על עבודה זרה ופסטיבל האופרה

המשנה מספרת על רבן גמליאל שהיה נוהג להתרחץ בבית מרחץ בו היה מוצב פסלה של אפרודיטי, אלת האהבה והיופי במיתולוגיה היוונית. כששאל אותו אחד מחכמי הרומים האם עצם המרחץ מול פסלה אינה מהווה עבודה זרה מבחינתו של רבן בן גמליאל השיב לו האחרון: "אני לא באתי בגבולה, היא באה בגבולי, אין אומרים: נעשה מרחץ נוי לאפרודיטי, אלא אומר: נעשה אפרודיטי נוי למרחץ".

יענו: קודם כל, אל תתבלבל- עכו שייכת לעם ישראל והיא מסיגת הגבול פה. אתם על תקן האורחים גם אם שולטים כרגע. שנית, בית המרחץ אינה מקדש לאפרודיטי. היא תפאורה לבית המרחץ ולא להיפך ומכיוון שכך- אין מדובר בבית עבודה זרה.

ולמה להטריח את הציבור במדרש הפשוט הזה? מכיוון שבימים אלו חברי מועצת העיר החרדים מצאו סיבה חדשה למריבה- פסטיבל האופרה שיתקיים ביוני וכולל בתוכו הופעות בכנסיות. אמר פה פעם בן שהשקט מהמגזר החרדי מדאיג אותו, שאנחנו עסוקים במסיבות ופסטיבלים והם בינתיים גונבים את העיר. ובכן, בחודשים האחרונים אין ממש שקט והעובדה שדווקא אירועי התרבות מושכים את האש עשויה לסמן את ההבנה אצלם שמדובר בתחום אסטרטגי שממצב את העיר מחדש. מצד שני, יכול להיות שסתם משעמם להם ובא להם לריב.

אבל החרדים לא מדאיגים אותי. שהכלבים ינבחו והשיירה תעבור. מה שמדאיג זה ההצטרפות של המגזר הדתי-לאומי לטענות האלו. מילא שהחרדים לא מסוגלים להבחין בין עיקר לטפל- אבל מדוע חברי המפד"ל נכשלים פעם אחר פעם בהבנת האתגרים עימם העיר מתמודדת? מדוע אצלם האינטרס המגזרי גובר על העירוני, ואף הלאומי- חיזוק ירושלים?

אני מציע לכל מי שטיפס על עצים בעניין באופרה לעצור רגע וללמוד מרבן גמליאל. אין מדובר בעבודה זרה מכיוון שזו תלויה בכוונת הלב ולא בעצם הנוכחות. אם באים למופע תרבות שהכנסייה משמשת לו תפאורה ולא להפך- הרי שאין בעיה.

בן 36, ירושלמי מלידה, אבו-אל בנאת עם תעודות. בין יום מילואים אחד לשני עוסק בהתחדשות עירונית עבור חברת "מוריה".16 תגובות

 • מאי 12, 2011

  עמית (אחר)

  ואל תשכח עוד דבר חשוב: לחרדים יש תמיד בני ברית נאמנים בתקשורת שיעזרו להם להפוך את הפרובוקציות העלובות שלהם לעוד כלי ניגוח לעיר ה"מתחרדת".

 • מאי 12, 2011

  בן

  דווקא ההתלהמות בעניין הזה מרגיעה אותי, אלו יחסי ציבור רעים למגזר החרדי. כמובן שאם אכן יהיה ביטול כזה או אחר מטעם העירייה אז זה יחסי ציבור גרועים לברקת,בתקווה שהוא מבין זאת.

  נ"ב, תנחומיי על הסלטיקס..

 • מאי 12, 2011

  עודד

  תנו רבנן- אין דבר כזה יחסי ציבור רעים. תלוי בציבור ותלוי במיוחסים, לכל אחד יש אינטרס משלו.
  אני מזמין את כולם ללכת לאירועים השונים- הכח ברגלינו.

 • מאי 12, 2011

  נעמה

  אפשר לחשוב שאם הפסטיבל היה מתקיים בסתם אולמות היינו רואים המון חרדים וכיפות סרוגות גודשים את התור (אני יודעת שיש דתיים לאומיים שצורכים תרבות מהסוג הזה אבל לא נראה לי שהם אלה שיצטרפו למחאה של החרדים).

 • מאי 12, 2011

  עמית

  זה כל כך שטויות אבל הם נכנסים לוואקום. כל עוד לא דואגים למלא אותו בתוכן משלנו ובדרישות מצידנו- הם יתעסקו בשטויות. חשוב לזכור גם שתחום התרבות ללא בעל בית בשנה האחרונה- מה שמקל לתקוף אותו. עובדה שבתכנון ובנייה הם לא מתעסקים ואם הם כן מצייצים קובי שובר להם את העצמות.

 • מאי 12, 2011

  עמית (אחר)

  ואיפה הרבנים? האם כולם תמימי דעים בעניין ה"עבודה הזרה"? מהחרדים אין לי ציפיות, אבל איפה עומד המחנה הדתי הליברלי יותר?

 • מאי 12, 2011

  מיכל

  העירייה ירדה מהפסים:
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4067914,00.html

 • מאי 13, 2011

  עמית (אחר)

  נו באמת, מיכל, אני מתפלא עלייך שאת קונה את הקשקוש סוחט הטוקבקים הנזעמים מבית ynet. היריד המדובר יתקיים בבית ספר חרדי בבית וגן וזה כבר אומר משהו על קהל היעד. זה שעל ההזמנה רשומים גם שמות של שכונות נוספות נראה כמו טעות או חוסר תשומת לב או סתם טיפשות של מישהו (קשה לי להאמין שראש העיר בעצמו כתב את ההזמנה אבל זה לא מפריע לטוקבקיסטים). ההסבר של העירייה נראה סביר. לי זה נראה כמו מקרה קיצוני במיוחד של רגישות-יתר שלא מועיל ואפילו מזיק למאבקים החשובים באמת, כמו הפסטיבל שעליו הפוסט הנוכחי מדבר.

 • מאי 13, 2011

  בן

  דווקא נראה די ברור שהיה מדובר על אירוע אחד ונבהלו מהפוטנציאל השלילי ושינו כוונות.
  אם אכן זו רק "טעות" דפוס אז מסתובב מישהו אידיוט במחלקת תרבות/פרסום שגורם להטעיית הציבור…

 • מאי 13, 2011

  עמית (אחר)

  אירוע אחד או לא אירוע אחד, די ברור מי קהל היעד. לא ברור למה נכללו שכונות נוספות בהשמנה, למרות שאני לא בטוח שהיא הגיעה לכל השכונות האלה. ואידיוטים לא חסרים, אפילו בעירייה. בקיצור – רצוי לא לצאת מפרופורציות, כי נתגובות היסטריות בגלל שטויות כאלה זאת דרך מצוינת להשחיר את שמה של ירושלים (ראה טוקבקים) וזה בדיוק מה שהחרדים רוצים. חבל לתת להם את המתנה הזאת.

 • מאי 13, 2011

  עמית (אחר)

  השמנה = הזמנה כמובן.

 • מאי 14, 2011

  אילן

  בימים האלה מלאו 10 שנים למותו של ארנן יקותיאלי. אני מניח שרבים מבין המגיבים לבלוג הזה לא הכירו אותו, ואולי אפילו לא שמעו עליו. ארנן למד איתי בכתה 12 שנה והיינו ביחד בשנת שירות בירוחם. ארנן היה מראשי וראשוני הלוחמים לירושלים חופשית. הוא היה ראש סיעת מר"ץ במועצת העיר, ובתקופה מסויימת גם סגן ראש העיר. בזכותו (כך אני זוכר), נוצרו חיי הלילה במרכז העיר בשבת ועוד הרבה מאבקים וגבולות שהוא הצליח לשים לחרדים. הוא גם ידע לדבר עם החרדים בגובה העיניים והיה אליו הרבה כבוד.
  הוא נפטר בגיל 48 בהמתנה בניו יורק לניתוח להשתלת לב. יהי זכרו ברוך !
  אילן אזרחי

 • מאי 14, 2011

  עמית

  תודה אילן.
  והקרדיט על הידיעה המופרכת הזו- למרצ, כמובן. ככה מוכרים את העיר בשביל עוד כותרת שלורה ורטון תקבל. בושה.

 • מאי 14, 2011

  הראל

  אין לי (עדיין) בלוג משלי בענייני ירושלים, אז אני נאלץ להשתמש בתגובות אצל עמית בשביל לדבר איתכם (עד שעמית יתקין phpbb). מישהו יודע למה לא גומרים את מעט העבודה שנותרה בפארק המסילה? הלכתי לראשונה לאורך הקטע החדש והוא ממש נחמד. עד שמגיעים להצטלבות עם דב"ל שנראית כמו אתר עבודה.

 • מאי 14, 2011

  בן

  הראל, למה לא גומרים?! נו באמת..למה הרכבת הקלה לא פועלת כבר? למה הרפורמה בניקיון לא בשיאה?? יש כל מיני תשובות "פרקטיות", אבל סיסטמה אחת משותפת שמסבירה הכל…

  יקותיאלי בהחלט הדליק את הלפיד שעלינו להמשיך לשאת במאבק החילוני פה בעיר.

 • מאי 14, 2011

  עמית (אחר)

  מישהו יודע מה קורה עם הנצחתו של ארנן יקותיאלי? נראה שהעניין הזה נשכח.

  תודה רבה אילן על התזכורת (ויש להוסיף את רשימת "ירושלים עכשיו" העל-מפלגתית שהקים ועמד בראשה בשנותיו האחרונות). יהי זכרו ברוך.