מפתחות

תודו שמגיעה לתקשורת מילה טובה על טיפול ענייני, נטול כותרות צעקניות, היסטריה, זעקות שבר ופופוליזם בסוגיית הדרת הנשים. כמה שטויות ובלבולי מוח בשבוע אחד, כמה איראן וטאליבן, כמה דימויים שטחיים , השם ירחם.

אבל בתוך הקקפוניה ההיסטרית הזו, יש כמה נקודות מעניינות.

1. שר הפנים שחשף שחרדים לא מסוגלים להחזיק עיר. אמר את זה יהושע פולק- לפניו שירושלים לא יכולה להסתדר ללא חילונים. מאז השיטה השתכללה. צריך רק מקומות עבודה לחילונים, בלי שבאמת יגורו בעיר. האם בני ברק הייתה שורדת ללא אזור התעשייה ומגדלי המשרדים? אותו דבר בשאלת הגבולות של בית שמש ומטה יהודה.  ואתם: תפסיקו להיות אנטישמיים ולהגיד שהם לא משלמים ארנונה ומסים.

2.  כל הזמן חשף לנו את קיומו של פורום להעמקת התחרדות העיר. כאילו שהם היו צריכים פורום להחריב את רמת אשכול.  משפט המפתח הוא של הגורם האנונימי שאמר:  "לבן אדם שקונה דירה בקריית היובל אין גן ילדים בשכונה, אלא רק בבית וגן. מה יותר קריטי מזה? בוודאי שזה מונע את ההתפתחות החרדית בשכונה".  בקיצור, לא עמודי עירוב ולא בבל"ת- מקרקעין, נכסים, מבנים. על זה צריך להגן ולמלא בתוכן חילוני. אלו ראשי הגשר של המשתלטים ועליהם צריך פוקוס. אם להמיר לתורת לחימה: נכסי העירייה הם הנכסים החיוניים, עליהם מתאבדים. עמודי עירוב זה מרחב האבטחה, שם צריך להשהות ולגבות מחיר. וכמובן בסיום קרב ההגנה- יציאה למתקפת נגד.  מקווה שהנציגים הדתיים במועצה יפנימו שמותר להם להצביע נגד הקצאת בית כנסת או אישור לתלמוד תורה בדירת מגורים ויזכרו את המטרה הכוללת.

 3.  רב ראשי לירושלים. לא מבין למה צריך כזה, כבר כמה שנים אין לעיר הזו רבנים ראשיים. אבל נניח שהחליטו שצריך עוד כמה משרות לכמורה מי אני שאתנגד.  העיקר שתהיה רפורמית. גם הסיפור הזה מספק פניני אמת, הפעם של שר הדתות על המצב בתוך הסקטור החרדי אשכנזי:  " הם לא מאוחדים, לעניות דעתי גור יתמכו במישהו אחר, הליטאים במישהו אחר, אני לא יודע מה בעלזא ואחרים יעשו, ראינו את הבחירות לעיריית ירושלים, הם לא סגורים על עצמם ולצערי הרב הליטאים דווקא לא מכירים את גודלם ואת כוחם האמיתי. שילמדו בירושלים את גודלם וכוחם היחסי, אחר כך יבואו בטענות. אני לא קוסמטיקאית ולא יכול לכסות על פגעי הטבע. הם יקבלו לפי גודלם, בתי הכנסת שלהם ידועים, אני יכול להבטיח שהם לא יקופחו. האם יהיו מרוצים? לעניות דעתי לעולם לא"

לגזור ולשמור בפעם הבאה שמישהו משקר וטוען שהחרדים הם 40% מהעיר.

וחידה לסיום: אמא שלי צברית ממוצא פרסי, אבי צבר ממוצא מרוקאי, אשתי צברית אשכנזייה.  אנחנו שומעים שפתיים ודקלון אבל גם סיימון וגרפונקל. אמא שלי מכינה יופי של גפילטע פיש (שאני לא סובל)  וחמותי עושה דגים מרוקאים מעולים. האם בתי תוכל ביום מן הימים להתמנות למשבצת השופטת המזרחית בבית המשפט העליון? למה לעזאזל מטרידים אותנו בקשקושים האלו ומה זה חשוב בישראל של המאה ה-21 חוץ מלפרנס כמה אקדמאים מתוסכלים?

בן 36, ירושלמי מלידה, אבו-אל בנאת עם תעודות. בין יום מילואים אחד לשני עוסק בהתחדשות עירונית עבור חברת "מוריה".34 תגובות

 • ינואר 3, 2012

  בן

  עמית שתהיה לי בריא,נראה לי שאתה מתנגד להסרת העירוב יותר מהחרדים לפעמים. ברור שפתיחת גן ילדים חרדי בשכונה חילונית יחזק משמעותית את ההגירה אליה, אבל עמודי העירוב והשתלטות תרבותית על המרחב הציבורי זה מה שמכשיר את השכונה כפוטנציאלת להשתלטות שכזו, אתה מפריד בין הדברים בעוד שבשבילם זה חלק מרצף הפעולה. למה שלא תקשה עליהם את החיים ותסיר את העירוב במקביל לשמירה על מבנים? זה רק דורש ביצים, דיסק למתכת ומשאית/טרנזיט.

 • ינואר 3, 2012

  עמית

  בזבוז זמן ואנרגיה שאין לה תכלית. למנוע הקצאת מקרקעין ולאכלס את הקיימים בצרכים שלנו הרבה יותר קריטי. לא אמרתי לעזוב- רק לא להתאבד על השטות הזו. אף חרדי לא מגיע לקריית יובל כי יש בה עירוב ואף אחד לא יעזוב בגלל שאין בה. בגלל העדר גני ילדים, בתי כנסת ומוסדות חינוך- דווקא כן.

 • ינואר 3, 2012

  בן

  הקטע העצוב הוא שממש לא היה צריך לבזבז אנרגיה אם לא הוועדה המיותרת ופשוט מסירים אותם כ"לא חוקיים" כפי שקבעה רובין.

 • ינואר 3, 2012

  ביילע

  לגבי החידה בסוף הפוסט. חשבתי כמוך שבימינו העניינים העדתיים כבר לא חשובים. אבל, מסתבר שטעיתי, ודווקא אצל הצעירים, כי הילדים שלי מתעקשים להזכיר לי בכל הזדמנות אפשרית שאני פולנייה 😉

 • ינואר 3, 2012

  עודד

  אז שימנו שופט פולני, ושהוא ישאר פה אחרי שהאחרון יכבה את האור. לבד, בחושך.

 • ינואר 3, 2012

  דתי לאומי מודאג

  לגבי החידה:
  התשובה היא שאתה פרענק.

 • ינואר 3, 2012

  יובל

  המאבק צריך להיות גם וגם. עמודי עירוב הם אמנם פחות משמעותיים ממבני עירייה, אבל יש בהם אמירה חשובה.

  אגב אזורי תעשייה לערים חרדיות – ההתנחלות החרדית מודיעין-עילית זכתה לפני כמה שנים לכמחצית מאזור התעשייה המשגשג של שילת, הנמצא כמה קילומטרים טובים מהעיר ובלי שום קשר ישיר אליה (וגם בתוך הקו הירוק). בלי המסים והארנונה של העסקים שם (כמו אייס, או הום סנטר, לא זוכר איזו רשת בדיוק) העיר לא הייתה מסוגלת להחזיק לאורך זמן, גם לא כשהיא מעבר לקו הירוק וזוכה להטבות נוספות עקב כך.

 • ינואר 3, 2012

  שני

  תשובה לחידה: עודד את בתך להפוך לדתיה ולערביה. זה ישפר את סיכויה.

 • ינואר 3, 2012

  עכברתול

  החידה לא רלוונטית כי אתה מאומץ.
  הגיע הזמן שנפסיק לשחק הגנה ונעבור להתקפה, אבל כמו שצריך.
  תוכנית הזונה בכיכר ציון עדיין בתוקף.

 • ינואר 4, 2012

  עמית

  פולניות זה מצב נפשי, לא מוצא.

 • ינואר 4, 2012

  מיכל

  מעולה.

 • ינואר 5, 2012

  בן

  ערב לכבודו/זכרו של כ"ץ והסינדרום. כל-כך יפה, כל-כך עצוב..

 • ינואר 5, 2012

  ערן טרבלסי

  נרי ליבנה מבקשת את עזרתנו בהוצאת דיבתה של ירושלים טובה:

  https://www.facebook.com/neri.livneh?sk=wall

  בואו נעזור לה. אני כבר הגבתי, ואני מתכוון כמובן להוסיף תגובות בהמשך. צריך עוד אנשים שיירתמו למאמץ המשותף.

  טור חיובי של נרי ליבנה על ירושלים – פעמי משיח יישמעו.

 • ינואר 5, 2012

  ערן טרבלסי

 • ינואר 5, 2012

  מיכל

  ערן. טוב שהעלת (לא על נרי-אין לי כח אליה גם כשהיא חיובית), אלא על הולילנד. תהיתי מה זה אומר שאף אחד מאיתנו לא צייץ על כתבי האישום של ערמת הטינופות שניהלו כאן את העיר. עייפנו מהם?

 • ינואר 5, 2012

  בן

  אני פשוט חיכיתי להודעה על השעיתו של שמחיוף. די מביש שרק עכשיו…

 • ינואר 6, 2012

  עמית (אחר)

  מחר (כלומר היום) ב-2 בצהרים ישודר בערוץ 10 הסרט "פאזל ירושלמי" שלפי הפרומואים (הרבים מאוד יחסית לשעת השידור האזוטרית) הולך להיות בכייני במיוחד. האם מדובר בנקמה על כך שיעקב אילון נאלץ להטריח את עצמו לאולפני הבירה בעיר?

  הנה מה שמצאתי באתר הרשות השנייה:
  "ירושלים, הבית שלי במשך 25 שנים, המקום שבו נולדו ילדיי, העיר שבה ידעתי חוויות כה רבות השתנתה ללא הכר. מה השתנה ולמה?" (אשר טללים) בסרטו, "פאזל ירושלים", טללים, אחד מיני ירושלמים רבים אשר עזבו בצער את ירושלים בשני העשורים האחרונים, מביט בירושלים של היום דרך האנשים אשר עדיין רואים בעיר את ביתם, ממערב העיר וממזרחה: יהודים ופלסטינים, חילוניים ודתיים. חיי היום יום שלהם, כשבאוויר מרחפת שירת יהודה עמיחי, מספקים לטללים השראה למעבר בין העכשווי להיסטורי, בין פוליטיקה לשירה, בין האישי לאוניברסלי, בין אהבה לזעקה. בימוי: אשר טללים הפקה: חנוך זאבי, מאיה הפקות

 • ינואר 6, 2012

  עמית (אחר)

  ערן, מנין לך שהטור של נרי ליבנה יהיה חיובי? עצם השימוש בטרמינולוגיה של מצור ("המעוזים החילוניים", "רחובות או השכונות שנותרו עדיין חילוניים") מעיד כנראה על כוונת המחברת. אשמח להיווכח שטעיתי.

 • ינואר 6, 2012

  ערן טרבלסי

  עמית האחר,
  היא כתבה שהיא רוצה להוציא את דיבת ירושלים טובה (אלה המלים שלה), וביקשה סיוע בעניין.

 • ינואר 6, 2012

  עמית (אחר)

  גם הדרך לגיהנום רצופה כוונות טובות… נו טוב, נקווה לטוב. אני די התייאשתי ממנה.

  לגבי הסרט היום בערוץ 10 – מסתבר שזה שידור חוזר, מה שהופך את עניין הפרומואים לעוד יותר מוזר.

 • ינואר 7, 2012

  הראל

  נרי ליבנה מפחידה אותי. אני לא מאמין לה (וגם משום מה לא יכול להגיב לה בפייסבוק). לדעתי מה שאתם צריכים לכתוב לה שם, שהסיפור של ירושלים זה לא הסיפור של כמה מסעדות פתוחות או סגורות בליל שבת, אלא הסיפור על הפלורליזם היהודי כאן, על הספקטרום הרחב שבין חילוניות לחרדיות שהתקשורת הארצית מפספסת לגמרי, את שיתוף הפעולה ושיתוף האינטרסים בין דתיים נאורים לבין חילוניים שמתקיים בעיר הזאת וכיוצא בזאת. את זה נדמה לי שלא נרי ולא המגיבים לה הצליחו להפנים.

 • ינואר 7, 2012

  ערן טרבלסי

  הראל,
  אני חושב שהתגובה של דינה עזריאל עונה על רוב מה שכתבת.

 • ינואר 7, 2012

  מיכל

  עמית. אולי תזמין את נרי לפינה "הגירה חיובית"?

 • ינואר 7, 2012

  עמית

  עזבי אותי מהצרעת הזו. היא תקבל במה ביום בו פינדרוס יקבל ראיון מפרגן ומלוקק במקומון ירושלמי. אופס.

 • ינואר 8, 2012

  עודד

  לקח לי זמן להבין את העקיצה של מיכל.. אולי אפשר להציע את אותו הרעיון מכיוון אחר- להזמין את אלה שבאמת באופן רציני ועקבי מוציאים את דיבת ירושלים לטובה? בסגנון באתי לחזק ויצאתי מחוזק.

  מתנצל מראש על ניסיון ההשתלטות על הבלוג הפרטי.

 • ינואר 8, 2012

  עודד

  וחדשות ממוחזרות:
  http://www.mynet.co.il/articles/0,7340,L-4170868,00.html
  אל תגלו לנרי.

 • ינואר 8, 2012

  מיכל

  עודד.
  אז נלך להאזין למקהלת שחר מלווים את ברוקדה בתיאטרון החאן ולא בכנסיה הלותראנית.
  אני יכולה לחיות עם זה.
  (יום אחד נרי תגלה את הבלוג.)

 • ינואר 8, 2012

  נלי שונא

  עמכם הסליחה, יש לי תקלה בשכל. היא עוד עשויה לתבוע אותי.

 • ינואר 8, 2012

  מיכל

  נרי. לא נלי.

 • ינואר 8, 2012

  נלי אקנה

  לא ""נרי"", נ-ל-י. נלי. את מבלבלת אותי עם מישהו אחר.

 • ינואר 8, 2012

  בן

  מ-ת-ן נאור..!!! הפועל קבוצה מדהימה, פשוט לא זו מירושלים העונה..

 • ינואר 8, 2012

  מיכל

  עכברבלבול.

 • ינואר 9, 2012

  שרג

  לא ברור האם הבת שלך תוכל להתמודד על משבצת 'השופטת המזרחית' בבית המשפט העליון. מה שבטוח הוא שהיא לא תתקבל לסמינר חרדי אשכנזי. הגפילטע פיש של אמא שלך לא עושה אותה מספיק אשכנזייה.
  הסיבה לאי קבלה לבית הספר: פרענקית.

 • פברואר 16, 2012

  ירושלים

  ומה לגבי העונה, האם הפועל ירושלים מספיק טובה בשבילך העונה?