רוחות של שינוי

הפוסטים הפופולריים ביותר בבלוג הזה בח"י חודשי קיומו, שהם גם הפוסטים שמעוררים את הדיונים הארוכים ביותר הם אלו העוסקים בדימוי ירושלים. התנשאות תל אביבית, קלישאות שטחיות, הכללות גסות וקצת כרמל לוצטי תמיד מחלצים ממני ומכותבים אורחים פוסטים זועמים שזוכים לטוקבקים זועמים לא פחות, שמביאים לעליית הרייטינג, רייטינג מביא את המפרסמים הגדולים (פלאפל שלום המקורי והמינימרקט של אלי ורוני), מפרסמים מביאים כסף וכך יש מספיק כדי לחלק דיבידנים למשקיעים גם בימים טרופים אלו של סערה כלכלית.

אבל לפעמים קורה שהחבר'ה האלה בתקשורת השמאלנית העויינת מצליחים להבחין בירושלים האחרת שאנו חיים בה. ירושלים הזו שממש לא מושלמת אבל ממש לא גמורה. בסוף השבוע האחרון הבחנתי בשלושה סימנים לכך שהתקשורת הממוסדת מתחילה לראות באמת מה קורה פה. זה התחיל עם רענן שקד שכתב בכפולה הפותחת של "7 לילות" על ביקור מצויין שעבר עליו בעירנו באמצע השבוע ועל הכרה בפוטנציאל הגדול של ירושלים להיות עיר פורחת ותוססת בפני עצמה (למרות נזקי השנים האחרונות. ברור ששקד לא יכל להימנע משימוש באיזו קלישאה או שתיים (העיר בתרדמת בסוף השבוע) אבל למה להיות קטנוניים? זה המשיך עם סיכום השנה בטלוויזיה- גם ב "7 לילות". שנה מחורבנת בטלוויזיה, אין ספק. אבל אחת מנקודות האור שצוינה היא "סרוגים" שמוכיחה שיש חיים גם מחוץ לתל אביב. לבסוף, כתבה לא מדהימה אבל בהחלט ממצה ב"דה מארקר"- כתבה שחלקה נראה כמו יח"צ לעירייה הנוכחית (העירייה נותנת כסף לסטודנטים שיגורו במרכז העיר??? מדובר בכסף ממשלתי שבמכוון לא עובר דרך העירייה) אבל שוב- למה להיות קטנוניים. כל כתבה שמזכירה שהחרדים הם מיעוט וגם הם נוטשים, שעוסקת בהתחדשות מרכז העיר ובהתארגנות של צעירים (חבל ש"מלונה" לא הוזכרה בנושא הדיור) היא כתבה טובה, שמפרקת את הדימוי הנוכחי ושמה את הבעיות האמיתיות של ירושלים בפרופורציות.

עוד אירוע שובר דימוי הוא פסטיבל "שעריך" שייערך בתאריכים 16 ו- 19באוקטובר. פסטיבל של "לימוד ותרבות יהודית" לפי המארגנים. בתכנית: שיעורים והרצאות, הקרנות סרטים, סיורים ופעילויות לילדים. מה שמעניין פה הוא החיבור בין כל כך הרבה גופים, חיבור שיכול להיווצר רק בירושלים. באיזה עוד מקום תמצאו בתי כנסת אורתודוקסים-מודרניים לצד התנועה ליהדות מתקדמת, מוסד מהמיינסטרים הדתי כמו היכל שלמה לצד התנועה המסורתית, בתי מדרש ובתי כנסת מכל הזרמים (מ"כל הנשמה" ועד לבית כנסת הרמב"ן), ארגונים פורצי דרך כמו "מבוי סתום ו"קולך", מינהלים קהילתיים, מוסדות ותיקים דוגמת "יד בן צבי" לצד גלריה כמו אגריפס 12 והרשימה לא נגמרת. כולם שותפים לחגיגה הזו ותכנייה מלאה תוכלו למצוא כאן. אגב, דרושים גם מתנדבים אז לא להתבייש. בפעם הבאה שמישהו ידבר איתי על פלורליזם בירושלים אני פשוט שולף את התכנייה של "שעריך".

בן 36, ירושלמי מלידה, אבו-אל בנאת עם תעודות. בין יום מילואים אחד לשני עוסק בהתחדשות עירונית עבור חברת "מוריה".13 תגובות

 • אוקטובר 12, 2008

  עמית (אחר)

  קישור לכתבה ב"מרקר": http://www.themarker.com/tmc/article.jhtml?ElementId=skira20081010_1027910

  ולא רק "מלונה" לא הוזכרה בכתבה, גם המועמד המוביל במירוץ לראשות העיר זכה להתעלמות בלתי מוסברת. אפילו הכותרת קצת רשלנית – האם ירושלים "סובלת" מפריחה חסרת תקדים? האם לא ייתכן גם וגם?

 • אוקטובר 12, 2008

  טוב טוב הירושלמי

  השאלה מיהו המועמד המוביל במירוץ לעירייה: פורוש גידאמק או אולי ההוא ששכחתי את שמו. טוב עשה הדמרקר שלא חרג מההגינות העיתונאית ונקט בקידום מועמד כלשהו לעירייה.

 • אוקטובר 12, 2008

  א.

  ואף יש שמועות שאחד מעובדי הפסטיבל הצטלם בערום על שער של מגזין סטודנטים ותיק!

 • אוקטובר 12, 2008

  דני

  כמה עצוב היה לקרוא את זה –
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3608118,00.html

  אני תומך של ברקת, אבל לשמוע אותו אומר שהוא וליברמן הגזען חולקים את אותה תפיסת עולם – זה פשוט אסון.

  זה בלבל אותי עכשיו לגמרי.

 • אוקטובר 12, 2008

  ערן

  דני

  גם אני לא רווה נחת מתפיסותיו המדיניות של ברקת, אבל דווקא במקרה הזה הוא לא אמר שום דבר בעייתי – הוא לא אמר שהוא וליברמן חולקים אותה תפיסת עולם, אלא שעל-פי תפיסות העולם של שניהם מדינת ישראל חייבת להיות חזקה וירושלים במרכזה. לא נראה לי שמישהו כאן אינו מסכים עם האמירה הזו.

 • אוקטובר 12, 2008

  ערן

  אגב דני, ראיה לכך שאינם חולקים אותה תפיסת עולם – ליברמן סבור שיש להיפרד מכמה שיותר פלסטינאים, איפה שרק אפשר (כולל ערביי המשולש) ולהותירם מאחורי הגדר. ברקת לעומתו סבור שיש לשמור על מזרח העיר כחלק ממדינת ישראל, וכחלק מזה לספח את התושבים החיים שם ולהשקיע בהם. אם נציג זאת בצורה חיובית (למה להיות שליליים?) – ליברמן מציע להם עצמאות (סוג של), ברקת מציע להם חינוך, פרנסה וכו'.

 • אוקטובר 12, 2008

  שחר

  ההתבטאויות האחרונות של ברקת וחבירתו (אין לי מושג איך לקרוא לזה) לרב אליהו מדאיגות מאוד. מדובר בבן-אדם שככל הנראה יהיה ראש העיר המאוחדת הבא, שרואה עין בעין עם ליברמן. אין לי מושג מה זה מרמז, אולי זה ריאל פוליטיק, אבל אולי לא. הייתי מצפה מברקת לפרש יותר בעניין זה, להציג תכנית למזרח העיר, להסביר איך הוא רואה את מעמדם של תושבי מזרח העיר הערבים, ואת מעמדם בעיר ובמדינה (ובצדק – אסור לו, מבחינתו להסתכן עכשיו, מבחינתי, מדובר בהתחמקות שתגרום לי לשלשל פתק אחד בלבד לקלפי בסופו של דבר).

  וחוצמזה – יש גם ירושלמים באנגלית, עם בלוג משובח ביותר – http://southjerusalem.com/2008/10/sorry-nir-barkat-will-not-save-jerusalem/

  (כדאי אולי להוסיף אותו לרשימה מצד ימין?)

 • אוקטובר 12, 2008

  אילן

  יש לציין גם את הכתבות של רונן מדזיני ב-YNET על הבחירות. כתבות מפורטות, אינטלגנטיות המראות כי יש התעניינות מסוימת בציבור הישראלי לגבי עתיד העיר.

 • אוקטובר 12, 2008

  עמית (אחר)

  קודם כל, חשוב לזכור שלא ברקת חובר לליברמן ולרב אליהו (עדיין במחלוקת), אלא ההפך – הם חוברים אליו. זה אולי נשמע כמו סמנטיקה, אבל לדעתי זה הבדל עקרוני. בנוסף, "ישראל ביתנו" רצה באופן עצמאי למועצה ולא הצטרפה ל"ירושלים תצליח", שיש בה נציגים מהליכוד, העבודה וגם קצת קדימה (ופה ושם גם עצמאים), כלומר המיינסטרים של המיינסטרים הפוליטי הישראלי. אין לי מושג מה הסיכויים של מפלגת ליברמן במועצה ("ירושלים עירנו" כמדומני), אבל אם הם לא יעברו את אחוז החסימה החבירה הזאת גם לא תהיה משמעותית במיוחד.

  אגב, היום ראיתי מודעה של מרצ על אוטובוס, ושם, מאחורי הפתק הלבן של מרצ הסתתר פתק צהוב של ברקת. מה זה אומר? מבחינתי זה אומר שלירושלים הלא-חרדית יש רק מועמד אחד מוסכם למרות חילוקי הדעות הקשים כמעט בכל תחום. אם גם מרצ וגם ליברמן תומכים באותו מועמד, מצבנו כנראה טוב. זה גם אומר משהו על הפספוס הגדול של הקמפיין האנטי-חרדי של מרצ. לדעתי היה עדיף להם להתרכז בעובדה שחוץ מהם אין למעשה אלטרנטיבה לשמאל בירושלים, ובצורך לאזן ולו במעט את הרכב מועצת העיר.

 • אוקטובר 13, 2008

  ערן

  אולי כדאי לשלוח לנרי ליבנה (ולעוד כמה אנשים) את הכתבה הבאה על רמת אשכול.. אה.. אביב:
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3608322,00.html

 • אוקטובר 13, 2008

  עמית

  א. המערכת אינה נוהגת להתייחס לשמועות.

  אילן- דיברתי פעם עם רונן מנדזיני, הוא חיפאי במקור אם אני זוכר נכון והוא באמת עושה עבודה טובה ומעמיקה. לא נופל בקלישאות שירושלמים ותיקים ממנו נופלים אליהן.

 • אוקטובר 17, 2008

  דורון

  מילא אני לוקח חופש כי כופים עלינו במקומון (אין צורך להביע צער עבורי) אבל אתה? אני מחכה כבר לפוסט חדש. בהיעדר מקומונים (גליונות סינדקציה לא נחשבים) אני צריך אותך כדי להתעדכן, בנעשה בעירנו. 🙂
  דורון, ב.ג.

 • אוקטובר 18, 2008

  lcasei

  אתה מוזמן לבקר אצלנו, יבש אצלנו וכיף אצלנו ויש אחלה סוכה.

  http://02link.blogli.co.il
  💡