קוראים לזה תרבות

ביום שישי שעבר יצא לי להזדמן למרכז תל-אביב בשעות הצהריים. כמו בכל פעם מהפעמים שבהם המאורע הנדיר הזה מתרחש, התגנבה אליי לפתע תחושת מועקה מוכרת ובלתי מוסברת. תהיתי שוב על מה ולמה אותה תחושה ושיתפתי בכך את ידידתי שופעת היצירתיות מיכאלה שהתהלכה לצידי ברחוב. "נחיתות?" היא שאלה. עניתי שבהחלט לא. גמגמתי משהו לא ברור על ריכוז צמיגי מדיי של עיסה גוש-דנית בעשרה קמ"רים תמימים שבין סלמה לירקון ובין איילון לים.  אותו אזור שבעיתוני סוף השבוע מרח' שוקן או מרח' מוזס יספרו לנו ששם-שם קורית התרבות הישראלית, ואנחנו כמובן איכשהו נבלע את זה. השיר הזה של קוב תופס משהו מהתחושה המעיקה הזו.

המושג תרבות במובן הטיים-אאוטי של המילה מתייחס באופן צר כמעט אך ורק למוצרים (בפי אנשי התרבות נקראים יצירות) שאפשר לצרוך אותם. אמנות, ספרים, מוזיקה, סרטים, תיאטרון וכו'. בעיר שכח הקנייה שלה הוא גדול ורמת הצריכה בה היא גבוהה, לדוגמה תל אביב, הדיון על התרבות יהיה מוגבל לאלמנטים האלו. אבל האמת היא שהאנושות מייצרת תרבות בכל זמן ובכל מקום, כי זה הוא טבעה. שוטו לכם ברחבי הארץ וגלו אינספור תרבויות שצצות להם ונמוגות להם בזו אחר זו. קהילות קטנות וגדולות מגדירות את עצמם מחדש ומייצרות להם מסגרות שונות ומשונות להעצמת הזהות התרבותית שלהם. בקיצור, תרבות זה לא מה שמנסים לספר לכם.

בשני המובנים האלו של תרבות, זו הצרה וזו הרחבה, ירושלים היא כנראה אקס-טריטוריה תרבותית באזור שלנו. בכנות גמורה ובלי שום שמץ של ציניות הרבה ישראלים מרגישים שירושלים היא חו"ל בדיוק בגלל הסיבה הזו. ירושלים היא לא פריפריה תרבותית לתל-אביב, והיא גם לא מרכז תרבותי שמייצג את הפריפריה הישראלית (כפי שרבים טוענים – "מיקרוקוסמוס של החברה הישראלית"). ירושלים היא מוקד דיי עצום ולגמרי פסיכי של אינספור רבדים תרבותיים מקבילים ומצטלבים שמתקיימים פה בו-זמנית. הבעיה היחידה עם ירושלים, שהיא לא מייצרת מספיק תרבות סחירה, כזו שאפשר לצרוך אותה בדרך כלשהי (שימו לב למקרה בו התחילו לצייר פתאום את הקולינריה הירושלמית באור זוהר – כי אוכל זה דבר שאפשר לצרוך אותו "תרבותית"). כל השאר פשוט לא נתפס וגם לא ממש נחשב אצל התקשורת שמגדירה מהי תרבות. אז אם במקרה אתם כן הרגשתם נחותים אל מול "העושר" התרבותי התל-אביבי שמדברים עליו, אז המלצת המדור הראשונה לתשע"ד היא שתשאירו את אותם רגשי הנחיתות מאחורה, ובואו לדבר איתנו תכל'ס ולעומק על תרבות ירושלמית.

מדור התרבות של בלוג-מגזין "ירושלים האחרת" המתחדש ידון בסוגיות השונות של התרבות בירושלים, בכל המובנים שלה, במיוחד באלו שלא תקראו עליהם במקומות אחרים; נעסוק בביקורת על תרבות ותרבויות; נדבר גם על יחסי הגומלין שבין ירושלים לבין הירושלמיות, או במילים אחרות כיצד העיר משפיעה על התרבות שיוצאת ממנה, וכיצד התרבות היא גורם משמעותי שמעצב את העיר; וכמובן איך כל זה ביחד עוזר לנו והופך את העיר למקום שממש סבבה לחיות בו. שנה טובה.

Main Pic By: ~Flavio

נתי אורבך. 28. מזן הירושלמים החדשים. מתעניין בתרבות במרחב הירושלמי ובולע אינספור פיסות מידע על העיר מרחבי הרשת, אותם מחלק לעוברים ושבים ב"אפס שתיים לינק" בעמוד הפייסבוק של ירושלים האחרת.תגובה אחת עד כה

  • ספטמבר 22, 2013

    גלית חתן

    אני מזמינה פוסט: "מיהו ירושלמי" ב-10 נקודות. תודה 🙂