מסקנות גולדסטון

באיחור אופנתי, כמה מחשבות על האירועים בדרום בשבוע שעבר והטור של השופט גולדסטון בוושינגטון פוסט.
1. לא תחרים: זה צריך להיות הדיבר ה-11. כל הכבוד לשופט, שגילה סוף סוף שפעולות צה"ל אינן מכוונת כנגד אזרחים ובלתי מעורבים, להבדיל מחמאס. אכן סקופ השנה, הוא רק יכל לגלות את זה הרבה יותר מוקדם אם ממשלת ישראל הייתה משתפת פעולה עם הוועדה שלו. אז נכון שהרצפה הייתה עקומה, שמועצת זכויות האדם של האו"ם היא גוף של מדינות דיקטטוריות ושסביר להניח שהדו"ח לא היה זוכה למקום של כבוד בארכיון הציוני- אבל מי שמחרים לא יכול לבוא בטענות לשום דבר. מי שלא יורד למגרש לא יכול לנצח. דיפלומטיה היא משחק שצריך לשחק, גם כשהקלפים גרועים. כבר כתבתי בעבר שחרם, ולא משנה אם זה חרם על ההתנחלויות, על היכל התרבות באריאל, על אמנים שמאלנים או על כל כבר אחר הוא נשק ילדותי, פאתטי כמעט כמו מכתבי רבנים והוא לא אפקטיבי ב-99% מהמקרים. אז רגע לפני שמתבצרים באווירת "העולם כולו נגדנו- עם לבדד ישכון- עומדים עלינו לכלותינו" כדאי שנעצור רגע ונחזור לשותפים ולקואליציות שתמכו בנו. הצד השני משחק שם כל הזמן.
2. לא תחקור: קצת קשה להגיד את זה לפאינה קירשנבוים ולמבריקים האחרים  אבל ועדת החקירה הפרלמנטרית מה זה מיותרת. רגע לפני הקמפיין הבא של ילדי "אם תרצו" על ארגון שמאל כזה או אחר כדאי לזכור שרבות מן החקירות הצבאיות החלו בעקבות מידע מארגונים אזרחיים. כאלו שהילדים סימנו כתוקעי סכים בגב האומה. בעקבות החקירות הצבאיות יכל גם גולדסטון ודו"ח ההמשך לרדת מהעץ. אז נכון, עדאללה ולא מעט ארגונים הם לא חברים בהסתדרות הציונית וכאשר הם מטיחים ביקורת זה לא כדי לחזק את מדינת ישראל אבל זה באמת לא משנה. קרוב לוודאי שגם בעימותים הבאים נצטרך להפעיל כוח, והרבה כוח, ובסביבה אזרחית כי שם האויבים הפחדנים שלנו אוהבים להסתתר, ובשביל להפעיל כוח- צריך לוודא שהוא משרת תכלית צבאית וסביר. החקירות האלו מחזקות את הלגיטימיות של הפעלת הכוח בעתיד. אחזור לשיחת הסיכום שלי בקורס מג"דים לפני כחודשיים, דיברתי עם המפק"צ שלי, אל"מ ותיק ועתיר תיקי פרקליטות, על המסע לפולין. בעיניו, המסע למג"דים לעתיד צריך לעסוק 50% בצד הרוצח, מכיוון שסביר להניח שבעשורים הקרובים יהודים לא ימצאו את עצמם כקורבנות אלא דווקא בצד המפעיל כוח. זה ממש לא משנה אם מידע מסוים על התנהגות לא מקצועית באה מעדאללה, משוברים שתיקה או מבוגרי מכינת "רבין". אסור לעצור את המידע וצבא חייב להיחקר על הכוח שהוא מפעיל.
3. מעילי רוח וכיפות ברזל: מת על הביקורות כנגד שני הפיתוחים שיעילותם נחשפה בשבועות האחרונים בזמן אמת. הזויי הימין מתנגדים לנשק הגנתי. בתמצית: במקום למגן את תושבי אשקלון צריך למחוק את עזה. הזויי השמאל: למה אנחנו מתלהבים כל כך מפיתוח של עוד ועוד כלי נשק ולא פשוט חותמים על הסכם שלום עם כל שכנינו. כמה כיף ונעים לחיות בעולם של נדמה לי. מזל שמהנדסי רפא"ל לא חיים בעולם הזה. עם כל הגאווה, ללא ציניות, בפיתוחים האלו, אני קצת חושש שהם יגרמו לנו לשכוח את היסודות. מעיל רוח הוא לא תחליף לטנקאות טובה ולניהול קרב נכון. כיפת ברזל אינה תחליף לאזרחים ממושמעים שנכנסים לממ"ד מתי שאומרים להם ולא עולים על הגג לצפות ביירוטים. רק שילוב של השניים יבטיח מינימום נפגעים. בינתיים המיגון חלקי, גם לטנקים וגם לאזרחים, ונקווה שלא יביא אצלנו לאופוריה ולהתנהגות לא אחראית ולא מקצועית.

בן 36, ירושלמי מלידה, אבו-אל בנאת עם תעודות. בין יום מילואים אחד לשני עוסק בהתחדשות עירונית עבור חברת "מוריה".21 תגובות

 • אפריל 20, 2011

  שני

  1. חבל לי שגם אתה קנית את הטענה הלעוסה הזאת של גולדסטון.
  ישראל לא שיתפה פעולה באופן רשמי, אך העבירה מידע באופן לא-רשמי. לא טמנו את הראש בחול.
  נפגעי פעולות טרור העידו בפני הועדה ומשום מה העדויות שלהם לא נכללות בדו"ח הסופי.
  בנוסף, פורסם חומר גלוי רב שועדת גולדסטון התעלמה ממנו. היית מצפה מועדה המוגדרת כועדת *חקירה* להתאמץ קצת יותר בהצלבת המידע שלה ולא להתבסס בלעדית על מה שהצד השני מאכיל אותה בכפית.

  2. צריך להבחין בין שני דברים: ארגוני זכויות האדם מועילים לחקירות הצבאיות כאשר הם פונים לצה"ל ומגישים תלונות. זה ידוע וגם צה"ל הודה בכך בעבר.
  אבל, כאשר הארגונים השונים פונים לועדת גולדסטון עם מידע שבחלקו בעייתי (לדוגמא, עדויות שמיעה שמוצגות כאמת מוחלטת) ובחלקו שקרי (למשל, נתונים מנופחים על הרג אזרחים) ומוסיפים את הפרשנות שלהם כי מדובר בפשעי מלחמה של ישראל – זה כבר די מסריח. האם צריך להשתיק את אותם ארגונים? אין לי מושג. אבל מה שבטוח- לא צריך להציג את תרומתם לדו"ח גולדסטון כסיוע נדיב לישראל.

  3. כאן אני דווקא מסכימה עם כל מילה… 🙂

  חג שמח!

 • אפריל 20, 2011

  עמית

  1. יש הבדל גדול בין פעילות וולנטרית של אזרחים ובין מדיניות ממשלתית. הצד השני האכיל בכפית? שגם אנחנו נאכיל. עם כפית גדולה יותר ואם צריך- גם אינפוזיה לווריד.
  2. ברור שלא כל הטענות מבוססות, תעשיית השקר עובדת במרץ ועבדה שעות נוספות במהלך "עופרת יצוקה". גם הביקורת לא תמיד מגיעה ממניעים ציוניים בלשון המעטה. אני אומר שהתלונות שנמצאו ראויות לחקירה בסופו של דבר ושהניעו את הצבא לחקור מה שלא היה חוקר מיוזמתו- תרמו תרומה רבה להפעלת הכוח בסיבוב הבא. ויהיה סיבוב ונצטרך כוח והרבה.
  3. אחלה.

  חגים וזמנים לששון!

 • אפריל 21, 2011

  עמית (אחר)

  זאת ממש תמימות לחשוב שאם היינו משתפים פעולה הדו"ח היה נראה אחרת. זה היה רק מסבך את ישראל יותר עם המסקנות החמורות, שנראה שנכתבו מראש. אין גם שום סיבה להאמין לגולדסטון שטוען כך. אין לבנאדם הזה כל אמינות, גם אם הוא הביע חרטה. את כל העובדות ה"חדשות" ידעו כבר אז. הוא בחר במודע להעלים מהן עין, ואין שום סיבה לחשוב ששת"פ ישראלי היה משנה את זה.

 • אפריל 21, 2011

  עמית

  אבל כתבתי שזה לא סביר שהדו"ח היה נראה אחרת. לא היינו צריכים לנסות לשכנע את הוועדה, שמכורה מראש, אלא את העולם ועל כן השתתפות רשמית הייתה מועילה בעיני. אם אלו כללי המשחק- צריך לשחק ולשפר עמדות. החרמות זה נשק פלסטיני (ועדות החלוקה לפני הקמת המדינה) וראינו כמה זה עבד.

 • אפריל 21, 2011

  עמית (אחר)

  אין לישראל שום סיבה לשתף פעולה עם הגוף המגוחך שנקרא ועדת האו"ם לזכויות אדם. נשק פלסטיני או לא נשק פלסטיני, לא כל החרמה היא רעה.

 • אפריל 22, 2011

  דתי לאומי מודאג

  בעניין החרם נראה לי שיש מספיק סברות לשתי הצדדים כדי לומר שכל סברא גורפת כעת היא חכמה שלאחר מעשה.
  בעניין כיפת ברזל ברור שהאורגזמה התקשורתית באה מסיבה אחת. מערכת מגננה ברמה גבוהה (ומספיק תדמית של מערכת טובה לצורך העניין) תאפשר סוף סוף פינוי של כל יהודה ושומרון.

 • אפריל 23, 2011

  ערן טרבלסי

 • אפריל 23, 2011

  ערן טרבלסי

  מדדים לעיר מקיימת של מרכז השל:
  http://www.greenchange.co.il/profiles/blogs/mdd-hrym-hmqyymot-bysrl
  צריך להוריד את הקובץ.
  לפי המדדים האלה, מצבה של העיר לא רע בכלל.

 • אפריל 23, 2011

  עמית

  ראיון במוסף לשבת של ידיעות עם סרן י', מפל"ג בדובדבן שעצר את שני החולירות שרצחו את משפחת פוגל: "באופן אישי אני חושב שטוב שיש ארגונים לזכויות אזרח שבוחנים אותנו כל הזמן. זה גורם לנו לבדוק שוב ושוב את עצמנו ולהיות זהירים".
  בוגד כזה. מיד לחקירה אצל פאינה.

 • אפריל 23, 2011

  עמית

  מוחה על הציון שניתן לעיר בתחום דיור בהישג יד. תל אביב 3 ואנחנו 1? על מה???

 • אפריל 24, 2011

  ערן טרבלסי

  תל-אביב טובה בשיווק עצמי…

  ואת י' אני מציע להוציא להורג ללא משפט וללא דיחוי. ססססמולני כזה.

 • אפריל 24, 2011

  בן

  אני מבין את הציון שניתן לעיר עפ"י הקריטריונים שהציגו נכון לפרק הזמן הנוכחי. אני באמת לא מבין מדוע ת"א קיבלה את הציון הנ"ל….

 • אפריל 24, 2011

  עמית (אחר)

  שוב אלוף בן הקשקשן? זה לא אותו אחד ששיבח את המשטר הסורי על ביטול חוקי החירום בניגוד לישראל? הוא גם אחראי לשטות הזאת:
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1205303.html

 • אפריל 24, 2011

  עמית

  לשתי הערים לא מגיע ציון 3. אין ספק שהחבר'ה שם טובים ממני ביחסי ציבור.
  ואני מעדיף מדינה עם חוקי חירום כמו ישראל מאשר מדינה ללא חוקי חירום כמו סוריה. לא הבנתי את התלהבות השמאל מהמהלך של אסד. כנראה שהדשא של הערבים ירוק יותר.

 • אפריל 24, 2011

  ערן טרבלסי

  עמית, גם אני התלהבתי (ואפילו חלפה במוחי השאלה "מתי אצלנו?"), בכל זאת מדובר כאן על התקפלות משמעותית של אסד. אבל לרגע לא חלפה במוחי המחשבה שעכשיו עדיף לחיות שם מאשר פה.

  עמית אחר – הבעיה שלי היא שדווקא החשבתי את אלוף בן ללא קשקשן. אבל עכשיו כשאתה מזכיר לי שהוא כתב גם את השטות שהבאת, כנראה שהמצב אבוד באמת. אגב, יש באותו עיתון גם קידום מכירות (במסווה ריאיון) לש קובי אריאלי על-ידי חברה שלו נרי ליבנה. אחת השאלות היא לגבי המגורים בירושלים, והכולירע מדבר שם על עתידה של העיר כעיר דתית וחרדית בלבד, מעין שילו של גבעת-שמואל ובני-ברק. כיוון שמדובר באדם שאינו חכם במיוחד, אני לא באמת מודאג מיכולות החיזוי שלו, אבל הבעיה היא שיש לו מיקרופון זמין מתי שהוא רוצה.

 • אפריל 24, 2011

  בן

  ערן, אריאלי מדבר בעיקר על מה שהוא רואה מחוץ לחלון: הוא גדל בגבעת שאול והכיר את רחביה כמעוז החילוניות והיום הוא גר בשכונה הזו, מטר מאיפה שאני גרתי כסטודנט שנה א', שכונה מתחרדת(בניב אמרקאי בעיקר) למהדרין, כך שבשבילו השינוי הוא היסטרי.. גם בשבילי דר"א.

 • אפריל 24, 2011

  ערן טרבלסי

  http://www.mynet.co.il/articles/0,7340,L-4053318,00.html
  האם זה אומר שהסופר בבית צפאפא בסכנת סגירה בשבת אף הוא?

  בן – לא שכנעת אותי. הוא גר ברחביה, אבל מסתובב בעיר. אגב, לפני כמה חודשים ראיתי אותו ואת אשתו במופע "פרה שחוטה" בבית אבי-חי.

 • אפריל 25, 2011

  עמית (אחר)

  להתלהב ממהלך כלשהו של אסד… זה מעבר לתפישתי…

 • אפריל 25, 2011

  ערן טרבלסי

  ההתלהבות לא נבעה מגדולתו של האיש, אלא מכך שהצליחו להכריח אותו לעשות צעד מאוד דרמטי מבחינתו.

 • אפריל 25, 2011

  עמית (אחר)

  וכמו שאתה רואה, הדרמה בעיצומה.

 • אפריל 25, 2011

  ערן טרבלסי

  לא חשבתי לרגע שזה ייגמר שם. אבהיר שוב – ההתלהבות הייתה מהעם, לא מאסד, וזאת בזכות הנחישות שלהם והאיום שהם הצליחו להציב מול אסד.