מזרח תיכון טעים

מאז 2009, אז נפתחה מסעדת "מחניודה" הידועה, ההייפ סביב עולם המסעדות הירושלמית לא נרגע, ואפילו רק מתעצם עם כל מסעדה נוספת שפותח אסף גרניט בעיר (רק השבוע הוא קיבל פרס נוסף על "מונא"). אבל מה שהתחיל כהתלהבות ישראלית יאפית, התחיל לגלוש השנה אל מעבר לאוקיינוס. ועם כל הכבוד לגרניט ומסעדותיו המעולות, הגל העולמי הנוכחי מגיע בעיקר בגלל שני שפים לונדונים – ירושלמים, יותם אוטולונגי וסמי תמימי, שהצליחו להביא טעם ירושלמי להמונים. שני השפים, שנולדו באותה שנה בדיוק רק משני הצדדים של אותה העיר, נפגשו לגמרי במקרה בלונדון לפני 15 שנה. אחרי שנים של שיתוף פעולה וספר מוצלח אחד של שניהם שיצא לפני כמה שנים, בסוף 2012 הם החליטו להוציא לאור בבריטניה  את "ירושלים" ובו 120 מתכונים ירושלמיים – מהמערב ומהמזרח.

 

אף על פי שהספר יצא כבר לפני יותר משנה, מדיי כמה ימים בחודשים האחרונים מתפרסמות כתבות על תמימי ואוטולונגי והספר שלהם. השנה תיכף מסתיימת וסיכומי השנה של ספרי הבישול לא מפספסים את "ירושלים", שמכר כבר למעלה מחצי מיליון עותקים מודפסים בבריטניה ובארה"ב. (עוד לפני מבצעי סוף השנה של אמזון, בזמן שספר בישול ממוצע לא מגרד את 35,000 העותקים – כלומר אחד מספרי הבישול הנמכרים ביותר בשנים האחרונות). הספר כבר הוכתר כ"הארי פוטר" של ספרי הבישול, והוא לא פספס כמה מהפרסים הכי חשובים של ספרי הבישול.  עם או בלי קשר לספר, צצים להם כל מיני ספרים שיש להם טעם וריח דומה, של מזרח תיכון חדש וטעים.  וידיעות חדשות על כך שהדיאטה המזרח-תיכונית היא הטובה ביותר למניעת מחלות כרוניות. בקיצור – היסטריה.

 

וכך צומח לו אט אט מותג חיובי בקנה מידה עולמי (או לפחות בינתיים במרחב דובר האנגלית) שנקרא "ירושלים". והשאלה היא מה אנחנו עושים עם זה כדי שהדבר הזה יביא לנו תועלת? האם העירייה צריכה להפיק עוד אירוע בסגנון "טעמים" בעיר העתיקה? האם הרל"י צריכה להתחיל ולחלק מענקים לשפים מצויינים שיפתחו מסעדות בעיר? האם "אוטואוכל" של עונת התרבות הוא התשובה לכל צרותינו? או שהדבר הכי טוב זה שהרשויות יניחו לזה, ואולי לתת לביקוש לעבוד מלמטה ולהצמיח פה סצינה קולינרית שתהפוך את ירושלים לבירת האוכל של המזרח התיכון.  מה אתם חושבים?

נתי אורבך. 28. מזן הירושלמים החדשים. מתעניין בתרבות במרחב הירושלמי ובולע אינספור פיסות מידע על העיר מרחבי הרשת, אותם מחלק לעוברים ושבים ב"אפס שתיים לינק" בעמוד הפייסבוק של ירושלים האחרת.5 תגובות