מה עושים עם עכברתול?

המאבק של עשרת הימים האחרונים מעלה בי לא מעט שאלות. מה אמיתי ומה קשקוש בהצעות שמעלה נתניהו? מה בעצם רוצים כל החבר'ה ברוטשילד? איך מוזילים את מחירי הדירות אבל לא בבת אחת ולא יותר מדי? איזה אינטרס יש להם לבוא פה בחום הזה? האם לכתוב תגובה לדיון או לכתוב פוסט נפרד אבל בעיקר עולה שאלה אחת מרכזית- מה עושים עם עכברתול ונראה לי שזו שאלה שכדאי לפתוח פה לדיון כללי.
תראו, אתם אולי לא תאמינו לי אבל עכברתול הוא גבר. גבר שבגברים. גילוי נאות: הוא המוציא לאור של הבלוג. אחרי קריסת בלוגלי הוא לקח יוזמה להעביר אותנו דירה במקום להסתמך על שרתים מפוקפקים. אני חושד בו שהוא פשיסט קטן אבל מצד שני הוא מארח בחדווה בלוג שקורא לחלוקת העיר.יכול להיות שהוא ינק קצת חלב טוטליטרי בילדותו, מה שמונע ממנו להבין את השורה הלפני אחרונה בהמנון, להתנגד למחאות באופן כללי לפרגן לגלן בק.
אני מציע להסתכל על הצד החיובי של העניין. מישהו צריך לקרוא את ערוץ 7 וסרוגים. מישהו צריך להאמין לתנועת "רעננים", "רגבים" או השד יודע כה עמותות ימין יש לנו (מי מממן אותן?) שמתלוננת על כך שמסלקים אותן מהמאהל בירושלים. ידידי העכבר, קצת קריאה ביקורתית. החברים האלו באו להפגנות במטרה שיעיפו אותם כדי שיוכלו לספר לציבור שלהם שמדובר בחבורה של אוהבי ערבים ויפי נפש שבעצם רוצים להפיל את הימין מהשלטון. הייתי בצעדה ביום ראשון, באו כמה חבר'ה עם מדבקות על החולצות שאמרו: "הפתרון-מערב השומרון". המארגנים אכן ניסו לשכנע אותם להוריד את המדבקות, לא במכות כמובן, אבל רק בגלל שהם היו עסוקים כל השבוע להוריד את כל הארגונים מהעץ, לקבוע שלא מסתובבים עם חולצות של התעוררות, רוח חדשה וכל היתר ושלטים כמו די לכיבוש ממש לא רלבנטיים- ותאמין לי שהיו מי שרצו להניף. אני חושב שהימנים שלך רק הוכיחו שוב כמה המגזר הזה התחבר לארץ והתנתק מהעם. אמרתי להם גם שהם חבורה של אוהבי ישמעאלים פשרנים כי הפתרון נמצא בכלל בעבר הירדן המזרחי.
אבל ברצינות, אני מתלבט מה לעשות עם המו"ל שלי. לשלוח אותו לקייטנה של עובדות סוציאליות רדיקליות משיח' ג'ארח? לקחת אותו לערב על תיאוריות מגדריות של הכפפה והדרה במכן ון ליר? לשתול לו את "תיאוריה וביקורת" בשירותים? הכל פתוח להצעות.

ועכשיו באמת ברצינות. מסיבת העיתונאים הזו הייתה תצוגה של שלושה נעבעכים שלא מסוגלים ממש לסבול אחד את השני, משחררים בדיחות דיקט ובעיקר לא ממש מחדשים. למחזר שתי רפורמות שנתניהו כבר הכריז עליהן זה אולי טוב לאיכות הסביבה אבל לא למחירי הדיור. נושא הבנייה להשכרה והוזלת רכיב הקרקע בתכניות של מחיר למשתכן זה מעולה אבל אם משאירים את קביעת הזכאויות בידי שר הבינוי והשיכון אפשר לומר תודה, אבל לא תודה. הייתה הבטחה מעורפלת על קידום חקיקה לדיור בהישג יד, הייתה אפילו אמירה על העלאת ארנונה לדירות רפאים. אם אפשר להוזיל תחבורה ציבורית ב-50% לסטודנטים- למה לא לכל העם? אני רוצה לראות עירייה שתקריב את השטחים החומים שלה לטובת מעונות סטודנטים- בירושלים זה לא רלבנטי. מה חסר לי? קודם כל לוחות זמנים. כמה יחידות דיור, באלו מתחמים ומתי הולכות להיות משווקות לבנייה להשכרה ובמחיר למשתכן. מה היעדים להשלמת החקיקה על דיור בהישג יד ומיסוי דירות רפאים? שנית, אין התייחסות להתחדשות עירונית שהיא אולי המנוף הכי רציני לעתודות קרקע במדינה, בטח בירושלים, ותאפשר לצופף את ערינו ולחזק שכונות ותיקות. שלישית, שום מילה על דיור ציבורי, סיוע בשכר דירה שקוצץ באגרסיביות בשנים האחרונות ועזרה לשכבות החלשות באמת. התרגיל השקוף של נתניהו לקרוץ לסטודנטים בתקווה להשיג פה איזה הפרד ומשול מעלה מחשבות מדאיגות על היכולת הטקטית שלו.
ולגבי רוטשילד ושאר המאהלים- חברים, שלום עולמי וצדק חברתי הן מטרות נפלאות אבל צריך לחשוב על סיום הסכסוך לעת עתה והמשך המלחמה בדרכים אחרות. אין כמובן שום סיבה לקפל את האוהלים דווקא אחרי מסיבת העיתונאים הזו אבל צריך לחשוב על סיום בטווח של שבוע, עד סוף מושב הקיץ של הכנסת ואלו הישגים יהיו מספקים. לא תקבלו הכל אבל תקבלו הרבה. סיום המאבק צריך להיות נקודת זינוק למהלך ארוך טווח. בביקור אתמול במאהל הירושלמי אמר אתמול אראל סג"ל, שממש לא הזדהתי עם מה שכתב בימים האחרונים, משפט אחד נכון: "שלטון מחליפים בקלפי". יש לכם-לנו שנתיים לעבוד.
המצב כרגע מזכיר לי את מלחמת לבנון השנייה. גל תקיפות מוצלח, כולם מאוד מרוצים, האויב נראה מבולבל ולא מבין מאיפה זה נחת עליו אבל ללא מטרות מוגדרות העסק מסתבך.

בן 36, ירושלמי מלידה, אבו-אל בנאת עם תעודות. בין יום מילואים אחד לשני עוסק בהתחדשות עירונית עבור חברת "מוריה".96 תגובות

 • עמית, עצם העובדה שהשמאל בישראל הכתיר את הציונות והפטריוטיות כפאשיזם דווקא גורמת לי לרצות לשנות את שמו של הבלוג שלי ל"אוונטי!".
  יש לך ספק שמבין כל צורות המשטר הטוטאליטריות, הפאשיזם היא איננה ההומנית והמתקדמת ביותר? אני תוהה כמה גבות יורמו, ומדוע, כשאני אומר שמפלגת "כך" עדיפה על-פני מאשר הנציונל-סוציאליזם של השמאל הלאומי.

  אני לא מתנגד למחאות. להפך, כשהמחאה התחילה תמכתי בה וגם הלכתי לחתום נוכחות במאהל בירושלים. אבל אני מתנגד לשלהוב של המון עיוור וזועם בידי ביריונים אל מול נמען לא ידוע ועבור מטרות לא ברורות, מלבד להפיל את השלטון (קריאה שעוברת כחוט השני במחאה לאחרונה).

  בנוגע לתנועות הימין שהזכרת, מי שמממן אותן הוא לפחות לא מדינות אירופה החפצות באיסלמיזציה, ומונעות מקשרים עסקיים עם העולם הערבי ומאידיאולוגיה אנטישמית עמוקה.

  ממה שסיפרו לי חברים שהיו שם, החבר'ה שבאו להפגין במחאה הניפו בעיקר שלטים ברוח "יש פתרון – יהודה ושומרון" ושלטים נוספים הקוראים לקריאה ביהודה ושומרון. הם לא הניפו אף דגל של מפלגה, הם לא הלכו עם חולצות של ליברמן ומיכאל בן-ארי, הם פשוט הלכו עם שלטים שקוראים לבניה ביהודה ושומרון. הם לא הלכו עם כרזות של "האיחוד הלאומי" או תנועת בני עקיבא.

  ברצינות, בנאדם – איך אפשר להשוות את זה לשלטי "התעוררות" או כל הטישרטים וכרזות הענק של אגודות הסטודנטים?

  הקריאה לבניה ביהודה ושומרון היא לגיטימית, והיא מציעה פתרון יעיל וישים להורדת מחירי הדיור שנובע מתוך מחסור רציני בהיצע של דירות זולות.

  הקריאה "יש פתרון – יהודה ושומרון" יותר מחוברת למצוקת הדיור ולפתרונה למאבק מאשר כרזות הענק הסתומה נגד ההפרטה (?!) שמעטרות את המאהל בירושלים. הקריאה "יש פתרון – יהודה ושומרון" ומתריסה פחות מחולצות אדומות של מרקסיסטים שמניפים שלטים ברוח "ביבי תתפגר לא רוצים אותך יותר" ו-"מדינת רווחה עכשיו".

  למה אף אחד לא מבקש להוריד את השלטים שקוראים "מדינת רווחה עכשיו"?

  הקריאה "יש פתרון – יהודה ושומרון" היא קריאה לפעולה, וגם הצעת פתרון ישים ולגיטימי. היא איננה פחותה מהסיסמה "תנו לגור בארץ הזאת".

  איפה אותה תפיסת ה"אני לא אוהב את מה שאתה אומר, אבל אקריב את חיי כדי שתוכל להביע את זה"? איך סתימת פיות אלימה מסתדרת להיות עם חופשי בארצנו?

  גם אני כמוך שואל, מה אמיתי ומה קשקוש בהצעות שמעלה נתניהו. אבל כשראיתי אתמול בחדשות ערוץ 2 את מנהיגי המאבק מרוטשילד "צופים" בנאום של ביבי הבנתי שלא מדובר ביותר מחבורה של ביריונים ציניים, וגם לא אינטיליגנטיים במיוחד. שלא כמוך, הם לא באו בכלל להקשיב. הם התנהגו כמו חנין זועבי בזמן נאום של מיכאל בן ארי במליאת הכנסת.

  אני מציע להסתכל על הצד החיובי של העניין. אם אתה רוצה להצטרף אלי לקייטנה של עובדות סוציאליות רדיקליות, אני באמת אשמח – נוכל להשיג יופי של סמים. אני אשמח ללכת לערב על תיאוריות מגדריות, יצא מזה אחלה פוסט בסוף. ואני אשמח לקבל ממך עותק של "תיאוריה וביקורת" אם תסכים לקרוא גיליון אחד של "האומה" או לפחות עותק של "תכלת".

  באשר לי, אני מתנגד להפגנות אספסוף ריקות מתוכן ומעורפלות, חסרות מטרות ברורות ומוגדרות, שתנועות פוליטיות מובילות בציניות ובחסות התקשורת הבלתי מאוזנת.
  כאמור, גם אני נפגע כמו כל אחד אחר מהמחירים הגבוהים, גם הדשא של השכן שלי ירוק יותר, גם אני מתקשה לשלם שכ"ד – אבל לא אצטרף למחאה שכל מטרתה היא להחליף את הממשלה ולא מוכנה להדברות.

  המחאה איבדה כיוון יומיים אחרי שהתחילה והפכה למפגן שנאה של אספסוף בחולצות אדומות שמבקש להפוך את הכלכלה הישראלית על-פיה ולהצטרף לשאר כלכלות העולם שכשלו בגלל סוציאליזם עיוור ונאיבי, ולעזאזל עם התוצאות ההרסניות.
  גם אתה הזהרת לפני יומיים ממשבר סאבפריים בישראל.

  הסיבה לכך שאני מארח בחדווה בלוג שקורא לחלוקת העיר היא כי אני מאמין בפלורליזם, בחופש הביטוי ובחופש המחשבה. זו תפיסה שאני ואתה שותפים לה – אחרת לא היה פה לינק לבלוג שלי.

  כל עיר צריכה בלוגים מקומיים מצוינים והרבה מהם, וחשוב לתמוך בהם – גם אם מה שכתוב בהם לא משתלב עם תפיסת עולמי האישית.

  כמו שאמרתי לך, אני גם אשמח לתת בית לכל בלוג ירושלמי אחר. כולכם מוזמנים, אגב.
  בלוגרים ירושלמיים לעתיד, תרימו אלי אימייל: hello@underground02.com
  לא אכפת לי מה דעותיכם הפוליטיות (כל עוד אינן תומכות בטרור, שוללות את קיומה מדינת ישראל וכיוצ"ב).

 • יולי 27, 2011

  בן

  ממש קשה לי עם החבר'ה של המחאה, איך אני אמור לתמוך במי שלא יודע בעצמו מה הוא רוצה?
  התגובה המתבקשת להצעות של ביבי היתה אמורה להיות "יפה, הצעות ראויות אבל מה עם הפיקוח,רגולציה,תנאים, לוחות זמנים וכו'…." במקום הלכו על החרפת המאבק עוד לפני שסיים לדבר.
  לא נראה לי כמו מי שנלחם עבור מטרה מסויימת אלא יותר עבור המאבק עצמו.

 • יולי 27, 2011

  מיכל

  בין מעלותיו הרבות שכחת לציין שהוא חובב מחול מודרני (ענבל פינטו ואבשלום פולק בסוזן דלל).
  תשאיר אותו כמו שהוא: כזה שקוראים מה שיש לו לומר ועם יד אחת מבקשים למלוק לו הצוואר וביד שנייה מגרדים בראש-אולי יש משהו בדבריו?

 • יולי 27, 2011

  עמוס

  אפרופו הפלורליזם שהבלוג והמו"ל דוגלים בו, ונושאים עירוניים אחרים שהבלוג עוסק בהם: מחר מתקיים מצעד הגאווה בעיר. אני מתכנן להצטרף ולהפגין תמיכה, ומזמין גם אתכם. לפלורליזם בעיר הזו ולעתידם של הצעירים בה חשוב שגם מי שנטייתם המינית שונה ירגישו כאן בבית, ולא ימצאו עצמם נאלצים להגר מערבה. אני מקווה שכמה שיותר תנועות פוליטיות – מכל קצות הקשת (ביטוי מתאים במיוחד בהקשר הזה) ולא רק החשודים הגילים – תבואנה לתפוס טרמפ על המצעד הזה, גם אם צריך קצת יותר ביצים בשביל לעלות על העגלה הזו מאשר על עגלת מחאת הדיור הקונסנזואלית.

 • יולי 28, 2011

  בן

 • יולי 28, 2011

  עכברתול

  עזוב אותך, יהיה שם מלא הומואים

 • יולי 28, 2011

  עמית

  עכברתול הסעות- אני לא מכיר את החבר'ה בתל אביב ולא רוצה לשפוט אותם אך ורק לפי הרושם בתקשורת. החשש שלי שהשאיפה לצדק חברתי ושלום עולמי לא ממש תתגשם ועדיף להיות פרקטיים. זה משהו שבוודאי אפשר לומר על הירושלמים, שמהיום הראשון מגדירים יעדים ומחפשים להביא הישגים משמעותיים.
  אני לא יודע מה איתך- אני ציוני ופטריוט, גם שמאלן אבל אף אחד לא מושלם. יש כמוני לא מעט. העובדה שפשיסטים ענוגים כמוך לקחו לנו את המונופול על הציונות, יחד עם חבר'ה עם כיפה סרוגה שהולכים בסנדלים וגרביים גם בחום של 35 מעלות (מישהו מוכן להביא מקור הלכתי לעניין?) היא מאוד מתסכלת ומשאירה לנו שתי אפשרויות: להכריז שאנחנו פוסט ציוניים ולהצטרף למסיבות פול מון במחסום ווטש או להיות חברים של אלדד יניב הגב-גבר. אתה מבין כמה עגום מצבנו.
  אני לא יודע למה לקבל כספים ממדינות אירופאיות חצי איסלאמיות זה לא בסדר ולקבל כספים מכמרים פסיכיים מטקסס שמייחלים למלחמת גוג ומגוג, משוכנעים שכדור הארץ שטוח וחושבים ששרה פיילין היא דבורה הנביאה זה בסדר. בוא נסכם שאם העשירים הישראלים היו תורמים יותר למטרות חברתיות ופוליטיות הדיון הזה היה מיותר.
  איתך אני בתפיסה של "אני לא מסכים עם מה שאתה אומר אבל אלחם כדי שתשמיע את דעתך כי לפחות היא כתובה מצחיק"
  ואת תכלת כבר קראתי כמה פעמים. היה מעיק אבל לפחות לא מופרך כמו תיאוריה וביקורת.
  ואתם שם, כל המגיבים הסדרתיים- קחו את ההצעה של עכברתול ותתחילו לכתוב.

 • יולי 28, 2011

  ערן טרבלסי

  מי היה מאמין שאמליץ בפייססוק על כתבה של ציפי מלכוב:
  http://www.mynet.co.il/articles/0,7340,L-4101041,00.html

 • יולי 28, 2011

  בן

 • יולי 28, 2011

  עודד

  תגובות:
  1. מי שלא הלך לצעדה נגד סגירת מוזיאון הטבע הוא לא בנאדם. לי יש תירוץ- אישתי לא הרשתה.
  2. מפתיע מאד, אבל סנדלים וגרבים זה מאד נח. ואת זה אומר אחד עם היסטריה מוכחת של קיבוצניק.
  3. לעכברתול: טול קורה מבין עיניך: מה שחשוב פה זה עצם המחאה- צעירי ישראל מזיזים את הישבן המאובן שלהם ומתנהגים כאילו שאיכפת להם מהמדינה שהם מתים לעזוב. בתי הקפה בבזל ריקים מקשקשנים (סתם צוחק- לא בדקתי). פחות או יותר כל חיי הבוגרים (שבוע לפני עמית) אני מחכה
  שמשהו כזה יקרה, והנה, ההיסטוריה מתרחשת אל מול עינינו הצופות בערוץ השני. כל מחאה מבורכת.
  4. ותגובה אחרונה: פעם עבדתי במכון שלם. האנשים שם מתחזים להוגי דעות אינטליגנטים ומודרניים. בפועל גם הם (כמו כברתעול) חבורת פשיסטים חשוכים. לא רוצה להכליל אבל ככה הרגשתי.

 • יולי 28, 2011

  בן

  תגובות לתגובות:
  1.אז האופציות הן"בנאדם", "לא בנאדם" או סמרטוט?! 🙂
  2.בתור אחד עם היסטוריה מוכחת כמושבניק – תתבייש לך.
  3.עצם המחאה היא לא העיקר. היא חשובה מאוד, אבל בשלב זה המטרות והשגתן בעלות חשיבות גבוהה יותר.
  4.בתור "ימני" ו"פילוסוף" (רחמנא ליצלן ) אני אמביוולנטי בקשר למכון שלם. בסה"כ הוא מקביל למוסדות מחקר בעלי אורנייטציה שמאלנית.

 • יולי 28, 2011

  גלית חתן

  אני לגמרי עם עמית, כולל מה שכתב בתגובות.

  אגב, מתוך זה שעד לפני שנה הייתי תל אביבית, אני יכולה לנחש איפה תיגמר המחאה הסולידרית: כשהירושלמים יקראו לכל אנשי המאהלים להגיע להפגין מול הכנסת. זה לא סתם שהתל אביבים נמצאים ברוטשילד. זה מאוד קרוב לבית, ונוח.

 • יולי 28, 2011

  ערן טרבלסי

  עודד,
  פעם ישבתי בטעמון (כן, הוא עדיין קיים :-)) ודיברתי עם מישהו שסיפר שהוא צאצא של יואל משה סלומון, ושיש לו בבית (או אצל דודים שלו) ספר שמראה את אילן היוחסין. בנוסף, יש איזה ספר אחר שמראה את אילן היוחסין מסלומון לרש"י, ויש ספר מפורסם בעולם היהודי שמראה את אילן היוחסין מרש"י לדוד המלך. ספר מפורסם עוד יותר הוא התנ"ך, שמראה את אילן היוחסין מדוד המלך לאדם הראשון. מתוך צירוף כל הספרים הללו, הבחור מטעמון יכול להוכיח את היותו בן-אדם. אצלי זה כנראה היה הרבה יותר קל – הייתי בעצרת (לא הייתה צעדה) במוזיאון הטבע 🙂

  גלית,
  דווקא השבוע הם שלחו 2 אוטובוסים להפגנה מול הכנסת. אני חושב שהפעם גם הם מבינים ששם מתקבלות ההחלטות.

 • יולי 28, 2011

  עמוס

  אני מקבל את כל הפרסומים על כל הארועים במוזיאון הטבע, כולל הרצאה של עמיר בלבן ברביעי שעבר ומסיבה בשבת שעברה – לא יודע איך לא קבלתי הודעה ממקורתיי על העצרת הזו. או שקבלתי משהו שחמק מעיני … אמנם שמעתי משהו בחצי אוזן אבל זה היה מאוחר מכדי להתארגן על זה.

  לא נורא … מי שרוצה לכפר או להשלים – מחר יש רכיבת מסה קריטית שמסתיימת במוזיאון הטבע – מן הסתם יש שם שוב אירוע (מוגדר "חגיגה מחאתית" בהזמנה). מתחיל ב-12 במשביר. יש קישור ל-FB שלא בדקתי (http://www.facebook.com/event.php?eid=146421102068551#!/event.php?eid=256781577681642
  ) ואם אספיק אחפש מאוחר יותר עוד קישורים. אז יאללה – נפחו צמיגים, שמנו שרשראות וניפגש שם??

 • יולי 28, 2011

  עמוס

  עודד, ומה התרוץ של זוגתך?

 • יולי 28, 2011

  עכברמו"ל

  בתור מי שנמנה על אוהביו הכנים של מוזיאון הטבע (http://underground02.com/2008/08/%D7%9E%D7%95%D7%96%D7%99%D7%90%D7%95%D7%9F-%D7%94%D7%98%D7%91%D7%A2/), אני לא יכול שלא:

  א. להזהיר שכבר הרבה מאוד שנים המוזיאון בסכנת סגירה מפאת קשיים כלכליים, כי אף אחד לא מבקר בו. מי שהיה שם לאחרונה יכול לראות באיזה מצב עצוב נמצא המוזיאון – פוחלצים משנת תרפפ"ו ומיצגים מתפרקים. עודד, מתי ביקרת שם לאחרונה?
  ב. לשמוח על כך שלפי התכנית הנוכחית לפחות יועבר המוזיאון לגבעת רם, שם יצטרף למוזיאונים האחרים. תכולת המוזיאון תשמר, ולא תזרק לזבל כפי שהקבלנים הפרטיים מהתוכניות הקודמות ביקשו. המוזיאון ימשיך בפעילותו במקום שבו, אני מקווה, יבקרו בו יותר אנשים, והמוזיאון יזכה לעדנה מחודשת ולפריחה
  ג. להזכיר שבניית הקולג' תביא 1,000 סטודנטים נוספים לעיר
  ד. לחגוג את הקמתו של מוסד אקדמי שאיננו משתייך להגמוניה השמאלנית והפוסט-ציונית
  ה. לשמוח שמחה גדולה שהמבנה ההסטורי ישמר בשלמותו, ולא כפי שביקשו תוכניות קודמות (להרוס אותו ולהקים שם בתי מגורים לתושבי חו"ל)
  ו. לקוות שימצא מקום חלופי להקמת המוסד האקדמי הזה, וגם כסף להצלתו של מוזיאון הטבע, שכאמור חרב מתנופפת מעל ראשו כבר שנים. אני גם רוצה לזכות בלוטו וכמובן בדירת 4 חדרים במגדל בלב העיר במחיר של גביע קוטג', באותה הזדמנות.
  ז. לתהות על נחיצותה של גינת חסה וסלק קהילתית של תושבי המושבה הגרמנית האמידים.

  היום הלכתי לתרום דם כחול בניידת התרמות דם ברחבת המשביר. שאלתי את המתרימים כמה מהמפגינים מהקייטנה הסמוכה הגיעו לשם, והם אמרו לי שהם ספרו משם תורם אחד בודד היום, שניסה לשכנע את החברים שלו להצטרף אבל זה לא ממש עבד. הם כנראה היו עסוקים מדי בפעילויות ההרקדות, המוזיקה, ההסעדה של טבחים (!), ההרצאות והשיאצו.
  אחלה אלטרואיזם, מלח הארץ.

 • יולי 29, 2011

  ערן טרבלסי

  עכברתול,

  א. הם טוענים ל-4000 מבקרים בשבוע.

  ב (+ עוד כמה). ברור שעדיף מכון שלם על-פני בניין דירות כלשהו (ובפרט בניין של דירות רפאים). ובכל זאת עדיף שיישאר שם מוזיאון הטבע, ולא יעבור למקום המנותק ששמו קריית המוזיאונים.

  ?. גם אני חושב שטוב שמכון שלם יפתח קמפוס (על-אף דיעותינו המנוגדות), אבל לא שם.

  ??. ביקרת בגינה הזו? הייתי שם השבוע בפעם הראשונה. זה אחד המקומות המדהימים בעיר – יש שם מגוון גדול של צמחייה מסוגים שונים, כולל אפילו צמחי מים (הם יצרו שם שלוליות קטנות) וגם דו-חיים למיניהם, שאתה בוודאי יודע על היכחדותם עקב התמעטות השלוליות בארצנו. הם משתמשים גם בבור מים שהוקם שם ומנקזים אליו מים על-מנת לחסוך. באמת שכואב לי הלב שמקום כזה ייהרס (ואגב, גם תושבים מאזורים אחרים משתמשים בגינה ומטפלים בה – למשל מישהי מגילה).

  לגבי ניידת הדם – אני מבקר במאהל בשעות שונות. בשעות הבוקר, הצהריים ואחר-הצהריים (השעות שבד"כ יש שם ניידת) יש שם מעט מאוד אנשים, שהרי הרוב עובדים או שיש להם עיסוקים אחרים. מי שנמצא שם בשעות האלה הם בעיקר משפחה או שתיים שנמצאות איתנו במאהל והפעילים המרכזיים שטוחנים שם שעות על-גבי שעות והדבר האחרון שהם צריכים לעשות עכשיו זה לתרום דם ולהיחלש. מעבר לכך, מה גורם לך לחשוב שכל מי שיגיע מהמאהל לתרום דם יצהיר בפני המתרימים שהוא מגיע משם? כשאתה הולך לתרום אתה אומר "שלום, אני עכברתול, יש לי בלוג ירושלמי ואני פעיל בזיקוק של קיא" (אני אוהב את הביטוי שלך "קיא מזוקק")?

 • יולי 29, 2011

  העלמה עפרונית

  גלית, המאהלים נמצאים גם ברוטשילד, אבל גם בלוינסקי וביפו (שלא לומר – בבאר שבע ובחיפה יש מאהלים פעילים יפה ועוד שלל מאהלים בסדרי גודל וקוטן משתנים ברחבי הארץ). המחאה הזו היא לא תל אביבית, היא ארצית, ואין סיבה שאנשים *לא* יפגינו קרוב לבית שלהם.
  אבל מעבר להכל, אנשים (מכל הארץ) מגיעים גם לירושלים ומפגינים גם מול הכנסת.

 • יולי 29, 2011

  עודד

  עמוס- לאשתי יש שלושה תירוצים קטנים בבית ואתמול היו עוד 32-34 שהיו בחוץ. מהיום שעמית הכריז על הקיץ הקריר ביותר זה שנים אנחנו אוכלים קש חם.

 • יולי 29, 2011

  עכברתול

  קל לשיר ולרקוד כשיש לך מונופול:
  http://www.mynet.co.il/articles/0,7340,L-4100586,00.html
  שום דבר נגד עובדי אגד המקסימים, רק נגד החברה המגעילה הזאת שהורסת לירושלמים את החיים כבר עשרות שנים.

  עודד, עצם העובדה שהיית שם בפעם הראשונה השבוע מרמזת לכמה אנשים הגינה הזאת חשובה. בשביל הסיבות שציינת יש את הגן הבוטני. לא חראם של שטח ציבורי שמשרת תחביב של 12 וחצי אנשים, עם כל הרצון הטוב? חוץ מזה, שטחים לגינות קהילתיות לא חסרים בעיר וסביבה (סטף, לדוגמה).

  אם באמת מבקרים שם 4,000 איש אני ממש ממש שמח לדעת את זה. זה נשמע לי המון, למרות שבכל פעם שאני מגיע יש בערך 5 אנשים חוץ ממני והקופאית. עכשיו רק צריך לשאול לאיפה הולך כל הכסף שהם משלמים בכניסה.

  הייתי גם במאהל כמה פעמים, והם לא טוחנים. הם יושבים עם לפטופים, גיטרות, טושים ומשחקי חברה. לא יהרוג אותם לתרום דם, אני מנחש שלרובם אין איידס או מחלת קרויצפלד-יעקב. אתמול למדתי שכל תרומת דם, כל תרומת דם מתורם בריא, מצילה חיים תוך 48 שעות. זה בלתי נתפס. יהרוג אותם ללכת לשם, לנוח במזגן 30 דקות ולשתות טרופית? מלבד לרקוד ריקודי עם (15:00, בתוכניה) הם לא עושים שום עבודה מאומצת (חוץ מלסחוב אייפדים ולתלות פלקטים).

  אגב, אתמול צילמתי שם שלט שנכתב עליו "האָרי פוּטר" עם תמונה של רה"מ, בכניסה למאהל.
  אני היחידי כאן שמקבל פלאשבק ל-1995?

 • יולי 29, 2011

  ערן טרבלסי

  ב"ידיעות ירושלים" נכתב היuם על "סיירת חרדית" שפועלת בשבועות האחרונים בקריית יובל וסביבתה (קריית מנחם ועיר גנים) על-מנת לרכוש כמה שיותר דירות שתועברנה לזוגות צעירים חרדים. על-פי הכתוב, הם לא מתמקחים עם המוכרים וקונים באופן מיידי, כאשר המטרה המוצהרת היא לתקוע יתד בשכונה. במקביל, כתוב על-כך שפינדרוס מאתר שטחים לבניית דיור בר-השגה לזוגות צעירים חרדים בשכונות ברחבי העיר. אגב, מה זה דיור בר-השגה לחרדים ואיך בונים כזה לחילונים?

 • יולי 29, 2011

  ערן טרבלסי

  עכברתול, זה ערן לא עודד.
  הייתי שם בפעם הראשונה כי אני לא גר בסביבה, אני לא רלוונטי לזה. ואגב, מדובר על 40 איש, ואני מניח שאף אחד לא ימנע ממך (או מכל אחד אחר) להצטרף. מעבר לכך, זה לא משרת רק אותם אלא את כל מי שמבקר שם.

  אני חושב שחלק גדול מן המבקרים מגיע בקבוצות בזמנים מוגדרים (גני ילדים, בתי"ס וכד'). לגבי הכסף – אכן נראה שיש שם ניהול כושל, אבל זו סיבה טובה להחליף את ההנהלה, לא להעביר את כל המקום.

  אלה עם הגיטרות והטושים אלה אנשים כמוני, שמבקרים מדי פעם, עוזרים מדי פעם, תורמים משהו למטבח/למחסן וכן, גם נהנים קצת מהאווירה. אלה שטוחנים הם חבורה של 15-20 איש שאני פשוט מעריץ (לא אנקוב בשמות כי בטוח אשכח כמה), ושבאמת מקדישים לזה מזמנם וממרצם.

  אני חוזר וכותב – במחאה הירושלמית הקריאה להפלת הממשלה היא בשוליים, כך אני מתרשם.

 • יולי 29, 2011

  עכברתול

  מצטער, ערן.
  כך או כך לא תראה אותי במחאה הזאת. אני לא מאמין בה, ואני לא מאמין למי שמוביל אותה. עזוב שכל השלטים של "מדינת רווחה עכשיו" ו"די להפרטה" עושים לי רע על הנשמה, ועזוב שאין דרישות ברורות – ואין כל כוונה לדיאלוג עם השלטון (ראה ביקורה של ח"כ רגב). המחאה הזאת הפכה לפופוליסטית ומעורפלת.
  פסטיבל הסחטנות הזה, במיוחד אחרי שההסתדרות והעגלות עם העגלות הצטרפו אליה, לא מוביל אותנו לשום מקום טוב. אני לא מכיר את המארגנים הירושלמים, אבל לפי מה שהבנתי הם שייכים ל-"ב' זה אהל", ששיכת לתנועת האם התל-אביבית.

  וכל זה באמת לא משנה כי המאבק בירושלים איננו עצמאי, בין אם הוא רוצה ובין אם לא הוא עדיין חלק מהמאבק הארצי להפוך את הסדר הכלכלי על פיו – מאבק שמגעיל אותי מאוד. ה"מאבק" הארצי מנצל בצורה מאוד צינית וגסה הרבה מאוד אנשים שבאמת במצוקה בגלל בעיה חריפה של מחסור בהמון דירות לגור בהן, תוך שהוא מעודד את הקפאת המצב ומסכל חקיקה שתטפל בו מהשורש.

  קצת אחרי שפרסמתי כאן ש"אם תרצו" מצטרפים למאבק, הם מיהרו למשוך את ידיו ממנו.
  למה? כי הם גילו שדפני ליף, מי שלכאורה יוזמת המאבק, היא עורכת הוידאו של הקרן החדשה ושתי"ל אלה ידעיה, מראשי המאבק, היא סרבנית שירות שעשתה שירות לאומי בעמותת הקרן החדשה – "רופאים לזכויות אדם". שניים נוספים מראשי המאבק – האחד חבר תנועת חד"ש, האחרת חברת בל"ד ופעילה מרכזית נוספת היא פעילה מרכזית בתנועת האנרכיסטים.

  אני מאמין שחשוב ליצור לחץ על הממשלה והכנסת שתפתורנה את המצב ויביאו לבניה מסיבית של דירות, אבל המאבק הזה צריך להיות אמיתי וכן. הוא צריך להגיע מ- ואל מקום של הדברות ומו"מ. לא כסאח עיוור וחדור שנאה. הוא צריך להיות ברור ושקוף, ולא מלוכלך. אני לא מעוניין להצטרף לחבורה של טמבלים שמשרתים אינטרסנטים פוליטיים כמו הקרן החדשה להשמדת ישראל או תנועת השמאל הערמומי.
  אני לא יכול להצטרף למחאה עיוורת שרוצה להפוך על פיה את כלכלת ישראל, ומנצלת אנשים תמימים וישרים.

  ואפרופו, עמית – אני אעדיף בכל יום אוונגליסטים נוצרים שרוצים מלחמת גוג ומגוג מאשר איסלאמיסטים שרוצים לשרוף אותנו חיים. אותי תראו בעצרת של גלן בק.

 • יולי 30, 2011

  עכברתול

  אני באמת צריך להמנע מלכתוב תגובות כשאני מסטול. יצאתי וואחד נודניק טרחן

 • יולי 30, 2011

  דודו

  עכברתול,

  לצערי אתה נופל למלכודת שביבי רוצה שתיפול אליה, להסיט את הדיון מהבעיות האמיתיות(כלכלית וחברתית) לכיוון שלי ימין-שמאל ולסוגיות בטחוניות מדיניות.
  אם היית מבלה 5 דקות עם נציגי האוצר היית מבין עד כמה הדברים מעוותים. זה כבר לא שאלות של שמאל או ימין אלא שאלה של העתיד שלך, דווקא אתה בתור ציוני שמאמין במדינה ובכוחה של המדינה ומוסדותיה צריך להתקומם על "היעלמותה" של המדינה בתחומים רבים הנוגעים לאורח ואיכות חיינו. כפי שהמדינה דואגת לביטחון הלאומי והאישי אין סיבה שלא תדאג לרווחה, דיור, חינוך וכו'. האם אתה מסוגל לדמיין שמפריטים את צה"ל – הרי זה יעיל יותר ונוכל "לחתוך הרבה שומן מיותר"?!.

  בנוסף, אתה צריך שיעור קטן בכלכלה ובעיקר על תהליכי הריסוק של מאפייני מדינת הרווחה שהייתה כאן, הפתרון לטעמי איננו מדינת רווחה במלוא מובן המילה אלא פתרון שנמצא איפשהו באמצע.

  תרשה לי לעדכן אותך בחלק מהתהליכים הכלכליים שהתרחשו ולספר לך על כישלון הניאו-ליברליזם הכלכלי שאתה מאמין בו.
  במאה ה-21 חוזרת לכלכלת המאה ה-19, תקופה בה העושר היה מרוכז בידיהם של מספר מצומצם של אנשים. כרגע לא נראה שמפלגות הימין והשמאל יכולות ליצור חברה בה כולם נהנים משפע ושיפור בביטחון האישי. מפלגות הימין טענו בעבר שהשווקים החופשיים יעשירו את כל שכבות האוכלוסייה. מצד שני, מערכות הסעד האירופיות המסורתיות מדכאות ניסיונות חדשנות ויצירת עושר, ומשאירות את העניים והמובטלים במצבם העגום.
  כך, בעידן החדש של הגלובליזציה נוצרו שני מעמדות חדשים: מעמד ביניים אשר נאנק תחת חובותיו ומתקשה להתמודד עם חוסר ביטחון פנסיוני ותעסוקתי, ומעמד של סופר-עשירים הנמצאים מעל כל חוקי המיסוי והקהילה.
  הניאו-ליברליזם הופיע לראשונה בבריטניה. על רקע ארגוני העובדים המיליטנטים ומערכות הסעד פושטות הרגל, עלתה לשלטון ב-79' המפלגה השמרנית בהנהגת מרגרט תאצ'ר. באמריקה נבחר רונלד רייגן לנשיא, והשניים הובילו את מעבר המדינות האנגלוסקסיות לשוק חופשי.
  הניאו-ליברליזם הגיע אל מעבר לחומות סין, אשר במקביל למשטר קומוניסטי, מטיפה לשוק חופשי. בבחירות האחרונות אפילו הצרפתים הכירו בעדיפותו של השוק החופשי, ובחרו נשיא שמתנגד נחרצות למדיניות הסעד הגאלית ומעודד מדיניות כלכלית לפי המודל האנגלוסקסי.
  במונחי פיתוח כלכלי, השוק החופשי יוצר דווקא אסונות. פתרונות השוק החופשי שיושמו ברוסיה בשנות כהונתו של בוריס ילצין הובילו לעוני של חלקים נכבדים באוכלוסייה ולהופעתו של מעמד חדש – האוליגרכים – ולצורת ממשל שמשתלטת על כל אורחות החיים.
  באופן דומה, שיעורי הצמיחה במדינות באמריקה הלטינית ובאפריקה, שהיו מהגבוהים בקרב המדינות המתפתחות, ירדו ביותר מ-60% לאחר שאימצו את המודל הניאו-ליברלי של קרן המטבע הבינלאומית בשנות ה-80. כמו כן, שיעור העלייה בשכר במדינות ה-OECD נותר נמוך משיעור האינפלציה מאז שנות ה-70.
  אך הסיפור האמיתי של הניאו-ליברליזם הוא לא הגידול במספר המשתתפים במסחר, אלא החלוקה הבלתי אחידה וחסרת הפרופורציה של העושר שנוצר. בארה"ב בין 1979 ל-2004, האחוזון העשיר ביותר נהנה מצמיחה של 78% בעושרו, בעוד 80% מהאוכלוסייה רשמו ירידה של 15% בשוויים.
  על רקע התבססותו של הניאו-ליברליזם, נכנסו מפלגות השמאל המסורתיות לפאניקה וקראו לחלוקה מחדש של העושר, הטלת מסים והגבלה על מעבר ההון. רק בסקנדינוויה הקשיבו להם. ואולם דווקא במדינה שהביאה לעולם את הימין החדש נוצר נתיב מחודש בעבור השמאל – בריטניה. בסוף שנות ה-90 כבר היתה בריטניה עייפה מהתאצ'ריזם. השירות הציבורי בה היה כושל והכלכלה והחברה הלכו והתפצלו. טוני בלייר וגורדון בראון הבטיחו שכולם ייהנו מהגידול בעושר. הם קראו לחינוך חובה לכל תושבי בריטניה, שיגשר לאורך זמן על חוסר השוויון באפשרויות. העולם כולו ישב מרותק וצפה בניסוי החברתי שהתנהל בבריטניה – האם נמצאה דרך הזהב של הניאו-ליברליזם?

  למרבה הצער, לאחר עשר שנים של ניסיון, התשובה היא שלילית. גודלו של העשירון התחתון, אשר הוכפל תחת ממשל תאצ'ר התבסס והתייצב תחת ממשל השמאל החדש. כיום, כ-13 מיליון איש חיים כיום בבריטניה בתנאי עוני יחסיים. כמחצית מהעשירון העליון ממשיך את לימודיו לתארים אוניברסיטאיים, לעומת 10% בלבד בעשירון התחתון. נתונים אלה מראים בבירור שהשמאל החדש רק הגביר את הפילוג בין העשירים לעניים, אף יותר מהימין הניאו-ליברלי.

  הבעיה האמיתית די פשוטה: לא השמאל ולא הימין מצליחים למנוע את השתלטות המיעוט העשיר על רוב ההון. הן הניאו-ליברליזם והן מדיניות הסעד לא הצליחו לצמצם את הפער. נראה שרק כלכלה משותפת יכולה לתקן את הנטייה הטבעית של השוק הפתוח להעדיף מונופולים.

 • יולי 30, 2011

  עכברתול

  דודו,
  אני לא נופל ל"מלכודת של ביבי" – אני ורבים אחרים זיהינו את הבעייתיות של הקו הפוליטי המובהק של המחאה מהר אחרי שהמחאות התחילו.

  אין ספק שיש משבר דיור, וגם רה"מ אמר את זה בר"יש גלי, אבל הוא נובע ממחסור בדירות – ולא מפיקוח של המדינה על המחירים. אנחנו לא צריכים בייביסיטר.

  נכון, מעולם לא ביליתי עם נציגי האוצר, אבל גם אני בעד לפטר 90% מהפקידים הלא יעילים האלה ולהעיף אותם לקיבינימט. יצא לי לראות מקרוב את יעילותם המופלאה של פקידי משרדי הממשלה בכמה הזדמנויות, ואכן – ברובם אין צורך.

  אני חושב ששורש המחלוקת בינינו הוא שאני ואתה רואים את תפקיד המדינה בצורה אחרת. אני אישית מאמין שתפקידה של המדינה הוא להבטיח את בטחון האזרחים שלה כדי שיוכלו לחיות את חייהם כרצונם, ליצור ולפעול בחופש. ברגע שמתחילים לדבר על רווחה אני מתחיל לקבל פריחה.
  המדינה לא צריכה להפריט את צה"ל מן הסתם, אבל אני כן מאמין שדווקא בגלל התקציב אנחנו כן צריכים לבחון מחדש את הרעיון של בניית צה"ל כצבא מקצועי (רעיון ששאול מופז דחה מכל וכל בשעתו כשר הביטחון). רוב הג'ובניקים באים לעשות רגל על רגל ולשכב זה עם זה במשרד. הם לא תורמים כלום, והצבא משקיע בהם הרבה משאבים ולא מקבל טיפה של תמורה בעדם. כנ"ל גם לגבי כל ילדי מכ"ם, רפול וכו'. את ילדי מכ"ם/רפול והג'ובניקים הלא יעילים לכלום הייתי שולח לעשות שירות לאומי, שם יוכלו באמת לתרום יותר. אנחנו באמת צריכים לתקצב את כל הילדים החוסים האלה?
  בתור גוף שמייצר תוצאות מדי דקה ואת תקציבו העצום מממנים כולנו, אולי הגיע הזמן שנתן לצבא להיות קטן יותר וחכם יותר? כולנו רק נרגיש את זה בכיס. אפילו ויקי כנפו.

  אני בעד הפרטה של כל מה שאפשר כמעט. בעיקר כל מה שהמדינה לא מסוגלת לנהל היטב (והיא לא מסוגלת לנהל היטב כמעט כלום). אם ההורים שלך עלו לארץ בשנות ה-70, שאל אותם כמה שנים הם המתינו לקבל קו טלפון. למה אנחנו צריכים שגוף עקום, שלא יודע לנהל אפילו את עצמו, ינהל עוד דברים? למה אני ואתה כאזרחים צריכים לשלם יותר מיסים לגוף שלא מתחרה עם אף אחד, ומעסיק פקידים בלתי מקצועיים עם זכויות יתרות שאין להם שום תמריצים לעבוד טוב יותר וקשה יותר עבורנו?

  בכל אופן, אני אשמח לקבל שיעור קטן בכלכלה. אני אישית לא בוחר להגדיר את עצמי כחסיד של הנאוליברליזם כי היא עדיין לא תורה מושלמת. היא רק פרק ההמשך של הכלכלה הקיינסיאנית, ואנחנו ממש לא צריכים לעצור כאן. אני כן מאמין שאפשר להמשיך ולשפר את הקפיטליזם ולהפוך אותו למושלם יותר.
  נאו-ליברליזם נולד לא רק על רקע עלייתה של ת'אצ'ר לשלטון אלא על חורבותיה של הכלכלה הקיינסיאנית שהתפגרה תוך 20 שנה, אחרי שהצליחה לא רע לעכב מיתונים כמו אלו שפתחו את מלחמ"ע 1 ו-2. הצמיחה הכלכלית החדשה הזאת שתודלקה בידי קרן המטבע הבינלאומית, הבנק העולמי והדולר כמטבע העולמי הגיעה לחריקת בלמים צורמת בסוף שנות ה-70, כשממשלות העולם לא הצליחו להסתגל לגידול באוכלוסיה, התמורות הטכנולוגיות והפערים העצומים שגדלו בין המדינות המפותחות למתפתחות. ועכשיו אחרי עוד כמה עשורים של צמיחה יחסית (לפחות צמיחה חיובית, לשם שינוי), גם הצמיחה של הנאוליברליזם עומדת להיעצר, או שהיא כבר נעצרה.

  אני חושב שזה קורה בגלל שהנאו-ליברליזם איבד את דרכו, שכח את העקרונות שלו, ובעיקר כי לא היה מספיק חזק פוליטית מול הכוחות הסוציאליסטיים הדורסניים שעומדים בדרכו. הוא מיושן, צדקן, מאובן ובלתי סתגלתן. הקפיטליזם צריך להתעורר ולהשיב מלחמה.

  אז אני לא כאן כדי להגן על הנאו-ליברליזם, אלא על הקפיטליזם – שה"מהפכה" הזאת מבקשת לסלק מהמדינה ולהחליפו במדיניות רווחה מארקסיסטית של שלי יחימוביץ' ודב חנין.

  הפתרון, לדעתי, הוא לא פתרון ביניים אלא בשיפור הקפיטליזם וניסוח הפרק החדש של הכלכלה הקפיטליסטית.

  קפיטליזם, תחרותיות, יצרניות, חופש הביטוי וחופש המחשבה הם כולם אחים לדמוקרטיה. הוא מעודד חברתיות ועזרה הדדית הרבה יותר מאשר סוציאליזם, כי ההבדל בין כפיה לאלטרואיזם הוא עצום.

  מצד שני, הקפיטליזם הוא גם קצת עיוור ויש לו גם כמה מאפיינים שראוי לסלק כדי לשפר אותו.
  חמדנות, למשל, היא מאפיין דוחה של הקפיטליזם וגם של הסוציאליזם. אגב, לסוציאליזם נוספת גם פתיחת עיניים – אחותה המכוערת של החמדנות. כל ניסיון להגיע לחלוקה וגביה שוויונית באמת של כספי מיסים, למשל, מטורפד בידי הכוחות הסוציאליסטיים. כמו ש"ס ומרצ.

  הקפיטליזם תרם לעולם יותר מכל תורה כלכלית אחרת. הוא נתן בית לחדשנות והמצאה ששיפרו את איכות החיים של בני האדם בכל העולם לאין שעור, והאיץ מעבר לכל פרופורציה את התקדמות היכולת האנושית. הקפיטליזם הוציא יותר עניים ממעגל העוני ויצר הרבה יותר אנשים עשירים מכל תורה כלכלית אחרת בהיסטוריה האנושית. הוא ניזון מיצרנות, כישרון ושכל. הוא הוציא אותנו מבינוניות חשוכה ונמוכה, והוביל אותנו אל עושר תרבותי. גם מבחינה צרכנית – המוצרים רק משתפרים כל הזמן ומיום ליום נהיים טובים יותר ויותר, כי החברות מתחרות זו בזו. הפתרון לבעיית הדיור הוא אחד – הגדלת ההיצע ועידוד התחרותיות, שמתה בינתיים בארץ.

  כך או כך כדי למנוע מהמיעוט העשיר להשתלט על ההון לא צריך לפקח על כל מה שרק אפשר. פשוט צריך לאפשר חופש הזדמנויות כולם להתחרות ביניהם. להפחית את הרגולציה, לשבור את הפיקוח החלוד שמגביל את התחרותיות.
  להשאיר את הפיקוח היכן שהוא נחוץ לבטיחות, שמירה על הסביבה, שמירה על זכויות הצרכן, מונופוליזציה וקניבליזציה של מוסדות פיננסיים. אגב, זו אחת הנקודות של קונצנזוס וושינגטון.

  אגב, לגבי רוסיה – הכלכלה של רוסיה מאוד מורכבת, והיא מתייחסת למדינה שעברה במעבר של 90 מעלות מכלכלה מתוקצבת ברמה של ועד בית של בניין בנווה יעקב לכלכת שוק חופשי בלי כל תכנון מקדים. ככה נולדים לך "רוסים חדשים" ואוליגרכים, ואתה נשאר ביד עם עניים רבים וכלכלה בלתי יציבה בעליל בשנותיה הראשונות, שהביאו להתרסקות כמעט מוחלטת ב-1998. ועכשיו מה?
  היום הכלכלה של רוסיה טובה מאי-פעם. אחוז האבטלה הוא 6.3 (בישראל משהו כמו 6.0), 13% מתחת לקו העוני (בישראל 23%, בעיקר בגלל המגזר החרדי והערבי שאינם יצרנים), והכלכלה הרוסית נהנית מיציבות חסרת תקדים (זה לא אני, זה הבנק העולמי אמר). רוסיה הופכת למדינה עשירה. לקח לה אמנם 20 שנה לשקם את עצמה מהיסטוריה עגומה מאוד, אבל תראה אותה עכשיו.

 • יולי 30, 2011

  ברק

  אני לא מרגיש שכרגע יש צורך לייצר מטרות קונקרטיות למחאה, אני חושב שברור למדי שמדובר על יוקר המחייה באופן כללי והדרישה היא לשינוי, גם אם עוד לא ברור לחלוטין איך ומה. ממה שאני רואה מסביבי מדובר על עוד ועוד אנשים שבאים למחות ולהצטרף להפגנות, אנשים שמעולם לא ראיתי ולא שמעתי שהגיעו להפגנות, במידה רבה ניתן לומר שהם חלק מהבורגנות החזקה, ואם הם באים משהו מתחיל להשתנות, ואפילו הם מאמינים שצריך שינוי. אם זה יהפוך למטרה קונקרטית או סט מטרות זה עוד רחוק ופחות חשוב, עכשיו זה דווקא המספרים שמדברים, ובדמוקרטיה, לא מצביעים רק בקלפי, בדמוקרטיה אפשר להצביע ברגלים וזה מה שסגל לא מבין, ומסה קריטית בכיכר יכולה לשנות מציאות. שני הפקטורים הללו, הבורגנות המפגינה והמסות הם הכלי החזק במחאה הזאת גם ללא בנק מטרות סגור וביבי מבין את זה והוא מתחיל לפחד (תראו את ישיבות הדלק). זה לא אומר שהשינוי יבוא מחר אבל משהו בסיסי נשבר ביחס של האזרחים אל מול הגישה הכלכלית השלטת כאן ולכן ביבי מפחד, ואת זה גם עכברתול וכל הציניות בעולם לא ישנו.

 • יולי 30, 2011

  עכברתול

  ברק, קראת את מה שכתבת לפני שלחצת "שלח תגובה"? שתית מספיק מים היום?

  בדמוקרטיה לאספסוף משתולל אין כל זכות להפוך את השלטון – אנחנו לא חיים במשטר דיקטטורי (שם יש לך לגיטימציה), והדרך היחידה להחליף את השלטון היא באמצעות הנציגים הפרלמנטריים והצבעות אי-אמון, ובקלפי. מה נסגר איתך? הפגנות של אספסוף יחליפו את השלטון? אתה חי בתימן? במצרים?

  העם בחר את נציגיו בפרלמנט. ככה עובדת דמוקרטיה. זו הבעיה בדמוקרטיה – כאן מי שקובע את הדברים בשטח הוא בחירי העם. לא מתאים לך? לך תגור בסוריה.
  בדמוקרטיה יש בחירות. בחירות הולכות לפי הצבעות, ולא לפי מי שצועק יותר חזק.
  אחרת, תאמין לי שתוכנית ההתנתקות לא היתה עוברת – הפגנות של מאות אלפי אנשים.

  חוץ מזה, איזה מין אנשים בדיוק יוצאים להפגין בלי לדעת על מה?
  לא צריך בנק מטרות ולא צריך מטרה קונקרטית? אז על מה אתה מפגין? כי חם עכשיו ומשעמם לך?
  הבורגנות המפגינה היא התופעה הכי מכוערת בחברה הישראלית. הפכנו לאומה מפונקת של בכיינים עלובים, במקום לעם שדואג לחלשים שלו.

  ולא כתבתי מילה אחת בציניות, ההתיחסות שלי לעניין הזה היא רצינית לחלוטין. אני מגרד את הראש ולא מצליח להבין איך אפשר להאמין למחאה שסיסמתה "הפגנה, לא חשוב על מה".

 • יולי 30, 2011

  מיכל

  הבעיה לא נובעת רק ממחסור בדירות. הבעיה נובעת גם מכך שאחוז גבוה מידי רוכשים דירה להשקעה:
  http://www.themarker.com/news/tent-protest/1.673346
  מיסוי מיסוי מיסוי. זה הפתרון המידי לבעלי דירות שניות, שלישיות ורביעיות (מכירה באופן אישי זונה כזו שמתעמרת בשוכרים שלה), ומיסוי מתקבל על הדעת לזרים שטחנו כאן את כל הדירות השוות בעיר. עד שיחליטו מה בונים וכמה יש להכריז על רפורמה במיסוי- לא רק להקל ברכישה אלא להקשות ברכישה על מי שכבר יש לו יותר מדי. הבעיה היא שביבי את שטייניץ כל כך מאוהבים בטייקוני הנדל"ן שהם לא יעזו לפגוע בהם ומיסוי משמע פגיעה באקירוב ושות.
  אני אהיה בהפגנה- על אף שאני לא שלמה לגמרי עם ניסוח המטרות- וההתנהלות. אני לא יכולה לשבת במזגן ולהמתין שהמציאות תתאים לי במאת האחוזים. דרוש שינוי. ואני אתרום את חלקי המאד צנוע לכך.

  מילה על תרומות דם: אני תורמת סדרתית, ובשל סוג הדם שלי אני "זוכה" לפניות מחרידות בתדירות מאד מאד גבוהה בסגנון "יולדת במצב קשה מאד שמאבדת דם אנא סורי בדחיפות לנקודת התרמה וכו'" זאת אף על פי שלוקח זמן עד שמכשירים את הדם הנתרם להעברה לחולה. שוו בנפשכם סתם יום של חול ופתאום הודעה כזו. מרגיז.

 • יולי 30, 2011

  דודו

  עכברתול,

  מישהו אמר שלא צריכה להיות הפרטה של גופים מסוימים(כגון התקשורת), מישהו טען שלא צריכה להיות תחרות, הבעיה שאת כל זה לא קיבלנו בפועל, גם בארה"ב של שנות ה-80 הבינו שיש צורך להילחם בריכוזיות ובמונופולים הדורסניים והמדינה הפדרלית התערבה (אוי לא) – דוגמת פירוק ענק התקשורת AT&T. בתור משהו שמכיר קצת מקרוב את עבודת שר התקשורת ויודע מה מכין לנו בהמשך השר אומר שבכל מדינה תקינה פעולותיו היו מתקבלות בטבעיות ורק במדינה שלנו אנו מתפלאים כיצד זה יש שר שבאמת פועל למען הציבור. אם אתה מסרב להודות שהמדיניות של ה-30 שנים האחרונות הובילה אותנו ליוקר המחיה המטורף ולמצב הקיים אז אתה בוחר לטמון את הראש בחול, כתבתי מעלה ואכתוב שוב "בעידן החדש של הגלובליזציה נוצרו שני מעמדות חדשים: מעמד ביניים אשר נאנק תחת חובותיו ומתקשה להתמודד עם חוסר ביטחון פנסיוני ותעסוקתי, ומעמד של סופר-עשירים הנמצאים מעל כל חוקי המיסוי והקהילה".

  בנושא זה אני לפחות לא מצפה שיבנו פה שוב ערי פיתוח, שפרס יחזור להיות שר הדואר וישלוט בבזק ושספיר ינהל את הכלכלה עם הפתקים אבל למדינה יש מחויבות כלפי האזרחים שלה לא רק במובנים של ביטחון לאומי ואישי אלא במובנים של ביטחון כלכלי וחברתי. אתה יודע מה דעותי בנושאים מסוימים (חרדים), אני לא איש של אמצע אבל מסתבר שיש דרך שלישית (לא אביגדור קהלני). מדוע אנחנו לא מפריטים את המשטרה כפי שנעשה בארה"ב המודל שלך, מדוע לא נפריט את בתי הסוהר (ממליץ לך לקרוא מה קורה בברזיל ובמדינות נוספות באמל"ט ואת כישלון השיטה)?, אם לשיטתך צריך להפריט את הכל אז גם את צה"ל צריך להפריט. ומדוע שהקונסול בפרו או בצ'ילה יסייע בהחזרת גופות של מטיילים ישראלים שנהרגו בטיול, הרי המשוגעים האלה הלכו לטייל על דעתם וזה על אחריותם?!.

  מדוע שהמדינה לא תתחזק רפואה ציבורית ברמה נאותה?, הרי הרפואה היא מקור גאווה ישראלי מאז קום המדינה בשל ההבנה והצורך להשקיע בהון האנושי, בהמשך גילתה המדינה שזה מקור הכנסה לא רע-ייצוא ידע רפואי (לגיטימי) ושכחו מאין באנו ומסתכלים רק על שורת הרווח. האם זה נראה לך נורמלי שבתי החולים בפריפריה צריכים לסבול פעמיים, חוסר השקעה מצד המדינה וחוסר בתרומות (אצולת הממון הישראלית הגרה במרכז תורמת רק לאיכילוב,שיבא ו-וולפסון)?.

  זה מעבר לשאלה של מדינה רווחה או קפיטליזם, הרי אנחנו מתגאים השכם וערב ש"כל ישראל ערבים זה לזה", ו-"במוסר היהודי" וגילינו באיחור של 30 שנה שזה בדיוק כמו הסיסמאות הריקות מתוכן על "בירתנו המאוחדת לנצח נצחים".

  לעניין הבנק העולמי וקרן המטבע, הייתי אומר שהם משענת קנה רצוץ ובעייתי לבסס טיעוניך על דבריהם/מדיניותם (גם בישראל יש את האבטלה הנמוכה מזה שנים רבות אבל אתה בעצמך טענת שבקושי אתה מצליח לגמור את החודש).

  ראוי שנתהה רגע על האחיזה המתמשכת והמוזרה שנודעה למדיניות הכלכלית בסגנון קרן המטבע על נותני הטון בישראל – "מוזרה" בשל היקף הכישלונות שנחשפו במדיניות זו ב-20 השנים האחרונות.
  בין הכישלונות אפשר למנות את התפקיד של קרן המטבע בהאצת המשבר הכלכלי במזרח אסיה בשנים 1998-1997 ואת טיפולה בו לאחר שהחל, ואת כישלונה המוחלט של האסטרטגיה שהתוותה קרן המטבע להעברת המשק הרוסי מקומוניזם לקפיטליזם. למי אנו מקשיבים אפוא כאשר אנחנו מחליטים לוותר על חינוכו של הדור הבא או לוותר על הסולידריות החברתית הגלומה בביטוח רפואי כללי?. דומה שהתיאור היסודי ביותר של כישלונות "קונסנזוס וושינגטון" – השם שניתן לקווי המדיניות הנכפים על העולם המתפתח בידי קרן המטבע הבינלאומית, ארגון הסחר העולמי והבנק העולמי – ניתן בידי ג'וזף שטיגליץ, חתן פרס נובל לכלכלה לשנת 2001.טיגליץ, המלמד כיום באוניברסיטת קולומביה, זכה בפרס נובל על עבודה תיאורטית שהפריכה את אחת מאמונות היסוד של "קנאי השוק" (market fundamentalists) – השם שניתן לחסידי שיטתו של מילטון פרידמן. קנאי השוק מתייחסים כאל אקסיומה לטענה שה"שוק", אם נניח אותו לנפשו בלא התערבות ממשלתית, הוא מכשיר משוכלל ומהימן המעודד ומסדיר ביקושים והיצעים, יוצר תעסוקה מלאה וקובע מחירים וערכים בדיוק מושלם.
  עבודתו של שטיגליץ הוכיחה שבנסיבות של חוסר שוויון בגישה למידע – כלומר, כאשר לחלק מהשחקנים בשוק יש יותר מידע מאשר לאחרים – השוק אינו פועל באופן מושלם. מכיוון שחוסר שוויון במידע קיים בכל מקום ובכל זמן, מוסיף שטיגליץ ואומר, השוק לעולם לא יהיה מושלם, ועל כן נדרשות התערבויות ממשלתיות להשבת האיזון ולהבטחת צדק ועזרה למי שנפגעים כתוצאה מהפגמים המובנים במערכת. מה שמאפיין את האמונה הניאו-ליברלית הרווחת הוא דחיית הלגיטימיות של התערבות או רגולציה ממשלתית, של הצורך להתאים מדיניות כלכלית לתנאים ספציפיים, וסירוב לשקול את ההשלכות המוסריות והפוליטיות של המדיניות הכלכלית.
  לכל אורך שנות ה-90 כפתה קרן המטבע על מדינות מתפתחות לקצץ בתוכניות חברתיות, לגבות תשלומים על שירותי חינוך, לצמצם תוכניות בריאות ולמכור מפעלים ממשלתיים שסיפקו תעסוקה לאזרחיהן. הדבר נעשה באמצעות התניית קבלת הלוואות של קרן המטבע בציות לעצות הכלכליות שלה.
  בזמן שארצות הברית ואירופה המערבית שילמו סובסידיות של עשרות מיליארדי דולרים לחקלאים שלהן (סובסידיות שניתנו בפועל לתאגידים הענקיים השולטים כיום ברוב תעשיית המזון), חייבה קרן המטבע מדינות מתפתחות לפתוח את גבולותיהן לסחורה חקלאית אמריקאית ואירופית, ורוששה מיליוני חקלאים בכל רחבי עולם השלישי.
  במדינות רבות (אינדונזיה, למשל) כפתה קרן המטבע על הממשלה לבטל סובסידיות על מזון ודלק. מדיניות זאת עוררה תסיסה ומהומות, ואלה החמירו מצב כלכלי בעייתי ממילא. במקומות אחרים (תאילנד, למשל) כפתה הקרן קיצוצים בהוצאות על הבריאות, ואלה הביאו להתפשטות האיידס.
  משפחות עניות במדינות מתפתחות רבות, שנדרשו לשלם על החינוך לילדיהן כתוצאה מ"תוכנית החזר העלויות" של קרן המטבע, קיבלו החלטה שוברת לב שלא לשלוח את בנותיהן לבתי ספר. קרן המטבע מתמקדת באופן חד-מימדי בכלכלה כפי שהיא נראית מבעד לעיני הקהילה המסחרית והתאגידית, ומפגינה שוב ושוב חוסר יכולת לתפוש את מארג הגורמים הפוליטיים, החברתיים והכלכליים ששזירתם יחד היא שיוצרת חברה בריאה.
  המשבר במזרח אסיה, שהיה הכישלון הגדול ביותר של קרן המטבע הבינלאומית, נגרם בגלל אחת האובססיות של הארגון – החתירה ל"ליברליזציה של השווקים". מדינות ריבוניות נוהגות לפקח במידה כלשהי על זרימת הכספים וההשקעות אליהן ומתוכן, ולוּ רק כדי לשמור על המטבע שלהן. כסף "חם", שהוא כסף שנכנס במהירות אל תוך מדינות כדי לעשות רווחים מהירים בספקולציות מטבע ונדל"ן, יוצא בדרך כלל במהירות שבה נכנס ומותיר את הכלכלה בהריסות. ואכן, זה בדיוק מה שקרה לאחר שקרן המטבע הבינלאומית לחצה על תאילנד ועל שאר מדינות מזרח אסיה להסיר את הפיקוח על כניסה ויציאה של השקעות. התוצאה היתה ההתמוטטות הכלכלית המהירה והמפחידה ביותר מאז שנות השפל הגדול בארצות-הברית. המשבר החל בתאילנד ב-1997 והתפשט במהירות אל אינדונזיה, הפיליפינים, שאר מדינות מזרח אסיה, וכן רוסיה ואמריקה הדרומית. תגובתה של קרן המטבע הבינלאומית – שהמליצה בין השאר להעלות את שיעורי הריבית ולקצץ בתקציבים החברתיים בתקופה של אבטלה אדירה ושל יאוש – החמירה את המשבר עד כדי כך שבחלק ממדינות מזרח אסיה המשבר נקרא עד היום על שמה של קרן המטבע.

 • יולי 30, 2011

  עכברתול

  מיכל – מה? איך? מה מיסוי מוגבר לאנשים עם דירה שניה ושלישית ורביעית אמור להשיג מלבד להחריף את מחירי השכ"ד על חשבון השוכרים? לא הבנתי.

  חוץ מזה, למה תמיד יש לנו שאיפות לקחת יותר ממי שעושה יותר? במה פשעו אנשים שמרוויחים הרבה, או אפילו הטייקונים? אין לי חיבה כלפי אף אחד מהאנשים האלה, אבל למה אנחנו תמיד פותחים עיניים על מי שמרוויח הרבה? הלוואי עלי להיות ביליארדר.
  מה שאת בעצם מציעה הוא זה:
  http://www.youtube.com/watch?v=pz2p4EQtEXs

  למה שהמיסוי לא יהיה אחיד? אחוז קבוע לכו-ו-לם, שלא ידפוק את מי שמצליח יותר ולא יעודד עוני.

  בלי כל קשר, מומלץ בחום: http://www.youtube.com/watch?v=GmZRfxYCCE0&feature=player_embedded#t=543s

  שמעתי שלרשימת הטרוניות הבלתי נגמרת נוספה גם עליית מחיר החשמל. מצחיק שלא מזכירים בשום מקום שהסיבה לעליה של 19% במחירי החשמל היא כי עברנו לסולר, אחרי שחמאס פוצצו את צינור הגז ממצרים לישראל, ושלמדינה אין יד בדבר. ושאם המדינה תסבסד את ההפרש המטורף הזה היא תקרוס אל תוך עצמה ואפילו כסף לגביע קוטג' מסובסד אחד לא יהיה לנו.

 • יולי 30, 2011

  עמוס

  מיכל, גם אני אהיה (אולי כי אין לי מזגן, רק מאוורר – עד היום חשבנו שבבית שלנו אפשר לרוב להסתדר גם בלי; עמית – ה"קיץ הירושלמי" שהללת לא עבר אתנו מיוני ליולי … יש לך אחריות לזה? 🙂

  יש לי הרבה הגיגים לשפוך על הנושאים של הימים האחרונים והדיונים כאן, כולל מצעד הגאווה והסובלנות ומוזיאון הטבע, הדמגוגיה על מקום העבודה של ליף והשרות הלאומי של ידעיה והקריאה למהפכה – נשאיר את זה לימים הבאים כי עכשיו באמת כבר צריך לצאת, אבל אם הזכרת את תרומת הדם – גם אני תורם אובססיבי שכל שלשה חודשים מתקשר לבנק הדם לשאול מתי הם מגיעים לקרבת מקום העבודה שלי (מפונק, לא נוח לי להגיע אליהם לרוממה או למשביר); בכל זאת לא נראה לי שאם הייתי גר כעת באוהל עם 32 מעלות בחוץ הייתי רץ לתרום …. מצד שני, אין לי דם כחול, רק -O (אני בספק אם היה להם מה לעשות אתו אילו היה כחול).

 • יולי 30, 2011

  עכברתול

  דודו, הויכוח בינינו הוא לא הוגן כי אתה יודע על מה אתה מדבר ואני מבסס את דברי על מאמרים שקראתי בויקיפדיה ועל סמך דברים שאני ממציא על הדרך ומקווה שישמעו אמינים מספיק.
  זה לא כוחות.

  בכל אופן שים לב דווקא הבאתי את קרן המטבע והבנק הבינ"ל כגורמים שהביאו לבעיות שבגללן נדרשה שיטה כלכלית חדשה (נאוליברליזם). אני לא בעד שום גוף בינלאומי כזה שכופה את עצמו כמלאך ומושיע של המדינות המתפתחות.

  לגבי החלק הראשון של התגובה שלך, אעשה את זה זריז כי אני חופר פה ממש הרבה לאחרונה:
  לגבי הפרטת בתי הסוהר, אני לא יודע כלום לגבי זה. עדיף שאסתום.
  לגבי הפרטת צה"ל, ברור שלא.
  לגבי הפרטת נרחבת יותר של מערכת הבריאות, מארה"ב למדנו שעדיף שלא. בישראל עם קופות החולים המצב מצוין לדעתי.

  לגבי החזרת גופות של מטיילים ישראלים שנהרגו בטיול בצ'ילה, זה משהו שלדעתי הביטוח שלהם צריך לכסות. אם הם מוסיפים עוד $1.2 ליום על דברים כאלה, הם מקבלים טרמפ חזרה הביתה הכל כלול.

  אני לא יודע כלום לגבי ענין הרפואה הציבורית בישראל. מה שכן, אני באופן כללי נגד פיתוח הרפואה מעבר למה שהיא היום. אני חושב שהרפואה הגיעה למצב מצוין, תוחלת החיים בישראל היא גבוהה מאוד, ועכשיו אנחנו עומדים על סף משבר גדול מאוד – יותר ויותר אנשים יחיו הרבה מעבר לגיל 100 עם התפתחות הרפואה והטכנולוגיה, ובישראל נולדים פחות ופחות ילדים.
  מי ישלם את הפנסיה של כולם? אנחנו, הילדים שלנו, הילדים שלהם והילדים שלהם-שלהם. העתיד הרבה יותר קודר ממה שזה נראה לנו. (אגב, ספר מצוין בנושא שהפך לקלסיקה – The Coming Generational Storm של קוטליקוף וברנס).

 • יולי 30, 2011

  מיכל

  לפני מספר חודשים שהיתי בענייני עבודה בשווייץ. נפגשתי שם עם אנשים האמונים על סטטיסטיקה בנושאי דיור ולמדתי מהם שבשוייץ למעלה מ 70% מהדירות אינן בבעלות כי אם בשכירות. והם חיים עם זה בשלום.
  למה לא כאן, בעצם? משום שאין אצלנו מערכת פנסיונית ראויה, וחלק ניכר מהאוכלוסייה, אלמלא יבטיח את מקום מגוריו בצעירותו בין אם בצורת דירות בבעלות או דיור ציבורי, ימצא עצמו חי מקצבה נמוכה למדי נתון לגחמות השוק. שווה בנפשך את סבא שלך אורז ארגזים בכדי לעבור דירה, למשל, משום שבעל הבית שלו העלה את מחיר הדירה.
  לפיכך, דירה בבעלות בישראל איננה פריווילגיה כי אם כורח. ובהנתן מלאי קטן של דירות מסיבות שונות: עליה בשעור הגרושין (כן כן), עליה בגיל הנישואין, הקפאת הבניה בהתנחלויות ולא רק שם, גידול באוכלוסיה, בירוקרטיה בצורת הועדות המחוזיות ועוד ועוד- הרגולטור חייב לאפשר שהעוגה הקטנטונת הזו תחולק בצורה הוגנת. ולכן לתמרץ באופן שלילי מי שכבר יש לו ולתמרץ באופן חיובי מי שאין ביכולתו להשיג.
  ובמקביל לפעול להגדלת מלאי הדירות בנות השגה. כמובן.
  הייתי בהפגנה. היתה רוח שונה מהפגנות אחרות שנכחתי בהן בעיר. אוכלוסייה מאד מגוונת, דרישה מפורשת לנהוג בסובלנות ולהמנע מאלימות. לחלוטין לא פוליטית במובן הימין/שמאל של המילה.
  שבוע טוב.

 • יולי 31, 2011

  מיכל

  עמוס- מזגן כמטאפורה. גם כאן אין. גם אני O-, לכן הם מנדנדים לי. אתה לא זוכה להודעות הזויות?

  עכברתול- רק עכשיו צפיתי בסרטון (נדמה לי שההגדרה הרפואית למצבי היא:References Sutul), למען הסדר הטוב: אף על פי שבמעטפת הקלפי שלי נמצאת מר"צ- התנגדתי להנתקות: גם משום שלשיטתי משטחים נפרדים במשא ומתן ויותר מכך משום שלא הוכשרו התנאים לטפל באוכלוסיה שפונתה. ליבי יצא אליהם הרבה הרבה יותר מאשר הוא יוצא לדפני ליף.

 • יולי 31, 2011

  ברק

  עכברתול, צא לרחובות ולמד מהי דמוקרטיה. אני מבטיח לך שביבי מזיע לא פחות מהמפגינים בתל אביב למרות שהוא יושב במזגן. דמוקרטיה עושים גם ברגלים. צא לרחוב, תסתכל, תפנים.

 • יולי 31, 2011

  עמוס

  מיכל, בזמן האחרון לא מנדנדים לי (אולי כי אני מנדנד להם לפעמים) וגם כשהיו – לא זכורות לי שיחות מפחידות כאלו, רק שהם זקוקים לדם כי שי מחסור. גם אז – אם לא היה מסתדר לי הייתי מתנצל ומתעלם. ועוד הערה בעניין – יצא לי להכיר מתנחלים ואנשי ימין שהם סרבני תרומת דם עקביים. אני לא חושב שיש כאן ימין ושמאל, אבל באמת שאני לא מצליח להבין מי שמסרבים לתרום דם שלא מסיבות רפואיות או רגשיות, כמו גם מי שמסרבים לתרום איברים.

  גם בהפגנה לא היה ימין ושמאל מדיני, למרות קריאות מגוונות שלעתים גם עסקו בנושא הזה. אבל אי אפשר להגיד שזו הפגנה "לא משנה על מה". זו הפגנה כנגד סדרי העדיפויות של כל הממשלות בעשורים האחרונים (לא רק של ביבי, אם כי הוא מייצג את האידיאולוגיה הזו בצורה הכי מובהקת), כנגד קריסת מדינת הרווחה, כנגד תפיסת העולם השלטת ב"מסדרונות האוצר" וגם נגד אלימות. ולא רק נגד. גם הרבה קריאות בעד היו שם. בעד צדק חברתי, בעד מעמד הביניים וגם בעד עזרה למעמדות הנמוכים או המוחלשים, בעד סולידאריות חברתיית, בעד הרופאים השובתים והעובדים הסוציאליים שהופכים לנזקקים בעצמם. החלוקה הגושית המסורתית של ימין ושמאל נשברת במחאה הזו עם קואליציות אחרות, וזה דבר שחיפשו אותו שנים …

  עכברתול, שלטון אפשר להחליף גם בהפגנות (שמביאות להליכה לקלפי), ונראה שגם את פגרת הכנסת הרחוב יכול לבטל. זה דמוקרטי לחלוטין! הפגנות של אספסוף??? גם במצרים, בסוריה ובתימן זה לא אספסוף אלא אנשים שלוקחים אחריות על עצמם ועל סביבתם ונלחמים למען חברה צודקת יותר. שמות גנאי כאלו ממש לא מחזקים את הטיעונים שלך תמיד התלוננו שהבורגנות השבעה לא יוצאת מהבית עד שהיא לא נפגעת ישירות – הנה עכשיו גם הבורגנות יוצאת למאבק עקרוני ובעיניך זו תופעה מכוערת?

  אתה צודק – וגם מיכל צודקת – שהבעייה כיום היא כלום לעומת מה שיהיה בעתיד, כשהצעירים של היום יהפכו קשישים ויגלו שאין להם הכנסות שיכולות לקיים אותם. אבל אתה מתלונן מצד אחד על גידול האוכלוסין בעקבות עליית תוחלת החיים, ומצד שני על שלא נולדים מספיק ילדים? ישראל היא אחת המדינות עם הגידול הכי משמעותי באוכלוסייה במערב. לפני הפנסיות, מה שיפיל אותנו זה נושא המים. זו לא בעייה רק שלנו אלא בעייה גלובאלית. גידול אוכלוסיית העולם במאה ה-20 היה חסר תקדים ואין מספיק משאבי טבע כדי להמשיך בקצב הזה. ישראל של 10 מיליון תיראה הרבה פחות טוב, מכל הבחינות.

 • יולי 31, 2011

  עכברתול

  מיכל, מן הסתם אין לי פתרון טוב יותר להציע. אני מקווה שתמצא תשובה טובה ולא נצטרך להמשיך לשלם מחירים גבוהים לאנשים תאבי בצע שבודקים ב-yad2 כמה השכן לוקח ומיישרים קו.
  פה ושם דווקא יוצא לי לשמוע על בעלי בתים הגונים ולא חמדנים – טוב לדעת שעוד יש כאלה. אם מישהו מכיר, אגב, אשמח אם תעבירו לי את הפרטים… מחפש כרגע דירת יחיד.

  ברק,
  השטות הזאת היא לא דמוקרטיה. זה מפגן כוח של אספסוף מאורגן היטב בידי גופי שמאל.
  במפגינים הרבה אנשים עם כוונות טובות, אבל ממש לא מאופסות.

  שני קישורים מאוד מאוד מומלצים:
  1. httphttp://www.nrg.co.il/app/index.php?do=blog&encr_id=a28b07a102084d28785d2d933122ebb1&id=2662 (הקפיטליסט היומי)

  2. http://www.haoona.com/photos/leftlink.pdf (תרשים המאבק, דרך הקפיטליסט היומי)

  ככה מארגנים הפגנה עממית ספונטנית, הא?

  ולקינוח רשימה חלקית של מובילי המאבק, מאותו פוסט של הקפיטליסט היומי:

  עמית אדלר: איש "הבנ"ה" הנתמכת על-ידי הקרן החדשה לישראל. אינו ארגון שמאל.
  * ג'קי אדרי: קשור בשמאל הלאומי ועובד במכללה החברתית כלכלית הנתמכת על ידי קח"ל
  * ברוך אורן: יו"ר "שישה צבעים". לא ידוע על קשר ארגוני או אידאולוגי אחר.
  * יהודית אילני: חברת בל"ד.
  * יעל ברדה: אשת שמאל (בעיקר בעבר).
  * צביקה בשור: יחצ"ן, איש "עיר לכולנו"/חד"ש.
  * שלי דביר: אשת "עיר לכולנו"/חד"ש.
  * אדם דובז'ינסקי: פעיל אנרכיסטי-שמאל, "גרילה תרבות."
  * אורלי וייסלברג: פעילת שמאל, ארגון "ישראל חופשית" במימון הקח"ל, מרצ.
  * אלה ידעיה: פעילת שמאל. שירתה ב"רופאים לזכויות אדם" שבמימון הקח"ל.
  * אלדד יניב: "השמאל הלאומי."
  * יונתן לוי: לא ידוע קישור לארגון קודם כלשהו.
  * אלון לי-גרין: חבר חד"ש. פעיל שמאל מוכר.
  * דפני ליף: עורכת סרטי קח"ל.
  * חגי מטר: פעיל שמאל.
  * יונתן מילר: לא ידוע קישור לארגון קודם כלשהו.
  * אילת מעוז: פעילת שמאל. "קואליצית נשים לשלום" במימון הקח"ל.
  * רועי נוימן: לא ידוע קישור לארגון קודם כלשהו.
  * לוני נתנזון: ארגונים ירוקים, גם במימון הקח"ל.
  * ג'וליאן פדר: אנרכו-סינדיקליסט.
  * רגב קונטס: שמאל, יחצ"נות עצמית.
  * נגה קלינגר: לא ידוע קישור קודם לארגון כלשהו.
  * מתן קמינר: פעיל חד"ש.
  * ענת רוזיליו: שיווק, אשת שמאל, יחצ"נית ארגוני שמאל.
  * יגאל רמבם: שכיר חרב של "השמאל הלאומי," חבר "מאבק סוציאליסטי" שבמימון הקח"ל.
  * איה שושן: פעילת שמאל.
  * סתיו שפיר: שמאל אנרכיסטי.

 • יולי 31, 2011

  דתי לאומי מודאג

  מי שעומד לקבל כאן שיעור בדמוקרטיה הוא דוקא השמאל.
  אחרי כל החרא שאנחנו אכלנו בימי אוסלו-ההתנתקות, הפגנו את נשמתנו , וגילינו שאנחנו מדברים לקירות, הגיע הזמן שאתם תתקלו באמת הכואבת הזאת.
  בשורה התחתונה, הפגנות במדינה הזאת שוות לתחת.

 • יולי 31, 2011

  עכברתול

  עמוס, מסכים איתך לחלוטין בעניין נושא המים.
  לגבי עניין שיעור הילודה, בישראל המספר גבוה בגלל החרדים והערבים. אי אפשר להתעלם מזה.

  לגבי אספסוף – כן, מדובר באספסוף. אספסוף בורגני, אם זה מספק אותך. במצרים וגם בתימן לא מדובר באספסוף אלא באוסף של תולעים, מפלצות אדם מהסוג הנמוך והבזוי ביותר. כזה שאונס כתבת זרה (לארה לוגן, נאנסה באכזריות תהומית בידי 300 מהמפלצות האלה במשך חצי שעה) כי חשבו שהיא יהודיה.
  http://www.youtube.com/watch?v=bO12X1nhzzk
  והגרסה המקוצרת עם כתוביות:
  http://www.mako.co.il/news-world/international/Article-5dbfe02d742bf21004.htm

  מדובר בחבורה של בהמות שאונסים, בוזזים, רוצחים ושודדים אלו את אלו בשכרון חושים של עיוורון ושנאה וטמטום, מונעים על-ידי ארגוני טרור עולמיים ולא יודעים בעצמם מה הם רוצים.

  "אנשים שלוקחים אחריות על עצמם ועל סביבתם ונלחמים למען חברה צודקת יותר"?
  אתה צוחק עלי?

 • יולי 31, 2011

  ערן טרבלסי

  דל"מ,
  זה בשבילך:
  http://www.srugim.co.il/21817-%D7%90%D7%97%D7%99-%D7%94%D7%9B%D7%AA%D7%95%D7%9E%D7%99%D7%9D-%D7%97%D7%95%D7%93%D7%A9-%D7%90%D7%91-%D7%94%D7%95%D7%90-%D7%9C%D7%90-%D7%96%D7%9E%D7%9F-%D7%9C%D7%94%D7%AA%D7%97%D7%A9%D7%91%D7%A0%D7%95

  עכברתול,
  אתה רציני? באמת מפתיע אותך שאנשים שעוסקים בנושא הרווחה והצדק החברתי, או שקשורים לארגונים כאלה, הם המובילים את המחאה? מי אתה מצפה שיעשה את זה? כותבי "הקפיטליסט היומי"? אנשי מכון שלם? או אולי בכלל מכון צומת? מה נסגר איתך? נכון שיש אנשים שעוסקים בנושאים הללו (רווחה וצדק חברתי) ומשתייכים לצד הימני מבחינה מדינית, אבל העובדה שהם אינם משתתפים במחאה היא קודם כל בושה וחרפה עבורם.

 • יולי 31, 2011

  דתי לאומי מודאג

  אה, ועוד משהו, שמחתי לראות שהמפגינים התחילו לחסום כבישים (בת"א כמובן, מה פתאום ברחבי הארץ), ככה הם יתחילו סוף סוף לעלות לכולם על העצבים.

 • יולי 31, 2011

  עמית

  מהכנרת המחאה הזו נראתה הרבה יותר רגועה….
  עכברתול- נניח שהמדינה האולטרה-רפובליקנית שתיארת אכן הייתה עובדת במציאות (והיא לא) מדינת ישראל לא יכולה לעבוד ככה אפילו לא דקה. מדינה שתובעת מהפרט את ההקרבה העילאית ביותר בשעת מבחן, בחזית ובעורף, לא יכולה בשגרה לזרוק אותו לכלבים.
  לא לצריך להיסחף עד כדי סוציאליזם, המדינה הזו נבנתה מיזמים ויזמויות והיא כולה סטארט-אפ של כמה צעירים רוסים ששיעמם להם בגלות. אבל רשת בטחון צריכה להיות. גם אתה מתבשל בתוך המיץ של הזבל, כמו כולם, אבל מפחד להודות בזה (עובדות סוציאליות משיח' ג'ראח יכולות לעזור). אפשר להגיד שזו מחאה של מפונקים אבל אני והרבה חברים מרגישים שעשינו הכל נכון- שירתנו וחתמנו קבע, עשינו תואר ראשון, נחנקים לעשות גם את השני, שני בני הזוג עובדים במשרה מלאה ועדיין חצינו את גיל 30 ומעטים החבר'ה שבבעלותם דירה, שמפרישים לחסכונות ושקצת מרשים לעצמם לחיות ולא רק לעבוד כמו חמורים. אז תפסיק להיות נרגן ותצטרף להמונים.
  הנה כמה ממובילים המאבק בירושלים:
  שלמה לוי- מ"פ בעבר בהנדסה קרבית, יו"ר לשעבר באגודת הסטודנטים וכיום מנהל "צעירים במרכז". חוץ מזה שהוא חבר טוב, הוא גם רדיקלי כמו שאתה רואה.
  מרב כהן-אין מה להרחיב
  אלישבע מזי"א- תל אביבית שכבר מאאאתיים שנה עובדת על להשאיר בירושלים צעירים ממעמד הביניים.
  עופר ברקוביץ- מכירים.
  רחל עזריה- דתיה ליברלית, ימ"ש
  ויש עוד ועוד. חבורה של שמאלנים פורעי חוק כמו שאתה רואה
  בקיצור, תפסיק

 • יולי 31, 2011

  עכברתול

  עם כל הכבוד לפוליטיקאים הירושלמים שתופסים טרמפ על המאבק כדי לצבור נקודות אצל הקהל (שום זלזול – אני בטוח שהם עדיין אנשים טובים עם כוונות טובות), המחאה הירושלמית היא, לצערי, איננה מחאה נפרדת והיא בסך הכל משרתת את האינטרסים הצרים של המחאה הארצית.
  ביקרתי כאמור כמה פעמים במאהל מתוך סקרנות. דיברתי עם אנשים שהזדהיתי איתם מאוד, היה שם שם אפילו מישהו שאמר לי שהוא חושב שהבניה ביו"ש היא הפתרון (בחיי). ועדיין זה לא משנה.
  גם אם הצטרפותם למאבק איננה פוליטית הם עדיין משחקים לידיהם של האנשים שעומדים מאחורי המאבק הארצי.
  לו היתה מחאה ירושלמית עצמאית ובלתי-פוליטית בכל זמן אחר, הייתי הראשון להצטרף אליה.

  גם אני כמו כולנו מתבשל בתוך המיץ של הזבל ומתבאס, וגם אני הייתי רוצה להרוויח יותר ולחסוך. גם אני הייתי מעדיף לא לגור בדירה בגודל של מייבש כביסה ולאכול קוטג' ועגבניות כל יום כמו איזה פועל רומני ולנסוע באוטובוסים דפוקים של אגד.
  אני עדיין חושב שלהורים שלנו היה הרבה, הרבה יותר קשה – בואו לא נאבד פרופורציה.

  אני גם חושב שהקושי הברור הזה של הדור שלנו לבנות לעצמו חיים בארץ הוא דבר שחייבים לטפל בו.
  זה לא שאין כאן בעיה רצינית (היא רצינית מאוד), אבל הדרך שבה מנוהל המאבק הזה היא פשוט לא ראויה. המאבק הזה הוא כבר לא מאבק צודק ולא מאבק דמוקרטי כי כאמור הוא לא מבקש מו"מ. הוא לא מבקש לסיים את החגיגה הזאת ולהתחיל לעבוד עם השלטון, הוא מבקש להחליף את הנבחרים בכוח. תגיד, אתה חושב שיש במנהיגים האמיתיים של המאבק מישהו אחד שבאמת מעוניין לסיים את הקרנבל הזה ולהתחיל במו"מ רציני עם הממשלה?

  מהצד זה נראה כמו אובדן עשתונות של השמאל – אבל אנחנו רגילים, זה קורה לו בערך בכל פעם שהימין זוכה בבחירות.

  זו היתה מחאה על הדיור שהפכה למחאה על כל מה שלא מקובל עלינו. משהו יקר לך מדי? בוא תצטרף!
  אני מעדיף להישאר עם ההמונים שמחרימים את המאבק.

 • יולי 31, 2011

  בן

  זה שיח של חירשים ומשוכנעים. ומתוך החרשות שלי, היינו בהפגנה אתמול, כי אני מאמין במאבק על דיור בר השגה כבר הרבה שנים. כל השאר? כן, מעמד הביניים נדפק ונוגסים לנו בתלוש בצורה לא הוגנת, זה ככה אצל ביבי, אולמרט,שרון,ברק, פרס,רבין – כולם.
  מפגן האחווה בהפגנה היה דווקא בדבריו של אותו רב(וואלה לא זוכר את השם) לעומת ה"דווקא" של אביב גפן וקריאות העידוד הרמות שקיבל מהקהל, כמו כן קל היה להבחין בקריאות של פעלי השמאל כנגד ביבי.
  יש לי בעיה גדולה עם הכיוון של המחאה, מנסים להשיג יותר מדי והכל בבת אחת ובהחלט הרגשה שמנצלים מומנטום להציג שזה "העם" כנגד "ביבי". לא הצבעתי לו אבל זה שטויות.
  אני לא ממש מתלהב "לשאת את הלפיד" שארגוני שמאל אחראים על האש.

 • יולי 31, 2011

  עודד

  ראשית הערה חשובה: בהתרמת דם שהיתה אצלנו בעבודה אמרה לי המתרימה שבישראל נדרשות 1200 מנות דם ביום. ביום! הנכונות לתרום נמוכה היום לעומת פעם. היא, שעובדת באיתור מקומות להרמה (מקומות עבודה למשל) סיפרה למשל שבעבר במשרד המשפטים הם היו מבקרים כל שלושה חודשים, והיום אפילו לא עונים לה לטלפונים.

  דבר שני: ברכות (עמוס ועכברתול) על הדברים הרהוטים וכתובים היטב, אני מקנא.

  ולסיום שאלה- בביקור בהולנד התרשמתי שהמדינה, לצד היותה קפיטליסטית לפי הספר, מצליחה להחזיק מערכת רווחה מרשימה- שלא לומר מודל לחיקוי. למשל בדיור, נראה שהמספרים דומים למה שמיכל סיפרה על שוויץ, רק שהדירות בבעלות המדינה (לא יודע מה בשוויץ).מישהו יכול להרחיב?

 • יולי 31, 2011

  דתי לאומי מודאג

  זה בשבילך עמוס (הירוקים שוב רוצים לאמלל הולכי על שתים למען הולכי על ארבע)
  http://www.inn.co.il/News/Flash.aspx/334803

 • יולי 31, 2011

  מיכל

 • יולי 31, 2011

  בן

  פששש…מעולה.

 • יולי 31, 2011

  עמית

  המאבק הזה לא יכול להמשיך להתנהל עוד בואקום. אם מעמד הביניים רוצה לקבל את המגיע לו (בעיניו) הוא צריך להצביע מאיפה לוקחים. טייקונים זה נחמד, אבל כדי לעצור את המצב בו פחות אנשים נושאים בנטל הולך וגדל צריך להפסיק עם המגזריות. חסל סדר מימון לחינוך פרטי ועצמאי, שמעונות של ש"ס לא יציעו דיל יותר טוב למשפחות עם ארוחת צהרים והסעה, גיוס / שירות לאומי והתניית עבודה (מיצוי כושר השתכרות) בכל מבחן לקבלת תמיכה מהמדינה.
  נגמרו ארוחות החינם.

 • יולי 31, 2011

  עודד

  היינו הערב בהפגנת ההורים בגן הסוס. היה מגניב- ולא סתם אני אומר. הרבה אנשים באו- המארגנים הצהירו על כ700 מבוגרים, ואפשר להכפיל בשתים ולהוסיף את הילדים. שאלתי את עצמי אם אנחנו תמימים או אופטימיים או טיפשים, וגם, הרגשתי שזה עסק מפחיד. אי אפשר לדעת לאן זה יוליך. בהמשך לדברי עמית- יכול להיות שביטול החינוך המגזרי זה הפתרון האופטימלי, אבל מי ייתן לזה לקרות? תהיה פה מלחמה לפני שש"ס תוותר על דבר כזה. אמנם יש לא מעט תמיכה, אבל מי מאיתנו יסכים לוותר על גן לילדים בזיל הזול במסגרת מהלך לטובת הכלל שאולי יקרה פעם? מהפיכה היא פתרון מסוכן והפכפך (תרתי משמע :-). להערכתי הסוסים עדיין באורווה ואפשר להשתלט על העינינים בהדברות. לקבע תכנית חומש לשיפור מצב העם. אני גם מרגיש שזה פתרון -תסלחו לי חברי החילונים- יהודי. אנחנו לא טובים בהפגנות. בטח שלא לאורך זמן.

  ד"א- נראה לי שעמית מחפש לחמם את הבלוג אז הוא מכניס פרובוקציות. הפגנה מחר בגן העצמאות נגד הטייקונים שעושים שימוש לרעה בבלוג ירושלים האחרת. תביאו מקלדות.

 • יולי 31, 2011

  בן

  עמית, על מחאה שכזו אני אלך איתך בלי שבויים.

 • אוגוסט 1, 2011

  עמוס

  דל"מ – איפה ראית שם הולכי על 4? זה בדיוק בשבילנו ההולכים על שתיים! כדי שיהיה גם בשביל מה לחיות פה. חק הוד"לים הוא רע! כתבתי את זה כבר קודם. לפוצץ את הצנרת בשביל לפתוח את הפקק זה אף פעם לא פתרון. לחלק קרקע לקבלנים בחצי מחיר זו היסטריה שנובעת מפאניקה ונזקה עצום. אבל לא רק פאניקה אלא גם ניצול (ציני? האמת שבמחשבה שנייה אני חושב שלגיטימי) של המחאה כדי לקדם סדר יום ורפורמה שנתניהו מאמין בהם. כבר כתבתי שהמחאה הזו – מהבחינה הזו – נפלה לו לידיים כפרי בשל. כסאו מתנדנד והוא לא מבין מה קורה מסביב, אבל עדיין מנסה לקדם את אותם רעיונות הרסניים שמסמלים בדיוק את כל מה שהמחאה הזו מתקוממת נגדו.

  בכתבה שקישרת בערוץ 7 שכחו לכתוב "הארגונים הסביבתיים האנרכיסטיים" או משהו בסגנון מיטב הרטוריקה שלהם שאתם חושפים אותי אליה. המטה לתכנון אחראי הוא קואליציה של עשרות ארגונים שעוסקים בענייני חברה וסביבה (זה לא שניים: חברה וסביבה הולכים יחד). במאבק כנגד הרפורמה של נתניהו היו שותפים גופים מהימין ומהשמאל; אריה אלדד ושלי יחימוביץ' ודב חנין ואחרים בכנסת, דתיים וחילוניים מכל המגזרים ברחובות ובאינטרנט. אמנם בחלק מהמקרים לא כולם מאותן סיבות, אבל עדיין שתפו פעולה. המאבקים הסביבתיים של השנים האחרונות הם כמעט תמיד גם מאבקים חברתיים. קשה לי להאמין שאתה ועכברתול ואני לא יכולים למצוא עצמנו מתנגדים ביחד לבניית מפלצות כמו הולילנד. חוק הוד"לים יאפשר בנייה של אלפי דירות בלי תשתיות שתוכלנה לשאת את הדירות הללו, ונמצא עצמנו עם שכונות פקוקות בלי תחבורה נורמלית, בלי ריאות ירוקות, בלי תחבורה ציבורית שמשרתת את הולכי השתיים שגרים בהן, בלי מבני ציבור (מוסדות חינוך, מתנ"סים וכו') שישרתו את אותם דיירים חדשים ותוך הריסת המרקם העירוני בו הן קמות ורמיסת התושבים הקיימים שאף אחד לא יספור אותם. אפשר לעשות את זה אחרת, נכון יותר, בצורה מתוכננת ומתחשבת. את הדמגוגיה על הירוקים שדואגים רק ל"שפירית הביצה" אפשר להשאיר לנחמיה שטרסלר ודומיו.

  מאמר המערכת של הארץ היום כתב את הדברים הללו טוב ממני.

 • אוגוסט 1, 2011

  עמית (אחר)

  עמית, הצגת את הדברים בצורה טובה ביותר. הבעיה היא שבמבנה הפוליטי הנוכחי הדרישות האלה הן בלתי אפשריות. הפתרון היחיד הוא הקמת ממשלת אחדות ציונית, ולכך צריך לחתור. טוב תעשה ציפי לבני אם תפסיק לקשקש ותדרוש הצטרפות לממשלה תמורת השינויים שמנית. זאת שעת כושר שספק אם תחזור. בינתיים נראה שהיא מעדיפה את נוחות ספסלי האופוזיציה בתקווה לגזור את הקופון בבחירות הבאות, אבל אז זה כבר עלול להיות מאוחר מדי.

 • אוגוסט 1, 2011

  עמוס

  שדרות
  ביום שישי דיברו בגל"צ על מצוקת הסינמטק בשדרות. למרות הגידול במספר המשתתפים בפעילויות בו (ומן הסתם גם במספר רוכשי הכרטיסים) הוא לא יכול להחזיק את עצמו. כמו כולנו – גם הסינמטק הזה מחכה לטלפון מאראלה בנאיביות של מי שלא קנה כרטיס. איך אף אחד בממשלה הזו ("הממשלה הזו" כמשל – נכון לכל ממשלה מכל צד בכל נקודת זמן שאני מסוגל לזכור שעה כזו) לא מבין שאסור לתת רק למפעל הפיס לדאוג למוסדות התרבות במדינה. בלשון המפגינים אמש: "צדק ולא צדקה". במקום לחלק קרקעות לקבלנים ב-50% הנחה, אפשר היה לעשות את המבצע רק ב-49% הנחה, ועם העודף לדאוג לסינמטק בשדרות ולספרייה בקריית שמונה ולפעילויות תרבות בעומר, בשלומי ובלוד. מישהו לא מבין שלא מספיק לשלוח אנשים לגור בפריפריה אלא צריך לדאוג להם גם לרמת החינוך, לאיכות החיים ולמרכזי תעסוקה מקומיים?

 • אוגוסט 1, 2011

  עמוס

  בן, הרב שדיבר בהפגנה היה שי פירון (מתנחל, אגב). הוא זה שאמר כל-כך יפה שזה לא רק מאבק של המעמד הבינוני, אלא גם למען החלשים יותר.

 • אוגוסט 1, 2011

  בן

  מתנחל זה אחלה 🙂 ואהבתי את הגישה שלו באירוע גם אם לא הייתי חותם על כל מילה.

 • אוגוסט 1, 2011

  עמוס

  עכברתול, אני מקבל את הרושם שאתה לא מבין מה קורה סביב. כל העולם עומד משתאה מ"אביב העמים" הערבי, שמו של מוחמד בואזיזי הפך להיות לסמל השינוי ההיסטורי הכי משמעותי במאה ה-21 בינתיים, ואתה רואה רק אספסוף, תולעים? גם לארה לוגן (שהותקפה ע"י המון מטורף עוד לפני שצעקו שהיא ישראלית או יהודייה) מדברת על רגע היסטורי שאי אפשר להחמיץ (דקה 1:35 ביוטיוב), על פקק שמפניה שנחלץ, על רגע נדיר וסוחף של חגיגת חירות. תפריד בין השניים. היו שם גם מפגינות שקראו ליצורים הללו להפסיק וחיילים שחילצו אותה מהתופת הנוראית והצילו את חייה.

  אותו דבר גם כאן. אתה לא רואה מה קורה סביבך. לדבר על "אספסוף בורגני" זו תפיסה לחלוטין מנותקת מהמציאות.

  על "ועדת מקארתי" שאתה עושה ל"מובילי המאבק" בפעם אחרת (אחד המאפיינים המיחדים של המחאה הזו זה שאין לה ממש מובילים או ארגון מרכזי; במובן הזה זו "תנועת אינטרנט" פאר אקסלנס. אולי פעם ארחיב …). עמית – חבל שאתה נגרר לשיח הזה ומנסה "לנקות" את הירושלמים מהאישומים המגוחכים. הלוואי ועוד כמה היו עושים שרות לאומי ב"רופאים לזכויות אדם", או יוזמים מאבק על זכויות מלצרים כמו אלון-לי גרין.

 • אוגוסט 1, 2011

  עכברתול

  עמוס, הזמן ילמד אותנו על "אביב העמים" הערבי המתוק הזה שאתה מדבר עליו. העולם עומד ומשתאה כי הוא לא מבין מה קורה לנגד עיניו. "אביב עמים" זה מה שתומכי ג'ימי קרטר אמרו ב-1979, כשהמהפכות הפילו את השאה והביאו לעליית האייתוללות, ולרציחתה המוחלטת של איראן המערבית יחד עם 200,000 חפים מפשע.
  רוצה לדעת מה הניחוש שלי? האחים המוסלמים יתפסו את השלטון במצרים. היחסים עם ישראל ימשיכו להדרדר. האסלאם הקיצוני ימשיך להשתלט על אירופה. אבל בוא נמתין ונראה. אני חושב שהתשובה עשויה להפתיע אותך. העולם, תתפלא, הוא לא רק מי שחושב כמוך.

  אותן הנשים שהגנו על לארה לוגן הן נשים שעברו מילת נשים, שעדיין נערכת שם בהיקפים קסטרופליים ונאסרה בחוק לפני 3 שנים בלבד. אתה חושב שהאחים המוסלמים ישפרו את מצב הנשים במצרים?
  אותם החיילים שעליהם אתה מדבר הם מגיני השלטון שנגדם התולעים הפגינו. הם הצילו את חייה של לוגן מהמפלצות החוגגות.
  אחלה חגיגות להפלת מובראק – בוא נחגוג באונס זוועתי עיתונאית זרה! כך הם חגגו את הפלתו. והעיקר איזו חגיגה! איזה אושר! איזו שמפניה!

  בועזיזי זה לא הילד התוניסאי האידיוט הזה שהצית את עצמו? שמע, אם גם מארגני המחאה ילכו בדרכו ההירואית יש מצב שאפילו אני אתמוך במאבק. מקובל?

 • אוגוסט 1, 2011

  עכברתול

  עמוס – אני חושב שאנחנו יודעים יותר טוב מכל עם אחר מהו מרד ערבי.
  http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%94%D7%9E%D7%A8%D7%93_%D7%94%D7%A2%D7%A8%D7%91%D7%99_%D7%94%D7%92%D7%93%D7%95%D7%9C

 • אוגוסט 1, 2011

  נעמי

  עכברתול,
  במדינה שבה אין כמעט קשר בין מצע המפלגות שבכנסת לפעילות בפועל שלהם או בין הפתק שמוכנס פעם ב-4 שנים (או שנתיים) לקלפי לבין הרכב חברי הכנסת שנכנסים לרשימה הזו, יציאה המונית לרחובות במחאה לא אלימה למען מטרה מסויימת היא האם אמא של הדמוקרטיה.

  המציאות בישראל היא הרבה יותר מורכבת משלום לעומת התנחלויות או מקפיטליזם חזירי מול קומוניזם אבל זה מה שקובע בקלפי כשאנשים בוחרים ביבי מול ציפי בלי להכיר בכלל את עמדות שאר ה-30 חברים ברשימה, או להיות מסוגלים להשפיע על הרכבם.
  אז אם אנחנו כציבור לא נביע בקול גדול את רצוננו, איך אנחנו יכולים לצפות מחברי הכנסת לפעול על מנת להשיג אותם?
  ואני אישית חושבת שגדולת המאבק הזה היא דווקא בחוסר ההגדרה הברורה של המטרות שמאפשרת לכל קבוצות האוכלוסיה להצטרף אליה ולהשפיע.
  ואף אחד לא עוצר את אנשי הימין מלהצטרף למאבק הזה- עובדה ששי פירון זכה למחיאות כפיים חזקות מהקהל לא פחות מאביב גפן בנאומו ביום שבת.
  תפסיקו לפחד כל כך מלעמוד ליד בן אדם עם חולצה אדומה ותצטרפו גם אתם למאבק.

  ואולי זה בהשפעת הסמים אבל תהיה לפחות קצת עיקבי – פעם אחת אתה כותב "את ילדי מכ”ם/רפול והג’ובניקים הלא יעילים לכלום הייתי שולח לעשות שירות לאומי, שם יוכלו באמת לתרום יותר. אנחנו באמת צריכים לתקצב את כל הילדים החוסים האלה?"
  ופעם אחרת אתה מבקר את אלה ידיעיה וכותב עליה שהיא " סרבנית שירות שעשתה שירות לאומי בעמותת הקרן החדשה – “רופאים לזכויות אדם”" ושומעים עד לכאן ה"ס" של הסמאל במילה "סרבנית"
  תחליט- שירות לאומי זה טוב או רע? או ששירות לאומי של שמאלנים זה רע אבל של ימנים זה מבורך?

 • אוגוסט 1, 2011

  עכברתול

  נעמי,
  אם כבר בהשפעת הסמים אז רק דקה
  סבבה.
  שירות לאומי צריך לעשות מי שלא מתאים לצבא (ערבים, אנשים בעלי מוגבלויות, דפ"ר גמורים, נשים בהיריון ועוד ועוד), או כל מי שמיותר לצבא. ביניהם גם ג'ובניקים לא יעילים, אנשים קטועי גפיים וגם בוגדים, למשל. ענת קם, לדוגמה, היא מישהי שלא אמורה היתה להיות בצבא מהסיבה הזו בדיוק.
  בחורה מוכשרת כמו דפני ליף יכולה בכיף היתה לתרום לצבא בכלמיני דרכים, אבל היא החליטה להיות בוגדת. לבנות בכלל יש מגוון עצום של תפקידים מאוד חשובים ונחוצים. אבל היא סרבנית, ועדיף לנו שלא יהיו כאלה אנשים בצבא. זה שהיא עשתה שירות לאומי לא מעלה את כבודה בעיני – היא ובוגדים כמוה הם עדיין המיץ של הזבל של החברה הישראלית עבורי.

  זה היה קצת מסורבל, אז אעשה את זה פשוט, על דרך הדיאלקטיקה:
  כל מי שלא מתאים לצבא צריך לעשות שירות לאומי.
  לא כל מי שלא מתאים לצבא הוא בוגד.
  כל סרבן גיוס הוא בוגד.
  כל בוגד צריך לעשות שירות לאומי.
  לא כל מי שעושה שירות לאומי הוא בוגד.
  לא כל מי שעושה שירות לאומי הוא לא בוגד.
  מש"ל.

  (בעבר הרחבתי והתבכיינתי בנושא כאן: http://underground02.com/2010/03/%D7%90%D7%A0%D7%99-%D7%A8%D7%95%D7%A6%D7%94-%D7%9B%D7%91%D7%A8-%D7%9E%D7%9C%D7%97%D7%9E%D7%94/)
  לגבי שיטת הבחירות ואופיים של פוליטיקאים – זו דרכו של עולם. אנחנו חיים במדינה הזאת כבר 63 שנה, ככה הדברים מתנהלים בפוליטיקה, ולא רק אצלנו בארץ. פוליטיקאים אומרים דבר אחד בבחירות ולמחרת שוכחים אותו (חוץ מליברמן). פוליטיקאים משקרים, ותמיד ישקרו. שום מהפכה לא תשנה את זה. לחשוב כך זה נאיבי. זו דמוקרטיה. יש לך אלטרנטיבה טובה יותר?

  הדרך הנכונה להשפיע – להצטרף כחבר לסיעה שלך. אם את מאמינה לשקרנים מהעבודה, מר"צ, ליכוד או קדימה, תצטרפי אליהם כחברה ותבחרי במי שמתאים לך בפריימריז. ככה עובד העולם.
  בסופו של יום, המחאה הזאת לא תביא לפה מנהיגים אחרים. כל ה-120 אנשים האלה נמצאים שם בגלל שאנשים בחרו בהם בפריימריז, ורק ככה זה יקרה. זו משמעותה של דמוקרטיה.

  יודעת מי עוצר את הימנים להצטרף למאבק? מי שנותן להם מכות כי הם מציעים פתרון אחר. כל מי שבא למישהו ימני ומבקש ממנו להסיר את השלט שלו.
  אני לא יודע מי זה שי פירון, וממה שגיגלתי עליו למדתי עליו שהוא היה הרב של פתח תקווה או משהו. אני לא מבין מה עושה אותו יותר ימני מחווה פאקינג אלברשטיין. לא מצאתי גם שום מידע על כך שהוא מתנחל (עמוס). אני לא יודע את מי האיש הזה בא לייצג, אבל לא זכור לי שהוא מונה למנהיג הימין בישראל.

 • אוגוסט 1, 2011

  שני

  עכברתול: לפי ויקיפדיה, הרב שי פירון מתגורר באורנית הנמצאת מעבר לקו הירוק.
  לעניות דעתי, זה לא אומר דבר על דעותיו.

 • אוגוסט 1, 2011

  עמוס

  נתתי לך לינק לויקיפדיה. שי פירון הוא מרבני הימין המתונים (בן: "מתנחל" בעיני זה ממש לא אחלה, אבל אומר מעט מאד על האדם עצמו שיכול להיות בהחלט אחלה; שני: לעניות דעתי זה אומר משהו על דעותיו, אבל רק משהו קטן ורק לגבי הספקטרום שלהן). אהבתי את מה שהוא אמר בהפגנה והדגשתי את העובדה שגם אנשי ימין שותפים לרעיונות הללו ולוקחים חלק פעיל במחאה. לא יותר מזה.

  עכברתול, הדיון הזה התחיל בגישה הפלוראליסטית שלך וכרגע הגיע לפסילה סיטונית של כל מי שיש לו מצפון שאומר לו לנהוג באופן שלא מקובל עליך, של בערך כל העולם הערבי, ובאופן כללי כל מי שחושב אחרת ממך. לא, העולם זה לא רק מי שחושב כמוני, היה עצוב ומשעמם אם זה היה כך; אבל אין פלורליזם בלי סובלנות ואין פתיחות בלי נכונות לביקורת עצמית, וכאן נראה לי שאתה לוקה קצת.

  להתפקד למפלגה ולהשפיע מבפנים – אני מסכים אתך ב-100%. זה אכן עדיף על להתבכיין על פוליטיקאים מושחתים א סתם אפסים, ודרך מעולה לקידום רעיונות שאתה מאמין בהם.

  בוא לא נגלוש לויכוח תיאולוגי, אבל במה עדיפה מילת תינוקות זכרים על מילת נשים (ואיך לעזאזל זה קשור לנושא)?

 • אוגוסט 2, 2011

  העלמה עפרונית

  לא שאני חושבת שצריך להדרדר לטיעונים לגופו של אדם, אבל דפני ליף לא גויסה כי היא חולת אפילפסיה.

 • אוגוסט 2, 2011

  עמוס

  העלמה עפרנית, את צודקת גם ברישא וגם בעובדות שבסיפא.

  http://www.themarker.com/news/tent-protest/1.675884
  דפני ליף גם ירושלמית במקור והתנדבה במקום שרות צבאי שלא יכלה לשרת, ולטענתה מתנדבת המון באופן כללי. הלוואי עלינו עוד המון כמוה.

  ואגב, היא לא יזמה מחאה. היא פשוט התייאשה מלחפש דירה ואמרה שתקים אוהל. מכאן זה התגלגל לבד.

 • אוגוסט 2, 2011

  ערן טרבלסי

  זה בשבילך דל"ם (הירוקים שוב מנסים להציל את המדינה מעצמה):
  http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/266/101.html

 • אוגוסט 2, 2011

  עמוס

 • אוגוסט 2, 2011

  עכברתול

  וואלה, לא ידעתי שיש לה אפילפסיה. אני לוקח את דברי חזרה.
  לחלוטין לא התכוונתי להלבין את פניה בלי שבדקתי לעומק את העובדות.
  בלי כל קשר, עלמה, ידעת שארגון רופאים למען זכויות אדם העולמי התנער מכל קשר לארגון הישראלי, שהוא תנועת שמאל קיצונית שמגוננת על אסירי חמאס?

  עמוס – לגבי פלורליזם וכו', אין לי בעיה עם אף אחד כל עוד הוא לא תורם להשמדתנו או בחורבן המדינה. ולסרב לשרת בצבא זה לא מתוך טעמים של מצפון, אלא מתוך אנוכיות טהורה מהסוג הדוחה ביותר (ומסיבות אנטי ציוניות). אם היתה לאנשים האלה טיפת מצפון הם היו נותנים כתף ועוזרים לאחיהם ואחיותיהם שבזכותם הם חיים כאן היום.

  בנוגע למילת נשים לעומת מילת תינוקות זכרים, אתה יודע במה מדובר?
  אתה יודע מה זה מילת נשים?
  במצרים כורתים לנשים את הדגדגן ואת השפתיים של הכוס, כדי לדכא אצלן את התשוקה המינית לאפס. ככה הן לא יוכלו לבגוד בבעליהן (כי הן לא יהנו יותר מסקס). זה אקט השיעבוד הכי נורא שאפשר לחשוב עליו. אתה יכול לדמיין משהו גרוע מזה?
  95% מהנשים במצרים עברו את הדבר הזוועתי הזה.

  תחשוב שהיו כורתים לך את שתי הביצים, בלי הרדמה, עם מסורית חלודה. או שמישהו היה מסיר לך חתיכה חיונית מהזין עם סכין גילוח חלודה כדי שלא תהנה יותר בחיים ממין.

  וזה קורה לעשרת אלפים נשים בעולם כל יום. הן לעולם לא יהנו ממין, הכוס שלהן ישאר מעוות לכל החיים, ורובן יסבלו ממחלות כוס זיהומיות למשך כל החיים ויריחו כמו מאפיה בבית שמש.

  אתה רוצה להסביר לי איך זה דומה למילת תינוקות זכרים? אני אשמח לשמוע.

 • אוגוסט 3, 2011

  עמוס

  תודה על הגראפיקה המפורטת, עכברתול. דלגת עלך הקטע של תפירת החתכים עם חוט ברזל (חלוד, כמובן; אפריקה מתייבשת בבצורת נוראית וחסרת תקדים, אבל מספיק לחות להעלאת חלודה כל הסכינים המשמשים לפרוצדורות ברבריות ואליליות תמיד יש).

  ידעתי שאפשר לסמוך עליך שתשווה את מידת האכזריות הכרוכה בכל אקט כזה (לא בטוח בנוגע ל-95% נשים שעברו את הדבר המחריד הזה במצרים, אבל גם 0.95% זה הרבה יותר מדי). אני בטוח שבלי הרבה מאמץ אתה יכול לתת תאור דומה של הפרוצדורה של בני המין השני, בקלילות ובשנינה האופייניים. "שמישהו היה מסיר לך חתיכה חיונית מהזין עם סכין גילוח חלודה כדי שלא תהנה יותר בחיים ממין"? יש מי שיטען שזה עונה גם על התאור של מילת זכרים, שסביר להניח שגם היא במקורה לשריד למנהגי תרבות שבטית וחברת עבדים שרוצעו אל אדוניהם במגוון דרכים. לא נראה לי מופרך לחשוב שבעתיד הרחוק גם זו תיאסר בחוק במדינות רבות.

 • אוגוסט 3, 2011

  עמוס

  ידעת שארגון רופאים למען זכויות אדם העולמי התנער מכל קשר לארגון הישראלי, שהוא תנועת שמאל קיצונית שמגוננת על אסירי חמאס

  אפשר קישורים וסימוכין לשלושת חלקי המשפט הזה? גם על ההתנערות של הארגון העולמי וסיבותיו, גם על כך שמדובר ב"תנועת שמאל קיצונית" וגם על כך שהיא מגוננת על אסירי חמאס (ותסביר בבקשה את המונח "מגוננת"; לטעון שמגיע להם טיפול רפואי ככל אסיר זה לא "לגונן").

  אגב, אחד מראשי התנועה הקיצונית והמסוכנת הזו הוא חתנו של שמעון פרס. אתה לא רואה סכנה קיומית למ"י בכך שהוא נכנס ויוצא בבית הנשיא, ועשוי אף לפגוש שם בטעות באחד מגדולי האומה, ואולי לדקור אותו במזרק עם מחט חדה (וחלודה)?

 • אוגוסט 3, 2011

  מיכל

  עמוס,
  מה לך כי תלין- הוצאת העכברוש מהחתלתול..
  בכל מקרה הוא צודק- גם אם הוא אמץ לשון בוקובסקית בכדי להמחיש זאת.
  באשר לסייפא של דבריך, הנה משהו שקראתי לא מזמן:
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1235620.html

 • אוגוסט 3, 2011

  עכברתול

  עמוס, עוד קצת סייפא:
  מסתבר שזה 97% (ארגון הבריאות העולמי), לא 95:
  http://www.middle-east-info.org/league/somalia/fgh-who.pdf
  (עמוד 151)

  הכחשת קשר בין רופאים לזכויות אדם העולמי לארגון ה(אנטי)ישראלי:
  http://physiciansforhumanrights.org/blog/protest-solidarity-aid-for-gaza-residents.html
  וארגון הבריאות הישראלי:
  http://www.haaretz.com/print-edition/news/ima-cuts-ties-with-phr-over-call-for-ouster-of-israeli-head-of-world-medical-association-1.281698
  וארגון הרופאים העולמי:
  http://www.haaretz.com/news/top-doctor-slams-group-s-first-aid-course-for-west-bank-protestors-1.279761

  רופאים לזכויות תתי-אדם:
  http://news.walla.co.il/?w=/22/1835765

  מישהו מונע מאסירי חמאס טיפול רפואי? ברצינות? הם מקבלים פה רפואה במיטבה, וגם תנאים של בית מלון. לו הדבר היה תלוי בי הייתי מונע מהם מזון, מים וחמצן, אבל ניחא.

  לגבי הפרוצדורה של מילת בנים, אתה לא חייב את המויהל – יכול למול את ילדיך בבית חולים. מן הסתם אתה יכול גם לא, תעשה מה בא לך – אלה הילדים שלך ומעניין לי את העורלה מה תעשה איתם.
  פרדון.

 • אוגוסט 3, 2011

  נעמי

  משעמם לי אז קראתי את כל הקישורים שעכברתול פרסם.
  להלן תרגום לאלה מכם שלא בא להם לקרוא מאמרים באנגלית:

  עכברתול כותב : "הכחשת קשר בין רופאים לזכויות אדם העולמי לארגון ה(אנטי)ישראלי:"
  http://physiciansforhumanrights.org/blog/protest-solidarity-aid-for-gaza-residents.html

  למעשה: הכתבה הינה פרסום מאוד אוהד של יוזמת מחאה של הארגון הישראלי באתר האמריקאי והכחשת הקשר הינה רק הערה קטנה של הארגון האמריקאי שמבהיר (לא מכחיש) כי הארגון הישראלי אינו מסונף לו (כנראה ממניעים חוקיים להבהיר שמדובר משפטית בשני גופים נפרדים). לו הארגון האמריקאי היה מכחיש את הקשר לארגון הישראלי הוא לא היה מיידע את קוראיו על היוזמה של הארגון הישראלי וקרא לה הירואית.

  וארגון הבריאות הישראלי:
  http://www.haaretz.com/print-edition/news/ima-cuts-ties-with-phr-over-call-for-ouster-of-israeli-head-of-world-medical-association-1.281698

  ארגון הבריאות הישראלי שבראשו עומד ד"ר יורם בלחצ'ר הודיע שהוא מנתק את קשריו עם רופאים למען זכויות אדם לאחר שראש הארגון חתמה כאדם פרטי על עצומה נגד – חכו לזה – יורם בלחצ'ר עצמו. אכן הוכחה ניצחת לכך שהארגון הזה הוא אנטי-ציוני בעליל וכמובן תומך טרור. בעיקר הוכחה לשימוש לרעה של ד"ר בלחצ'ר בכוחו

  וארגון הרופאים העולמי:
  http://www.haaretz.com/news/top-doctor-slams-group-s-first-aid-course-for-west-bank-protestors-1.279761

  ארגון הבריאות העולמי שבראשו עומד, רגע? ד"ר בלחצ'ר? ההוא ממקודם? זה שהיתה עצומה נגדו ומישהי חתמה עליה כאישה פרטית והוא משתמש בכל כוחו כדי לקעקע את הארגון שבאשרה היא עומדת אפילו שהארגון עצמו לא היה שותף לעצומה? אין מה להגיד- השתכנעתי.
  רק שכנראה בארגון העולמי שלא כמו בארגון הישראלי הוא היה צריך להביא טיעון משכנע יותר אז הנה הוא: הארגון הנפשע העביר קורס בעזרה ראשונה למפגינים נגד הגדר בבילעין אותה גדר שבית המשפט הורה אחרי 4 שנות מאבק של התושבים להסירה מכיוון שהיא (ולא המפגינים) אינה חוקית!

 • אוגוסט 4, 2011

  בן

  תיקון לנעמי- פעילות המפגינים בבילעין אינה חוקית, ללא קשר להחלטת בג"צ על חלק מתוואי הגדר.

 • אוגוסט 4, 2011

  עכברתול

  נעמי, אני שמח שמישהו אשכרה נכנס לקישורים שלי. תודה.
  רופאים לזכויות אדם הישראלי מגישים עזרה ראשונה למי שמפגינים בצורה אלימה (אני אישית הייתי מהצד השפוי של הגדר כמה וכמה פעמים, וחברים שלי נפצעו מהאבנים, פחיות הצבע והלבנים שהנבלות האלה השליכו עלינו) נגד "צבא הכיבוש לישראל" כפי שארגון זה מגדיר את צה"ל (http://www.phr.org.il/default.asp?PageID=116&ItemID=668). הם מגישים עזרה ראשונה למחבלים קטנים. זה לא יותר מאשר ארגון שמתעסק בעיקר בדהלגיטימציה ובדמוניזציה של ישראל.

  הנה שני קישורים מעט יותר אינפורמטיביים בשבילך שאת מוזמנת לבדוק:
  http://www.ngo-monitor.org/editions/v2n08/v2n08-1.htm
  http://www.ngo-monitor.org/article/physicians_for_human_rights_israel_

 • אוגוסט 7, 2011

  בן

  צריך לקחת בספק כי זה ארי גלהר(יש אג'נדה) אבל בכל זאת מדאיג ומרגיז:
  http://www.mynet.co.il/articles/0,7340,L-4104207,00.html

 • אוגוסט 7, 2011

  עכברתול

  לא יאמן. אני מציע להקים סיירת שתתפוס את הבני זונות האפסים האלה ותלמד אותם לקח שלא ישכחו.

 • אוגוסט 7, 2011

  ערן טרבלסי

  בן,
  בנוסף לכך שזה ארי גלהר, יתכן מאוד שחלק מן הפונים ל"סיירת" הם חרדים בעצמם – הרי יש בעלי בתים חרדים בקריית-יובל, ואם הם מוצאים חרדי אחר שמוכן לשלם עבור הבית שלהם מבלי להתמקח, למה שלא ילכו על זה?

 • אוגוסט 7, 2011

  עמית (אחר)

  אותי מעניין מאיפה הכסף.

 • אוגוסט 7, 2011

  מיכל

  לא קונה את זה.
  מהיכרות עם מספר אנשים שמחפשים בנרות דירה בשכונה- הביקוש גדול מההצע.
  הדירות שנמצאות כבר כשנתיים למכירה הן במצב רעוע (ראיתי אחדות מהן) שבעליהן מנסים לגזור קופה על המתחולל בנדל"ן בשנים האחרונות.
  עמית כותב כאן לא מעט על מלחמה על דעת קהל, לעניות דעתי זה עוד קרב שמתנהל בעיקר בין מקלדות.

 • אוגוסט 8, 2011

  עכברתול

  אולי גם אנחנו צריכים להכנס לקרב המקלדות הזה איתם?

 • אוגוסט 8, 2011

  בן

  יאללה עכברתול, אני מגוייס. תבחר את שדה הקרב הרצוי.

 • אוגוסט 8, 2011

  עכברתול

  מעולה. מי שעוד רוצה להצטרף מוזמן לשלוח לי אימייל ל-hello@underground02.com

 • אוגוסט 8, 2011

  מיכל

  ערכתי תחקיר קצר (ראיינתי את אמא שלי..):
  בד"כ שני אברכים מגיעים לבניין דירות, מבררים מי ועד הבית.
  ניגשים אליו/אליה
  ושואלים אם ידוע על בעלי בתים המעוניינים למכור דירה בבניין.
  ומכאן פניה לבעל הבית עצמו.
  אני לא יודעת לומר דבר על שת"פ או מכירה של נכסים בכל מחיר. אני יודעת על לא מעט אנשים שלא מצליחים למכור בתים בקריית היובל, אני יודעת על חילונים/כיפות סרוגות שרכשו בה דירה בשנה האחרונה.
  בואו ניקח דברים בפרופורציות.

  עוד משו:
  ערב ט' באב.
  חשבון נפש על עיר שחרבה בשל שנאת חינם ואדישות.
  צום קל.

 • אוגוסט 9, 2011

  עכברתול

  סתם שאלה:
  זה חוקי לכתוב על דירה להשכרה דברים כמו "לדתיים בלבד"?
  אם כן, האם לא הגיע הזמן שאנשים יכתבו על המודעות שלהם "לחילונים בלבד"? או "לא לחרדים"?

 • אוגוסט 9, 2011

  עכברתול

  מתחיל להתבהר. הטייקון הראשון מאחורי המחאה נחשף:
  http://news.nana10.co.il/Article/?ArticleID=821074

 • אוגוסט 9, 2011

  ערן טרבלסי

  נו יופי באמת. אני תרמתי היום חצי אבטיח למאהל הירושלמי.
  הוא לא מוכן לומר כמה הוא תרם, והוא בטח לא היחיד שתרם.

 • אוגוסט 9, 2011

  עכברתול

  אין בזה וואחד טעם לפגם שמולטי מיליונר עם אג'נדה פוליטית ברורה, שסיבסד פוליטיקאים מהסוג המקולקל ביותר (אולמרט וברק), מתדלק את המחאה?

 • אוגוסט 9, 2011

  ערן טרבלסי

  יש, אבל תלוי כמה הוא נתן ובפרט כמה הוא נתן ביחס לכמה שנתנו אחרים (ואחרים כולל גם אנשים כמוני שמדי פעם מביאים משהו קטן. אנחנו בכל זאת הרבה והרבה דברים קטנים מצטברים לתרומות גדולות). בנוסף – אני מניח שגם אתה לא חושד שהוא שילם לכל אחד מהמוני המפגינים שהגיעו במוצאי השבתות האחרונות, כך שגם אם הוא מתדלק את המאהל, רבים רבים מפגינים כי הם מרגישים צורך (ובאמת שלא כולם אנרכיסטים).

 • אוגוסט 9, 2011

  ערן טרבלסי

  עכברתול,
  קרא את תגובה 12:
  http://www.inn.co.il/News/News.aspx/224188
  אגב, לגופו של עניין – אני חושב שעדיף היה לוותר על תרומותיו (בהנחה שידעו את דעותיו ומניעיו – מן הסתם לא שואלים כל תורם מה המניע שלך, והשם שלו לא ממש מוכר), ולו רק כדי למנוע לזות שפתיים.

 • אוגוסט 10, 2011

  עכברתול

  נו דחיל רבאק, אל תעמיד פני נאיבי…

 • אוגוסט 10, 2011

  ערן טרבלסי

  בפעם הבאה שמישהו יתרום לך כסף לאיזו מטרה (שלא תצטרך) אני רוצה דיווח אישי – האם שאלת אותו מה המניע שלו. ואני מדגיש שוב – אילו היה מדובר באדם מוכר (למשל שלדון אדלסון…), מילא. אבל מי שמע את השם של הבנאדם הזה קודם? מאיפה לי (כלומר למי שקיבל ממנו את התרומה, אין לי מושג מי זה היה) לדעת שהוא איש שמאל שתורם כדי להפיל את הממשלה? אני אמור לעשות גוגל על כל תורם?

 • אוגוסט 10, 2011

  עמית (אחר)

  ולמרות תרומתו הנדיבה (?) המחאה הזאת לא הפכה להפגנת אנטי-התנחלויות. יכול להיות שהוא סתם שפך כסף?

 • אוגוסט 10, 2011

  בן

  עכברתול – בזמנו עשו רעש על משכירים/מוכרים ששמו הודעה לחילונים(למרות החוצפה שלהם לעשות אותו הדבר לדתיים). אני בעד כן לעשות כך ושיתפוצצו, אבל ניתן גם ללכת על זה בגישה שונה: "לא מתאים לשומרי שבת" "מטבח לא כשר" וכדומה..

 • אוגוסט 15, 2011

  עכברתול

  באסה. כמעט הגענו ל-100 תגובות. אני חושב שזה הפוסט עם הכי הרבה תגובות כאן, וזה כנראה בגלל שמשהו כמו חצי מהתגובות כאן הן שלי.
  אגב, גיליתי את הסופרמרקט הכי זול בעיר. זה סופרמרקט של חרדים שנמצא בתוך השוקניון. עשיתי שם היום קניות ב-300 שקל, וכשחזרתי הביתה הייתי צריך לחרבן בדחיפות היסטרית אז רצתי לשירותים ושיחקתי ב-angry birds איזה 20 דקות כמעט, ואז הלכתי להתקלח, לשחק ב-nba2k11 ולישון. כשהתעוררתי גיליתי ששכחתי את כל המצרכים שלי בעגלת השוק בחוץ, בשמש. חתולים גנבו לי את הפסטרמה. זו כבר פעם שניה שזה קורה לי.
  בא לי לירות לעצמי בראש.