תלושים מהמציאות

מעריב חושף הבוקר נתונים על הצטמקות מערכת החינוך הממלכתית בירושלים בשנים האחרונים. הירידה דרסטית, הכותרת זועקת והמסר ברור: ירושלים הופכת לעיר חרדית וענייה מיום ליום. הנושא הזה חם בימים האחרונים בגלל כנס שנערך בנושא ותרשו לי להמר שהוא יתפוס מקום נכבד על סדר יומה של מערכת הבחירות לראשות העירייה ובצדק. אלמלא יוזמות הורים עצמאיות, מצבה של מערכת החינוך בעיר היה הרבה יותר גרוע. נושא מערכת החינוך הירושלמית מחייב פוסט או אפילו כמה פוסטים בהזדמנות אחרת. מה שחשוב לא פחות מהמצב האובייקטיבי של המערכת בשנים האחרונות, הוא האופן בו הציג מעריב את המצב. זעקות שבר על ירושלים שהולכת ומתחרדת, תגובה תלושה מהמציאות של ראש העיר, שבטוח שהוא חי באוטופיה ונבואות זעם. אני לא מתכווח עם המספרים אבל לצידם היה ראוי להדגיש שתי נקודות חשובות ששמות את כל הסיפור בפרופורציה:

1. 51% מהעוזבים את ירושלים הם חרדים. פי 2.5 משיעורם באוכלוסייה הירושלמית (20%). נתון מאלף, שאמנם מתקזז עם הריבוי הטבעי של המגזר אבל בכל זאת. ירושלים הולכת ומתרוקנת מצעיריה החרדים. רק התקשורת תקועה בסוף שנות השמונים, כאשר ההגירה מהעיר הייתה תופעה חילונית מובהקת, ואם זו לא חובבנות עיתונאית בבדיקת העובדות, אינני יודע חובבנות מהי.

2.  זו לא ירושלים שמתחרדת, זו מדינת ישראל. מערכת החינוך הממלכתית במדינה מצטמקת בקצב מבהיל. מערכת החינוך החרדית צומחת במימדים מרשימים, בזכות נציגי הציבור החרדים שדואגים בפנאטיות לנושא, ובצדק. ובזכות נציגי הציבור הלא חרדי, שיתקצבו את בתי הספר הללו בלי לדרוש פיקוח הולם. זה לא הצביון הפלורליסטי של ירושלים שבסכנה, זה הצביון של כולנו. מי שחושב שאת הבעיות האלו אפשר לסגור בירושלים ולברוח לתל אביב, הבירה החילונית, יקבל בהפוכה צנזורה באינטרנט ובשלטי החוצות באיילון. עיר המקלט הלבנה והחופשית פשוט לא קיימת במציאות, האשלייה הזו חיה על זמן שאול. ירושלים היא רק הפרומו למה שצפוי לנו כאן בעוד שנים לא מעטות. אפילו נרי ליבנה גילתה את זה. בדיוק שנה אחרי שהוציאה את דיבתה על ירושלים וחרדיה, גילתה ליבנה שהשליטה החרדית רודפת אותה כל הדרך לשפלה. ראוי היה להציג את הנתונים בהקשר קצת יותר רחב במקום שוב להשתמש בקלישאות השטחיות והמוכרות לעייפה.

ומי שמחפש ייצוגים אחרים, אמיתיים יותר של ירושלים, יכול למצוא אותם בגלוב של יובל דרור עם סיקור נאה של כנס במוזיאון המדע ובבלוג החדש של מכון ירושלים לחקר ישראל. תהנו.

בן 36, ירושלמי מלידה, אבו-אל בנאת עם תעודות. בין יום מילואים אחד לשני עוסק בהתחדשות עירונית עבור חברת "מוריה".9 תגובות

 • מרץ 19, 2008

  דודו

  ראשית, לכל אלו מבין הקוראים או הקוראות שיקפצו ממקומם/ן בנוגע לנתונים הנוגעים להגירת החרדים, נתונים אלו מבוססים על חישוב נתוני הגירה כפי שמופיעים בשנתון האחרון של מכון ירושלים לחקר ישראל.
  אחד הצדדים החיוביים של יוקר הדיור בי-ם הוא שהעיר מאזנת את עצמה מבחינת האוכלוסייה ואם המצב יישאר כפי שהוא, ייגרעו מהעיר כ-30 אלף חרדים ב-10 שנים, לריבוי הטבעי שלהם לא יהיה משקל ולכן מספר החרדים שיעזבו יהיה גדול יותר מסך העוזבים מהמגזר הכללי.
  לחרדים אין איפה עוד לבנות לכן זוהי אחת מן הסיבות שהם לחצו לאשר את תוכנית ספדי, שם בהרים תוכננה להם שכונה מפלצתית.ומנגד "ההתפשטות" שלהם לקריית יובל היא שולית והם לא יכולים לעמוד במחירי הדיור.

  בנוסף, אלו שלא מאמינים שנרי ליבנה קיבלה סטירה בת"א, אתם מוזמנים להקליק,
  http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?itemNo=759505&contrassID=2&subContrassID=13&sbSubContrassID=0

  את הסטירות (כפי שעמית כתב), התל-אביבים מקבלים עכשיו ובעוצמה.זהו לקח לכל המתלבטים והמתלבטות בנוגע להצבעה לכנסת/לרשות המקומית-בכל עיר.
  עכשיו תשקלו שוב האם עדיף למחות ולהצביע לגמלאים או לא להצביע בכלל לראשות המקומית!?.

 • מרץ 20, 2008

  שגיא נאור

  ואבא שלי תמיד אומר- הם נילחמים נגדינו במיטה, ואין סיכוי שננצח.
  הנהגה אחראית צריכה לעשות כל מאמץ, בכל עלות, להשיב לארץ את מאות האלפים שעזבו אותנו לאנחות, על מנת לדחות את הקץ ככל האפשר. העליה מרוסיה עשתה הרבה מבלי דעת- ציבור גדול של שפויים שהקטין זמנית את יכולת הנזק העכו"ם, אבל הזמנים ההם תמו, ואנו עומדים בפני שבר גדול.

 • מרץ 20, 2008

  עכברתול

  פאק! זה נתון מאלף בהחלט.
  כל הכבוד על העבודה והפרסום – טראגי שלא רק התקשורת, אלא גם כמעט כל האנשים שיוצא לי לדבר איתם (אנשים שלדעתם "יודעים מה הם מדברים") תקועים עמוק בשנות השמונים, כמו שהפלאת לכתוב.

  הבעיה היא שהדברים האלה מחלחלים אלינו וחצי מהזמן אנחנו נלחמים בהלקאה העצמית במקום לטפל בבעיות האמיתיות (קצת מזכיר לי את הקמפיין החדש והמעולה של "תרשום ירושלמי" שפשוט אומר "חלאס להתלונן, זה הזמן לעשות").

 • מרץ 20, 2008

  עמית (אחר)

  אגב, עכברתול (או כל אחד אחר), יש למישהו נתונים על מידת הצלחת הקמפיין?

 • מרץ 27, 2008

  עכברתול

  מצטער, עמית, אני לא מכיר את המספרים.

 • אפריל 1, 2008

  bus4us

  שלומות!!
  רצינו לומר לכולם (ולך במיוחד) שאנחנו מרצים עצומה לשיפור התחבורה הציבורית מהקמפוסים ואליהם בירושלים. מי שכבר חתם (עברנו בקמפוסים) פטור. מי שלא- לחתום לחתום ולחתום! ולהעביר הלא לחברים!!!:
  http://www.atzuma.co.il/petition/bus4us/1/
  ומי שרוצה לעזור מוזמן לפנות:
  bus4us@gmail.com
  רוב תודות!!!!

 • אפריל 5, 2008

  דודו

  אפרופו תקשורת למי שפספס את פניניה האחרונים של נרי ליבנה

  http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArt.jhtml?itemNo=968741&contrassID=2&subContrassID=13

  טור התגובה הידוע של פרופ' אלנבלום רלבנטי מתמיד גם ל"מתק השפתיים" הנוכחי של הגברת ליבנה

  http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?itemNo=469760&contrassID=2&subContrassID=13&sbSubContrassID=0

  ובלי קשר הטור תמיד טוב לימים דכאוניים

 • אפריל 6, 2008

  עמית (אחר)

  התגובות למאמר של נרי לבנה הרבה יותר טובות מהמאמר השטחי-להחריד שלה.

 • אפריל 7, 2008

  דודו

  עמית( האחר)

  אכן אתה צודק שכחתי לציין שכדאי מאוד לקרוא את התגובות