פארק המסילה, חלק ב'

הבוקר טיילתי בפארק המסילה מצומת אורנים ועד לסופו בסמוך לגן הפעמון. את המקטע המרכזי, בין צומת אורנים לדרך בית לחם אני מכיר היטב וגם כתבתי בעבר על הביצוע המאכזב. אבל זו פעם ראשונה שעברתי בקטע הצפוני ביותר שמעבר לדרך בית לחם. המקטע כמעט גמור אך עדיין לא פתוח לציבור.

ובכן, על אף שמדובר באותו הפארק, (גילוי נאות: ביוזמת הרשות לפיתוח ירושלים, שום קשר לעבודתי) ואותה חברה מבצעת, מדובר בשני פארקים שונים לגמרי. הקטע הצפוני מטופח, שמור, ובנוי עם הרבה יותר הקפדה על הפרטים הקטנים. פסי הרכבת בו כבר מכוסים בקורות עץ שאפשר ללכת עליהן בנוחות וגם קצב העבודה מהיר הרבה יותר. למה זה ככה? להגנתו של המקטע המרכזי (הדרומי ביותר יהיה מצומת אורנים למלחה וצפוי להתחיל בביצוע בשנה הקרובה) ניתן לומר שהביצוע בו יותר מורכב-  הפרשי גובה בין המפלסים, שדרוג תשתיות, מעבר כלי רכב שמכסחים את ריהוט הרחוב ובכלל העבודה בתוך שכונה חיה ונושמת להבדיל מהמקטע הצפוני בו אפשר לעבוד מבלי להפריע לאף אחד. אבל למרות הנסיבות המקלות- זה עדיין לא מצדיק את התמרורים שהוצבו באופסייד, את הדשא שנשתל ברשלנות, את הצבת הספסלים העקומה, הניקוז הבעייתי, הבלטות השבורות ואת חוסר תשומת הלב לפרטים הקטנים. אולי ההבדל המרכזי בין הפארקים נעוץ בעובדה שהקבלן המבצע בכל אחד מהם הוא אחר וההבדלים ברמת הביצוע זועקים לשמיים.

אם נחזור רגע למקטע הצפוני המוצלח- בסופו מגיעים לתחנת הרכבת הישנה. לפני החג הייתי במתחם תחנת הרכבת מנשייה בתל אביב. עם כל הכבוד למה שנעשה שם- תחנת הרכבת שלנו, אם תשומר ותפותח נכון- לא תראה את אחותה התל אביבית ממטר. נקווה שהמכרז ייצא לדרך אחרי פסח ונזכה לחיים עירוניים במקום שהוא כיום חור שחור בלב המייל התרבותי במהרה בימינו אמן.

בן 36, ירושלמי מלידה, אבו-אל בנאת עם תעודות. בין יום מילואים אחד לשני עוסק בהתחדשות עירונית עבור חברת "מוריה".8 תגובות

 • אפריל 25, 2011

  עמית

 • אפריל 26, 2011

  גלית חתן

  הי, אני מכירה את המקטע הזה – והוא באמת מקסים. להגיד שזה יתחרה במתחם התחנה בת"א, עדיין מוקדם לטעמי.

 • אפריל 27, 2011

  עמית (אחר)

  במובן אחד לפחות (לדעתי) מתחם התחנה שלנו יהיה עדיף על המתחם התל אביבי – הוא יהיה מחובר אל העיר ולא "קניון" סגור.

 • אפריל 27, 2011

  עמוס

  צודק, הקטע הצפוני באמת יצא הרבה יותר טוב, וגם מתכנני הפארק שמחים בכך. אני חושב שגם החברה המפקחת היתה אחרת, וממש מקווה שהקבלן של הקטע המרכזי לא יקבל יותר לידיו אף מכרז ציבורי.

  בקטע המרכזי מרגיז שהגיחון עוד לא סיימו את עבודות התשתית שלהם (בין הרחובות שמשון לעתניאל יש חפירה ששרדה את כל החורף), מרגיז הלכלוך הרב (החיבור לפייר קניג מדרום נראה ממש מזבלה, ולא רק באשמת התושבים שלא שומרים), מרגיזה צואת הכלבים על הדשא (כאן האשמה היא של בעלי כלבים בלבד, אולי גם של העדר הפיקוח). נראה מה יהיה בקיץ – בשנה שעברה גם שביל האופניים היה מרוצף מכוניות חונות כשהיו אירועים בעמק רפאים. אבל הכי מרגיז אותי בקטע הזה – הזלזול של המבצעים, כפי שבא לידי ביטוי בפרטים הקטנים. אם בוחנים את אבני השפה של שביל האופניים – קשה מאד למצוא אחת שאינה פגומה, סדוקה, שבורה או מטונפת. למה??

  אגב, המסילה לא מכוסה קורות עץ: אלו לוחות בטון דמוי עץ, שבאמת נראים יפה (אם כי אני חושש שלא מהווים מדרך גמיש מספיק כדי לשמור על רגלי הרצים). למה לא עץ? כי שפ"ע לא מוכנים לתחזק עץ. לכן גם אין גני משחקים ובהם מתקני עץ (משוגעבקעה שניצל מהריסה הוא החריג המעיד על הכלל), וחזון הפלסטיק/אבן/צלוני ברזנט ומתכת שולט בנוף האורבאני שלנו.

 • אפריל 28, 2011

  כריש

  בדיוק כתבתי מכתב לניר ברקת על המצב העגום בו נמצאים איזורים ציבוריים שעברו עבודות תחזוקה לאחרונה – גן בלומפילד, רחוב הנשיא, ובעיקר עמק המצלבה – ממש מזעזע.
  סטנדרטי הגימור של החבר'ה האלה ממש נמוכים.

 • אפריל 28, 2011

  עמית (אחר)

  מה חדש?… גימור ותחזוקה לא היו אף פעם הצד החזק של העיר הזאת.

 • אפריל 29, 2011

  עמית

  גלית- הכוונה לעוד שנתיים, אחרי שיוציאו את מתחם התחנה למכרז, יציבו קרונות בשטח הפתוח שיפקדו כבתי קפה, ישמרו את המבנים ההיסטוריים ויהפכו אותם לגלריות, חנויות ועוד. במצב הזה, במיקום בין המעבדה, לחאן, לסינמטק למרכז בגין, על גן הפעמון ותוואי פארק המסילה- זה לא יראה את התחנה התל אביבית ממטר, בעיקר בגלל החיבור לעיר, לעומת התחנה התל אביבית שמוקפת במגרשי חניה ( ואנחנו הלכנו לשם ברגל בתמימותנו…)

  מסכים לכל הערות התחזוקה רק עניין טכני- הפארק עוד לא נמסר לתחזוקת עיריית ירושלים. הבאתי משם כמה מטרות ל"בנק" אבל נדחיתי בטענה זו. האחריות עדיין על הקבלן המבצע. ועמוס- הלוואי ושמו של הקבלן המבצע במקטע המרכזי יפורסם בראש חוצות ולא יקבל עוד מכרז ציבורי בירושלים, שיילך לעבוד בביר גפגפה-אבו עגילה בואכה ביר תמדה. לצערנו כספו של הציבור הוא זול מדי.

 • אפריל 30, 2011

  אייל

  סיור מצולם בפארק שנערך לפני כמה חודשים, מובא מפורום תחבורה ציבורית בתפוז, עם כמה התייחסויות לאיכות הבנייה:

  http://www.tapuz.co.il/Forums2008/ViewMsg.aspx?ForumId=394&MessageId=149871863