מספיק עם ספדי

אתמול הייתי במקרה באוניברסיטה לכמה סידורים, במקרה נתקלתי בשלט שמזמין את הקהל להרצאה עם משה כהן, מתכנן תכנית המתאר "ירושלים 2020". חשבתי שיהיה מעניין אז דחיתי פגישה ונשארתי להרצאה. אחת השעות המבוזבזות ביותר שלי לאחרונה. נמאס לי לשמוע כל מיני מתכננים או פקידים ממשיכים להתבכיין על ביטולה של תכנית ספדי. "אם רק היו מאשרים אותה- לא היתה היום מצוקת דיור / תעסוקה בעיר" הם תמיד אוהבים להגיד לנו. "בגלל כמה אוהבי שפנים אין לצעירים איפה לגור". עוד טיעון. "הדו"ח האלטרנטיבי של ירושלים בת קיימא [שהוכיח שיש בעיר מספיק עתודות קרקע לבנייה ללא צורך בספדי, ע.פ] מבוסס על נתונים שקריים ולא נכונים". משה כהן לא היה שונה. נראה לי שגם בעוד 10 שנים יתדיינו בהרצאות בסמינרי התכנון במחלקה לגיאוגרפיה על ביטולה של תכנית ספדי ולא על הדברים שצריך לעשות כאן ועכשיו למען העיר. החבר'ה נזרקו מהדלת ומנסים לחזור דרך החלון, גם בחלקים (בנייה ברכס לבן תחילה). אז לענין הטענות:

1. תכנית ספדי לא הייתה פותרת אף בעיה של ירושלים מכיוון שאיננה ממוקמת בירושלים. היא הייתה מחזקת מאוד את מבשרת והופכת את בעל קניון הראל לאדם מאושר ועשיר עד מאוד. שום קשר לירושלים ולעיר ההיסטורית.

2. דו"ח עתודות הקרקע לא רציני? אז מדוע חוקר מיוחד הסכים עמו? מדוע הוועדה הארצית קיבלה אותו? כולם פופוליסטים ושרלטנים ורק אנשי תכנית ספדי צודקים?

3. "בגלל דחיית התכנית אין בנייה למגורים". קשקוש. בגלל שתכנית ספדי הייתה חזות הכל ונתפסה כפתרון לכל הבעיות לא הוכנו אלטרנטיבות. עירייה חכמה ומתכננים נבונים מכינים חלופות. מימוש התכנית היה לוקח זמן רב ולא היה יכול לענות על הצרכים של היום, אולי של עוד כמה שנים.

הסתירה הכי גדולה של המתכננים היא הטענה שאין היום עתודות קרקע לציבור החילוני, רק לחרדי ולערבי. ספדי הייתה אמורה להיות עיר המקלט של החילונים מירושלים והחרדים היו כובשים את מרכז העיר. אי אפשר לדבר על התחדשות מרכז העיר וציפוף הבנייה ועל התפשטות לפרברים חדשים באותה התכנית. ירושלים נמצאת במשבר בגלל הפרבור ההרסני ב-40 השנים האחרונות. להאיץ את התהליכים האלו ולבנות עוד פרברים מנותקים מהרצף הבנוי של העיר זה לא הפתרון.

בן 36, ירושלמי מלידה, אבו-אל בנאת עם תעודות. בין יום מילואים אחד לשני עוסק בהתחדשות עירונית עבור חברת "מוריה".4 תגובות

 • יולי 24, 2008

  יובל

  יפה אמרת.
  ספדי היה אסון לא רק מהבחינה הסביבתית-אקולוגית אלא גם כי הוא היה מפרבר עוד יותר את ירושלים. גם ככה מבשרת זה בסך הכל שכונת לווין (כמו גילה או רמות) שההבדל היחיד שלה הוא שהיא ממוקמת בכיוון תל אביב. אפשר לחשוב שעוד דברים כאלו הם מה שיעזור לירושלים.

  דרך אגב – קיבלתי לתא הדואר שלי הזמנה למפגש עם ניר ברקת ב-27.7 (אם אני זוכר נכון) במתנ"ס גוננים כדי שברקת יוכל לשמוע את טענות והצעות התושבים.
  אישית אני לא סובל את האיש ואני לא מתכנן להגיע לשם, אבל אולי מישהו מקוראי הבלוג דווקא יגיע לשם (רק כדאי להסגר על התאריך בדיוק).

 • יולי 24, 2008

  יאיר

  בעניין הפרבור – רכס לבן כביכול ממשיך את הרצף העירוני (צמוד לגבעת משואה, עיר גנים ואורה-עמינדב). לכאורה ניתן לטעון ובצדק שאי אפשר שכולם יגורו במרכז העיר… אבל אם רוצים בינוי פרברי יש את הפרברים ה ק י י מ י ם, שממש אבל ממש צריכים זריקת עידוד – גילה, רמות, פסגת זאב וכולי. גם מעלה אדומים מתרחבת, ומי שרוצה פרבר מוזמן גם לשם – למה לחזור שוב על סיפור הפרברים ( 🙂 – עשינו את זה בפעם הראשונה עם שכונות הלווין של ירושלים, ולאחרונה עם רמלה-לוד ומודיעין. קשה אז קופצים לגבעה הבאה, ושהחלשים יתבשלו עם הבעיות של עצמם… – זה לא נראה כמו הצלחה כבירה.

  מה שצריך זה ללמוד לצופף. לבנות בקריית יובל ובעיר גנים. הרחבה פה וקומה שם – זה מדהים לאילו כמויות זה מצטבר (ראו הדו"ח של בת-קיימא – יחידות בתכניות קטנות). רק לבנות בזהירות – בלי לקלקל. יש מנגנונים להתערבות ברקמה קיימת בעולם – רק צריך ללמוד וליישם. "רק".

 • יולי 24, 2008

  עמית

  הבריחה היא תמיד לפתרונות הקלים. אין מי שייקח אחריות על פתרונות מורכבים יותר (שגם יהו זולים יותר). כל הדעות האלו מפחיתות עד מאוד את מידת האמון שלי במקצוע התכנון העירוני.

 • יולי 24, 2008

  איימי

  City planning is so important. it's time that Jerusalem began to consider affordable housing for young people and make plans on how to make the city, not the suburbs, more accessible for those who want to live here! What could be more important than that