על המחאה

מת על כל הפובליציסטים שזלזלו במחאת הקוטג'. המסר העיקרי היה פשוט: במדינות ערב נהרגים צעירים במחאה על החירות ואצלנו נאבקים על גביע גבינה מסכן. אותם כותבים לא למדו כנראה שיש שתי דרכים לעורר ציבור לפעולה. האחת היא תקיפה בזווית רחבה- מחאה כללית על כל מה שמפריע וחרא בחיים של האנשים. השנייה היא תקיפה בזווית צרה- דרך פעולה בנושא אחד, מיידי, שאפשר לקצור בו הצלחות. קוטג', כבר אמרנו? אז נכון, יוזמי המחאה לא תכננו מראש לעבוד בפרקטיקות של עבודה קהילתית אבל הצליח להם. ברגע שהייתה הצלחה ראשונה העסק התחיל לעבוד ולאף אחד אין שליטה על התחום הבא אליו תתגלגל המחאה.

אז הנה היא התגלגלה לדיור. מחירי השכירות עלו בשנים האחרונות ובקיץ הזה הם עתידים לזנק שוב מכיוון שהם תמיד בפיגור אחרי מחירי הדירות לרכישה. בקיץ חוזים מתחדשים והמחירים מתעדכנים בהתאם לשוק הכללי. יש הרבה מה לעשות בתחום וכתבתי על כך לא מעט. לפני כמה שבועות הוועדה המשותפת בכנסת שדנה ברפורמה בתכנון ובנייה התכנסה לדון בנושא דיור בהישג יד. עם לחץ מסיבי של עיריית ירושלים, תל אביב והקואליציה לדיור בהישג יד ועם יו"ר תומך (ח"כ אמנון כהן מש"ס) הודו נציגי משרדי הממשלה הרלבנטיים שאין להם ברירה ועליהם להתייחס בחוק החדש לנושא. גם נושא הסופר טנקר לא יעזור, כפי שאמרתי. הבעיה המרכזית היא מינוי תפקידי המפתח במערכת התכנון והמקרקעין. בלי זה אף רפורמה לא תזוז. האמצעים המיידיים שניתן להפעיל הם שיווקי מינהל מקרקעי ישראל- ולהגדיל משמעותית את כמו הדירות המשווקת להשכרה. זה עבד בירושלים במכרז בקוסטה ריקה, לא היה קורה כלום אם היו משווקות כך עוד כה אלפי יחידות דיור. המדינה הייתה מקבלת פחות על הקרקע (כי בנייה להשכרה אינה משתלמת) אבל היצע יחידות הדיור היה מגוון יותר.

בכל מקרה, ישר כוח למארגנים ולפעילים בתחום. עם כל הניסיונות האמיתיים של ירושלים ותל אביב לשנות משהו בתחום (וכן, היה אפשר לעשות יותר גם בדברים שתלויים אך ורק בנו) בעל הבית פה זה הממשלה. מקווה שזה יצליח להזיז משהו ושמהקוטג' למדנו משהו שניתן להשליך על תחומים אחרים בהם דורכים עלינו.

בן 36, ירושלמי מלידה, אבו-אל בנאת עם תעודות. בין יום מילואים אחד לשני עוסק בהתחדשות עירונית עבור חברת "מוריה".59 תגובות

 • יולי 17, 2011

  מיכל

  עמית.
  עם יד על הלב- קשה לי להזדהות עם מחאות שצומחות בשדרות רוטשילד.
  אומרת את זה מישהי שבכל פעם שעוברת בסביבבה עגלה שרק מזכירה מחאה- קופצת עליה במלוא המרץ. יש בעיה קולוסאלית בתחום הדיור, התבטאתי כאן רבות בעניין, אבל השדרה הזו מסמלת כל כך הרבה זמן ניתוק אבסולוטי מהחברה הישראלית, שאותי הם ממש יתקשו לגייס.

 • יולי 17, 2011

  בן

  לצערי, גם אני מחכה לראות מה קורה במחאה הזו, כי התחושה הכללית שהם מוחים מבלי לדעת על מה ובעיקר מה הם רוצים, לא בכדי זה תפס בתחילה גוון פוליטי.. קל מאוד להבחין בין המחאה שלנו ושל החבר'ה של הקואליציה התל אביבית בזמנו להיום, על אף שכיום יש יותר אנשים ויותר פרסום-יש פחות תוכן וזה יכול להיות מאוד מזיק למטרה הסופית.
  וסתם לתפוס אותך במילה, לא יצאת בזמנו נגד האפקטיביות של חרמות?!

 • יולי 17, 2011

  עמית

  רק בשביל לא להיתפס במילה- תגובתי באותו דיון בפוסט:
  "חרמות פרטיים שכל אחד עושה לעצמו- סבבה, חרם צרכנים- לעיתים אפקטיבי"

 • יולי 17, 2011

  שני

  מה שמיכל כתבה.

 • יולי 17, 2011

  הראל

  אני נותן למחאת הרוטשילדית עוד 96 שעות לפני שהיא תיעלם.

 • יולי 17, 2011

  עכברתול

  מה ששני כתבה.
  אחד האבסורדים בהפגנות האלה הוא המוטיב החוזר נגד ראש הממשלה (שכאמור ביטוי בשלטים שאפשר היה לראות בכיכר ציון), שמנסה כבר די הרבה זמן להוביל את המהלך הנחוץ נגד בירוקרטיה חלודה וחורקת של פקידים מפ"יניקים במנהל מקרקעי ישראל.
  בישראל כמו תמיד התקשורת ורבים מהפעילים מנצלים את המחאה הצודקת והנחוצה הזאת כדי לסובב אותה ולנעוץ אותה בישבנו של ביבי, שמנסה כבר די הרבה זמן לטפל בבעיה שלנו.

 • יולי 17, 2011

  עמית

  זה ממש לא חשוב כמה זמן היא תחזיק ולהוריד את מחירי הדירות היא כנראה לא תצליח. אבל עצם קיומה חשוב מאוד למהלכים שרשויות מקומיות מנסות לקדם והשלטון המרכזי בולם.
  עכברתול- נתניהו לא מנסה לטפל בשום דבר ויש כל כך הרבה סתירות בדבריו ובין המסרים שלו למעשים שגם מעריצים כמוך וכמו דל"מ צריכים להתעורר:
  א. אם הבעיה היא בירוקרטיה- למה לא ממנים מפקדים בעמדות המפתח? למה ראש מינהל תכנון לא מאויש קרוב לשנה? למה לשר השיכון מותר להתעלל ובסוף להביא להתפטרותו של מנהל מינהל מקרקעי ישראל דווקא בתקופה קריטית של הגדלת שיווקים ורפורמה "היסטורית"? לא יעזור עוד וד"ל או חרטא אחרת- בלי מפקדים זה לא יעבוד.
  ב. מדוע הממשלה בולמת כל ניסיון בחקיקה לדיור בהישג יד ברפורמות שלה? מצד אחד אומרים לרשויות- אסור לכן וצריך להסדיר הנושא בחקיקה. מצד שני כשעושים חוקים חדשים- בולמים ניסיון להכניס שם התייחסות לדיור בהישג יד.
  לסיכום, כל עוד הממשלה מתייחסת להכנסות ממכירת קרקע כמיועדות להפחתת החוב הלאומי (בדומה להכנסות מהפרטה) וכל עוד הסיסמה היא רק "הגדלת היצע" ולא חלילה ניסיון להקצותו למי שבאמת זקוק לו- לא יזוז דבר

 • יולי 17, 2011

  בן

  עמית, אני מסכים שכרגע הנכס אולי היחידי של המחאה היא ההזדמנות לקדם פעילות אמיתית בנושא. כמו לדחוף את לתקשורת את הצורך של חקיקה כבסיס ל20/20/20, העגלה נוסעת אין עצור – צריך לקפוץ עליה.

 • יולי 17, 2011

  עמית

  אביתר קפץ לא רע. זוהי שעת הטרמפיסטים…

 • יולי 17, 2011

  עמית

 • יולי 17, 2011

  בן

  אני מכיר כמובן את האתר של החבר'ה אבל לא שמעתי אותם בתקשורת, שומעים רק את המבולבלים שלא יודעים נתונים ואת הח"כים (שחלקם אופרטוניסטים וחלקם באמת קשורים לנושא).

 • יולי 17, 2011

  עכברתול

  עמית, אתה מבלבל הרבה בין פקידים במערכות הממשלה לבין נציגי הציבור.
  האש צריכה להיות מכוונת לעבר הפקידים (ברמות השונות) שיושבים במנהל ובאוצר.
  המנהל זה גוף רקוב שמנהל 95% מהקרקעות המדינה, והוא הבעלים החוקיים שלהם, עד שתהיה כבר רפורמה. המנגנונים ישנים, חלודים ומעוקמים והם לא מותאמים לעולם שאנחנו חיים בו היום. כל פעולה מקרקעינית נתקעת במערכת, ואי אפשר לתקן או לשפר שום דבר. במקום לעזור לאנשים ולחלק קרקעות לישוב ציבורי, כלום לא נעשה. מי שקונה דירה חוכר אותה מהמדינה והוא לא באמת הבעלים שלה, מן הסתם. ואז כל פעולה או שינוי מקרקרעיני צריכים לקבל אישורים מצבא של פקידים.

  לשאלה שלך – אי אפשר למנות אנשים לעמדות מפתח כי אי אפשר להעביר חקיקה בכנסת שלנו עם כל העסקנים של 'קדימה'. מי שתוקע את כל העסק זה החבר'ה מ"קדימה" ולא נתניהו.

  http://www.themarker.com/realestate/1.667795
  דחיל רבאק, הכל הממשלה אשמה?

 • יולי 17, 2011

  ניר

  חבל שהממשלה נדחפת לחוקי "דיור בר-השגה" וזו תהיה בכיה לדורות. חלוקה לא הוגנת של הטבות בשווי מאות אלפי שקלים לבודדים מקרב מעמד הביניים שתיצור מנגנון בלתי אפשרי לפיקוח. מה גם שהתרומה של זה למצוקת הדיור תהיה מזערית במקרה הטוב (ובמקרה הרע לא קיימת ורק תיצור רנטה למי ש"יזכה בפיס").

 • יולי 17, 2011

  ערן טרבלסי

  דרמה בפסטיבל הקולנוע (נחמד להרגיש כמו ציפי מלכוב עם יציאות בומבסטיות):
  http://e.walla.co.il/?w=/6/1841633

  יש למישהו/י מידע לגבי מי צודק (אם יש פה צודקים בכלל)?

 • יולי 17, 2011

  עכברתול

  סתם צרפתי סנטימנטלי. כל הצרפתים הדפוקים האלה הם כאלה. שילך להזדיין, שלא יבוא לפה יותר, למי הוא עושה טובות? נביא את גאידמק או מישהו במקום.

 • יולי 18, 2011

  עמוס

  אני חייב להגיד שאני די אמביוולנטי לגבי המחאה הזו. שלא כמו מיכל, את שדרות רוטשילד אני אוהב מילדות, ועוד יותר מאז שהוחיו כל-כך יפה. הלוואי עלינו! מצד שני, יש לי הרגשה שמדובר במחאה "מפונקת", של מי שלא מוכנים לשקול לגור מחוץ למרכז-מרכז ת"א. עד לפני לא מעט שנים מרכז ת"א נחשב לאזור מזדקן ובלוי, כשזוגות צעירים העדיפו לגור בפרברים בצפון העיר, במזרחה (ר"ג-גבעתיים), מדרום-מזרח לה (ראשון) ובהמשך גם בדרומה (פלורנטין, נווה צדק וכו'). התהליך של חזרה לעיר החל בזכות הצעירים הרווקים וקבוצות מובחנות שונות ומשך אחריו גם משפחות צעירות. תהליך כזה מן הסתם גורר עמו העלאה של מחירי הדיור, והיום לגור במרכז ת"א הפך להיות עסק יקר מאד (נעזוב את זה שגם לא נראה לי נוח במיוחד). למה חייבים לגור דווקא שם? מה רע לגור בפרברים? אני בטוח שבדרום ת"א, בחולון, בת-ים, ראשון, ר"ג, פ"ת, קריית אונו – יש גם מצאי דירות במחירים "סבירים" (כלומר, יקרים בצורה מופרזת ביחס לרמת ההכנסות הממוצעת כמו בכל מקום בארץ). למה כל-כך יקר בכל הארץ? כי אף אחד לא דואג שרמת השכר בארץ תעלה בהתאם; כי גם כוס קפה בבית קפה, סלט במסעדה או או גביע גלידה שקונים ברחוב יקרים בצורה מופרזת, הן אבסלוטית ועוד יותר ביחס לרמת ההכנסות; כי כל מי שמוכר משהו מתחזר במחיר שהוא גובה, ומעלה את הרף עוד קצת; כי פערי השכר בארץ מבישים, וכששלי יחימוביץ' מנסה לחוקק חוק שעל כל 1000 שקל שבכיר בארגון מקבל כתוספת שכר העובד הזוטר יקבל 20 יורדים עליה כאילו היא הורסת את המשק; כי אנחנו חיים בתרבות שהיתה פעם סולידארית והיום היא מקדשת צריכה חזירית וחזירות של מספקי הצריכה הזו ומעודדיה. ולא פחות חשוב – הגידולהעצום באוכלוסייה – בהגירה ובילודה – שנטוע כה עמוק באתוס הישראלי ושכמעט לאף אחד אין אומץ לדבר עליו, או בכלל לעסוק בתכנון או בצפי אוכלוסייה לעשורים הקרובים. גם מחאת הקוטג' וגם מחאת הדיור התל-אביבית נראות לי כמחאות של נוחות (למרות שגם אני שש אלי מחאות, שלא קניתי קוטג' בימי האיסור ושחרמות צרכניים – או יותר נכון "בחירות צרכניות ביקורתיות" – חביבים עלי עוד מימי חלב הסיליקון).
  הפתרונות המוצעים כעת לשני הנושאים הללו נראים לי דמגוגיים וככיבוי שריפות (סליחה על האקטואליה) פופוליסטי. רפורמת המרפסות של נתניהו – לאו דווקא מהלך פופוליסטי גרידא אלא נושא הרה אסון שהוא כנראה באמת מאמין בו – תביא עלינו הולילנדים בעשרות ותחליש את כוחנו האזרחים, גם אם תגדיל את ההיצע ותוריד את מחירן המיידי של הקרקעות לבנייה. את מחיר ההוזלה – הסביבתי והחברתי וכנראה שגם הנומינלי – נשלם בעתיד. לא שלא צריך רפורמה בתחום, אבל לפטור הכל ב"חסמים בירוקרטיים", "צבא של פקידים" ו"צנרת סתומה" זה לא רציני.

 • יולי 18, 2011

  עמית (אחר)

  המחאה בכיכר ציון נמשכת? ממה שראיתי בתקשורת אי אפשר לדעת. אפילו מבאר שבע היו דיווחים היום. מירושלים – כלום.

 • יולי 18, 2011

  העלמה עפרונית

  גם אני די אמביוולנטית לגבי המחאה הזו (ואפילו – מאד אמביוולנטית), אבל דווקא לגבי השאלה "למה חייבים לגור דווקא שם? מה רע לגור בפרברים?" יש לי תשובה מאד ברורה. ולצורך העניין "דווקא שם" מבחינתי זה מרכז ירושלים ולא רק מרכז תל אביב.
  כי לגור בפרברים משמע כמעט באופן הכרחי להחזיק רכב, כי המשמעות של לגור בפרבר היא, ברוב גדול של המקרים, ליומם את עצמך לדעת, כי בעיר יש קסם שקשה למצוא לו תחליף בפרבר בדיוק כמו שלחיים בכפר קטן או במושב יש קסם שקשה למצוא לו תחליף בפרבר.
  ובמילים אחרות – עיר זה המקום שבו קורים דברים, פרבר זה המקום ממנו מגיעים אל העיר. אגב, ברור לי שיש מי שהחיים בפרברים מושכים אותו. אבל ברור לי לא פחות מה ה"רע" שבזה. זה לא סתם שמחאת הדיור הנוכחית מתיישבת במרכז ת"א (ובמרכז ירושלים) ולא במרכז מודיעין (ותקנו אותי אם אני טועה).

 • יולי 18, 2011

  העלמה עפרונית

  עמית, דיווחים בטוויטר[1] מכיכר ספרא טוענים שההחלטה שהתגבשה הערב היא לא להקים מאהל מחאה אלא פרלמנט ירושלמי עממי שבו יתקיים דיון פתוח ויצאו פעולות מדי יום.

  [1] https://twitter.com/#!/putthescissors

 • יולי 18, 2011

  עכברתול

  מהניוזלטר של "אם תרצו" שקיבלתי, מסתבר שגם הם מצטרפים למחאה ויקימו מחר מאהל בשדרות הרצל. לא ברור לי למה (אבל לפי האימייל: "כתנועה ציונית חברתית המייצגת צעירים וסטודנטים רבים אנו מודיעים על הצטרפותנו למאבק להורדת מחירי הדיור"), אבל אני מניח שזה צעד שנועד להשיג להם קצת נקודות. לא עבורי על כל פנים, כי המאבק הזה צריך לצאת מתל-אביב ולעבור לגן הורדים (או לבית של ציפי לבני).

  כך או כך "אם תרצו" מציעים פתרונות מעניינים. מתוך האימייל:

  לממשלה שני כלים מרכזיים להביא לשינוי במחירי הדיור:

  1. מיסוי.
  א. מיסוי דירות ומגרשים פנויים בעלי אישורי בנייה שבעליהם ממתינים להשבחתם. מדובר במהלך בעל השלכות ישירות על אלפי דירות ומגרשים.
  ב. יש למסות דירות בבעלות תושבי חו"ל שאינם מתגוררים בישראל במשך מרבית השנה על מנת לעודד את השכרת הדירות לציבור הרחב.
  ג. יש לקדם שינוי בחוק המס כך שיוטל מס ירושה פרוגרסיבי לפיו יוטל מס משמעותי על יורשים מהעשירון העליון, בדומה לחוק הקיים בארה"ב.

  2. השקעה בתשתיות.
  א. על מנת לעודד מגורים בפריפריה ולהקל על הביקוש העצום לדיור בערי המרכז יש לקדם במהירות תכנית ארצית לתחבורה ציבורית שתכלול רכבות מהפריפריה ורכבת תחתית מהירה בתוך גוש דן.
  ב. הפשרת קרקעות בפריפריה ובמרכז (הן בבעלות ממ"י והן קרקעות חקלאיות).
  ג. יש להקים ועדות מכרזים ובנייה זמניות שיאפשרו לעקוף את הסבך הבירוקראטי כפי שבוצע בראשית שנות ה-90 בתקופת העלייה המבורכת ממדינות חבר העמים.

 • יולי 18, 2011

  עמית

  עכברתול- אתה אמיתי? קדימה אשמה בזה שהיא מתנהגת כאופוזיציה סוףסוף ופעם ראשונה בערך בכנסת שהיא מצליחה לעכב הצעת חוק? קשה לנתניהו להעביר חוקים כשבא לו?
  יש מצב שצה"ל יתפקד יום אחד ללא רמטכ"ל? שהמשטרה תתפקד יום אחד ללא מפכ"ל?
  אז למה כשמדובר בגופים שאחראים על תכנון ועל ניהול המשאב הכי יקר במדינה- הקרקע, זה אפשרי?

  ניר- ומה אם הדיור בהישג יד יהיה להשכרה? למה בכל העולם זה עובד ורק אצלנו לא? נכון, כדי להוריד את מחירי הדיור בכלל לא מספיק דיור בהישג יד, שיחול רק על חלק קטן מההיצע, אבל אין סיבה שזה לא יקרה גם בארץ הקודש.

 • יולי 18, 2011

  עכברתול

  עמית, קדימה סיכלו את הרפורמה במנהל מקרקעי ישראל. עכשיו הם מביעים תמיכה במחאת הדיור. זה לא מסובך להבין את הצביעות.

 • יולי 18, 2011

  בן

  הרגע שמעתי את אחד ממובילי המאבק בשדרות רוטשילד אומר "אנחנו לא מציעים פתרונות, שהממשלה תציע ואנחנו נחליט אם מקובל עלינו". עצלנים, מפונקים ופחדנים.
  שמים את עצמם במקום הנוח של לא לסכן כלום ורק לשפוט כן או לא, כאשר די בוודאות התשובה תהיה "לא" – מאחר ומחירי השכירות בת"א לא ירדו בזמן הקרוב אלא אם יפגע בה מטואוריט מחר.
  יש מידע, יש דוגמאות מהעולם, יש סל אפשרויות תחליטו על מה אתם שמים את המשקל שצברתם כדי לקדם, במקום לפזר את כל העוצמה הזו לכל כיוון ולהשיג "גורנישט".

 • יולי 18, 2011

  עמוס

  עפרונית, את צודקת כשאת מדברת על השלילה שבפרבור, ואני מסכים לחלוטין; גם התנועות הסביבתיות שוללות פרבור, כי מדובר בניצול גרוע של קרקע ושימוש נרחב ברכב פרטי. בכל זאת – שתי הערות:
  1. לא דברתי על פרברים דוגמת מודיעין אלא על שולי ת"א – ר"ג, גבעתיים, דרום ת"א וכו'. מכל המקומות הללו מרכז העיר נגיש בתחבורה ציבורית, שעל מידת יעילותה ונוחיות השימוש בה צריך וחשוב להילחם. המקבילה הירושלמית היא גילה, תלפיות, קרית היובל וכו' – שכונות שבחלקן מחירי הדיור יקרים יותר ובאחרות פחות.
  2. נכון – לחיים במרכז העיר יש קסם רב ויתרונות רבים. אבל יש להם גם מחיר, וקשה לקבל את העמדה שצריך לקבל את היתרונות מבלי לשלם את המחיר.

  הערה נוספת בקשר למחירי השכירות: עלותם נגזרת ישירות ממחירי הדירות למכירה. מקובל להניח שהתשואה השנתית של השכרת דירה אמורה להיות בסביבות 4%-5% בשנה בערים הגדולות. כלומר, דירה ששווה מיליון שקל אמורה להיות מושכרת ב-40-50 אלף ש"ח בשנה, כ-4000 ש"ח בחודש (מעבר לסף מסויים הבעלים גם משלם מס של 10%, מה שמבחינתו מוריד את התשואה). סביר להניח שמי שלא יוכל להשכיר דירה בשיעור תשואה כזה יעדיף למכור את דירתו ולהשקיע את הכסף באפיקים אחרים שיניבו לו יותר. מצד שני יש גם את אותם חזירים, מפצלי דירות ואחרים, שגוזרים לעצמם קופונים גדולים בהרבה ולא תמיד באופן חוקי ומקפיצים את השוק כלפי מעלה. לכן, המאבק צריך להתמקד במחירי הדירות למכירה בכל הארץ – אלו יניעו את כל השוק הנגזר מהם. אגב, מעניין שדווקא במקומות מסויימים בפריפריה שיעור התשואה על דירות להשכרה גבוה בהרבה, ויכול להגיע גם ל-8% ויותר – פשוט, שם הדירות זולות יותר ואם יש ביקוש לדירות (כמו בב"ש לדוגמה) השכירות מתייקרת בלי קשר לערך הדירה. בכל מקרה יוקר המחיה בארץ הוא לא נורמאלי ואינו עומד בפרופורציה למקומות אחרים בעולם, אבל צריך לזכור שזו לא בעייה רק של מרכז ת"א.

 • יולי 18, 2011

  מיכל

  מילה טובה:
  עבודות לשיפור החזית של רחוב הנטקה. טרם הסתיימו אבל זה נראה פשוט נפלא!
  המדרכות התרחבו פלאים, הכניסות לבתים הן באמצעות גרמי מדרגות קלאסיים בחיפוי אבן ירושלמית. תחושה שלמישהו ממש היה אכפת. כן ירבו!

 • יולי 18, 2011

  ניר

  מה זה משנה אם הדיור יהיה להשכרה ולא לרכישה?
  מערכת מסובכת לבחינת הזכאות עדין תצטרך? תצטרך.
  הטבה גדולה מאוד עדין תהיה (זו לא הטבה של מאות אלפים לעשרות שנים, אלא הטבה של עשרות אלפים לשנים בודדות)? תהיה. האם זה הוגן שאחד יוכל לשכור דירה ב-2,000 ש"ח וחברו שלא נכלל ב"דיור בר השגה" יצטרך לשלם 4,000 ש"ח?
  ושוב, אלא אם כן תבנה סדר גודל של עשרות אלפי דירות (רבות) – ההשפעה לא תהיה גדולה.

  אני קורא במחקר של הכנסת שמובא כאן באחד הלינקים שבלינקים – ברמת ההשפעה הכוללת, תוכניות של דיור בר-השגה בעולם לא באמת משנות את המצב. הן מועילות לשכונות מסוימות, זה כן. הן נותנות למספר מצומצם של אנשים הטבה מאוד גדולה – זה כן. השפעה רחבה? אולי במדינה כמו שוודיה שמערכת הרווחה והפסיפס החברתי שלה שונים מהותית מזה שלנו.

 • יולי 18, 2011

  עמית

  ללא הגדלה משמעותית של ההיצע שום דבר לא יעזור. אבל רק הגדלת היצע לא מספיקה. עדיף לא לעשות כלום או שהשוק יעשה את שלו?

 • יולי 18, 2011

  ניר

  עדיף לעזור לחלשים באמת לפני שמחלקים למעמד הביניים מתנות בסדרי גודל עצומים.

 • יולי 19, 2011

  עמית

  בהתייחס למצבה של ירושלים- עדיף לעזור למעמד הביניים לפני שלא ישאר פה מי שיחזיק את העיר ואת תושביה החלשים.
  באופן כללי- דיור בהישג יד הוא שם כולל למגוון כלים שמפעילים למגוון אוכלוסיות- מהחלשות ביותר (דיור ציבורי, סיוע בשכ"ד וכו') ועד לאוכלוסיות מעמד ביניים פוטנציאלי.

 • יולי 19, 2011

  עמית

  שוב עכברתול- לא ידעתי שלנתניהו יש בעיה להעביר חקיקה. חידוש.
  קדימה ואחרים יכולים להתנגד לחוקים שלו בנושא התכנון ולתמוך במאבק הדיור. הדעות שנויות במחלוקת לגבי הפתרונות שהוא מציע.

 • יולי 19, 2011

  מיכל

  דוא"ל של התעוררות לגבי הערב:

  שלום לכולם,
  על רקע מאהלי המחאה הפושטים ברחבי הארץ ועל רקע מאבק רציני של התעוררות בתחום הדיור, התעוררות מצטרפת אל מחאת הדיור הארצית ויוצאת בסדרת פעולות בקריאה לממשלה לטפל במצוקת הדיור החריפה במדינה:
  מחר, יום שלישי (19.7) החל משעה 17:00 אנו קוראים לכם להצטרף אלינו לעיר האהלים הירושלמית אשר תוקם על רקע חומות העיר העתיקה. עיר אהלים זו תהיה משותפת לתושבים ולתנועות ירושלמיות שונות. אתם מוזמנים להגיע עם אהל, שקי שינה, כלי נגינה, לבקר עם הילדים והחברים, להכיר את הפתרונות שאנו מציעים ולהביע תמיכה.
  באותו יום בשעה 19:00 יתייצבו פעילי תנועת "התעוררות" מול ביתו של שר האוצר יובל שטייניץ במבשרת ציון. הפעילים יביעו מחאה על העדר מדיניות ממשלתית בתחום הדיור.
  השארו מעודכנים בעמוד הפייסבוק שלנו: http://www.facebook.com/InJerusalem
  בשלוש השנים האחרונות פעלה תנועת "התעוררות בירושלים" רבות בתחום הדיור במטרה להקל על מצוקת הדיור של צעירי ירושלים. אפשר לקרוא את המצע המפורט מדצמבר 2010 כאן ואת תקציר הדרישות האופרטיביות לפתרון כאן:
  -על ממשלת ישראל להתוות מדיניות חברתית באמצעות קרקעות המדינה שהן נכס ציבורי. צריך לשים סוף למדיניות שיווק הקרקעות לכל המרבה במחיר, ובמקום זאת יש לשווקן לקבלנים שמתחייבים למכור או להשכיר את נכסיהם במחירים שיקבעו מראש. בדרך זו תוכל הממשלה ליזום בניית דיור מוזל על קרקעות מינהל מקרקעי ישראל במתכונת דומה לזו של תכנית "מחיר למשתכן" (הממשלה מוכרת את הקרקע במחיר נקוב ולא לכל המרבה במחיר, ומנגד זוכה בקרקע הקבלן שמציע את מחירי הדירות הזולות ביותר). במסגרת זו על הממשלה לתת עדיפות לאנשים עובדים שאינם מחזיקים בדירה.
  -על הממשלה לשווק מכרזים להשכרה במסגרתם הקבלן הזוכה יתחייב להשכיר את הדירות במחיר שיקבע מראש ויפוקח למשך מספר שנים (גם תכנית זו יכולה להיות על משקל תכנית "מחיר למשתכן").
  -על הכנסת לשנות את חוק תכנון ובנייה באופן שיאפשר לרשויות המקומיות לייעד בכל תכנית דירות מוזלות לאנשים עובדים שלא מחזיקים בדירה.
  -על הממשלה להמשיך לפעול להגדלת היצע יחידות הדיור עם דגש על בניית יחידות דיור קטנות.

 • יולי 19, 2011

  דתי לאומי מודאג

  "העדר מדיניות בתחום הדיור" זה שקר גס ופוליטי.
  נתניהו בשנים האחרונות החל להניע תהליכי עומק (שכל המתבכיינים מחבלים לו בהם ללא הרף), כמו הרפורמה במינהל הקמת הותתי"ם , שיווק קרקעות מאסיבי.
  מה לעשות שמדיניות ופתרונות נכונים ולא קלים לוקחים זמן.
  הפצצה של העדר התחלות בניה מתקתקת כבר כמעט עשור, ההפעה שלהם נתנה את אותותיה בשנים האחרונות, וההשפעה של הפתרון,אם הוא אמיתי, אמורה להיות מורגשת רק בעוד שנים מספר.
  הרבה דברים אפשר לומר על נתניהו, הקשר שלו לחרדים, ההתנהלות המדינית שלו וכולי.מהפכות ורפורמות הוא יודע לבצע.הוא גם מאוד רוצה.
  מי שהולך להפגנה הזאת, פשוט מצטרף למאמצי השמאל להפיל את ממשלת הליכוד.
  אין שום אג'נדה ציבורית ממשית מאחורי הקשקשת הזאת.

  תפשירו בניה בהנחלויות, ותראו איך מחירי הנדל"ן צונחים תוך שנתיים.
  מה לעשות ששנאה למתנחלים חשובה ממחירי הנדל"ן.

 • יולי 19, 2011

  ערן טרבלסי

  "מרכז העיר נטוש ומוזנח" ???
  יש אנשים שמתעקשים לחיות ב-2004.
  http://www.nrg.co.il/online/54/ART2/259/600.html?hp=54&cat=869

  אבל כתבה מעניינת סה"כ.

 • יולי 19, 2011

  עמית

  אחח דל"מ ועכברתול- תמשיכו לקרוא ישראל היום ולחשוב שנתניהו מוביל אותנו למקום טוב יותר. למה לא לעגן בסופרטאנקר שבתכניות שיקודמו במסלול זה ייקבע תאריך גמר בנייה מחייב או מנגנון השמדה עצמית? מה ימנע מיזמים שירכשו קרקעות במכרזים לשבת עליה שנים ולאגור מלאי? איך מבטיחים שההיצע התכנוני שייווצר במהירות מסחררת (עאלק) יגיע גם לשוק?

 • יולי 19, 2011

  ערן טרבלסי

  אכן, מקום טוב יותר (עולם שכולו טוב, למעשה, הרי בלי רופאים כולנו נגיע לשם מהר מן המצופה):
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4097343,00.html

 • יולי 19, 2011

  דתי לאומי מודאג

  עמית – נשמע לי כמו רעיון מצוין.
  נראה לך שנתניהו יתנגד לזה אם זה יובא ברצינות?

 • יולי 19, 2011

  ניר

  1. "צריך גם וגם" – זה מפלטו של הלא-רציני. ואתה מתיימר להיות חלק מהפתרון ולא חלק מהבעיה. אני לא חושב שמעמד הביניים צריך לקבל הטבות גדולות יותר מאלה שהעשירונים התחתונים מקבלים. להגיד "דיור ציבור" זה חשוב – אבל לא אני מטפל בזה" כשהמשמעות היא להאבק בשביל מי שיש לו (יש לו קצת, יש לו יותר, זה הכל יחסי) – תסלח לי, זו גישה חברתית שאני לא יכול להזדהות איתה וצריך לשים את הדברים על השולחן – זה מה שאנשי ה"דיור בר השגה" אומרים. על כל חמישה מאמרים שעוסקים ב"דיור בר השגה" צריכים להיות עשרה מאמרים ופוסטים שעוסקים בדיור הציבורי.
  2. גם אם נניח שאתה צודק – חוסר הצדק ש"דיור בר השגה" יוצר בין שווים הוא משווע וזה משהו שאי אפשר לסבול (גם אם נשים בצד את הבעיות הביצועיות הגדולות ואת הרגרסיביות הבוטה שמגולמת בעניין הזה). חלק מקבלים "הכל" וחלק לא מקבלים כלום וזה בין אלה שעונים על אותם קריטריונים שיוחלט עליהם (וגם על הקריטריונים הרלבנטים אפשר להתווכח).
  3. אבל בעצם שמת את הכל בצד ואתה מודה שיותר חשוב לך לעזור למעמד הביניים. לפחות בירושלים.

 • יולי 19, 2011

  עכברתול

  עמית, אני אשמח לעשות קצת סדר.
  הרפורמה באה בראש ובראשונה לאפשר העברה של הבעלות בקרקע (אחוז אחד מכלל שטחי המדינה) למי שכרגע כבר חוכר אותה מהמדינה. זה אומר שאם אתה קונה בית, הוא יהיה שייך לך – ואתה לא שם מיליון שקל כדי שיום אחד תאבד את זה והילדים שלך ישארו עם הזין ביד, כמאמר הפתגם.

  לגבי השתלטות של יזמים חמדנים, הרפורמה כוללת מנגנון הגבלה של העברת הבעלות. אין לך אפשרות להעביר את הבעלות לאף אחד בלי אישור של מועצת מקרקעי ישראל. יש עד כאן?

  הנכסים שיועברו לבעלות האזרחים (מתוך האתר של ממ"י):
  1. נכסי מגורים ותעסוקה בפריפריה, דירות בבנייה רוויה ובתים צמודי קרקע במגרשים קטנים במרכז הארץ (עד 250 מ"ר).
  2. בתים צמודי קרקע ונכסים המשמשים לתעסוקה (מסחר, תעשייה, תיירות) במגרשים בינוניים במרכז הארץ (עד דונם).
  3. נכסים במגרשים גדולים במרכז הארץ (מעל דונם) – קרי, נכסים של יזמים חמדנים. חוכרי נכסים המשתייכים לקבוצה זו יצטרכו לפנות למשרדי רשות המקרקעין ולבקש כי תיערך להם שומה פרטנית לנכס. חוכרים אלו יידרשו לשלם 31% מן הפער בין שווי זכויות החכירה לבעלות.

  ועוד לגבי שאלתך (מתוך אתר ממ"י):
  האם העברת הבעלות בקרקע לא תאפשר ריכוז היקף קרקעות ניכר בידי מעטים?
  העברת הבעלות בקרקע תיעשה לידי חוכרים רבים ולא לידי מעטים. התפקיד המרכזי של הרשות החדשה יהיה להבטיח הקצאת קרקעות בהתאם לצורכי המשק, ובמסגרת זו – להבטיח את ההקצאה התחרותית הנאותה אשר תמנע מצבים מעין אלה. למותר לציין, כי כיום הקרקע מנוהלת בידי מונופול ממשלתי – מינהל מקרקעי ישראל – אשר במקרים רבים אינו מצליח "לקלוע" למחיר הקרקע המשקף שוק תחרותי.

  מתוך מסמך שהכין משרד האוצר בנושא הרפורמה.
  http://www.mmi.gov.il/HodaotmmiInt/show_h.asp?key=880&CodeMaarecet=1

 • יולי 19, 2011

  עמית

  ניר- דיור בהישג יד הוא שם כולל לאוסף של פתרונות חלקם בצד ההיצע- יעוד דירות לזכאים כאלו או אחרים וחלקם בצד הביקוש- סיוע לפרט, סבסוד משכנתאות וסיוע בשכ"ד. כל השיטות האלו הן מנגנוני התערבות בשוק וצריך להפעיל את כולם על מנת להגיע לפתרונות.כאב ראש, מצריך מנגנוני סיוע, פתח לשחיתויות, הבעיה האמיתית היא היצע, השוק החופשי יעשה את שלו- הכל נכון. אבל אין סיבה שמה עובד בעולם לא יעבוד כאן.
  כשערים מבוססות ככפר סבא או רעננה אומרות שדיור בהישג יד אצלן זה למעמד הביניים- אני חושב שאין לזה הצדקה. כשירושלים אומרת דבר כזה אני חושב שיש לזה הצדקה וזו לא מדיניות פרטית שלי. תמ"א 35 מחייבת את "הגדלת חלקה של האוכלוסייה הצעירה היצרנית והיוזמת" ואת "הקטנת ההגירה השלילית מהעיר, בעיקר של אוכלוסיות חזקות". אחרת לא תהיה פה עיר.

 • יולי 20, 2011

  עמית (אחר)

  באמת מי צריך את מעמד הביניים הזה? מה שהעיר צריכה זה עניים מרודים (מרצון) ועשירים מופלגים (שלא באמת גרים בה)!

 • יולי 20, 2011

  עמוס

  איריס האן כותבת נכוחה על חוק הוד"לים ועל האופן בו נתניהו מנצל את המחאה הציבורית (http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/261/080.html?hp=1&cat=459&loc=0). הפיסקה המסכמת:

  "הגיעה העת להכיר בכך כי לא כוחות השוק הם שיוזילו את מחירי הדיור. כדי ליצור היצע דירות בהישג יד, על המדינה להפשיל שרוולים ולקדם בנייה ציבורית בהישג יד – להשכרה או למכירה. במקביל, חשוב להמשיך וליצור מלאי תכנוני של דירות. לשם כך, יש לחזק את וועדות התכנון בכוח אדם נוסף, כדי לאפשר להן לפעול באופן יעיל יותר ולהפסיק להתייחס אליהן כאל מכשול ביורוקרטי מעיק. קיצורי הדרך התכנוניים, בוודאי יחד עם ההפרטה של הקרקע, יעלו לנו ביוקר פעמיים: לא רק שלא יורידו את מחירי הדיור, אלא גם נשלם עליהם באיכות חיים ואיכות סביבה ירודים. "

 • יולי 20, 2011

  עמית

  עכברתול- אני לא מתכוון לרפורמה במינהל אלא לחוק הוד"לים. איך מוודאים שההיצע שיווצר במסלולי התכנון המהירים של ביבי (שוב, עאלק) אכן ייבנה ולא ייאגר ע"י הקבלנים? דל"מ- הוצע למיטב ידיעתי ונדחה.

 • יולי 20, 2011

  דתי לאומי מודאג

  עמוס – איריס האן והחברים שלה , הם אלו שהפכו את חיינו לגיהנום, בשביל רבע שמורה, אזרחי ישראל ציריכים לחכות עוד שנים (ולהוציא עוד הון עתק) בשביל קו רכבת נורמלי בין ירושלים לת"א.
  אם זה רק היה פוליטיקלי קוררקט, מישהו היה חוקר פעם את כמות הסבל שהארגונים הירוקים גורמים לאזרח הפשוט.
  סבל והוצאות מטורפות להעביר רכבת במנהרות משוגעות בגלל תאוות הפרסום של "אדם טבע ודין" כמובן מהכיס של כולנו.

 • יולי 20, 2011

  דתי לאומי מודאג

  אולמרט אמר פעם שאיך שנראית המדינה שלנו היום בחיים לא היינו מרימים פרוייקט כמו המוביל הארצי.
  אפשר לומר , שווה לנו לסבול ולהאריך את התורים, כדי שישרדו לנו עוד שמורות לאורך זמן.
  אי אפשר להתבכיין אחר כך ולהאשים את מי שמנסה לטפל במצב.
  כמו גברים, תקחו אחריות ותגידו "אנחנו ממררים לכם את החיים , כי יש לנו דברים יותר חשובים".

 • יולי 20, 2011

  בן

  דל"מ, אתה קצת יורה לעצמך ברגל כשאתה נתלה בעץ רקוב כמו אולמרט. אותו אולמרט שאישר במסלול מהיר ומסריח פרוייקטים כמו הולילנד.

 • יולי 20, 2011

  דתי לאומי מודאג

  לא תצליח לגרום לי לסנגר עליו.
  אי אפשר להתעלם מהתחושה שדברים לא זזים במדינה שלנו.
  תנסה לחשוב על פרוייקטים לאומיים בעשור שניים האחרונים ומי היו האויבים העקריים שלהם.

 • יולי 20, 2011

  מיכל

  אני חוזרת בי, המחאה משיגה את מטרתה:

  http://www.themarker.com/realestate/1.671277#haaretz

 • יולי 20, 2011

  דתי לאומי מודאג

  דרך אגב, רעיון לא רע שעשוי לעזור לירושלים (ואני זורק באוויר, צריך לסדוק את זה במדויק) הוא בניה מסיבית לחרדים בפריפריה של העיר.
  בנו 20 אלף יחידות בביתר ועוד 15 אלף בקריית ספר, רצוי יחידות מרווחות למשפרי דיור, ואולי נתחיל לראות הגירה שלילית מסיבית של חרדים מהעיר.
  כל דירה שמתפנה ברמות אשכול, יכולה לחזור לידים יצרניות.
  גם המחירים בעיר עשויים לרדת.
  סדנא דארעא חד הוא.

 • יולי 20, 2011

  מיכי

  דל"מ,
  נראה לי שלטוב או לרע (כל אחד לפי נקודת ההשקפה שלו), ההשפעה של הארגונים הירוקים היא הרבה יותר קטנה ממה שאתה טוען. לא הארגונים הירוקים הם אלה שתקעו במשך שנים פרויקטים כמו הרכבת הקלה או הארנה..
  אגב, גם במקרים בהם פרויקטים אכן התעקבו בשל התנגדויות על רקע סביבתי – אז בעיני זאת לא אשמתם של הארגונים הסביבתיים, אלא באשמת התהליכים הפרוצדורליים שגוררים את הדיון בנושאים שמעלים אותם ארגונים (אני מניח שאתה לא מתנגד לעצם הלגיטימיות של הדיון בשאלה האם פרויקט כלשהו עלול לגרום נזק סביבתי).

 • יולי 20, 2011

  ניר

  עמית, טיפש אני לא. כשאתה מדבר על דיור בר השגה – אתה מדבר על פרויקטים כמו 20-20-20 שלכם. אם היית מדבר על דיור ציבורי, או על מענקים לסטודנטים במרכז העיר לא היית אומר "דיור בר השגה".
  וזה לא עניין אישי, גם כל ה"קואליציות" וכל הגורמים האחרים הם שמות מכובסים לגופים שדואגים למעמד הביניים (על חשבון. כן, על חשבון!) המעמדות היותר חלשים. לגיטימי לחלוטין. רק צריך לשים את הדברים על השולחן.
  גם לגיטימי שאתה כירושלמי רוצה לחזק את העיר, כמו שהכפר-סבאים רוצים לחזק את עירם וכמו שהתל-אביבים רוצים. אני אפילו מסכים שבירושלים הבעיה הזאת יותר גדולה מבחלק מהערים האחרות. גם א זה מצדיק תוכניות עם השפעה רגרסיבית קשה בין עשירונים שונים (אני לא חושב ככה), זה עדיין לא מצדיק הפליה קשה בתוך אותו עשירון בדיוק (על רקע "מזל" במקרה הטוב).

 • יולי 20, 2011

  בן

  ניר, אלא אם כן אתה קומוניסט, אני לא ממש מבין מה אתה רוצה. להוסיף על המעמד היצרני שנושא ברוב הנטל הכלכלי/בטחוני במדינה ולדאוג קודם רק למעמד החלש ורק אז להתפנות למעמד הביניים(שלא יהיה קיים אלא יקרוס מטה, כפי שקורה בשנים האחרונות)?! ומה בדיוק ההצעה שלך כנגד "הפליה" תוך מגזרית, רק אל תגיד לתת לכולם, כי פעם אחרונה שבדקתי אנחנו לא נורבגיה.

 • יולי 20, 2011

  עמוס

  דל"מ – עם כל הכבוד, זה בולשיט! אט"ד, החל"ט, מגמה ירוקה וארגוני סביבה אחרים לא סובלים מתאוות פרסום, ודאי שלא ביחס לארגוני NGO אחרים. גם אם כן – מה זה משנה? הארגונים הירוקים הצליחו בין היתר למנוע את תכנית ספדי (כן, אפשר לטעון שגם זה בסה"כ על חשבון כולנו למען רבע שמורה). את הולילנד ניסו למנוע ולא הצליחו בגלל עוצמתם של היזמים והפוליטיקאים שיאתם (במאמר מוסגר: השחיתות הגדולה של הולילנד בעיני לא היתה הנושאים הפליליים שנמצאים עדיין בבירור משפטי, אלא ההשתקה השיטתית של ציבור המתנגדים, ומניעת פתחון פה ממנו) – עוד כמה מגדלי הולילנד כאלו בעזרת חוק הוד"לים (שריסוק מנגנוני ההתנגדות של הציבור למען שמירה על זכויותיו הוא מרכיב מרכזי בה) באמת יסייעו רבות לפתרון המצוקה הנוכחית. גם לגבי מסלול הרכבת בנחל יתלה (שגם כשנדחו התנגדויות והוחלט על הרס הנחל לא רואים את העבודות שם לקראת סיום) בניית מסלול שפוגע פחות בסביבה ע"י חלופת המנהרות היתה אולי מייקרת את הקו אבל מונעת נזק בלתי הפיך לאתר טבע ייחודי. להאשים את הירוקים בתאוות פרסום כשכל פוליטקאי בעל שליטה על מעט משאבים ממהר לנצל אותם להנצחת עצמו בפרוייקט מגלומני כלשהו זה מגוחך. יכול להיות שאתה מעדיף לחיות בארץ שכולה "שלמת בטון ומלט" אבל את המחיר המצטבר של אורח חיים כזה נשלם כולנו, ולא רק כי יותר נעים לחיות קרוב לשמורות הטבע.

  בשביל מה לנסות ולשחרר את הסתימות במערכת התכנון אם אפשר לפוצץ את הצינור? למה להאשים את המזהמים אם אפשר להאשים את הירוקים "בסבל שנגרם לכולנו"? גם מבחינה כלכלית, אגב – קידום אורח חיים בר קיימא היה חוסך הרבה יותר מאשר בנייה מהירה יותר של קו הרכבת (שכמובן הירוקים היו בין הראשונים לקדם).

 • יולי 20, 2011

  ניר

  לא צריך להיות קומוניסט כדי לראות עד כמה זה זועק לשמיים.
  נדמה לי שעמית העריך פה פעם את השווי של ה-20-20-20 הזה בכ-200,000 ש"ח לראש. אתה קולט בכלל על מה אנחנו מדברים?
  עזוב קומוניסט. בוא נגיד שאתה צודק. אני חושב שצריך להיות מאוד אטומים כדי לחשוב שהמדינה צריכה לתת כזאת מתנה בדיור דווקא "לנו" אבל בסדר, נניח שכן. אחרי שכבר צלחנו את המשוכה הזאת ואחרי שהנחנו שהקריטריונים נקבוע באופן הוגן (מה שלא יקרה). תחשוב שאתה וחבר הצוות שלך מהמילואים או אתה וזאת שישבה לידך באוניברסיטה זהים לחלוטין בכל הקריטריונים אבל המדינה החליטה לתת להם מאתיים אלף ש"ח ולך לא. סתם ככה. קח את התסריט הכי טוב – המדינה עושה את זה בהגרלה טהורה, אין שום שחיתות (ותהיה שחיתות). זה נראה לך הוגן שהמדינה תחלק כזאת מתנה ענקית סתם ככה? לאחד כן, לחמישה לא (שהם זהים בכל קריטריון שנקבע שהוא רלבנטי). אתה לא מקבל רבע, חצי, שליש, אתה לא מקבל כלום. הם יקבלו, הם יוכלו לקנות דירה – אתה לא. וזה לא רק אתה. זה הרוב שלא יוכל. יהיו מעטים שהמדינה תאפשר להם לקנות דירה ורבים שלא. כאמור, זהים בכל קריטריון רלבנטי.

 • יולי 21, 2011

  בן

  אתה אומר- בוא ניתן ל5 קצת שלא יעזור באמת לאף אחד ויקשה עליהם לשלם על הבית+על חשבונות ולחיות בכבוד, במקום לתת לכולם הזדמנות שווה (1 ל-5)לקבל עזרה משמעותית.
  אז תגיד שאתה לא מעוניין לעזור לאף אחד באמת. כי אם אתה חושב שהגישה שלך היא "לעזור לכולם" אז אתה מספר לעצמך סיפור במציאות שאינה מתקיימת או לחילופין אתה פשוט אומר שלא נעזור לאף אחד. ובנוגע לכמה מה-4 הנותרים יקבלו גם עזרה, זה תלוי בהצפת השוק בין השאר.
  מלבד זאת, אני לא מקבל את ההנחות שלך בנוגע לקריטריונים, הקריטריונים למשל של 20/20/20 נקבעו תחת מטרה מסויימת,מוצהרת, ותחת מטרה זו הם בהחלט מקובלים עליי. לעומת זאת ב"מחיר למשתכן" מסתתרת אג'נדה לא מוצהרת תחת מעטה הוגנות.
  זה שיש מושחתים במדינה,שכולם מנסים לגזור קופון ..הכל נכון. המוטיבציה היא לקדם שיטה ורעיונות נכונים אל מול כל אלו ולנסות להטמיע את הדרך הראויה והנכונה.

 • יולי 21, 2011

  ניר

  מה שאתה קורא לו "קצת" הוא לא באמת קצת. 200K/5 זה 40,000 ש"ח. זה באמת לא עוזר לך לקנות דירה אבל זה עדין המון כסף.
  מתי קיבלת כזה סכום מהמדינה? זה סביר שאתה תוותר על סכום כזה כדי שמישהו יוכל לקנות דירה?
  אז באותה מידע בוא נחליט באותה אופן שאין קצבאות אלא הגרלה של המדינה. מה הטעם לתת קצבת זקנה של 1,000 ש"ח שלא מספיקה לאף אחד? שקשיש אחד יקבל מליון ש"ח בחודש והשאר לא יקבלו כלום. אם עזרה בדיור היא כל כך חשובה, אי אפשר לבוא בגישה שלפיה אחד מקבל הרבה והשאר לא מקבלים כלום.
  לגבי הקריטריונים – אני לא מדבר על מושחתים במדינה. הבעיה היא לא שחולדאי יתן לבן שלו, הבעיה היא שכשיש רנטה כל כך גדולה יש מוטיבציה עצומה לרמות. לעשות תרגילים כדי לעמוד בקריטריונים.
  אני בהחלט מציע לא לעשות כלום בעניין הדיור למעמד הביניים – בטח לא כמו שזה מקודם כיום: כך שבמקביל לקידום "דיור-בר-השגה" מגיעה שחיקה קשה בתמיכה בדיור לאוכלוסיות חלשות. אני באמת מתנצל על כך שלא נעים לשמוע שאומרים לך בפרצוף שיש כאלה שיותר מגיע להם ממך.

 • יולי 21, 2011

  בן

  ניר, תרגע, לא מדובר פה עליי- אני לא מאלו שרכישת דירה היא חלומם הרטוב.
  1000 ש"ח לתרופות לזקן משמעותיות יותר מ 20K לזוג לדירה, אם זה לא ברור לך אז צפויות לך הפתעות לא נעימות שתכנס להשקעות גדולות יותר מקניות בסופר.
  שים לב, שאף אחד לא יצא נגד תמיכה באוכלוסיות חלשות, הדרך שלך פשוט מבטיחה להגדיל את אוכלוסייה זו או להשאיר ערים כירושלים שיהיו מוחלשות בלי יכולת להתרומם.

 • יולי 21, 2011

  גלית חתן

  מישהו פה היה באוהל המחאה הירושלמי? מי מוביל את המאבק בעיר? כמה ראשים, או התאגדות אחת?

 • יולי 21, 2011

  העלמה עפרונית

 • יולי 23, 2011

  גלית חתן

  תודה