האם עיריית ירושלים משקרת?

בסוף ינואר האחרון, אחרי חודשיים של קמפיין תקשורתי יעיל ומדוייק למען דיור בר השגה בירושלים (מבית היוצר של "רוח חדשה", "מלונה", אגודות הסטודנטים ועוד ארגונים ירושלמיים יקרים) היה נראה שעיריית ירושלים מבינה שמדובר בבעיה של ממש. שלא תבלבלו, לא הדיור היה הבעיה אלא הבליץ התקשורתי במקומונים ובכלי תקשורת הארציים. מה עושים כשיש לחץ ציבורי? משחררים הודעה על הקמת ועדה. הכי טוב. וכך יצאה לה ב-23 בינואר ההודעה הבאה המבשרת על הקמת צוות לפתרון משבר הדיור בעיר:

באתר העירייה זה נשמע עוד יותר מבטיח: "דירה לכל פועל" הכריזה ההודעה הרשמית שלצערי כבר נעלמה מהרשת באורח פלאי. עברו קרוב לחודשיים ופנינו לעירייה לשאול מה קורה עם הועדה, כמה פועלים יוכלו להנות מהדירות ומדוע לכל הרוחות אין הצעירים אינם שותפים לועדה שבוחנת פתרונות דיור עבורם? האם זה לא מתבקש שדור העתיד של העיר יהיה שותף בעיצוב שלה? תגובת העירייה, המובאת כאן, מרתקת. קודם כל שימו לב שמהנדס העיר חבר באותה ועדה פעמיים. כנראה שזה נושא מאוד חשוב. שנית, שימו לב לפיגורות הרציניות שאחראיות על הנושא: מנכ"ל מינהל מקרקעי ישראל, מנהלי המחוזות במשרד השיכון ובממ"י, מנכ"ל משרד הפנים ובראש הועדה עומד ראש העיריה. כל זה יכל להיות מרשים מאוד אלמלא היה מדובר בפיקציה. משיחות עם חלק מהגורמים שהעירייה טוענת שהם חלק מהועדה הסודית הזו מתברר שהם לא יודעים כלל על קיומה ובוודאי שלא השתתפו בדיון אחד שלה.

ארבעה חודשים חלפו מאז הודעת העירייה ודבר לא קרה. השנה האקדמית נגמרת, הסטודנטים שוב יוצאים לחפש דירות בקרוב, להזיע בחדרי מדרגות צפופים, להתמקח מעמדת נחיתות עם בעלי דירות חמדניים, לקבל הודעה על העאלת השכר והצמדתו למחירי הנפט. אלו שסיימו את לימודיהם וירצו להישאר בירושלים ( כ-60% לפי סקרים ומחקרים ) יגלו מהר מאוד שזו משימה כמעט בלתי אפשרית לרכוש כאן דירה ויאלצו לעזוב להם. עיריית ירושלים לא עשתה מאומה כדי לפתור את הבעייה שעלתה כאן לראשונה לפני עשרה חודשים. לא די בכך שהיא לא עשתה דבר- היא גם שיקרה לציבור והמציאה ועדה שכלל אינה קיימת. חשבתי הרבה דברים על הנהלת העירייה הנוכחית. חשבתי שהם לא ראויים ולא מבינים את גודל הפוטנציאל של העיר, הבנתי שהם עסקנים די קטנוניים, בשנה האחרונה מצאתי בחלקם גסות רוח חצופה וגיליתי שיש בהם כאלו שמעיזים לקלל את הציבור שבחר בהם לשלטון. דבר אחד לא חשבתי- שהם שקרנים.

יום הדין קרוב. אלפי הצעירים שחיים היום בירושלים, ביניהם 40,000 סטודנטים, מכל המגזרים והעדות והדתות צריכים לנקום בנבחרי הציבור הרשלניים שלנו ולשלוח אותם לפרישה מוקדמת. זה דורש עבודה, זה דורש מעורבות, זה דורש להעביר את הכתובת לירושלים וזה דורש מהצעירים לבוא ולהצביע בעד מי שהם סבורים שייצג אותם בצורה הטובה ביותר. רק אתמול שמענו על עוד התארגנות צעירים לקראת הבחירות. כל מה שיכול להעיר את השטח יהיה מבורך. את מחיר הזלזול בנו העירייה הזו חייבת לשלם.

לסיום, כתבת חדשות ערוץ 2 מאתמול (25.5) על שגעון השכירות ובתוכה גם עבדכם הנאמן מופיע לשבע שניות של תהילה.

[gv data="NBrAobj7oWs"][/gv]

בן 36, ירושלמי מלידה, אבו-אל בנאת עם תעודות. בין יום מילואים אחד לשני עוסק בהתחדשות עירונית עבור חברת "מוריה".9 תגובות

 • מאי 26, 2008

  העלמה עפרונית

  איזה דכאון

 • מאי 26, 2008

  עמית

  אכן

 • מאי 26, 2008

  לרמן

  מעולה – נראה שיותר קל לשכור בתל-אביב משהו בזול.

 • מאי 26, 2008

  עמית

  הנתונים שם מופרזים אבל עדיין יש בעיה.

 • מאי 27, 2008

  עמית (אחר)

  לרמן – הגדר "תל אביב". גם בירושלים (מחוץ למרכז) אפשר לשכור בזול, אבל גם ביד אליהו ובשאר השכונות הפרבריות זה כך (נכון?). הבעיה היא שמרכז העיר ירושלים הוא שטח מצומצם למדי והמבחר שם לא כל כך גדול (ותושבי החוץ דואגים לצמצם אותו עוד יותר).

 • מאי 27, 2008

  בן

  מנושא לנושא…
  בחודש האחרון קיבלנו בדואר רשום (כמו אחרים מחברינו) הודעה מאיימת באדום בוהק המתריעה כי אם לא נשלם את הארנונה השנתית תוך 15 יום (שעברו כבר ביום איסוף הדואר) אנו צפויים לביקור של מעקלים או לזימון לבית המשפט (נחשו על מי ההוצאות משפט יחולו…)
  בתור משלם מיסים בעיר כבר 6 שנים היה לי קשה להבין כיצד לפתע תוך פחות מ- 6 חודשים מתחילת השנה הקלנדרית (כאשר חובות 2007 שולמו) אני מקבל כבר התרעה אחרונה לתשלום , דבר שהיה שמור לחודשיים האחרונים בשנה עד כה, כפי שמתבקש…
  המרגיז עוד יותר בעניין הוא שבתור מי שמנסה להכנס לתחום מקבלי ההנחות (סטודנטים נו..) התהליך לא אפשרי לפני חודש מרץ…
  המהלך הזה הוא שיא של טיפול דרקוני ועיוור של העירייה בעניני גבייה.
  הטוויסט האחרון בעלילה התרחש לפני 20 דקות, כאשר הרמתי טלפון לעירייה לברר את פשר הדבר ונעניתי כי זהו הליך אוטומטי לכל מי שלא שילם – אך ניתן עדיין לשלם את החוב עד סוף השנה ואין צורך להתחבא מפני מעקלים בינתיים…
  למה אם כך בכל זאת הופצו ההתרעות? ?? כנראה כי לעירייה "איכפת" מהתושבים כארנקים מהלכים אך לא כאשר צריך לבחון כיצד לבוא לקראתם..לתת שירות מתאים ושאר דברים "הזויים"…

 • מאי 30, 2008

  עכברתול

  חבל שכל קבוצות הצעירים שרוצות לרוץ לעיריה לא מתארגנות ביחד… המשקל האלקטורלי שלהן חסר ערך כשהן מפוזרות למיליון קבוצות קטנות. אם כולם יתאגדו לקבוצה אחת גדולה זה יעבוד.

 • מאי 31, 2008

  אריאל

  אני מסכים עם עכברתול. אילו טענות של הקבוצה הזו "התארגנות צעירים" לא נטענות גם על ידי ניר ברקת ומרצ? מה ההצדקה לקיומם כרשימה?

 • מאי 31, 2008

  Mr Faltskog

  ככה זה תמיד מתחיל – בקטן. לא כולם מכירים את כולם. למזלנו יש פלטפורמות לתקשורת – כמו הלבוג הזה – שיכולות לקרב אינטרסים וליצור כוח מאג'ורי יותר.
  האם נעשו צעדים לאיחוד כוחות עם מטרה מוצהרת ללכת לבחירות הקרובות?

  עמית (עוד אחד)