיבל הודעה לבוחר, ושיגיד גם לחברים שלו.

  המחנה הכללי יפול על אלו שלוקחים את הילדים לביה"ס וממשיכים לעבודה (כי הקלפי ליד הבית), על אלו שפשוט שכחו, על אלו שאיבדו את ההודעה לבוחר, או נרתעו מהתורים בקלפי, או שממש לא אכפת להם מי יהיה ראש העיר – העיקר שיהיו מקומות פתוחים בשבת…

  עזבו אתכם מסלוגנים.

 • אוקטובר 23, 2008

  יוראי

  את המפ"דל-איחוד חישבת עם המפלגות החרדיות?
  אם לא אנ'לא מבין את החשבון שלך.

 • אוקטובר 23, 2008

  יובל

  עמית – "מבסוט" זו לא המלה שהייתי בוחר כדי לתאר את מצב רוחי מאז שראיתי את הידיעה הזו הבוקר. "נואש" תהיה מלה יותר מדויקת. הידיעה הזו פשוט ייאשה אותי. לאחר הצעד הזה מצדו של ברקת אני מתחיל לחשוב שאם אני חייב לבחור בינו לבין פרוש אולי כדאי שאני אעזוב את העיר. עם כל אהבתי הרבה לירושלים, יש נקודה בה אני נשבר.

 • אוקטובר 23, 2008

  יאיר

  יובל – במה שאתה אומר יש מידה של צדקנות. גם פרוש ינסה לבנות במזרח ירושלים, כמו ברקת, וכמו שעשו טדי קולק, אולמרט ולופוליאנסקי לפניהם. אז אם לא אכפת לך מי יהיה ראש העיר – סבבה. אבל אם זה בגלל שברקת יבנה במזרח – זה קצת צדקני. פוליטיקה היא משחק של אינטרסים, וחשוב להיות חלק מהמשחק הזה, כי אם תשאיר את עצמך בחוץ, אז בטווח הרחוק תהיה תמיד צודק, אבל במחיר של פגיעה אנושה בדמוקרטיה, שלא לומר באינטרסים שלך…

  והנה – פרוש גם אומר את זה

 • אוקטובר 23, 2008

  יובל

  יאיר – די, בחייך. אני לא ילד קטן. להאשים אותי בצדקנות זה לא יעיל. תאמין לי שעברתי את כל ההתלבטויות הללו לפני שכתבתי מה שכתבתי, ושאני אעבור אותן עוד הרבה פעמים עד לקלפי. מעולם לא הצבעתי למפלגה שידעתי שאין לה סיכוי לעבור את אחוז החסימה, וזה היה בכוונה. אני מאוד מאמין ב-"פוליטיקה זה משחק של אינטרסים" וברור לי שיש לבחור את הרע במיעוטו. בפוסט שכותרתו "בגידת השמאל" אפילו השתמשתי בדיוק בטיעון הזה כדי לתמוך במועמדות של ניר ברקת. אבל יש גבול לכל דבר. ברור לי שאני גם לא אצביע לפרוש – הוא לא יותר טוב מברקת בהרבה תחומים והיחס שלו לנשים ולקהילה הלהט"בית פוסל אותו כליל. אז להסביר לי שפרוש גרוע כמו ברקת זה לא באמת משנה.

  מה שאתם אומרים זה שלברקת צריך להיות ברור שאני בכיס שלו. איזו מין דמוקרטיה זו? גם אם עכשיו הוא יכריז שהוא תומך ב-"טרנספר מרצון" לתושבי מזרח ירושלים אני אמור להצביע לו רק כי הוא לא חרדי? אם תהיה הפתעה עצומה והבחירות יגיעו לסיבוב שני בין פרוש לגאידמק, האם גם אז לא תבין מישהו שמתלבט אם ללכת להצביע בכלל? אפשר לחשוב שברקת הוא איזה אביר על סוס לבן.

  צ'רצ'יל פעם אמר ש-"אם היטלר היה פולש לגיהנום הייתי מתייצב לצד השטן". ביום שהיטלר יתמודד על ראשות עיריית ירושלים אז אני אצביע אוטומטית לכל מי שנגדו. עד אז אני שומר לעצמי קווים אדומים, ופגישה עם אריה קינג היא נכון לעכשיו אחד מהם.

 • אוקטובר 23, 2008

  ירוקשלמי

  אני בהחלט מסכים עם יובל, ולכן אצביע לדן בירון.
  אוסיף ואומר: ברקת הוא ימני לא רק בדעותיו הפוליטיות, אלא גם בדעותיו החברתיות – הוא פועל למען הפרטת החינוך (מאז שעזב את פרוייקט "סנונית" כי לא הצליח להפריט אותו, וכעת פועל לפתיחת אזורי הרישום כצעד לקראת מערכת חינוך פרטית – ובקביל מריץ פרוייקטים לקראת זה עם חברת IVN).
  בואו נזכור שברקת ומי שהיה יו"ר איגוד הסטודנטים (ומועמד ברשימתו של ברקת) יקיר שגב התנגדו לשביתה בשנה שעברה – ברקת בעד העלאת שכר הלימוד!

  בניגוד לדעה הרווחת מועמדותו של בירון מעמידה אלטרנטיבה לאלו שסולדים מהתבטאויותיו הימניות הקיצוניות של ברקת ומפועלו למען קהילת ההון (אגב – אחיו, אלי ברקת, עמד לרכוש את מניות בנק לאומי ב-HOT לא מזמן, ואשתו של אחיו היא הבעלים של הפועל ב"ש ונראה לי גם חלק ממכבי תל-אביב).

  מועמדותו של בירון מעלה את אחוזי ההצבעה של הציבור החילוני, ובכך מחלישה את כוחו היחסי של פרוש. בנוסף – תמיכה בבירון תוכל להיות איתות לברקת שכדאי לו להקשיב גם לאלו שרוצים לראות ירושלים ירוקה, חופשית ופלורליסטית.

  בינתיים בקרו באתר של דן בירון
  http://jerusalem.ale-yarok.org
  או שפשוט לחצו כאן

 • אוקטובר 23, 2008

  יאיר

  יעיל?

  אני מבין אותך ואת ההתלבטות שלך, ואתה לא בכיס של אף אחד. גם אני התלבטתי, ועד לפני חודשיים-שלושה לא הייתי בטוח למי אצביע (ליתר דיוק הייתי בטוח, וזה לא היה לניר ברקת). מה שאני לא מבין הם הקווים האדומים, ומה אתה בדיוק משיג בלהעמיד אותם.

  אבל חבל על העצבים. אם אני מרגיז אותך אתה לא חייב לי התייחסות.

 • אוקטובר 23, 2008

  העלמה עפרונית

  עמית, שמאל שמאל, אבל להגדיר את גדרה כהתנחלות נשמע לי קצת מוגזם (:

 • אוקטובר 23, 2008

  ערן

  יובל, האם לא ברור לך שעבור ערביי מזרח העיר לא יהיה מצב גרוע יותר מזה שבו אוכלוסיית ירושלים תורכב מחרדים ומחרד"לים? האם לא ברור לך שהדרך היחידה לשפר את מצבם כרגע היא לחתור להגדלתה של האוכלוסייה הפלורליסטית בעיר? מה זה בדיוק ייתן, ולמי זה בדיוק יועיל, אם תעזוב את העיר?

 • אוקטובר 24, 2008

  העלמה עפרונית

  ערן, האם שכונה יהודית חדשה בענתא (איפה זה בכלל?) זה מה שיעזור לערביי מזרח העיר ו/או למצוקת הדיור של סטונדטים וצעירים?
  מעבר לעובדה שאני מזדהה יותר ויותר עם מה שיובל אומר, ומעבר לכך שאני מרגישה רע יותר ויותר עם ההחלטה להצביע לברקת, וגם אם מתעלמים לרגע מהמשמעויות המדיניות של הקמת שכונה כזו, אני תוהה לגבי המשמעות הלוקאלית של הצהרה כזו. הקמת שכונה במזרח העיר, *זה* מה שיפתור את בעיות הדיור שלנו?
  עמית – שלוש נשים בעשיריה הראשונה זה עדיין שבעים אחוז גברים בעשיריה הראשונה. תסלח לי שאני לא יוצאת לרחובות במחיאות כפיים סוערות על הפגנת השוויון המרשימה הזו.

 • אוקטובר 24, 2008

  ירושלים האחרת?

  עלמה עפרונית- אם תמשיכי להקשיב לשטיפות המח של "עיר עמים" בטח שלא תדעי איפה זה ענתא ובטח גם לא איפה זה הכותל או הר הבית ויום אחד תגלי שאת בכלל מתנחלת פנטית בדירה כלשהיא ב"מערב" ירושלים. ענתא היא שטח ריבוני בצפון ירושלים בבעלות חוקית- מה לעשות- של יהודים. בניית שכונה במקום זה נתקלת בהתנגדות תמוהה של כל מיני נזקקי הדירות בירושלים.
  כן- שכונה יהודית ב"מזרח" ירושלים תשפר את בעיית הדיור ותביא פיתוח לאיזור לטובת כולם, ואני לא חושב שצריך להסביר למה. בעיית הדיור היא לא רק "שלכם". יש עוד אוכלוסיות בעיר.
  אני מזמין אותך לצאת לסיור ב"מזרח" העיר. ודאי תגלי שה"מזרח" הזה הוא לב ליבה של ירושלים ומקיף אותה מדרום ומצפון עם פתח מילוט במערב. כשזורקים משהו, כדאי לדעת מה בדיוק זורקים.

  ועוד דבר- אל תקחי את דברי באופן אישי 😆

 • אוקטובר 24, 2008

  אילן אזרחי

  אתם מוזמנים לקרוא טור שכתבתי על הבחירות במהדורה האנגלית של הארץ
  http://www.haaretz.com/hasen/spages/1030990.html
  ומיד אחריו טור שכתבה רחל עזריה מרשימת התעוררות ירושלמית
  http://www.haaretz.com/hasen/spages/1030988.html

  שבת שלום,

  אילן אזרחי

 • אוקטובר 24, 2008

  ערן

  עפרונית,
  לא – זה לא מה שיפתור את הבעיות במזרח ירושלים, ומעולם לא טענתי זאת. טענתי היא שלא יהיה מצב גרוע יותר למזרח ירושלים ממצב שבו אוכלוסייתה היהודית של ירושלים מורכבת מחרדים וחרד"לים. אם פרוש ייבחר – אין לי (ולכל אדם שפוי) שום ספק שזה יהיה הכיוון. אם ברקת ייבחר – כנראה שזה לא יהיה הכיוון, ובכל אופן, ברקת כראש העיר הוא כרגע הסיכוי היחיד שזה לא יהיה הכיוון. אם בזכותו של ברקת העיר תמשוך אליה חזרה אוכלוסיות מגוונות (כולל אנשי שמאל) בזכות פיתוח התרבות, התעסוקה וכו', יהיה גם מי שיישאר להילחם למען ערביי מזרח העיר. אני מודה – באופן אישי, זה לא עומד כרגע בראש מעייני. לא שזה לא מפריע לי, והתבטאויותיו של ברקת צורמות לי מאוד, אבל לי באופן אישי חשוב יותר למנוע את האסון בבחירתו של פרוש. אבל גם מי שהנושא של מזרח העיר הוא הנושא החשוב לו ביותר, צריך למנוע בכל מחיר ירושלים חרדית וחרד"לית, ושוב – כמו שזה נראה כרגע, הדרך ביחידה (או לפחות בעלת הסיכוי הגבוה ביותר לעשות זאת) היא ברקת כראש העיריה.

 • אוקטובר 24, 2008

  דוד מירושלים

  רציתי להגיב יובל, באמת שרציתי, אבל אחרי שקראתי ש"הרבה יותר כוח נמצא בכיכר ספרא מאשר בוושינגטון" זה נראה לי מיותר.
  וסתם שאלה כללית לכל שאר החבר'ה פה (אני לא חושב שאני צריך להתנצל על כך שאני היחידי פה שחושב שירושלים המאוחדת צריכה להיות בירת ישראל) האם יהיה לדעתכם מצב בו יתנו לערבים שכונות בירושלים המזרחית ב20 שנה הקרובות?
  כלומר, עד כמה הבכיות על הבניה בענתה (אגב, יש למקום שם עברי שהיה הרבה לפני זה הנוכחי, כבר לירמיהו הייתה חלקת קרקע בענתות) בכלל רלבנטיות, שלא לדבר על מוצדקות.
  והשאלה השנייה, לכולנו מכרים/חברים ממזרח העיר, תשאלו אותם פעם תחת איזה שלטון הם מעדיפים לחיות ישראלי או פלסטינאי.

 • אוקטובר 24, 2008

  ערן

  ובאשר לדן בירון:
  נדמה לי שאני חוזר על עצמי, אבל שיהיה – אילו ברקת היה מועמד בטוח, או אז בהחלט היה מקום למועמד מחאה. ברגע שמועמד המחאה עלול לדפוק את העיר לגמרי, להצביע לו = טהרנות, לפחות בעיני.
  את הטענה שבירון לא מסכן את מועמדותו של ברקת אינני מקבל. גם אם כיום הוא מקבל אחוז אחד, ה"מחאה" הזו עלולה עוד להצליח יותר מדי, ולהעביר אליו עוד כמה אחוזים על חשבון ברקת. בעיה נוספת היא שהפער בין ברקת לבין פרוש מצטמצם מסקר לסקר, ולמרות שברקת עדיין מוביל בהפרש ניכר (12%), זה כבר הגיע למספרים שבהם נוכחנו לדעת שהסקרים יכולים לטעות בהם (לבני-מופז, שרון-ברק – שרון ניצח בהפרש הרבה יותר גדול ממה שהראו הסקרים, ועוד).

 • אוקטובר 24, 2008

  ערן

  דוד,
  אני גם מניח שהם מעדיפים לחיות תחת שלטון ישראלי, אבל זה עדיין לא אומר שהשלטון הישראלי מתייחס אליהם בצורה ראויה. מלבד זאת – אני מבין למה הם רוצים לחיות תחת שלטון ישראלי, אני רק לא מבין למה אתה מעוניין בכך שהם יחיו תחת שלטון ישראלי.
  מסכים איתך באשר ל-20 השנה הקרובות.

 • אוקטובר 24, 2008

  יובל

  ערן – ההשפעה על הרכב האוכלוסיה בעיר היא נקודה טובה שלא חשבתי עליה. תודה.

  דוד – העובדות הפשוטות הן שיותר כח נמצא בכיכר ספרא. זו המציאות. אתה יכול לא לקבל אותה, אבל היא לא תעלם. ברור שאם ארה"ב תחליט להפעיל את כל כובד משקלה (פלישה צבאית?) אז היא תוכל לעשות מה שבא לה, אבל במציאות שבה אנחנו חיים זה פשוט לא קורה ולא יקרה. בינתיים, לאנשים שיושבים בעיריית ירושלים יש הרבה יותר השפעה על מדיניות ההתנחלויות במזרח העיר מאשר למחלקת המדינה.
  הנזקים של בניה בענתא הם נזקים אדירים בלי שום קשר לשאלה האם תבנה שם שכונה לתועלת התושבים הלא-יהודים. נכון – כנראה שלא יבנו שכונות חדשות לתושבי מזרח העיר ומצב ההזנחה התכנוני והתשתיתי שם ימשך. אבל דברים כאלו הם בדיוק בידיים שלנו. כל עוד כל מועמד חילוני יודע שהשמאל בכיס שלו, אין לו טעם לנסות ללכת בכיוון הזה. הפתרון המשמעותי יגיע ברגע שתושבי מזרח העיר יבינו שהאינטרס שלהם הוא לבחור לעיריית לירושלים (אבל זה כבר סיפור אחר, ובכל מקרה ההימור שלי הוא שברגע שזה יקרה ימצא טריק כלשהו שימנע זאת מהם).

  יאיר – לא הרגזת אותי כל כך. פשוט נמאס לי לשמוע שכל דבקות באידיאולוגיה היא "צדקנות". הקווים האדומים שלי מאפשרים לי לחיות בשלום עם עצמי. כל צמחוני שומע את הנימוק הנגדי ש-"החיה כבר מתה ומה כבר ההשפעה שלך על התמונה הכללית" אבל העניין הוא להציב לעצמך מגבלות מוסריות. ריאל פוליטיק זה טוב ויפה, ואני באמת נוטה להתפשר ברוב הפעמים, אבל מתישהו ברור לי שהמצב כל כך מסריח שאני פשוט לא אוכל להסתכל על עצמי במראה. חלק מרכזי מהרעיון הדמוקרטי הוא האחריות האישית שיש לכל אחד על ההחלטות שלו ועל השיקולים שלו, כפי שהם מתגלמים בבחירה שלו בקלפי. גם פתק לבן הוא בעייתי מאוד מכל הבחינות, וגם איתו אני אתקשה לחיות בשלום, אבל כרגע הוא נראה לי כמו בחירה שפויה יותר מאשר האלטרנטיבות.

  העלמה – תודה על דברי התמיכה. טוב לדעת שההתלבטות שלי לא חריגה עד כדי כך.

  אני מעדיף כרגע לא להתווכח על ההתנחלות המיועדת בענתא וההתנחלויות במזרח העיר בכלל ועל פוליטיקה מדינית, כי מניסיוני זה נגמר רע מאוד ומכוער למדי.

 • אוקטובר 24, 2008

  ירוקשלמי

  לדעתי רוב הקולות שבירון יקבל הם קולות של אנשי שמאל שלא היו מצביעים לברקת גם ככה – הרי לפני שבירון הגיש מועמדות היו כל-מיני דיבורים על הצבעה לפרוש כ"רע במיעוטו" (או רבי מיעוטו?).
  דן בירון פשוט מאפשר לאנשים שמתנגדים שלושת המועמדים האחרים להצביע – בכך הוא מעלה את אחוזי ההצבעה, הופך אותם לדמוקרטיים יותר ובינינו הופך את הבחירות האלו למשהו טיפ-טיפונת יותר שפוי.

  אגב, אחרי שראיתי את הוידאו הזה:
  http://www.youtube.com/watch?v=0za91vetuxU
  בו ברקת אמר שהוא אישית ידאג לתיק החינוך אני מתחיל לחשוש שהדבר הראשון בסדר העדיפויות שלו זה הפרטת מערכת החינוך – כבר מ-2003 הוא פועל לפתיחת אזורי הרישום, ויש כל מיני תכניות להכשרת מנהלים דרך עמותת IVN שברקת מנהל.

  בנוסף להתנגדותו (והתנגדות יו"ר ארגון הסטודנטים דאז יקיר שגב, מספר 5 אני חושב ברשימתו) לשביתת הסטודנטים בשנה שעברה נגד העלאת שכר הלימוד – יש למישהו עוד מידע על זה?
  הנה עוד לינק מעניין:
  http://www.meshanim.com/forum/viewtopic.php?t=26

 • אוקטובר 24, 2008

  דוד מירושלים

  אז קדימה יובל, היו אתה ושכמותך הסולם לעלייתו של פרוש לראשות העירייה, ואח"כ תעזבו את העיר.
  כל זה בגלל מדיניות ההתנחלויות של ברקת.

 • אוקטובר 24, 2008

  העלמה עפרונית

  ירושלים האחרת? – הייתי בכותל שלוש פעמים בשנה האחרונה, ואחרי שבפעם האחרונה גרמו לי להרגיש שם כל כך רע, אני לא בטוחה מתי ארצה שוב לחזור. והכותל שייך לי בדיוק כמו שהוא שייך לחרדים, ובדיוק כמו שהוא שייך למאבטחת-הדוסה שהתעקשה שאני צריכה לכסות את החולצה בעלת השרוולים הקצרים שלי. למיטב זכרוני, כשהצנחנים שחררו את הכותל הם לא חבשו כיפה ובטח לא שטריימל.
  איפה זה ענתות אני דווקא יודעת – לא הכרתי את השם המקביל. אז אולי אני קצת פחות בורה ממה שחשבתי. בכל מקרה, כשאני לא יודעת משהו, אני מנסה ללמוד עליו מההקשר שלו. ההקשר במקרה הזה, מצביע על תפיסת עולם שלי לא קל איתה, גם לא כשאני משכנעת את עצמי שמדובר בתקופת בחירות ומועמדים יגידו הרבה דברים.
  מעבר לכך, בחצי השנה האחרונה עבדתי במזרח העיר, אז אולי אני לא האדם הנכון להאשים אותו בעצימת עיניים.

  דוד מירושלים –
  (א) לדבר על ירושלים המאוחדת כבירת ישראל זה בסדר, השאלה היא מה בדיוק כולל אותו איחוד – גם מהצד היהודי וגם מהצד הערבי. אגב, אתה נותן לי יותר מדי קרדיט – אין לי לא חברים ולא מכרים שגרים במזרח העיר.
  (ב) זה אולי המקום האחרון שבו כדאי לי להגיד את הדברים האלה, אבל אם ירושלים תגיע למצב שלא יהיה לי טוב בה יותר אני פשוט אקום ואלך. אני לא גרה כאן מתוך אידיאולוגיה ולא מתוך הכרח. אני גרה כאן כי טוב לי כאן, ומוכנה לעשות אי-אילו פעולות כדי לנסות להשפיע על המצב וכדי שימשיך להיות לי טוב כאן. אבל ברגע שהמאמץ יהיה גדול מדי או שלא יהיה לי עוד כיף, אז שלום, אני עוזבת, אתם לא צריכים ללוות אותי הלאה.

 • אוקטובר 24, 2008

  ירושלים האחרת?

  הכותל שייך לך עלמה חיננית מתוקף היותך יהודיה. את לא צריכה להעלב ולהשמע מסכנה כי העירו לך על שרוולים. הכותל הוא מקום קדוש ויש לכבדו. אין זה משנה מה בדיוק היו לבושים הצנחנים אך אני מאמין שהם הבינו בפני מה הם עומדים.

 • אוקטובר 24, 2008

  יובל

  דוד – אני מת על זה שאפשר לרדד כל התלבטות ומצב מורכב לכדי קלישאות מתלהמות. תוך כמה זמן יקראו לי כאן גם "גיס חמישי" ו-"סכין בגב"?
  ההנחה הטבעית שלך היא שאני "חייב" להצביע לברקת. מראש ספרת אותי "ושכמותי" לטובת ברקת ופתאום כשאני ("ושכמותי") מסרב להיות המריונטה שלך אז אני פוגע בו. באמת מצטער, אני אשלח לו גלויה עם התנצלות. אני ("ושכמותי") יכול להיות "הסולם לעלייתו של פרוש לראשות העירייה" רק אם הקול שלי רשום בטאבו על שם ברקת מימים ימימה – הרי אני לא הולך להצביע לפרוש. מי שרוצה להצביע לברקת שיצביע לו, ומי שרוצה להצביע לפרוש שיצביע לו. קוראים לזה "דמוקרטיה".

 • אוקטובר 24, 2008

  אודי

  כמה עובדות שהצלחתי לדלות מפה ומשם (אשמח לתיקונים אם יש. אני נמנע לעת עתה מלדון במשמעויות המדיניות, לאור האזהרות של יובל על דברים שנגמרים "רע מאוד ומכוער מאוד"):
  מדובר על שטח שנמצא מצפון לכביש מעלה אדומים הישן, ממש במורדות מחנה הפליטים שועאפט וענתא וגם ממש מול צמרת הבירה (החלק התחתון של הגבעה הצרפתית), מזרחית לדפו של הרכבת הקלה, בקצה המזרחי של השטח המוניציפאלי. האדמה אכן בבעלות יהודית – משנת 1973; מכונה גם "שער מזרח" ו-"אדמות ראס חמיס".

  על המפה זה נראה נורא קרוב לגבעה הצרפתית, אבל זה נמצא מצידו השני של ואדי תלול וכביש ראשי. בכלל לא בטוח שניתן ליצור חיבור ישיר (ללא פגיעה נופית ופגיעה באופי של צמרת הבירה).

  גדר ההפרדה – הגדר נושקת לשטח. מחנה הפליטים (ששייך מוניציפאלית לי-ם) וענתא (שקצתה בתוך העיר, והשאר הוא שטח B או C) נשארים מחוץ לגדר. כדי לצאת משם צריך לעבור מחסום (שבו היו לאחרונה פיגועים). שימו לב למפת עוטף ירושלים באתר עיר עמים-
  http://www.ir-amim.org.il/_Uploads/dbsAttachedFiles/ShuafatMapHeb.jpg
  להבנתי זו הגבעה החשופה שבין עיסאווייה, הגבעה הצרפתית, מחנה הפליטים וענתא (עם כיוון השעון), מדרום לגדר.

  ע"פ הסכם ז'נבה השטח מיועד לריבונות פלסטיני וכמו כן כביש מעלה אדומים הישן מיועד לשימוש פלסטיני. שימו לב במפה שלהם –
  http://www.heskem.org.il/openmap.asp?map=yerushalayim-zfon-mizrakh1.jpg

  שאלה שכן אעלה, מבלי להיכנס למשמעויות המדיניות של הבנייה: מי יגור שם? אני לא חושב שסטודנטים ואוכלוסייה חזקה ירצו לגור צמוד כל כך לגדר ולמחנה פליטים, כמו שברקת מספר. אפשר להזכיר את כשלונה של "פסגת זאב דרום" מהעבר השני של המחנה.

  יובל – אני מזדהה עם המחשבות שלך. מגעיל אותי שאריה קינג סוחט כך את ברקת. זה מרגיש כאילו ברקת ממש מנסה לגרום לנו לא להצביע לו.
  אבל אני לא משנה את הצבעתי, כי הנזק מבחירת פרוש לירושלים החילונית (רק מעצם הבחירה, מבלי שעשה משהו), וגם לי באופן אישי, גובר.
  אתנחם בכך שאצל ברקת יהיה פתחון פה למרצ ולעבודה, ואצל פרוש – לא. אני גם לא רואה שתהיה בנייה באדמה הזו בלי החלטה של ממשלת ישראל.

 • אוקטובר 24, 2008

  העלמה עפרונית

  ירושלים האחרת כפרה, אני לא "מסכנה" ואני לא "נעלבת" אני כועסת. זה משהו אחר לגמרי. ואת הנימה המתנשאת שלך אתה מוזמן לדחוף לאן שאתה רוצה.
  אני בהחלט מכבדת את הכותל, כמו שאני מכבדת כל מקום פומבי אחר, זה לא סותר את העובדה שגם אני זכאית לכבוד.

 • אוקטובר 24, 2008

  דוד מירושלים

  יובל לא ניסיתי להתלהם, ואני ממש מצטער אם זה נשמע ככה, אבל לדעתי אם ישנם כאלה שלדעתם פרוש גרוע יותר לעיר מברקת, ולמרות זאת הם לא ילכו להצביע כי ברקת גרוע לדעתם, אם פרוש ינצח הם יוכלו לבוא בטענות בעיקר לעצמם.

  הציבור שבוחר בברקת איננו הומוגני, יש בו דתיים וחילוניים, שמאלנים וימניים והוא צריך ללכת בין הטיפות. לכן אין לדעתי משקל גדול לדבריו, מה גם, אין מה לעשות, שכנראה זה מה שהציבור הירושלמי רוצה לשמוע.
  ואם הציבור התומך בו יתחיל להתפרק זה ישחק רק לידי החרדים.
  אז כמובן שזו דמוקרטיה, אתה מוזמן מצידי להצביע למועמד של חד"ש או לברוך מרזל, אבל לאחר שהתוצאות תשחקנה לידי פרוש זה כבר יהיה בלתי הפיך.

 • אוקטובר 24, 2008

  ערן

  ירוקשלמי,

  ברקת לא פועל לפיחת אזורי הרישום, כי פעילותו בנושא כבר הסתיימה בהצלחה.
  לפני כמה שבועות השתתפתי במפגש שנערך בתל-אביב בין ברקת לבין צעירים שעזבו לתל-אביב (אני לא ביניהם, ומחכה לרגע בו אעשה את הצעד ההפוך). כיוון שגם אני לא בטוח אם פתיחת אזורי הרישום היא צעד חיובי, לאחר המפגש שאלתי אותו מדוע הוא מקדם זאת. התשובה שלו נשמעת (לפחות על-פניו) הגיונית – הוא מסכים שפתיחת אזורי רישום לבדה היא דבר שלילי, ולא צריך להרחיב למה. התוכנית המלאה שהוא רוצה לקדם, ושפתיחת אזורי הרישום היא רק הצעד הראשון בו, היא לאפשר לבתי-ספר טובים לפתוח מעין שלוחות בשכונות אחרות – לאפשר למשל לליד"ה לפתוח שלוחה בקריית מנחם. אני מקווה שאני לא מעוות כאן את מה שהוא אמר, אבל כך הבנתי את זה.
  להפתעתי, היום קראתי בעיתון "העיר" התל-אביבי שדב חנין תומך ברעיון מאוד דומה – המועמדים לראשות העיריה נשאלו מספר שאלות בנושא החינוך, ביניהם פתיחת אזורי הרישום שהנהגה זה מכבר בתל-אביב. תשובתו של חנין: "מדיניות אזורי הרישום צריכה להיבחן במבט רחב. איני מתנגד לפתיחת אזורי הרישום, אבל בלי חיזוק החינוך בדרום היא גורמת להגדלת הפערים בין דרום העיר לצפונה. יש להקים בתי ספר תיכוניים עיוניים חזקים בדרום במקום ניוד תלמידי הדרום לצפון". בעצם ההבדל היחיד שמצאתי בינו לבין ברקת בנושא זה הוא שברקת תומך בכך שבתי-הספר החזקים בשכונות החלשות (או לפחות חלקם) יהיו מחוברים לבתי"ס חזקים קיימים (ויש בזה היגיון – לבתיה"ס הללו יש ניסיון ומוניטין), ואילו חנין לא התייחס לנושא (מה שכמובן לא בהכרח אומר שהוא מתנגד לכך).

 • אוקטובר 24, 2008

  עכברתול

  "מועמד מחאה" עאלק.
  הוא עלוקה פוליטית, ובובת משחק בידי השמאל הרדיקלי הרוצה בחורבן העיר ותדמיתה לקידום מטרותיו הפוליטיות בכל מחיר.
  (לפרטים שאלו את חיים ברעם, סער נתנאל, מאיר מרגלית, גדעון לוי ואחרים – שהביעו תמיכה גלויה בדרעי ופורוש).
  מתי אנשים יבינו שלא ראש עיר וגם לא המלצותיו לכאן או לשם יחלקו או לא יחלקו את ירושלים?
  השמאל הרדיקלי רוצה בחורבן ירושלים. הוא רוצה להפוך אותה לפרובינציה, לעיר שהעם ישראל שכח ממנה ואיבד בה כל עניין. וכל זה כדי לקדם את מטרתו העילאית: מדינת ת"א.

 • אוקטובר 24, 2008

  ערן

  עכבתול,

  הטענה שלהם היא לא בדבר יכולתו של ראש עיר לחלק את ירושלים, אלא בדבר יכולתו לקבל החלטות שבבוא העת תקשינה מאוד על חלוקת העיר בפועל. חלק מפעילותו של אריה קינג נועדה בדיוק לשם כך. אך כפי שכתבתי – ירושלים חרדית וחרד"לית תגרום לכך שפעולות כאלה תקודמנה ביתר שאת, ולכן עדיף ראש עיריה שמתנגד לחלוקת העיר אך פעולותיו תמשוכנה לירושלים גם אנשים התומכים בכך, מאשר ראש עיריה שפעולותיו תותרנה בעיר רק את המתנגדים לחלוקת העיר, ואת המתנגדים לכל דבר פלורליסטי, סובלני, שונה וכו'.

  באשר לטענה כי השמאל הרדיקלי מעוניין בשכחת העיר על-מנת להקל על חלוקתה – אני חושב שיש היגיון בטענה, ואני גם בטוח שיש המעוניינים בכך (ואולי אף פועלים לשם כך). אך אני גם בטוח שחיים ברעם הוא לא אחד מהם.

 • אוקטובר 24, 2008

  עמית (אחר)

  קצת "אוף טופיק" – היום ראיתי בעיתון מודעה של "דן בירון החילוני האחרון". כבר הרבה זמן לא צחקתי כל כך.

 • אוקטובר 24, 2008

  יאיר

  הבעייה עם ענאתה זה לא הבעלות, או הפגיעה הנופית, וגם לא יצירת קוץ בתחת של הפלסטינים משלושת הכיוונים. הבעייה היא למי יהיה רצף – ליהודים ממזרח (מעלה אדומים) למערב (ירושלים) או לפלסטינים מדרום (בית לחם) לצפון (רמאללה). כרגע הקונפליקט הקרקעי הזה מתרכז בנקודה האחת המדוברת.

  דרך אחת לגשת לזה היא על-ידי קביעת עובדות בשטח, שמצד אחד ישפרו את עמדת הפתיחה שלנו במשא ומתן, ומצד שני יורידו מאוד את הסיכוי להגיע להסדר. זה מה שברקת מציע (וכמו שאמרתי קודם – כל ראשי העיר הקודמים עשו כך, וחבל)

  דרך אחרת הייתה להשאיר את השטח כעתודה לאיזשהו אמצעי לפיתרון. במציאות הירושלמית של מאבק פרוע על הקרקע זה לא ריאלי לחשוב שזה יקרה…

 • אוקטובר 25, 2008

  אודי

  רק להבהיר – הזכרתי את הפגיעה הנופית וכו' כדי לומר שהטיעון בזכות חיזוק הגבעה הצרפתית ושימוש בתשתיות החינוך / קהילה / מסחר שלה, כנראה לא מחזיק מים, שכן החיבור הפיזי במרקם עירוני רצוף לא נראה לי אפשרי (זה כמובן לא מה שמשנה בשאלה המדינית ולא מעניין את אריה קינג, אבל זהו אחד הטיעונים של ברקת בהודעה שהוא הוציא לתקשורת).

 • אוקטובר 25, 2008

  עמית (אחר)

  מישהו שאל את עצמו איך האריה קינג הזה, שהוא בסה"כ מס' 5 ברשימת המפד"ל-האיחוד הלאומי למועצת העיר, הצליח להשתלט לנו על האג'נדה?

  אני חושב שהגיע הזמן קצת להרגיע, ולא לתת לאיזה דג רקק להשפיע על הבחירות החשובות האלה.

 • אוקטובר 26, 2008

  אודי

  ת'כלס, לא ידעתי שהוא רק מספר 5. הייתי בטוח לפחות מס' 2.
  לא לנו הוא השתלט על האג'נדה, אלא לניר ברקת.

 • אוקטובר 26, 2008

  אייל

  אני חושב שיובל הבהיר את הנושא בצורה הטובה ביותר. השאלה איפה הן הגבולות והקווים האדומים. עד איזו הצהרה מפיו של ברקת, התמיכה שלנו בניר ברקת תהיה בעיניים עצומות ומאיזו הצהרה אנשים כבר יחשבו פעם נוספת. אם ניר ברקת יצהיר מחר שהוא רוצה לטרנספר את תושבי מזרח העיר, האם עדיין ההצבעה עבורו תהיה ראוייה? אם ברקת ייצא עם תוכנית מפורטת ל"ייהוד" מזרח העיר (כמו שמציעות מספר מן העמותות שכרגע הוא חובר אליהן, האם גם אז, נמשיך לאתרג אותו, רק ש בכדי המועמד החילוני (שמסרב בתוקף לקרוא לעצמו המועמד החילוני, אלא "המועמד הציוני) ינצח?
  ודבר נוסף ששווה לחשוב עליו. נרי לבנה כתבה באחד הטורים ש"עצוב שהיתרון היחיד שיש לניר ברקת הוא עצם היותו חילוני". כלומר. האם, להוטים כל כך שלא לבחור בחרדי, בחנו מהו שוויו של אותו חילוני? מה באמת היה קורה אם מול פרוש היה מתייצב רק גאידמק, או כל מועמד בזוי וחילוני אחר , גם אז, בשם החילוניות, היינו מצביעים עבור המועמד החילוני?
  ולסיכום, שני תסריטים, שוב, בלי קשר למזרח העיר, אלא לשאלות אחרות אודות טיבו של ברקת (אינני מצהיר אם אתמוך בו או לא, אני נמצא במחלוקת מאוד מאוד מאוד קשה עם עצמי):
  ברקת מנצח. בעבר הצהיר ברקת שישלש ואף יותר את הקצבות העירייה למוסדות תרבות שעומדות עכשיו על כעשרה מליון שקלים. ברקת מביא הצעה שכזו למועצה (אם במסגרת התקציב ואם באיזשהי פרוצדורה מיוחדת). החרדים עושים שריר, ברקת, משיקולי קואליציה נאלץ לסגת מההצעה, או לחילופין להסתכן בפירוק הקואליציה (שבה, לא תהיה לו ברירה ישבו החרדים) . קחו את עניין התרבות והחליפו אותו, בכל נושא אחר, שחשוב לכם כחילונים. התוצאה: ברקת ייאלץ להתקפל, אולי יוסיף שני מליון שקלים לתקציב התרבות וזהו.
  תסריט שני: פרוש נבחר לראשות העיירה. לאור הזרקור התקשורתי, הוא מתאמץ להוכיח שהוא שאין מה לחשוש ממנו. מחליט לא לשלש את תקציב התרבות, אבל להכפיל אותו, בשביל שהחילונים יירגע ויירדו ממנו וגם יצטייר טוב בתקשורת הארצית והמקומית. סוגר הכל בחדרי חדרים והקואליציה החרדית, שמעולם מעולם לא מרדה בראש העיר החרדי (כך לפחות היה בתקופת לופוליאנסקי), מעבירה את הכסף. אנחנו החילונים, הרווחנו הכפלת תקציב התרבות.
  נתון קצר לקראת סגירה: כשאולמרט עזב את העירייה, תקציב ההקצבות עמד על 5 מליון שקלים. היום כשלופו עוזב? 10 מליון שקלים.
  מוסר השכל: כן, חרדי בראשות עיר, זה לא מי יודע מה. זה אפילו נורא. כן, עצוב מאוד שאיש שפוי כמו מיקי לוי או אופציה נורמאלית אחת לא מתמודדים פה. אבל האם נעלה לכס שלטוננו את ניר ברקת רק בגלל שהוא חילוני? האם, אותו מועמד,שהסיעה שלו באופיזציה התפרקה לרסיסים, הוא זה שיצליח לשלוט ביד קשה בקואליציה חרדית? ספק.(הערת אגב: קראו היום הארץ כדי לראות שגם 2 נציגי העבודה שהודבקו באופן מלאכותי לרשימתו, עשויים כבר לזעזע גם את רשימתו החדשה ולעזוב).
  אני לא אומר להצביע לפרוש. ממש לא. אני פוחד מפרוש פחד אימים.דווקא היכולות הביצועיות המרשימות שלו, מפחידות אותי, שהן יבואו כנגדי כחילוני.
  אבל, ולא רק בשאלת מזרח העיר, צריך לבדוק את מי אנו רוצים להמליך פה. גם אני כנראה אצביע לבסוף ברקת עם כל ההתייסרויות הנלוות, למרות שכלל לא ברור לי אם אני עושה את הבחירה הנכונה, ואני בהחלט מבינים אנשים ששמים פתק לבן. כי כן- פרוש לא יותר גרוע מברקת. הוא גרוע כמותו, מסיבות אחרות. אז כבר מה זה משנה?
  אני רק מציע שנבחן פעם נוספת את טיבו של המועמד החילוני. תרצו או לא אבל עם נתנונים קשה להתווכח: כמעט בכל סעיף תקציבי שתבדקו תגלו שראש העיר הכי חרדי שהיה לעיר הזו היה אולמרט ולא לופוליאנסקי. לי יש תחושה שפרוש יהיה אסון לעיר יש לי תחושה שברקת יהיה אסון גדול הרבה יותר. אבל לפחות הוא חילוני, לא?

 • אוקטובר 26, 2008

  עמית

  חברים, כל ההתלבטות לגבי ענתא היא בעיני בדיוק הסיבה למה השמאל לעולם לא יוכל כנראה לנהל עיר/ מדינה בארץ. כי הטהרנות/צדקנות/ספקנות תמיד תכשיל אותו. כי תמיד יהיה משהו לא מספיק טוב בעיניו, לא מספיק מושלם לדרישות האוטופיות, מישהו שיצדיק פילוג בין "איחוד" ל"מאוחד". כל ההשוואות להיטלר והתרחישים ההיפוטתיים האלו פשוט לא רלבנטיים בעיני. עם המציאות, שהיא קשה, מורכבת ומכוערת צריך להתמודד. בדיוק בגלל זה סרבנות היא ברירה גרועה, היא אולי צודקת ומאפשרת לסרבנים להרגיש נוח עם עצמם שהם לא נותנים יד למשחק אבל היא ויתור ובריחה מהתמודדות. בדיוק כמו פתק לבן או הצבעה למועמד מחאה.
  כן, ניר ברקת לא מושלם. כן הוא קפיטליסט, כן הוא גם ימני. אני לא אוהב את ההצהרות שלו על ענתא או מזרח העיר. שמאל תאב שלטון היה דואג לחשק אותו במקביל מהכיוון שלו. לקחת את מה שהוא כן אמר לגבי ניהול מזרח העיר והתחשבות בצרכי התושבים ולדאוג שהוא יהיה מחויב למה שאמר. זה יותר ממה שקיבלו תושבי מזרח העיר בעבר. שמאל תאב חיים היה מבין שאם לא היו מגבלות מדיניות על פיתוח במזרח העיר אז פולק כבר היה דוחף תכנון לשכונה בעטרות ושכונה בוולאג'ה ושכונה בקיבינמאט. למה לעשות עניין מכל הבטחת בחירות לפעיל ימין זוטר? אצלנו, אבירי איכות השלטון, שלטון החוק ומה לא- שום דבר לא עומד בסטנדרטיים הבלתי אפשריים שהצבנו למועמדים שלנו: שיהיה חילוני, שמאלני, ליברל, סוציאל-דמוקרט אבל שיצליח להיבחר בעיר שבה אנחנו מיעוט בלי להתפשר על אף אחד מהעקרונות. צאו מהסרט.
  הצבעות מחאה? שלוש מילים יש לי להגיד למי שחושב שליצני עלה ירוק והמועמד הפיקטיבי שלהם שווים משהו: ד"ש, שינוי, גמלאים. מה תשיגו בזה בדיוק?
  אייל- מה רע בציוני? זה כבר מחוץ לחוק?
  ”עצוב שהיתרון היחיד שיש לניר ברקת הוא עצם היותו חילוני”- עם כל הכבוד לנרי ליבנה, ואין לי הרבה כבוד לה ולדור שלה,זה לא יתרון יחיד- זה הישג אדיר. את הקש שפרוש אוכל עכשיו מהציבור שלו, שבועיים לפני הבחירות, ברקת מנע כבר באוגוסט. איחוד המחנה הלא-חרדי הוא הישג פוליטי משמעותי והוא תנאי ראשון לניצחון עבור כל מועמד. מיקי לוי איש שפוי? על סמך מה? הוא הבטיח שהוא כן יחלק את ירושלים? אם העיר כל כך חשובה לו- איפה הוא היה 3 שנים? ההילה שעוטפת אותו מקורה בעובדה שאינך יודע עליו דבר. זה גם לא יתרון יחיד: בזמן שהעירייה הנוכחית לא עשתה דבר להתמודד עם מצוקות קריטיות כמו תעסוקה, דיור, צעירים, תרבות, ברקת בכוחותיו המוגבלים כאיש אופוזיציה עשה משהו בעניין. כשהעירייה הזו גלגלה אותנו מכל המדרגות וזרקה אותנו מהאולם המועצה על ידי מאבטחים כשהעלנו את נושא הדיור ברקת היה זה שפתח לנו דלתות במינהל מקרקעי ישראל, משרד השיכון, אגף תקציבים והקבלנים כדי למצוא פתרון. מיקי לוי ישן בינתיים ומור יוסף המהולל בדק ששרון נושם עצמונית. נחמד שאתה לוקח תקציב בחירות ומשווה לאולמרט- איזה מוסד תרבות חשוב קם בתקופת לופו? למה בתי הספר לאמנות לא עברו למרכז העיר? למה אין ארינה למרות שהובטחה לפני 4 שנים? התקציבים שהועברו רק כדי לסתום לחילונים את הפה באו על חשבון שירותים אחרים- לופו לא מקדם תרבות כאידיאולוגיה, אלא כצורך הישרדות. תרשה לי לא להתייחס לתסריטים אלא למציאות, לדרך בה קידמנו תרבות ב"רוח חדשה" לסטודנטים עם העירייה או בלעדיה. למיקי לוי שלך זה דיגדג את קצה הזרת. ברקת מדבר על חיזוק המינהלים הקהילתיים, על שיתוף ציבור- בדיוק מה שיכול לקדם את תושבי מזרח העיר. האג'נדה הסביבתית-תחבורתית שלו נכונה. פרוש עדיין לא החליט אם לומר לכם שהוא תומך בספדי. חיזוק מרכז העיר, תרבות, תעסוקה, תיירות, שיפור החינוך (תכנית השלוחות של בתי ספר חזקים נכונה). כל אלו אני מבין הן לא סיבות מספיק טובות להצביע לאדם. תכניסו את זה לראש: אם פרוש יבחר אנחנו נבכה 5 שנים. מדובר באביו הרוחני של יהושע פולק. אם מישהו חושב שהוא גרוע כמו ברקת- רק חרדי כנראה שיוצרי הקמפיין המבורק של פרוש עשו עבודה ממש טובה. הצליחו לעבוד עליכם.

 • אוקטובר 27, 2008

  דוד מירושלים

  עמית, אני ואתה מן הסתם חלוקים בהרבה מאוד נושאים, אבל אני חייב לומר שהתגובה שלך היא פשוט תגובה לדוגמא לכל המצטדקים למינהם, כה לחי.
  אל תבכו בעתיד על מה שיכולתם למנוע בהווה.

 • אוקטובר 27, 2008

  עמית (אחר)

  אודי,

  הטענה שלך שאריה קינג השתלט לברקת על האג'נדה היא ההוכחה שהספין עבד גם עליך. אני מוכרח לציין שהפעם "הארץ" הצליח מעל ומעבר…

  ולעניין אותה שכונה מסכנה:
  א. במה היא שונה מכל שכונה אחרת שנבנתה במזרח העיר (רובן בתקופת טדי קולק)?
  ב. אתה באמת חושב שראש העיר יכול להחליט לבנות שם ללא אישור הממשלה?

 • אוקטובר 27, 2008

  עמית (אחר)

  עוד משהו – אם כבר נפלתם על השכל והחלטתם לא להצביע לברקת – בשום אופן לא לשים פתק לבן! מי יודע, "בזכות" ההצבעה למועמד הסרק ברקת אולי לא יזכה, אבל לפחות יהיה סיכוי לסיבוב שני.

  עוד משהו בעניין פרוש: מועמד שמשקר (כל הקמפיין שלו נגד "חוסר הנסיון" של ברקת, וההברקה האחרונה – ברקת מסתגר במגדל השן – לא פחות!) וגם מלכלך את העיר במודעות שלו (כאן גם גאידמק מככב) לא ראוי שיהיה ראש עיר. אני זוכר את הבחירות של 1993 ואת הלכלוך הרב של מודעות הבחירות של אולמרט. כבר אז היה ברור לי שאדם כזה לא יעשה טוב עם נקיון העיר…

 • אוקטובר 27, 2008

  אודי

  "הארץ" הצליח?! מה, "הארץ" הוציא את ההודעה לעיתונות? בכלל לא קראתי את זה ב"הארץ"!
  די, תהיו רציניים. תכף תגידו שהוא בכלל לא אמר את זה. האשמה פה היא כל כולה על ברקת ואנשיו – הוא לגמרי נסחף אחרי אריה קינג.
  בעוונותי אני כמעט ולא קורא "הארץ" בתקופה האחרונה. משך את תשומת ליבי דווקא המאמר של יוסף כהן, ירושלמי בדם, בשר מבשרנו, במעריב –
  http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/801/997.html

  ולעניין המסכן:
  א. הלכתי היום לתצפת על השטח. זה מתחם מאובק, סמוך לכביש מעלה אדומים הישן, השאריות של ענתא ומחנה הפליטים. גדר ההפרדה תקועה שם באמצע. לא, זה לא מאוד שונה; אבל השכונות ההן נבנו בתקופה אחרת, על מתחמים גדולים (וטדי בכלל לא תמך בבניית חלק מהשכונות). כאן זה ממש שאריות קרקע דלות שכל מטרתן לתקוע טריז שיקשה עוד קצת על חלוקת העיר, להידחף במקום שהשכל הישר וגם הבטחון מחייבים להשאיר אותו לעתיד, ודווקא להתפתחות ערבית. אגב, בניגוד למרבית השכונות היהודיות בי-ם, מדובר על מתחם נמוך משמעותית מסביבתו – הערבית בשלושה מעבריה, אפיק נחל אוג.
  ב. לא. אבל ביבי בדרך.

  אני מצביע לברקת, אבל אני חושב שהוא הזיק לעצמו באופן חמור עם ההכרזה הזו. וגם אם הוא יודע מה הוא עושה מבחינה אלקטורלית (אלפי ימנים על כמה מאות שמאלנים צדקנים?), זה מראה על חוסר שיקול דעת מדיני ותכנוני.

 • אוקטובר 27, 2008

  אודי

  השקר הכי מצחיק התגלה בטור של נרי ליבנה אהובתכם: פרוש לא היה מעולם במשחק של בית"ר, הוא לא רואה את בית"ר בטלוויזיה, אבל באתר שלו נכתב במפורש "אוהד שרוף".

 • אוקטובר 27, 2008

  עמית (אחר)

  אולי באמת הגיע הזמן לתגובה ציונית הולמת לכל שקרי פרוש? אני לא רואה שברקת מרים את הכפפה.

 • אוקטובר 27, 2008

  עמית (אחר)

  ובתגובה למאמר של יוסף כהן – גם הוא לוקה בלא מעט אי-דיוקים. לא איכנס לזה שנווה יעקב בכלל לא קרובה לענתא כי זה ממש שולי, אבל הטענה שלו שברקת לא מתייחס כלל לערבים תושבי מזרח העיר היא פשוט לא נכונה. שמעתי במו אזניי את ברקת מדבר על הצורך לשתף אותם בהחלטות דרך מינהלים קהילתיים ולשפר את תנאי חייהם בכלל. גם לטעון שברקת מתכוון לוותר על החייאת מרכז העיר רק בגלל אותה שכונה (שספק אם תוקם בעתיד הקרוב) זה קצת מוגזם. קשה לי להאמין שיש איזו תוכנית להגלות את כל צעירי העיר לגבול ענתא. זה בכלל לא צריך לבוא אחד על חשבון השני.

 • אוקטובר 27, 2008

  ירושלים האחרת?

  "ירושלמים" יקרים!
  ניר ברקת כמועמד "פלורליסטי " מנסה להיות בסדר עם כוווווולם ולא לצאת כמועמד מגזרי וצר אופקים שדואג רק לאיזו קבוצת חילונים , שירושלים בשבילם היא רק הדרך מהבית לעבודה ומה שמעבר אפשר לזרוק

 • אוקטובר 27, 2008

  ירוקשלמי

  עמית,
  פעילויות "רוח חדשה" ו"מלונה" ושאר מיני עמותות של ברקת הן טובות ויפות – אבל לא קשורות לפעילות העירייה.
  אני חושש שבמקום להפוך את העירייה לגוף שישרת ואפילו יגן על תושבי העיר מפני המדינה, הקבלנים, הבנקים ומשפחת פישמן – הוא יהפוך את העירייה למשרתיהם של אדוני הארץ.
  לפני כמה ימים הוא אמר שהוא מאמין ביכולתו לגייס את המגזר הפרטי לעזור לירושלים ושעתידה של העיר תלוי במגזר הפרטי. אז למה הוא מתמודד על תפקיד ציבורי?

  ניר ברקת הוא אולי המועמד החילוני המוביל – וסביר להניח שינצח (לא ראיתי סקר אחד שמנבא אחרת) – וזה נכון שירושלים צריכה ראש עירייה חילוני – מהסיבה הפשוטה שיש להפריד בין דת ומדינה. חד וחלק.
  אבל ראש עיריה חילוני זה לא מספיק – גם אולמרט היה ראש עירייה חילוני – ברגע שהמועמד החילוני לראשות העירייה כורת ברית עם פונדמנטליזם דתי-לאומי הוא חודל לייצג את ההפרדה בין דת לשלטון.

  כאמור, ניר ברקת כנראה ינצח, אם לא בסיבוב בראשון אז בטוח בשני – אבל אני לא מוכן לתת את קולי למי שמכריז כי הוא חולק את אותה תפיסת עולם עם ליברמן – לא מתוך צדקנות או תחושת טוהר, אלא פשוט כי זה מנוגד לכל מה שאני מאמין בו.

  נראה שהדמוקרטיה עשתה סיבוב פרסה ובמקום שהציבור יבחר מועמד ראוי לייצוגם – הציבור בוחר את המועמד בעל הכוח. משהו בסגנון "אני מעדיף להצביע בניגוד לדעתי ולנצח מלהביע את דעתי ולהפסיד".
  זו דילמה, אין ספק.
  אבל אם ציבור שלם מצביע עבור "בעל הסיכויים הגדולים ביותר לנצח, למרות שאני לא מסכים" בחיים לא יהיה סיכוי למי שאינו מיליונר, או נתמך על-ידיהם, להיות בשלטון. הכוח והכסף (עם הדת כפילגש), למי שלא שם לב, כבר שולט בפוליטיקה, בתקשורת ובחיינו.

  אז ירושלים צריכה ראש עירייה חילוני,
  אבל חילוני זה לא מספיק.

  נ.ב. – אגב, בזמנו של קולק הוא הקפיד להקרא "ראש העירייה" ולא "ראש העיר". זה היה אולמרט ששינה את תוארו ל"ראש העיר". אני בעד שנזכיר למועמדים את מוקמם, ונזכיר להם שההתמודדות היא על ראשות העירייה ולא ראשות העיר.

 • אוקטובר 27, 2008

  אודי

  א. "קבוצת חילונים שירושלים בשבילם היא רק הדרך מהבית לעבודה ומה שמעבר אפשר לזרוק" – אל תחליט בשבילנו מהי ירושלים, אנחנו חלק בלתי נפרד מהעיר הזו.
  ב. ירוקשלים – הייתי מסכים איתך אם הייתי בטוח שברקת נבחר. אני מטיל ספק גדול בסקרים ולא מוכן לקחת את הסיכון, לא במצב הקריטי שהעיר נמצאת בו ולא כשחושבים על הנזק התדמיתי הכבד לעיר מבחירת פרוש.
  ג. בעל הבלוג כתב לפני כמה חודשים על נושא "ראש העירייה" ולא "ראש העיר". זה צעד סמלי שאני מקווה שיבוצע (למרות שהקמפיין של ברקת אומר "ראש העיר").
  ד. לשם הבהרה – קבוצת מלונה לא שייכת לברקת, והיא גם לא עמותה, אלא רק ארגון מחאה, ללא מטה ותקציבים.

 • אוקטובר 27, 2008

  עמית

  ירוקשלמי-
  א. מצטרף לאודי- "מלונה" אינה עמותה של ברקת. הוא פשוט היה זה שהקשיב ולקח את ההמלצות שלנו לכיוונים פרקטיים. ייזכרו לטובה גם פפה אללו, סער נתנאל ואחרים שהקשיבו תמכו ועזרו.
  ב. הפעילות של "רוח חדשה" בחלקה קשורה לעירייה ובחלקה לא. אם לא הייתה רוח חדשה אז יום הסטודנט היה נשאר הפנינג מנוכר בטדי ולא לילה לבן במרכז העיר. התיאטרון היה ממשיך לדשדש סביב 1000 סטודנטים מנויים בשנה ולא 3500 והרשימה עוד ארוכה. זו עשייה. אלו קבלות. תחשוב רק איך אפשר להכפיל ולשלש את העשייה הזו עם עירייה שחושבת באופן דומה.
  ג. מגזר פרטי- מה רע בהשקעות פרטיות? לעירייה / ממשלה הענייה הזו אי גרוש פנוי על התחת להשקיע. צריך למצוא שיתופי פעולה נוספים. הכסף נמצא במגזר הפרטי. מי ייתן פה תעסוקה? אינטל וטבע או שכולם יהיו פקידים ואנשי מגזר ציבורי? בשביל זה צריך מגזר פרטי. אין מה לחשוש מכך -כל עוד יש פיקוח ובקרה ואחריות חברתית. אם לברקת לא היו התכונות האלו- אני חושב שהוא היה נשאר בהיי טק ולא מלכלך את הידיים בג'יפה של העירייה. קרא בבקשה את מה שהוא חושב על דיור: התערבות, תמריצים, רגולציה- בדיוק ההפך מהפקרת הרוכשים/שוכרים לשוק החופשי.
  ד. לא צריך להצביע לברקת רק כי הוא חילוני. אם ככה אתה חושב אז זו הבעיה שלך. צריך להצביע לו כי הוא מייצג במגוון רחב של נושאים את האינטרסים של הציבור הכללי בירושלים ומבין לעומק את הבעיות של העיר. המדיניות שלו תיטיב גם עם הערבים וגם עם החרדים פשוט כי הראיה שלו רחבה יותר ואין אף אדמו"ר או חצר שהוא צריך להתחנף אליה. העובדה שהוא חילוני  אינה מצדיקה הצבעה אליו.
  ה. סקרים? אתה רציני? פרס-נתניהו? פואד-בורג? פרס-פרץ? ברק-איילון? לבני-מופז? עזוב את הצבעת המחאה הילדותית שלך. תצביע לפרוש ותגמור עם זה. עד שאין תוצאות אמת אין סקרים ואין שום לוקסוס של הצבעת מחאה.

 • אוקטובר 27, 2008

  רועי אביטל

  איפה ניתן לקרוא את המצע של ברקת?
  לא שאני תושב העיר, אבל משום מה, זו העיר שממש חשובה לי ואני שמח לראות שגם להרבה אחרים.

 • אוקטובר 27, 2008

  בועז

  אמדוקס סוגרת את הסניף בהר-חוצבים:
  http://it.themarker.com/tmit/article/4757

  למה כ"כ קל לסגור חברה בי-ם? אם חשבנו שעוד אי אפשר לרדת למטה בשוק העבודההייטק, אז הנה הוכחה שאפשר.
  פשוט חבל.

 • אוקטובר 27, 2008

  עמית (אחר)

  אודי, אל תתרגש מהטרול.

  ולעניין "ביבי כבר בדרך": אם כך, מה זה משנה מי יהיה ראש העיר? בכל מקרה תיבנה שם שכונה, אלא שאם פרוש ייבחר די ברור מי יגור שם…

 • אוקטובר 27, 2008

  עמית (אחר)

  לרועי אביטל – המצע של ברקת (בקווים כלליים) נמצא כאן: http://www.barkat.org.il/Plan.aspx

 • אוקטובר 28, 2008

  בן

  למי שעדיין לא הבין והפנים את העובדה שפורוש הוא קודם כל מועמד חרדי וזה קודם לכל בסדר העדיפויות שלו, מוזמן לקרוא פה http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1032005.html להראות שרצון הקהילה לפניו ואח"כ אמות מוסר ציבוריות (או לחילופין רצון הציבור הרחב יותר)..

 • אוקטובר 28, 2008

  אודי

  בשטייטעל מגנים אחד על השני מפני הפריץ.

 • אוקטובר 29, 2008

  ירושלים האחרת?

  תמשיכו לשכנע את עצמכם להצביע למלאך הבורק. אין כמו כתבות של "הארץ" כדי להשביע את רעבונכם לחומר רדוד שמזין את רוחכם הנאצלת…

 • אוקטובר 29, 2008

  בן

  מה זה משנה איפה זה פורסם?? דחילק!! מה עוד תגיד לי שהוא בעצם היה שם לדרוש שהאידיוט יישב שנים בכלא ולא לסנגר עליו..כרגיל אתה מעדיף להתייחס לתפאורה ולא לתוכן לא אמרתי מילה על ברקת אבל משום מה אתה מעדיף להוציא את הכדור מהמגרש של פורוש כי זה בעייתי להתייחס אליו בכנות מבלי שיישמע רע..

 • אוקטובר 29, 2008

  עמית (אחר)

  טרול יקר, אם תסתכל קצת בפוסטים מסביב, תראה שיש לגולשים המגיבים כאן וגם לבעל הבלוג עצמו הרבה מאוד ביקורת על "הארץ". חוץ מזה הידיעה (לא כתבה) התפרסמה בכל כלי התקשורת.

 • אוקטובר 29, 2008

  אולי אל תצביעו

  מישהו אמר מילה על פורוש. לגולשים פה יש בקורת על הארץ כמו שיש להם בקורת על אחמדיניג'ד או סדאם חוסיין. בעיתון ה"ארץ" אין מה להתייחס אלא רק ואך ורק על התפאורה כי התוכן הוא אותו תוכן רק בורסיות שונות.

 • אוקטובר 30, 2008

  דקס

  ירוקשלמי,
  הבהרה – מלונה איננה ולא היתה "שייכת" לברקת בשום פנים ואופן, אני ובן זוגי עיצבנו את הקמפיין של המחאה הזו, מתוך אידאולוגיה, בלא כל תקציב או תשלום.
  פעלנו ואנחנו עדין פועלים מתוך אמונה שכרגע, אם לא תצביע, ומצידי תצביע ל"אריה בר לב" שלא מדבר עברית, אתה בעיקר עושה עוול לזכות האזרח שניתנה לך. אתה חי במקום, זו חובתך לעצב אותו במסגרת הנתונים שיש כרגע. לאן תיקח את זה, עניינך. אבל לא להצביע בכלל זו זילות של החובה לעשות משהו. אם אתה לא מצביע אני, לא הייתי מתהדרת בתואר ירושלמי, אם הייתי אתה.
  מסכימה לגבי הקשר בין הון ושלטון. גם בקשר לזה אנחנו צריכים להתעורר, כמדינה. זה אבל נושא לפוסט אחר.

 • אוקטובר 30, 2008

  herenot

  מעניין.. "ברקת כאופציה רעה לשמאל"..

  יחסית למה? למועמד שהיה ממקימי הר-חומה?!

  אין הגיון בהצבעת מחאה בגלל שברקת "ימני". ירוקשלמי – אתה רוצה להשפיע על פי תפיסת העולם שלך: תצביע למר"צ כדי ליהיה להם כח – ותצביע לברקת כדי שיהיה להם סיכוי להגיע לקואליציה – כי עם פרוש לא יהיה להם סיכוי.

  לגבי מלונה: כמו שדקס אמרה – לא קשור לברקת.

  לגבי פרוש מליץ יושר של אדם שהטיח את ראש תינוקו בן שלושה החודשים בקיר. והורשע.

  לא רק הארץ:

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3613627,00.html#

  "אין טענות".