פוסט סופה

טוב. סופת המאה הסתיימה, שמרו טוב את התמונות ולא רק בווטסאפ כדי שתוכלו להראות לנכדים. והנה כמה תובנות שלנו על 120 השעות האחרונות בעיר הקודש המאוחדת:

1. המשרד לפיקוד העורף- לצבוע בכחול ולזרוק לים. את פיקוד העורף דווקא להשאיר ולחזק. מה שנולד כאתנן מגונה לאהוד ברק ומפלגתו קצרת הימים "עצמאות" לא ראוי להיות משרד של ממש בממשלת ישראל. או תחת המשרד לביטחון פנים או תחת משרד הביטחון. אם יישאר קצת צבע תנו גם למשרד לענייני שקר כלשהו של שטיייניץ אבל לפחות אצלו זה לא עניין של חיים ומוות, סתם תעסוקה לסטודנטים ביאחב"ל.

2. אנחנו אוהבים לחבוט בעירייה, בפקידיה, בעובדי הניקיון שלה ללא רחמים ברוב ימות השנה. תכל'ס עבדו היטב בסופה. יש מה לשפר, יש מה לתקן אבל העסק עבד. מהעובדים הקהילתיים ולשכות הרווחה שדאגו שאף קשיש או נכה לא יישאר מאחור, דרך החמ"לים, המתנדבים, הערכות המצב ופינויי הצירים. אז נכון, פה ושם התמרמר מישהו בפייסבוק או שכתב שטח זריז תפס תושב מיואש משלושה ימים ללא חשמל והם שפכו קיתונות של ביקורת על כך שמפעילי השופלים עישנו או רחמנא ליצלן יצאו להפסקה. בסוף הצירים לא נפתחו מעצמם.

3. לחרדים, בעיקר הליטאים, יש אינטרס מיוחד להעביר ביקורת על התפקוד בסופה. הסיבה: המינהל לחינוך חרדי נלקח מידיהם הרכות והועבר לש"ס ולכן כל התקלות הן כמובן באשמת הפרענקים. הבוקר משה גפני בכבודו ובעצמו עלה למתקפה. שוב לנוח חבר'ה.

4. נקודה לחיזוק 1: מתנדבים. נזדקק להם בכל אירוע חירום, בין אם רעידת אדמה, סופה או מלחמה לא עלינו. העירייה תעשה את העבודה שלה אבל החיילים בשטח יהיו מתנדבים. את התורה של גיוס, הכשרה והפעלת מתנדבים במצבים כאלו צריך לחדד ולהטמיע. כנ"ל לגבי ניהול חמ"לים ושילוח משימות. נשמע צבאי? אולי.

5. נקודה לחיזוק 2: מינהלים קהילתיים. הוכח שעיר של 800 אלף תושב לא יכולה להיות מנוהלת באופן ריכוזי.כל מי שבכה שהרפורמה במינהלים הקהילתיים ריסקה וייבשה אותם מוטב שיימצא לו כובע לאכול. צריך להמשיך ולחזק אותם בעוד תקנים, הכשרות, נורמות ציבוריות ראויות ולקדם עוד יותר את תפיסת התיחום לרובעים. זה חוסן אדיר של ירושלים, שטוב לכל ימות השנה בארגון אירועים ובמאבקים קהילתיים והוא חיוני שבעתיים בעיתות מצוקה.

6. לשיפור: צו שמונה הוא ההזדמנות לראות מי באמת מחובר ומחויב ומי לא. מי בא לעבודה ומי בא לעבוד. פרויקטים שאפשר למרוח בשוטף אי אפשר לזייף בעת משבר. הנהלת העירייה חייבת לעשות בדיקה מדוקדקת מי תפקד ומי לא במשבר האחרון, מי הופיע ומי נצנץ, מי נתן פתרונות ומי חירטט ולכל מי שלא עמד בסטנדרט המצופה ממנו צריך להראות יפה את הדרך הביתה ולרענן שורות.

7. למינוף: נזקי הסופה מייצרים הזדמנות לטיפול עומק במרחב הציבורי בירושלים, נושא בוער ממילא בעירנו. הזדמנות פז לרכז משאבים ומאמץ לטיפול במפגעי בטיחות בפארקים, ברחובות ובמבני הציבור, להחליף ריהוט רחוב ומתקני משחקים שעבר זמנם, לקרצף ולרבד כבישים ועוד פעולות שהעיר צמאה להם בשוטף ובטח אחרי הסופה.

8. פעם כתבתי פוסט מנומק שהר חומה היא לא ירושלים, אז הנה לכם עוד סיבה- כמעט ולא ירד שם שלג.

 

 

 

בן 36, ירושלמי מלידה, אבו-אל בנאת עם תעודות. בין יום מילואים אחד לשני עוסק בהתחדשות עירונית עבור חברת "מוריה".2 תגובות

  • דצמבר 18, 2013

    בועז

    לא רק בהר חומה השלג היה חלש יותר. בכל האזורים הדרום מזרחיים: ארמון הנציב, הר חומה, פת, קטמונים ותלפיות.

  • דצמבר 23, 2013

    גלית חתן

    8 משעשע