סיכום אירועי היום

עוד יום ירושלים חלף עבר לו. אפשר להתחיל בסיכומים ולחזור לעבודה. נראה לי שיום ירושלים הוא שיקוף למה שקרה לנו בחברה הישראלית בשנים האחרונות: הפכנו לבכיינים. לחבורה של ילדים מפונקים שכל הזמן בוכה ומתלוננת כמה רע ומחורבן וכמה כולם מושחתים ואיך אנחנו בעצם עולם שלישי מסכן. יום ירושלים נותן ביטוי יפה למגמות האלו. הגדילו לעשות גם כמה מחברי "התעוררות" שבשביל להרוויח עוד כותרת הצטרפו  לתחרות זריקת הבוץ השנתית. ואני חושב- איזה מזל שאנחנו לא חיים ב-1948. בטוח היינו מוצאים אז סיבות ליבב ולא להקים מדינה.

לא שמבול הכתבות השליליות היה כזה נורא. היו גם כמה דברים טובים בתוכו, עכבר העיר הפתיעו עם פרויקט נחמד והנה שני קטעים שאהבתי, שמתמצתים בעיני את השיחות הבלתי פוסקות. הראשון, על המגמות הדמוגרפיות:

מהשוואה שנערכה במכון התברר כי בחמש השנים האחרונות קיים הבדל משמעותי במגמות האוכלוסייה בירושלים לעומת ישראל ככלל. בשעה שבשאר הארץ נרשם גידול של כ-14% בקרב האוכלוסייה החרדית, בירושלים הגידול עמד רק על 5%.

אני רוצה לשאול את כל הבכיינים על מצבה של ירושלים מה בדיוק אתם מציעים? הרי עוד 20 שנה ומדינת ישראל נראית כמו ירושלים. אנחנו רק הפרומו, וכפי שניתן לראות- בעוד בירושלים ההתחרדות בגידול מתון והמגזרים האחרים מרימים ראש, בשאר בארץ היא בהאצה מטורפת. אז מה? נהגר לניו יורק?

ועפר שלח מבין את המגמות, לא נופל בקלישאות ומסכם את הדברים בצורה הכי חכמה בעיני:

ירושלים תשתנה כשאנחנו נשתנה. כשהחלום ליצור פה מדינה שהיא אור לגויים, מופת מוסרי ואינטלקטואלי, יחזור למקומו הראוי ויחליף את האתוס הקורבני, המתבכיין והדווקאי שנשוב היום מהשלטון ומהשיח התקשורתי.

יש המון תסכול, גם לי, את חלקו אני שופך פה. דברים צריכים ויכולים להראות ולהתנהל אחרת וכתבתי דוגמית אתמול. אבל אין לנו תחליף למאבק הבלתי פוסק על צביון העיר הזו. זה המאבק על המדינה ומי שרוצה לוותר- שיבדוק אם הגויים מוכנים לקבל אותו בחזרה לאירופה. שני מסרים התחדדו לי בראש בקריאה ובהאזנה לשידורי אתמול. הראשון הוא סיסמת מאבקם של תושבי גוש קטיף נגד הפינוי, לא הזדהתי עם המאבק אבל את המוטו אני לוקח באבו-אבוע: עם הנצח לא מפחד מדרך ארוכה. מגמות שליליות של 3 עשורים לא ישתנו בשנתיים וחצי וגם לא בחמש. דיור בהישג יד לא צומח בשנתיים (לצערי הרב) ומגדלי משרדים לוקח זמן לבנות. האתגרים הם גדולים ועצומים ומי שאין לו אורך רוח להילחם כדאי שיפנה את המקום למישהו אחר כבר עכשיו. החרדים מנסים להתיש אותנו. בכל כותרת, בכל נתון שהם זורקים, בכל שקר קטן שהפוליטיקאים שלהם מספרים לנו. הם תופסים אותנו כזמניים, כאלו שסטו מדרך הישר, הציבור שהעתיד שלו הוא התבוללות או חזרה בתשובה. צריך להוכיח להם אחרת.

המסר השני הוא שחייבים לשחק ולשנות את הכללים תוך כדי תנועה. לא להמתין לשורה של תנאים אוטופיים שיתמלאו כדי שנוכל להזיז שינוי. צריך לעבוד כל הזמן על מנת שתנאי המגרש והכללי המשחק יהיו לטובתנו ואת זה לא עושים מהיציע.

לפני 5 שנים בדיוק פרסמתי מאמר אורח ב"הארץ" ובו סימנתי את הצירים בהם צריך לפעול על מנת להחליף את לופו. אולי אז זה היה נשמע הזוי, אפשר לקרוא בטוקבקים, אבל עובדה שזה התממש ועבד. ואני לא בא להחמיא לעצמי- לא צריך להיות גאון הדור בשביל הניתוח הזה.

שנתיים וחצי לפני הבחירות הבאות, אלו הכיוונים שצריך לפעול בהם:

1. הציבור הערבי- חייב להיכנס לבחירות המוניציפילות, ככל שיענו אותם וידחפו להם אצבעות לעיניים ויתעלמו מהם הסיכוי הזה הולך וגובר. ברגע שהם ייכנסו למשחק זה יתנהל אחרת לגמרי. אז נקבל סוף סוף את העיר המאוחדת שכל כך רצינו. ישר לפנים. נראה את הועדה המקומית מעבירה תכניות לבנייה יהודית בסילוואן ושיח' ג'ראח, נראה את מערכת התכנון לומדת להסתגל למצב החדש . את התקציבים לגנים וכבישים נודדים מזרחה. ממצב של שקופים וחסרי ייצוג נראה את ערביי בתוך המשחק הפוליטי ומי יידע איזה שיח יצמח מהמצב החדש. אולי סוף סוף החברה האזרחית תיקח אחריות מלאה על העיר הזו, כפי שמייחל אילן אזרחי.

2. אלטרנטיבות חרדיות- זה כבר פה וזה קיים. אלטרנטיבה לש"ס צומחת בימים אלו. אלטרנטיבה ליהדות התורה כבר קיימת בערים אחרות. הציבור החרדי הירושלמי חייב להפסיק להיות כלוא בין שתי מפלגות פטרוניות, מונופוליסטיות ומסוכסכות פנימית. נציגי הציבור החרדים עושים עבודה מחורבנת עבור הבוחרים שלהם והגיע הזמן שלציבור החרדי, שאני מאמין באמת ובתמים שניתן לחיות עימו בשלום, תהיה מנהיגות שדואגת לו.

המשחק הפוליטי בשני המגזרים האלו חייב להיפתח מחדש. הקלפים יטרפו וזה יכול לעשות רק טוב לעיר. במגזר שלנו- צריך להתחיל להתניע את הפעילות, את הפורומים ולהפסיק להיכנע לאווירת היאוש והבכי.

 

בן 36, ירושלמי מלידה, אבו-אל בנאת עם תעודות. בין יום מילואים אחד לשני עוסק בהתחדשות עירונית עבור חברת "מוריה".29 תגובות

 • יוני 2, 2011

  דתי לאומי מודאג

  תהרוג אותי אם אני מבין מה אתה שש להכניס עוד 10 נציגים לא ציוניים למועצה.
  אחרי שירקנו דם לשנות את התמונה בבחירות האחרונות.

 • יוני 2, 2011

  עמית

  חשבתי שזו עיר מאוחדת. אבל יש לי דווקא פתרון לחיזוק הרוב הציוני בבירה.

 • יוני 2, 2011

  אילן

  צריך להמעיט בשימוש במונח "ציוני" בהנהגת העיר. זו עיר רב תרבותית, וכל תושביה צריכים להיות חתומים על אמנה של חופש, פלורליזם, וסובלנות. עירייה ציונית לא ועיר מאוחדת זה שני דברים שלא הולכים ביחד. אני ציוני, אבל זה לא קשור לאופן בו העיר מתנהלת.

 • יוני 2, 2011

  עכברתול

  בטח, מה – להכניס נציגים של עם הרוצה בהשמדתנו לנציגות בשלטון עיר הבירה שלנו. איך אפשר שלא להבין.

 • יוני 2, 2011

  אילן

  בעירייה לא עוסקים בהשמדת עם. עוסקים בתברואה, תכנון ובנייה, תחבורה, חינוך וכיוב'. מי שלא מוכן לשלב ערבים בניהול העיר, שלא ידבר על איחוד העיר

 • יוני 2, 2011

  עכברתול

  מה לא ברור? אני בעד איחוד העיר, בלי הערבים.
  מי שלא חושב שזה ריאלי פשוט לא חסר את האומץ להיות אופטימי.

 • יוני 3, 2011

  ערן טרבלסי

  מה קרה? נגמרו התרומות מסאטמר ארה"ב?
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4077735,00.html

  אילן ועכברתול – אני קורא את שניכם ומכיר את הדעות של שניכם. לא נראה לי שיש איזו השקה ביניהן, אז עדיף שלא תיכנסו לוויכוח הזה, כי הוא כנראה יהיה מכוער.

 • יוני 3, 2011

  דתי לאומי מודאג

  הרבה יותר פשוט מזה, ערן.
  שבתות הקיץ נהיות יותר ויותר אינסופיות (שבת יוצאת ב2030) ואנשים יוצאים מדעתם מהשעמום אחר הצהרים.
  אם שואלים אותי, אז אחת ולתמיד לבא לשם ולשבור ידים ורגלים,בלי רחמים.שאם חרדית תפחד לשלוח את הילד שלה להפגנות האלה, שהרבנים יוציאו פסק שזה פיקוח נפש.
  ה"עיידה" עם כל הכבוד , הם משועממים ומחפשי אקשן, הם רחוקים מאוד מלהיות אמיצים.

 • יוני 3, 2011

  דתי לאומי מודאג

  כי ברור שההתעוררות עכשיו לא באה מכבוד השבת (שהרי מצב השבת אותו דבר כבר שנה של שקט), המטרה היא רק להבעיר את העיר.
  אפס סבלנות , אפס רחמים.

 • יוני 3, 2011

  עמית

  זה מצוין. קצת להעיר את מחננו הרדום לאחרונה.

 • יוני 3, 2011

  בן

  אני בעד לאיים בפיטורים על מפקד מחוז ירושלים אם הוא נוהג ביד רכה אל מול החרדים ולא כמו מול כל ציבור אחר שמפגין. נמאס שיש נוהל מפגינים ויש נוהל חרדים.
  דל"מ אני איתך בשורה ראשונה מולם, הבעיה שחוץ מעכברתול ואולי חבר או שניים נהיה לבד…

 • יוני 3, 2011

  עכברתול

  האמת שלבוא לשם לצער כמה אמהות חרדיות נשמע לי כמו אחלה רעיון, אבל נראה לי שמאזן הכוחות המספרי יקשה על המלאכה. למה אנחנו החילונים כאלה פארשים? למה אנחנו אף פעם לא מתארגנים ועושים משהו? האנשים שאני מכיר מעדיפים לשבת בבית ולקשקש בפייסבוק או לראות טלוויזיה.
  יש בכלל סיכוי להרים הפגנת נגד נאותה?
  חרדים יודעים ללכת מכות?

 • יוני 3, 2011

  דתי לאומי מודאג

  שום הפגנת נגד, ושום עימותים חזיתיים.הם יאכלו אותנו בלי מלח.
  אפשר לעשות שימוש בתו"ל שהם המציאו.
  ביצים , טיטולים.עמית תתחיל לאסוף.

 • יוני 3, 2011

  דתי לאומי מודאג

  וברצינות.בגלל שאני חושב שהעיקר כאן זה הבילוי.
  צריך פשוט להפוך את זה לבילוי לא מהנה.
  כשאתה חוטף מכות משוטר, אתה רץ לספר לחבר'ה (גם אם הוא בקושי נגע בך והוא בכלל החטיף למישהו לידך אבל אתה מרגיש גבר גבר),כשאתה חוטף ביצה לקאפוטה, אתה רץ הביתה להחליף בגדים.

 • יוני 3, 2011

  עמית

  שאהרונוביץ' לא ימכור אותנו כמו בסיבוב הקודם.

 • יוני 3, 2011

  בן

  דל"מ, בהפגנה הגדולה האחרונה הייו 4 מצויידים בעגבניות ורוגטקה על גג סמוך, 1000 איש העדיפו לצפות בהם משחקים עם השוטרים ולעשות נו נו נו…
  צריך פחות משפחות חילוניות עם שלטים ויותר צעירים(עדיף גיל גיוס..) שלא מוכנים שיתגרו בהם…

 • יוני 5, 2011

  עמית (אחר)

  קרה משהו בחניון קרתא בכלל? לא ראיתי אזכור להפגנה בשום מקום.

 • יוני 5, 2011

  ערן טרבלסי

  עמית האחר:
  http://www.bhol.co.il/article.aspx?id=28345

  "המשטרה – באופן חריג – בחרה שלא לשלוח כוחות לפזר את המפגינים.
  מבירור של 'בחדרי חרדים' עולה כי הסיבה לכך היא פגישה שהתקיימה ביום שישי בין גאב"ד 'העדה החרדית', הגרי"ט וייס לבין מפקד המרחב – אלי כזרי.
  כזרי הגיע לביתו של הגאב"ד ושאל: "האם נתנה הוראה לחזור להפגין ב'קרתא'?
  הגאב"ד השיב: "לא נתתי הוראה כזו".
  נוכחים נוספים שנכחו בחדר הסבירו לכזרי כי ישנם גורמים המנהלים את המאבק ומציינים השבוע שנתיים לחילולי השבת והם אלו שהפיצו את השמועות על היציאה להפגנה."

  משטרת ירושלים, מה יהיה?

 • יוני 5, 2011

  בן

  להעמיד אותו לדין משמעתי. פשוט ביזיון.

 • יוני 5, 2011

  עמית

  זה אותו קצין שסגר את המסיבה בשוק. הוא פשוט היה מופתע שביום העצמאות במרכז בירת ישראל יכולים להיות סדר גודל של 150,000 איש ברחובות. התרגל לשממה שהייתה בשנים עברו. יותר מדין משמעתי- כאן צריך לפעול ברמת הלחץ הציבורי.

 • יוני 5, 2011

  בן

  גם נזיפה מרומזת מצד רה"ע תהיה במקום.

 • יוני 5, 2011

  ערן טרבלסי

  והוא קשור גם להעברה של יום הסטודנט מגן העצמאות לגן סאקר. כמה נזק יכול לעשות בן-אדם אחד? מישהו יודע מתי מחליפים אותו (אני מציע להעביר אותו לתל-אביב)?

 • יוני 6, 2011

  ערן טרבלסי

  http://www.police.gov.il/mehozot/mahoz_Jerusalem/merchavim/Pages/tachanatgz.aspx

  "יחד נמשיך להוביל את התחנה להישגים"

  מה שתגיד.

 • יוני 6, 2011

  עמית (אחר)

  הוא גם אחראי להטרדות הסטודנטים ברחביה והסביבה?

 • יוני 6, 2011

  ערן טרבלסי

  לא יודע, אבל לא אתפלא.

 • יוני 6, 2011

  בן

  לידיעתי(ולצערי גם נסיוני..) ההטרדות זה כבר שנים כך, והחוק החדש שעבר בקריאה ראשונה רק יחמיר את כל העסק.

 • יוני 6, 2011

  עכברתול

  אני לא יודע אם זה הקצין או השוטרים –
  אני לא יודע מה איתכם, אבל אותי כבר מיששו 6 פעמים – לא פחות.
  פעם אחת, אני נשבע – ואני לא יודע למה לא הגשתי נגדו תלונה במח"ש – מישש אותי שוטר ב-9 בבוקר ברח' מטודלה, ולא סתם ברח' אלא בגן שממול לעמק המצלבה.
  הוא שאל אותי "מה אתה עושה פה?"
  התחשק לי להגיד לו משהו ציני כמו "אני מחכה למשלוח הרואין" או "באתי למסור מידע לאויב" אבל היד שלו כבר היתה בכיס שלי וזה היה יותר מדי קרוב לביצים אז גמגמתי משהו מפגר.

  גם עכשיו בלי החוק הזה אתה גם לא יכול להגיד כלום לשוטר, כי הוא אומר לך "מה יש לך בכיסים" ואתה לא יכול להגיד להם את האמת, אפילו אם זה "גרעין של אפרסק ונייר טואלט עם נזלת וזרע".

  הם אומרים לך שמותר להם להפוך לך את הכיסים ולנקות לך את המוך מהפופיק על פי חשד סביר, ואם אתה בכלל מעז להטיל ספק בחשד המבוסס שלהם אתה הולך איתם לתחנה ופותח איתם חשבון.
  אגב פעם החמקתי בוף בפופיק והם חיפשו עלי ולא מצאו אותו.

  החוק החדש הזה זה טוב רק נגד, אהממ, אנשים מזוינים (פרדון) – כאלה שמסתובבים עם סכינים בכיסים. למשל ליד מועדונים בקרית ים או בצומת הגבעה הצרפתית.

 • יוני 7, 2011

  ערן טרבלסי

  עד כמה שהבנתי החוק החדש תקף רק בכניסה למקומות מסוימים כמו מגרשי כדורגל. כדאי לברר זאת.

  עכברתול – נכון שאתה תגיע לתחנה, אבל אם תהיה מספיק נחוש, במקרים מסוימים תוכל להוציא מזה פיצויים יפים (אני מדבר באלפים). כמובן שצריך בשביל זה קצת מזל (ואולי גם עורך-דין טוב).

 • יוני 7, 2011

  עמית

  צריך סיכול ממוקד ציבורי. האנשים האלו בטוחים שהציבור מפגר ומעשיהם נותרים במחשכים. ברגע שיש מחאה והג'יפה יוצאת החוצה הם מתחילים להיזהר