פרפורי גסיסה

המוות של המקומונים, גם בירושלים וגם ברמה הארצית, הוא תהליך איטי, איטי מדי. יתכן ובקרוב מאוד כבר לא יישארו לי דימויים נוספים לתאר את המווות האיטי של התופעה. כבר כתבתי על ההתאבדות של רשת שוקן, עכשיו אנחנו עדים לפרפורי הגסיסה של המקומונים. אצל "כל העיר" זה הכי בולט אבל לאחרים לא צפוי גורל שונה. על ריכוז שירותי המערכת של המקומונים ניתן לקרוא כאן, כאן, כאן וכאן (שני הקטעים של יונתן כיתאין דומים, למעט שינויי ניסוח קלים). ברשתות המקומונים של ידיעות אחרונות ומעריב ירכזו בשלב הראשון רק שירותי גרפיקה, ברשת שוקן יפרקו גם את המערכות וירכזו את שירותי העריכה במקום אחד, תל אביב כמובן.

עיון חטוף במקומוני השבת מספק לנו דוגמה להתנהלות הדברים כאשר "כל העיר" ייערך בשלט רחוק. "ידיעות ירושלים" ו"כל הזמן" מקדישים מקום לשערוריית הרקדניות בחנוכת גשר המיתרים המיותר שפרצה ביום רביעי. ב"כל העיר" לעומת זאת מופיעה הידיעה הבאה ואני מצטט:

אירוע חנוכת גשר המיתרים בכניסה לעיר התקיים השבוע במעמד ראש העירייה..שר התחבורה…ראש הממשלה ואדריכל הגשר. האירוע, שנעל את חגיגות ה-40 לאיחוד העיר, כלל מופע גדול של צבע, אור ומוזיקה בשם "הללויה"…במופע השתתפו דוד ד'אור, דודו פישר, תזמורת סימפונט רעננה, יש לפידות, מקהלת פרחי ירושלים, מקהלת מחולה מאות רקדנים ועוד. באירוע השתתפו גם שרים, חברי כנסת, שגרירים, דיפלומטים, אנשי עסקים בכירים, אנשי תקשורת ועוד". 

אם קברניטי רשת שוקן מחפשים מקורות הכנסה נוספים לרשת הקורסת שלהם הם יכולים לעבור לכתוב קומוניקטים לעיריית ירושלים. מחלקת התעמולה בכיכר ספרא לא הייתה מורחת את הפארסה של חנוכת הגשר טוב יותר. עורכי של העיר של פעם היו מבקשים מהכתבים לחפור באירועים ולהוציאה החוצה את הסיפור האמיתי. במקרה הגשר הם חיפשו עוד אייטם למלא את העמוד אז חירטטו משהו בלי לבדוק מה קרוה בשטח, בשעות בהן נסגר העיתון. זו לא הפעם הראשונה שכל העיר מדווח על אירוע עוד לפני שהוא קורה. אם כאשר העיתון נערך בירושלים מפספסים שם שערוריות מתחת לאף שמדווחות בכל כלתי התקשורת הגדולים- מה לעזאזל יקרה כשהעיתון הזה ייכתב מתל אביב?

זהו סוף עידן המקומונים כפי שהכרנו אותם. הרשתות הארציות המסורבלות לא מסוגלות להחזיק יותר את העיתונים המקומיים.בדיוק כפי שהמפלגות הגדולות לא רלבנטיות ברוב מערכות הבחירות המוניציפליות. המערכות האלו גדולות מכדי להבחין ברזולוציות הקטנות, בצרכי התושבים, במאבקים המקומיים שבאמת משפיעים על חיינו. כמו המפלגות המקומיות הקטנות, גם בעיתונות יקומו תחליפים מקומיים ועצמאיים, מחוברים יותר לשטח ורלבנטים יותר עבור קהל הקוראים/ בוחרים שלהם. זה כבר קורה וזה יתחזק בעתיד. זה לא תהליך רע, זה מצוין. רק צריך להאיץ אותו כי כבר אין לי כוח לצפות בגסיסה האיטית הזו.

בן 36, ירושלמי מלידה, אבו-אל בנאת עם תעודות. בין יום מילואים אחד לשני עוסק בהתחדשות עירונית עבור חברת "מוריה".4 תגובות

 • יוני 28, 2008

  אודי פסמון

  http://www.hayadan.org.il/wp/lobos-colmn-070203/
  (לא מצאתי את התמונה הישירה).
  הם כתבו את הכתבה עם הכותרת "המעבורת נחתה בשלום" ופרסמו בלי לבדוק. לקח להם דקות ארוכות להוריד את הידיעה.
  אני מאמין שזה בדיוק מה שקרה פה – הם פרסמו את הקומוניקט של העיריה מראש, בלי לטרוח לשלוח כתב לסקר, נתוך הנחה שהגרש ינחות בשלום.

 • יוני 28, 2008

  דודו

  פרופסור יהודה היס כבר אינו יכול להמתין.

 • יוני 29, 2008

  העלמה עפרונית

  להניח שאירוע בירושלים יסתיים כמתוכנן? זו הנחה מאד טיפשית. בעיקר אם אתה עורך עיתון.

 • יוני 30, 2008

  יובלוג

  ובדיוק בשביל זה יש את הבלוג שלך, לא?