פארק המסילה- הגירסה הירושלמית

לפני שבועיים הביאה פה גיסתי, אדר' שרי קרוניש, את רשמיה מפארק המסילה של מנהטן, המשתרע על פסי הרכבת של צ'לסי. לפני שבוע יצאנו אני ויורשת העצר הצעירה לביקור בפארק המסילה המתהווה של עיר הקודש. הפארק מחולק ל-3 מקטעים: מקטע צפוני מדרך בית לחם לגבעת התנ"ך ותיאטרון החאן שהעבודות בה מתחילות בימים אלו, מקבע מרכזי בין דרך בית לחם לצומת אורנים, זה המטקע שממש מקבל צורה ובו ביקרנו ומקטע דרומי מצומת אורנים למלחה שנמצא בתכנון ובהליך של שיתוף ציבור. אז מה מצאנו בביקור: יש שביל מוסדר להליכה ברגל לכל אורך הפארק, מה שלא היה בביקורים קודמים, כמה בעלי נכסים שפלשו לשטחים הציבוריים פונו. הניחו דשא, ספסלים ומתקני שתייה ובגדול החלק שקרוב לעמק רפאים נראה לא רע, עכשיו מתחילים לעבוד על הצד השני, היכן שעובר רחוב הרכבת. אמנם הדשא מתחיל להצהיב ויש קצת זבל כיאה לעיריית ירושלים אבל מאיך שהמקום נראה- יש בהחלט תיאבון להמשך.

בן 36, ירושלמי מלידה, אבו-אל בנאת עם תעודות. בין יום מילואים אחד לשני עוסק בהתחדשות עירונית עבור חברת "מוריה".12 תגובות

 • ספטמבר 4, 2010

  רוני ה.

  לא יותר הגיוני לשים שם כביש? התחבורה באיזור הזה פקוקה מאוד.

 • ספטמבר 4, 2010

  עמית

  יש כביש רק שעכשיו התנועה והחניה יותר מוסדרת והרצועה באמצע הפכה לפארק.

 • ספטמבר 5, 2010

  עמית (אחר)

  בקטע הזה זה יותר טיילת מפארק. נחמד בכל אופן. נקווה שיתוחזק כראוי, בניגוד לטיילת אחרת..

 • ספטמבר 8, 2010

  העלמה עפרונית

  רוני ה., אם האזור פקוק, לא הגיוני יותר לשים שם שביל אופניים ולצמצם את מספר המכוניות?

 • ספטמבר 12, 2010

  שרי קרוניש

  כמקטע של ציר אורבאני ירוק המקשר בין שכונות שונות אין בעיה שיש לו אופי מסוים, אפילו של טיילת, כל עוד המקטעים הבאים יהיו שונים. הייחודיות של המקטע הצפוני יהיה בשימור הקשר ההסטורי לתחנה הישנה. המקטע הדרומי לכוון פת ומלחה הוא זה שדורש הכי הרבה מחשבה כדי שאט אט העיר תהווה רקע ותחושת המרחב תגבר. זה לב ליבו של הפארק. שיתוף הציבור אמור להתחיל מיד אחרי החגים – אם תכנון המקטע הזה יהיה מבוסס על רצונות וצרכים של תושבי השכונות באיזור אז סיכויי הצלחתו גדולים בהרבה.

 • נובמבר 15, 2010

  עמוס

  הרעיון של פארק המסילה מעולה, אבל העובדה שהמחמאה הכי גדולה שיכולת לתת היא "בגדול זה נראה לא רע" מעידה גודל האכזבה (לפחות נכון לעכשיו).

  כמו שכתבו כאן למעלה – כרגע זו "טיילת" או "שדרה עירונית" (בהתהוות). הקטע הצר של רחוב הרכבת רחוק מלהיות פארק, ולא ממש יכול להיות כזה. לא ששדרה זה רע – הקטע הזה יכול להיות שוקק חיים לא פחות מפארק, ויש סיכוי טוב שאכן יהיה. גדולתו של התכנון המלא (של אדריכל רז מטלון, שגם ערך סיור מודרך במקום במסגרת "בתים מבפנים" השנה) היא בכך שהוא מדבר על פארק מטרופוליטני שישתרע מתחנת הרכבת מול החאן ועד המבואות המערביים של העיר ("פארק עמק רפאים" – 5724 דונם לפי אתר הרל"י). על התכנית המרשימה הזו – שתחבר מספר שכונות כמו המושבה, בקעה, גוננים ובית צפפה – יש המון איומים – החל בקובי ברטוב/אגף תושי"ה שמנסים להחיות מחדש את התכנית לכביש 34 (בין פייר קניג לפת, במקביל למסילה) שהיה נדמה שנקברה סופית ע"י נעמי צור לפני שנה וחצי, וכלה במשרד הביטחון והעבודות להקמת הגדר באיזור וולאג'ה – מה שישאיר מעט מאד טבע באיזור ומעט מאד נוף לפארק (כבר כרגע מפלחים שם את ההרים והחברה להגנת הטבע מנסה להגן עד כמה שאפשר על מה שעוד נותר).

  בעייה נוספת עם מה שקיים כעת היא רמת הביצוע: בראש ובראשונה לוח זמנים אבסורדי (דיברו על 8 חודשי עבודה, היום אנחנו שנה ורבע אחרי תחילת העבודות ולא רואים עדיין את הסוף) – מה שגורם המון סבל מיותר תושבים ברחוב. זה לא מפליא כאשר ביום טוב רואים באזור ארבעה-חמישה פועלים, בימים רבים אף לא אחד. הדשא שבתמונות שלך נראה לא רע, נשתל (הונח) בסוף יולי! לא רק זה, אלא שלא את כולו התחילו להשקות מייד. כמו שראית, חלקו כבר מצהיב; חלק ממנו כבר הוחלף. הדשא הונח ללא יישור של הקרקע, וחמור מכך – ללא הידוק לאחר הנחתו. התוצאה: משטח לא ישר, עם הרבה גבעות ובורות, מה שמוביל לפיזור לא אחיד של ההשקייה והצפות לצד התייבשויות של הדשא כתוצאה מכך. בתמונות שלך רואים היטב שהאזור נראה כמו אתר בניה עם דשא לצידו – מה הפלא שאנשים לא מרגישים שהם בפארק ולא שומרים על הניקיון? בעצם, גם למיעוט פחי האשפה יש אולי תרומה לכך. אני לא אנסה להצדיק בעלי כלבים שלא אוספים את מה שכלביהם עושים על הדשא, אבל עמדות עם שקיות "שקי קקי" היו יכולות לשפר את המצב. דוגמאות נוספות לרמת הביצוע הירודה: ספסלים שהותקנו בשיפוע (!!), אבני שפה שבורות, כתמי מים על שביל האופניים (בשל שיפועים לא נכונים או בשל הצפות), הצפות בנקודות רבות בדשא, חורים באספלט …

  האכזבות הנוכחיות אינן סיבה לייאוש. התכנון בגדול טוב ומרשים (יש מי שטוען שתכנון הצמחייה לא מתאים – קטונתי מלגבש דעה בנושא), ומה שלא יצא מזה בסוף יהיה טוב ממה שהיה עד כה. יכול להיות מוצלח יותר בעזרת פיקוח הדוק יותר על מבצעי העבודות ובעזרת תחושת שיתוף רבה יותר של התושבים. כאן בדיוק המקום להזכיר שביום רביעי הקרוב, 16/11-2010, יתקיים כנס שיתוף ציבור בקשר לחלק הבא של הפארק. עוד פרטים – על הכנס ועל הפארק בכלל – בבלוג של הועד למען פארק המסילה – http://israblog.nana10.co.il/blogread.asp?blog=497224 .

 • נובמבר 15, 2010

  עמית (אחר)

  עמוס, בסיור במסגרת "בתים מבפנים" האדריכל דיבר על האכזבה הגדולה ממנהל העבודה הקודם ועל החלפתו. איך זה מתבטא בשטח, אם בכלל?

 • נובמבר 16, 2010

  עמו

  קשה לי לענות על זה. אני אמנם עובר שם מדי בוקר, וכמו שכתבתי גם כיום קשה לראות שם פועלים באטרף של עבודה (לפחות בשעה 7:00 בבוקר), אבל איכשהו דברים זזים (אם כי בקצב אטי להחריד – אפשר היה להתקדם הרבה יותר מהר ולחסוך לתושבים ברחוב את המצוקה הזו). רז מטלון אכן אמר שמנהל העבודה הוחלף, ועד כמה שהבנתי גם בשאר הפרוייקטים עם עיריית ירושלים של החברה בה עבד החברה הזו הוחלפה. אני רואה בכך מסר אופטימי למדי: יש שכר ועונש, ומתייחסים בעירייה ברצינות לנושאים הללו (אם כי אי אפשר לשכוח שזה קרה רק אחרי למעלה משנה של עבודה, ולאחר שהנזק כבר נגרם). הקבלן, אגב, לא הוחלף. בכל מקרה בסיור נאמר שמנהל העבודה החדש הרבה יותר אנרגטי, ואני מאמין שיש מי שמבין בזה טוב ממני – כך שאם האדריכל אמר זאת, אני מניח שזה אכן כך ושרמת העבודה עכשיו גבוהה ומוקפדת יותר.

  לפי מה שנאמר באותו סיור גם המתכננים וגם עיריית ירושלים לא יאשרו את קבלת הפארק לפני תיקון כל הליקויים (כולל יישור הדשא, שבין היתר גם לא נשתל בגובה הנכון). קשה לי להאמין שניתן יהיה לי להתעקש על הכל, ובמיוחד שזה ייעשה על חשבון הקבלן בלבד: מה, יעקרו את הדשא וישתלו חדש? יחליפו את כל אבני השפה או אבני הריצוף הסדוקות או בעלות הפינות השבורות? הרי כדי להוציא מרצפת שבורה צריך לעיתים לשבור את הסמוכות לה – נראה למישהו שירצפו את הכל מחדש? לא תהיה ברירה אלא להתפשר בהרבה מקומות. יכסחו קצת את הדשא לעומק במקומות מסויימים, יוסיפו אדמה באחרים, יחליפו חלק מהאבנים ואני מקווה שגם יישרו את הספסלים העומדים בשיפוע. הרבה יותר זול, יעיל ונכון להימנע מראש מכניסה למקומות הללו, וזה בדיוק תפקידו של המפקח על העבודות (וגם של הלקוח ושל האדריכל). אפשר לתקן ליקוי נקודתי מייד לאחר שקרה, אבל לעשות חצי עבודה מחדש זה לא ריאלי. אני מקווה שבעבודה על המקטעים הבאים הלקח הזה יילמד.

 • נובמבר 30, 2010

  עינת

  אני גרה בשיכון שלאורך הפארק המתהווה, כלומר בחלק האמצעי האמור, בו נערכות העבודות במשך למעלה משנה מרבע.
  הסבל שלנו הוא קודם כל מכך שלא פותחים את קטע הכביש הסמוך אלינו, למרות שהוא גמור למעט קצה של 2 מ' שעוד מחכה לגימור כלשהו. כלומר אין מאמץ מצד הקבלן לעבוד בצורה שממזערת או מצמצמת את הסבל שלנו. למשל לכסות באופן זמני את הקצה של 2 המטרים ולפתוח את כל קטע הכביש, כולל את האפשרות שלנו להחנות ליד הבית. מדובר על קטע כביש הנוגע ל 122 דירות, בהם גם אנשים מבוגרים וגם ילדים, שכולם נאלצים להחנות את רכבם הרחק מן הבית ללא סיבה סבירה או ברורה.
  גם אי הבהירות לגבי תנאי איסוף האשפה העתידיים משפיע לרע על איכות חיינו בכל תקופת הבנייה.כנראה שאי הבהירות לגבי תנאי האיסוף בעתיד, גרמה לכך שהם גם לא ברורים עכשיו, בתקופת הביניים הארוכה מאד. דיירים זורקים זבל במקום שהורגלו לזרק למרות שבמקום כבר אין בכלל פחים. העיריה או הקבלן גררו אותם משם ובטלו אותם. לא העיריה ולא הקבלן דאגו לפתרון זמני לתושבים, ולא להודעה או הדרכה עבורם כמו שמקובל לפני הפסקת מים או הפסקת חשמל או תרגיל הג"א. נדמה כאילו מצד העיריה התושבים אמורים, ביינתיים עד סיום העבודות, לא לזרק זבל.
  אך בעיקר בעיקר, מעבר לתקופת הסבל, שככל שתהיה ארוכה הרי בכל זאת היא צפויה להיות זמנית, מצערת רמת העבודה. זאת, עוד הרבה לפני רמת הגימור, של האבנים, הדשא או הספסלים: פעמיים או שלוש!!!! הייתה הצפה עצומה של מיים לאחר סיום העבודה וכיסוי הצנרת!!! האם אין הדבר מצביע על רמת עבודה ירודה של התשתית עצמה?? זה מעבר לבעיות נקודתיות להן הייתי ערה במהלך היומיומי של העבודות, למשל של ביוב שבעבע מן האדמה במשך קרוב לחודשיים…

  בעיני, יש מקום לבדוק היטב את מידת התאמתו של הקבלן ואנשיו לביצוע העבודה. אפילו עכשיו

 • דצמבר 1, 2010

  צביקה

  אני עובר באזור לפחות פעם ביום ואני מאשש את דבריו של עמוס שאכן כמעט שלא חשים בעובדים בזמן האחרון.
  עניין הדשא היה תמוה גם בעיני. א. מועד השתילה שלו (בעיצומו של קיץ). ב. מועדי ההשקיה היו שערורייתיים: בצהאיים ממש בשיא החום התחילו הממטרות לעבוד. התקשרתי לא פעם לעירייה להעיר על כך אבל לאחר התשובות המנומסות המשכתי לראות ששום דבר לא השתנה.
  לא רוצה להכביר מילים.
  נדמה לי שהמסקנה המרכזית מכל מה שנאמר וממה שנראה בחלק הראשון של פארק המסילה היא
  שאסור לנו ללכת שולל אחר תכניות יפות ומושקעות של אדריכלים מצויינים…אלא לשים יותר דגש על מי הם המבצעים.
  הביצוע הוא הבעייה המרכזית. בהיעדר פיקוח צמוד של האדריכל או נציגיו – זה ימשיך להיראות 'כמעט כזה'. יותר יפה ממה שהיה (נו טוב, זו לא חוכמה) אבל לא ממש כמו שדמיינו מהתכנית היפה. במקום שיהיה – "מדהים יפה ומקסים" זה נהיה – "לא רע".
  לא חבל?

 • אפריל 15, 2011

  רמי

  למה לא לשים תיבות קקיות כאלה בשביל הכלבים. היום מחלקים כאלה בחינם. חברת קליר-אד שמה באיזור הצפון והמרכז תיבות עם שקיות מתכלות חינם בשביל לאסוף את הקקה של הכלבים. תתקשרו איתם אני בטוח שהם ישמחו לשים גם אצלנו. דיברתי איתם על זה לפני כמה חודשים והם הסכימו לקדם אם העירייה תפנה אליהם , אז יאללה http://www.clear-ad.co.il

 • יולי 18, 2011

  טוביה

  אוי רמי אתה לא יודע כמה שאתה צודק. אבל זאת עוד דוגמא לביוקרטיה מסועפת. תראה מה זה. החברה זאת (קליר אד או Clear ad) מציעה את הכל במימון מלא לעירייה, גם את התיבות וגם את השקיות באופן קבוע. המימון כבר מגיע ממקורות טובים שהם מגייסים למען הפרויקט. הכל נעשה עבור העירייה. וכמובן שכל עירייה מאד מעוניינת בזה כי זה חיובי ובחינם. אבל מה, זה לא כמו שאתה מצפה, כל דבר זה תהליך ואישורים וניירות שעד שזה יוצא לפועל כבר יצא חוק שאסור להחזיק כלבים. בתור אחד שהיה בצד העירייה אני אומר שצריך להזיז דברים קצת יותר מהר. קליר אד האלה נותנים הכל חינם אז קדימה, מה יש להתקשקש. למה ערים אחרות עשו את זה תיק תק?