רפואה שלמה?

פוסט אורח של עידו על המצב בהדסה:

Hadassah-Building

בשבועיים שלושה האחרונים הפסקנו לשמוע על הצרות של בית החולים הדסה ואת חילופי המהלומות בין נציגי הממשלה לבין נשות הדסה. החדשות כהרגלן התייאשו וחיפשו משהו יותר חדש לדווח עליו: שחיתות, משא ומתן כושל, דיור וכו'.

חשוב לעצור לרגע ולדבר על המשבר החמור בהדסה כי יש לו שתי השלכות מעבר לשכר הרופאים, שר"פ, והכותרות הקבועות שמיוחסות לסיפור הזה:

  1. גסיסת הפילנתרופיה היהודית הקלאסית:  קריסת ארגון הדסה מסמלת את חילופי הדורות ביהדות ארצות הברית: מרבית נשות הדסה משתייכות לדור שעוד קנה אגרות חוב שאפשרו את הקמת המדינה ותחזוקת מדינת הרווחה שהתקיימה פה בשנות ה50 וה60. הן אלו שתרמו לקק"ל בתקופה שקניית הקרקעות הייתה בראש מעייניו. הפילנתרופיה היהודית היום עובדת בצורות שונות: או שמדובר בתורם יחיד שמסוגל להקים מבנים, תכניות, עיתונים , שיכולת ההשפעה שלו מספיקה גם כדי להזיז עניינים במסדרונות הכנסת ומשרדי הממשלה. או שמדובר בתורמים קטנים יותר שנותנים מראש לארגונים קטנים יותר וממוקדי מטרה במקום למנגנונים מנופחים. מספיק לראות את הוידאו הבא כדי להבין שלארגון נשות הדסה, שתרם המון להקמת המדינה ובניינה אין עתיד מבטיח.
  1. ירושלים והדסה: ראש העירייה אמר לפני חודשיים שירושלים תעמוד לימין הדסה. כולי תקווה שהוא יעשה יותר מלעמוד לימין. אין עוררין על כך שההתנהלות של הדסה היא שערורייתית והניהול כושל, אך הדסה חשובה מידי לעיר הזו מכדי שנשב בצד וניתן לה לגסוס. כל עוד הממשלה יושבת על הגדר ומסרבת להודות בכשלים המבניים שתרמו לנפילתה של הדסה, ולא מוכנה להלאים את הדסה או להעביר אותה לניהול של קבוצת רופאים מתוך בית החולים או לידי קופות החולים, צריכה העירייה להיכנס לוואקום הזה (כמו שהיא יודעת לעשות בתחומי החינוך והדיור) להיות יותר פרואקטיבית בסיוע להדסה.

יש כמה שאלות שעליהן צריך לענות: האם מדינת ישראל זקוקה לכספי תרומות לתפעול שוטף של מערכת הבריאות שלה? האם ארגונים יהודיים פילנתרופיים מרכזיים, למרות תרומתם ההיסטורית, צריכים לסגור את הבאסטה או להתאים את עצמם למציאות העכשווית? כיצד העירייה יכולה להיכנס לתחום כזה חולה מבלי להידבק?אסור להגיב. למה? ככה.