מבזק בחירות II

הבוקר קיבל הרב חיים דרוקמן, ראש מערך הגיור, מכתב פיטורין מלשכת ראש הממשלה. הנימוק הוא טכני: גילו של הרב הוא מעל 75. הסיבה האמיתית היא הקרב הנוכחי על גורלם של כ-300 אלף גיורים שביצע מערך הגיור של דרוקמן בחמש עשרה השנים האחרונות. דייני בית הדין הרבני פסלו את גיוריו של דרוקמן וקוממו עליהם את הציבור הדתי-לאומי ונציגי הציבור שלהם. הפיטורין  של הרב דרוקמן הם סימן נוסף להדרדרות היחסים בין החרדים ובין הדתיים לאומיים ומתווספים למינוי הדיינים החרדים לבתי הדין הרבניים על ידי השר פרידמן, להגבלות על עריכות חופות של רבני "צהר", לקרב על השמיטה, למאבק על מינוי רב ראשי ציוני לירושלים ועוד.

ישנה אפשרות מאוד סבירה שרצף המשברים האלו בין חרדים ודתיים יוביל בסופו של דבר לקרע משמעותי שתהיה לו גם משמעות פוליטית. המפלגות האלו נאבקות אחת בשנייה בכל דרך אפשרית, מאבקי הכוח האלו מפוררים את החזית האחידה שמוצגת לעתים כלפי חוץ. הקרעים האלו מעמיקים וכבר כתבתי על כך בעבר פה.הביטוי הפוליטי של הקרעים האלו יכול להיות משהו מסקרן מאוד בעתיד וכרגע אני מדבר על ההקשר הירושלמי בלבד. עד עכשיו הדתיים הלאומיים הצביעו כמעט באופן אוטומטי למועמד המזוהה עם הצד החרדי. אולמרט בעבר, לופו בבחירות האחרונות. הקרע עם הציבור החרדי, לצד דעיכת השמאל הפוליטי בירושלים (כמו במדינה כולה, זה לא ייחודי רק לעיר) יוצרים אפשרות של ממש שהציבור הזה יצביע למועמד לא חרדי בבחירות הקרובות לראשות העירייה וזה כבר יכול להיות משמעותי. הרכב נבחרי הציבור בעיריית ירושלים מעוות ואינו תואם את הרכב האוכלוסייה בעיר. מועמד שיידע לבנות רשימה ולהציע מסרים אפקטיביים לציבור הדתי לאומי בירושלים יכול לקחת את הקופה וכתבתי את זה בעבר גם ב"הארץ" (לא מוצא את הלינק).

מחר צפוי להתפרסם ב"7 ימים" של ידיעות פרויקט גדול על ההערכות של גאידמק למערכת הבחירות לרשויות המקומיות, זה מעניין כי האיש חי בסרט שהוא יהיה כאן ראש העירייה יום אחד. אני מקווה להתייחסות ביקורתית של העיתון בנוגע לסיכוייו, לסקר עדכני ולתחקיר מעמיק על מקורות המימון שלו. ספק אם אמצא את הדברים האלו ב "7 ימים" תחת העורך הנוכחי אבל אשמח כאמור להתבדות. פרשיית הגימלאים וגם הלכלוכים המכוערים על הצוות שהביא לו אליפות בבית"ר בעונה הקודמת בטח לא הוסיפו לו נקודות במירוץ. שלא לדבר על כך שנראה לי מתחושת בטן שמרבית הציבור הלא חרדי בעיר לא מתייחס לבחור ברצינות (בהנחה שלופו ירוץ שוב- הוא יכול לשכוח מהחרדים). לא פגשתי עוד אדם אחד שמתכוון להצביע לו, אפילו לא בצחוק ונקווה שכך אכן יהיה בסופו של דבר.

בן 36, ירושלמי מלידה, אבו-אל בנאת עם תעודות. בין יום מילואים אחד לשני עוסק בהתחדשות עירונית עבור חברת "מוריה".תגובה אחת עד כה

  • מאי 23, 2008

    עמית (אחר)

    גאידמק בהחלט בדיחה עצובה. אמא שלי אומרת שהיא תצביע לו, אבל אני חושב שהיא לא באמת מתכוונת לכך.

    בכל אופן, המועמד שמחזר עכשיו במרץ (ובהצלחה מסויימת אן כי מוגבלת) אחר הקול הדתי-לאומי עלול לאבד את הקול החילוני חו"ח. חבל שבתשדירים שלו ירושלים היא רק מגדל דוד והר הבית. זה מחזק את הסטריאוטיפ הקיים וה"כבד" של העיר. למה שלא יצטלם על רקע הר חוצבים או מוזיאון ישראל? מבחינתי (כמייצג הלא רשמי של הצד השפוי של ירושלים ;)) המקומות האלה מייצגים את ירושלים ואת הצורך בחיזוקה לא פחות, ואולי אף יותר, מהמקומות שמופיעים בתשדיר.

    עוד משהו שמשום מה לא התייחסת אליו הוא הפיצול האפשרי במחנה החרדי ומועמדות אפשרית של פורוש בנוסף ללופו. אני יודע שהסיכוי לכך קלוש, כי בניגוד אלינו החרדים מודעים היטב לחשיבותה של אחדות למען השגת מטרה, ויודעים להזיז הצידה מכשולים בדרך. לצערי במפלגות ה"גדולות" (שבירושלים הן קטנות למדי) עוד מפנטזים על מועמדי פלא שיביאו להם את ראשות העירייה, במקום להתאחד מאחורי מועמד מנוסה שבאמת אכפת לו מהעיר. לצערי ברוב המקרים האגו מנצח והציבור מפסיד.