רשמים מישיבת מועצה משעממת במיוחד

בחמישי האחרון עבדכם הנאמן ואלית הגיעו לישיבת מועצת העיר. אני לא חובב גדול של האירוע הזה, אולי זה שתי הרחקות מימי לופוליאנסקי, אולי פשוט בא לי בילוי אחר בחמישי בערב. אם אני מגיע זה בשביל משהו מיוחד, הפעם זו הייתה המלצה של ועדת הכספים למועצת העיר לאשר פטור מהיטל השבחה לפרויקטים של פינוי-בינוי שימומשו ב-7 השנים הקרובות. עבר בשלום ותודה על הדגים.

מפה לשם אין הרבה על מה לדווח. אני זוכר ישיבות מועצה סוערות ומעצבנות בקדנציה האחרונה. זו האחרונה הייתה משעממת למוות. זה לא בהכרח רע, היו ויכוחים אבל השפה הייתה פחות אגרסיבית. למה? כמה סיבות שאני רואה:

אלישע פלג כבר לא איתנו ואנחנו לא מתגעגעים. מאיר תורג'מן עבר לקואליציה. גם רחל עזריה (אין הכונה לרמוז שהיא אגרסיבית כמו האדונים הנכבדים המוזכרים פה, אבל אופוזיציה לוחמת- בהחלט). נשארנו עם פפה ולורה- שגם בקואיליציה היו סוג של אופוזיציה, פינדרוס והלפרין מיהדות התורה ספגו מהלומה בבחירות אז הם בינתיים שומרים על פרופיל נמוך ויוסי דייטש מנסה להיות המבוגר האחראי ולשחק אותה ממלכתי. גורמים נוספים: זו תחילת קדנציה, עדיין במשחק של גישושים. הרבה חברי מועצה חדשים. הבלאגן עוד יגיע. elisha

השיח המנומס הזה נחמד. כולנו דוגלים בהדברות, פלורליזם, שלום עולמי וקבלת השונה. גם אמרתי שאין לי בעיה עם חסרונו של אלישע פלג. אבל יש פה בעיה כי אסור שמועצת העיר תהפוך להיות גוף פסיבי ושההחלטות החשובות ברמת העיר יסגרו בפורומי הנהלה מצומצמים. ירושלים היא עיר עם גרעון בדמוקרטיה המוניציפלית. 36% מהתושבים כלל לא מיוצגים. אצל מי שכן משתתף במשחק יש עיוותים של ייצוג יתר וייצוג חסר. מועצת העיר וועדותיה חייבות לייצר דיון ציבורי אמיתי ולא רק למראית עין.

המשחק לא יכול להיות רק להסיר את ההצעות של פפה אללו מסדר היום. זה קל ופשוט. אין שום חובה חוקית לקיים דיון במועצת העיר שיימשך שש שעות ושיכיל בעיקר צרחות וציטוטים מספר ויקרא נגד הומואים. היינו שם ואין צורך לחזור. אבל חובה ציבורית על מועצת העיר ועל ועדות המשנה (החובה והרשות) להיות גופים המקיימים דיונים עקרוניים על נושאים שבראש סדר היום העירוני. לא לכל דיון צריכה להיות הצעת "מחליטים" בסופו, לא חייבת להיות שורה תחתונה אבל הדיונים האלו חייבים לערב את הציבור, להזמין אותו להשתתף בהם (הצפייה הישירה זה אחלה אבל פסיבי מדי) ולעורר שיח. קל מאוד ליצור שקט תעשייתי במועצה. ראשי ממשלה יכולים להתקנא בכוח שיש לראש עיר. אבל המועצה לא יכולה להיות רק גוף מינהלי שמאשר דו"חות של ועדות המשנה ומינויים שהוא מחויב להם על פי חוק.

בקיצור, חברי מועצת העיר ופעילים ירושלמים יקרים, זה נחמד שהשפה האלימה והדמגוגית נכחדו מהאולם בקומה 6. עכשיו הגיע הזמן להכניס אליו תוכן אמיתי.

בן 36, ירושלמי מלידה, אבו-אל בנאת עם תעודות. בין יום מילואים אחד לשני עוסק בהתחדשות עירונית עבור חברת "מוריה".3 תגובות

 • פברואר 4, 2014

  עמית (אחר)

  משה ליאון (שליש מהאופוזיציה) היה?

 • פברואר 4, 2014

  אלית

  משה ליאון מגיע לכל ישיבת מועצה. הוא ממעט לדבר, אבל כשהוא מדבר הוא דווקא אומר דברי טעם.
  לדעתי לגמרי בונה את עצמו לקראת הבחירות הבאות.

 • אפריל 1, 2015

  עומר

  לאחר שנתיים באופוזיציה אין לי ספק שמשה ליאון בדרך הנכונה.
  אני בטוח שהוא יכול להיות ראש העיר הבא.