מה עוד?

קורים דברים בעיר, יש ניצנים של שינוי בכל מיני תחומים, ניצנים שעדיין לא הפכו לפריחה ולשינוי כיוון דרמטי במגמות המאפיינות את ירושלים. לי חסרים דברים שעדיין לא קוראים בעיר, דברים שאני יודע שהעירייה לא תעשה בחיים גם בעוד מיליון שנה.  אני יודע שגם לכם וכאן עולה השאלה- מה עוד צריך? אני לא מדבר על פתרונות מאקרו, על מגה כספים שצריך לגייס. אני מדבר על עוד תרומה למאמץ המלחמתי שנוכל לעשות כאן במשותף, כקוראים פעילים שרוצים לקחת את השיגעון לעיר הזו עוד צעד אחד קדימה. לא בסכומים גדולים (אין לנו) ולא בפול טיים ג'וב (יש לנו, בינתיים), אלא כפרויקט קבוצתי. עלה פה פעם הרעיון של מגזין אינטרנטי ובטוח שלכל אחד מכם יש רעיונות, אז יאללה לשפוך ולהגיב.

בן 36, ירושלמי מלידה, אבו-אל בנאת עם תעודות. בין יום מילואים אחד לשני עוסק בהתחדשות עירונית עבור חברת "מוריה".64 תגובות

 • אוקטובר 11, 2011

  דתי לאומי מודאג

  השבוע ישבתי ה"שבע ברכות" אצל חבר מהעבודה.הבן שלו, בוגר להקה צבאית, ניגן על הפסנתר וגרם לי להרטיב במכנסיים.אממה הבחור עומד ללמוד… חשבונאות.הלב נשבר.
  צריך לייצר בית לאומנים האלה.
  אנחנו יוצאים לא מעט. קצת ממילא ,קצת מושבה ,קצת נחלת שבעה אני לא מכיר אף מקום "אלי מקבילי" ,שאפשר לשבת סתם לשמוע מוזיקה טובה.לא הופעה ב200 שקל, לשבת להזמין משהו , להתרווח ולשמוע הרכב צעיר ונחמד מנגן שירים נחמדים ולא צעירים.

 • אוקטובר 12, 2011

  עמית (אחר)

  מה עם המפגש שהבטחת לנו? ספטמבר מתקרב…

 • אוקטובר 12, 2011

  עכברתול

  גלגל ענק.
  זה יחזיר את ההשקעה מהר, זה ימשוך יותר תיירים מהרכבת הקלה (בטח שיותר מגשר המיתרים, שבעצמו נראה כמו חתיכה שבורה של גלגל ענק), זה מגניב, זה יפה, זה מגניב, זה לא כזה יקר (קונים דרך איביי ועושים משלוח). אפשר לראות עם זה את הנוף של כל העיר, זה מגניב, זה ישמח את הילדים בעיר יותר מכל קניון מסריח, והגיע הזמן שיהיה לנו גלגל ענק ראוי לשמו.
  לא צריך מיליארדים, רק לגייס את רמי לוי או מישהו. אפילו גלגל ענק חרא עולה רק 44 אלף דולר (http://www.ebay.com/itm/SKYDIVER-Ferris-Wheel-Sky-Diver-Trailer-Mounted-RIDE-/250792702977?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a6468f401#ht_6042wt_1139).

  לא צריך בשביל זה לונה פארק (בוינה, לונדון ומוסקבה אין לונה פארק כל השנה אבל יש גלגל ענק).
  אפילו באיראן יש גלגל ענק, אז למה לנו אין?
  גלגל ענק. גלגל ענק. גלגל ענק. גלגל ענק. גלגל ענק. גלגל ענק. גלגל ענק. גלגל ענק. גלגל ענק. גלגל ענק. גלגל ענק. גלגל ענק. גלגל ענק. גלגל ענק. גלגל ענק. גלגל ענק. גלגל ענק. גלגל ענק.

  ברצינות, תחשבו שניה איזה אדיר זה יהיה אם יהיה פה גלגל ענק.

 • אוקטובר 12, 2011

  עכברתול

  לא יודע מה אתכם, אבל אני אישית אוהב את הדגם הזה:
  http://www.rides-china.com/TP-FW208A-2965.html

  עמית, אפשר את החשבון פייפאל שלך?

 • אוקטובר 12, 2011

  עכברתול

  הנה יצרן קצת יקרן, אבל הוא עשה גלגלי ענק לפריז ולכלמיני ערים כאלה: http://www.lma.li
  אני אישית אוהב את הדגם Giant Wheel R60II SP, יש לו 42 תאים.

  הנה הפרטי קשר:
  Jeroen Nijpels
  E-mail: plm@lma.li
  Tel.+352691369093

  עמית, שלח לו אימייל בבקשה ועדכן אותנו.
  יאללההה מתחילים להזיז עניינים!!

 • אוקטובר 12, 2011

  עכברתול

  טוב דיברתי איתו בטלפון (הם נמצאים בליכטנשטיין, זו אותה השעה שם עכשיו והם עובדים 24 שעות! זה רק מראה שיש ביקוש). לא תאמין, אבל מסתבר שהם עובדים עם תעשיות רכב נצרת, כאן בארץ!
  עמית, נתתי לו את הטלפון שלך, הוא אמר שיצלצל אליך בשעות הקרובות – אני מקווה שאתה ער כי זה חשוב.
  מסרתי לו גם את האימייל שלך והכתובת בבית בשביל פרוספקטים ודוגמאות – ביקשתי ממנו שיעביר לך גם דוגמאות של ריפודים וגם דגם קטן של קרון לדוגמה בדואר, אני מקווה שאין לך בעיה לקבל משלוחים של EMS.

 • אוקטובר 12, 2011

  עכברתול

  עמית, אתה לא עונה לאימיילים ואסמסים, מה נסגר???
  קבעתי עם עלי מהמפעל בנצרת עילית ליום שלישי ב-10 בבוקר, הוא יגיע לפה ואולי גם נסע לראות את המפעל שלהם. ירואן מליכטנשטיין אמר שיש להם מהנדס שמגיע לביירות באמצע נובמבר אז ביקשתי ממנו שיעבור גם אצלנו, והוא אמר שאין בעיה.
  עניינים מתחילים לזוז, תהיה זמין בפלאפון כבר.

 • אוקטובר 12, 2011

  עכברתול

  אתה חי??? שלחתי לך טיוטה של ההודעה לעיתונות אבל אתה כמובן לא עונה לאימיילים!
  הלילה מדפיסים את מהדורות החג של העיתונים, חייבים לזוז!!
  העברתי קומוניקט מסודר לרכזות של כל מערכות העיתונים. קצת wishful thinking עוד לא הרג אף אחד.
  אל תדאג, לא ציטטתי אותך בשמך אלא כגורם בכיר בעיריית ירושלים (תגיד לי אם אתה רוצה את הקרדיט, זה לא מאוחר מדי לעדכן אותם).

 • אוקטובר 12, 2011

  עכברתול

  חדשות ערוץ 2 שואלים אם רמי לוי בפנים או לא. מה להגיד להם???

 • אוקטובר 12, 2011

  ערן טרבלסי

  עכברתול,
  אתה דפוק בשכל אה?
  🙂

 • אוקטובר 12, 2011

  דתי לאומי מודאג

  השאלה הראשונה של גלעד שליט:
  "הרכת הקלה כבר נוסעת"?

 • אוקטובר 12, 2011

  ערן טרבלסי

  זה רק אני או שבעסקה הוכנס בדלת האחורית סעיף מסוכן מאוד שיאפשר לחמאס לפעול מקהיר?
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4134281,00.html

 • אוקטובר 12, 2011

  הראל

  עכברתול, אתה מלך. פשוט גדול. או ענק, במקרה הזה 🙂

 • אוקטובר 12, 2011

  עמית

  עכברתול- סגרתי איתו הבוקר, הבעיה היא שחסרים ברגי 7/16 לגלגל מרכוב שיושב על היוצגות ומפעיל את המשחברי גיחים ההידראולים. מקווה שזה יסתדר בסוף. בפעם הבאה תגיד :זוטר ברשות לפיתוח ירושלים במקום בכיר בעירייה. יהיה מדויק יותר.

 • אוקטובר 13, 2011

  עכברתול

  ערן, הגישה השלילית שלך לא תביא אותנו לשום מקום. גם על מרטין לות'ר קינג אמרו את זה פעם.
  הראל, תודה – אבל תגיד לי את זה כשיהיה לנו גלגל ענק, בינתיים עוד מוקדם מדי. בע"ה יהיה לנו גלגל ענק עוד לפני שהרכבת הקלה תתחיל לנסוע.
  עמית, לא הבנתי כלום מדבריך. קראת בכלל את המסמך הטכני שהעברתי לך? שים לב להתייחסות המורחבת לעניין משחברי הגיחים ההידראולים בעמוד 497 (שמתייחס גם להתקנת הגשתנת בתא המפעיל).

  לעדכנכם, גורם בכיר אחר בעיריית ירושלים מוסר שמסתמן כי השם הרשמי יהיה "הגלגל הקל".

  למה גלגל קל?
  ירושלים, כמו יתר ערי הבירה המפותחות בעולם, זקוקה לגלגל ענק ציבורי מתקדם. טכנולוגיית הגלגל הקל מעניקה לתושבי ירושלים פתרון איכותי וידידותי לסביבה.
  היתרון העיקרי של הגלגל הקל הוא באפשרות לגלגל מאות אנשים בערב, תוך שמירה על חווית הגלגול. הדבר יתבטא בעמידה בלוחות זמנים וכן באמינות השירות, שיהווה רכיב משמעותי בעידוד נוסעים שאינם ילדים. גם מבוגרים, שחשבו שקצו במתקני שעשועים, לא יוכלו לעמוד בפניו.

  שומרים על הסביבה
  גלגלי-ענק המונעים בחשמל בלבד הנם שקטים יותר ומזהמים באופן משמעותי פחות את הסביבה בה הם מתגלגלים. הוכח שמערכת הגלגל הקל מפחיתה בצורה משמעותית את הרעש בסביבה הגובלת בתוואי, זאת לעומת כל מתקן שעשועים אחר (לרבות מכוניות מתנגשות, קרוסלות ורכבות הרים שאינן ידועות כידידותיות לסביבה).

  פיתוח עירוני
  במסגרת פרויקט הגלגל הקל, יושם דגש רב על פרטי אדריכלות ועיצוב עירוניים, תוך ניצול אלמנטים אשר לכאורה היו אמורים להוות מטרד ויזואלי, ובפרט בחיבורי הרוטור הקדמי, וכן גלגל המרכוב היושב על היוצגות ומפעיל את משחברי הגיחים ההידראולים אשר יוחלפו במערך ההזנה החשמלית העילית (Upper-Galgalation), לשם שדרוג המרחב הציבורי. כמו כן, בצמוד לתוואי מנעדת הגשתנת, ישולבו ריצופי אבן וצמחייה. שילוב הריצוף והצמחייה נועד לתת תחושה של "שייכות" למבקרים במתקן, וזאת בניגוד לתחושה המתקבלת לאורך פארקי שעשועים.
  מחקרים אקדמיים רבים שנערכו בארץ ובעולם, תומכים בהשפעות חיוביות של הגלגל הקל על פיתוח עירוני, תיירותי ונדל"ני, לעומת רכבות הרים, קרוסלות ומכוניות מתנגשות שהם חרא של דבר. מחקר שנערך על ידי הטכניון קבע, כי "במרבית המקרים נמצאה השפעה חיובית של הגלגל הקל על ערכי קרקע ונכסים בסמוך לתוואי ובייחוד לדוכני הכרטיסים".

  יוצאים לדרך
  לאחר בחינת מספר חלופות, הוסכם על ידי משרדי התיירות, האוצר והפנים ועיריית ירושלים כי מתקני השעשועים בירושלים יתבססו על הגלגל הקל, שיושלמו על ידי גני שעשועים בשכונות, ושני מקומות של משחקי צמרת במרכז העיר ובתלפיות.
  ועדת המכרזים הבין-משרדית מינתה צוות מומחי הנדסה לשמש כיועצים הטכניים, וזו תחל לפעול מיד לאחר חתימת הסכם הזיכיון והסכמי הסגירה הפיננסית עם מישהו שנמצא ב-eBay.

  הגלגל הקל בירושלים
  פרויקט הגלגל הקל מביא לירושלים טכנולוגיה מתקדמת רבת קיבולת, המאפשרת הנעה של עד 252 נוסעים בגלגול אחד. הגלגל הקל, המונע באמצעות חשמל ואנרגיית שמש, הנו מתקן שעשועים ידידותי לסביבה, נגיש לכול ושקט במיוחד.

  הגלגל הקל נע על גבי ציר סטנדרטי ברוחב של 14.35 מ'. לתאים ("גונדולות") רצפה נמוכה בגובה (בגובה 35 ס"מ), כך שניתן להיכנס לתאים ישירות ממפלס העליה ללא מדרגות. עובדה המקלה על השימוש בגלגל הקל לבעלי עגלות, לנכים וקשישים ולבעלי מוגבלויות אחרים.
  משך זמן גלגול יהיה 4.5-5.0 דקות במשך היום כל 8 דקות, ו-12 דקות בשעות הלילה.
  הגלגל הקל יכלול תאים מסוג TP-FW208A. התאים מיוצרים במפעלי נצרת עילית, והגלגל יכיל 42 תאים ("גונדולות"). בכל תא שיצויד ב- 4 מושבים קבועים ועוד שניים מתקפלים, יוכלו לרכב 252 נוסעים.

 • אוקטובר 13, 2011

  ערן טרבלסי

  אני דווקא תומך ברעיון, לגמרי.

 • אוקטובר 13, 2011

  עכברתול

  ערן, שמח לשמוע שאתה בפנים. אתה מוזמן לפגישה ביום שלישי הקרוב (20:00) בבית של עמית. תדאג בבקשה לכיבוד ושתיה קלה. אני אביא כלים חד-פעמיים.
  כולם מוזמנים דרך אגב.
  דיברתי עם עלי, הוא אמר שהוא יגיע יחד עם כמה עובדים מפס היצור כדי שנוכל להכיר אותם אישית (למרות שאני ועמית פוגשים אותם בבוקר אותו יום בסיור במפעל).
  מפתיע ש"התעוררות" ו"ירושלמים" עוד לא השמיעו קולם בעניין.

 • אוקטובר 13, 2011

  עכברתול

  דתל"מ, בית אבי-חי עושה דברים כאלה. הקיץ הם ארגנו את זה בימי שישי, ויצא לי להגיע ל-2-3 הופעות כאלה בצהרי יום שישי. מוזיקאים צעירים בלתי-מוכרים ומעולים שמנגנים, כניסה חינם, אווירה נעימה, מאווררים גדולים, פופים, משפחות צעירות.
  הבעיה היא שאף אחד לא ממש ידע מזה מעבר למי ששמע על ההופעות מפה לאוזן. אולי אנחנו צריכים לעזור להם עם פרסום ארועים כאלה?

 • אוקטובר 13, 2011

  עמית

  עכברתול- במתחם הרכבת מתוכנן גלגל כזה. עדיין לא אבדה תקוותנו לדיון רציני.

 • אוקטובר 13, 2011

  הראל

  אם לחזור מעסקי הלונה-פארק לשאלה המקורית של עמית, אני חושב שצריך להיפתח "האב" בירושלים. מי שלא יודע, האב (hub) הוא משהו שבין חממה ליזמות למשרד להשכרה לבית קפה. ראו כאן http://the-hub.net/about.html.

  יש כזה בתל אביב (בבניין משרדים מגעיל). הגיע הזמן שיהיה גם בירושלים. זה כבר יוליד את כל שאר הדברים.

 • אוקטובר 13, 2011

  עכברתול

  הראל, קיים דבר כזה – PresenTense בעמק רפאים 64.
  http://presentense.org/israel

 • אוקטובר 14, 2011

  עודד

  עכברתול לפרס ירושלים.
  שאלה אחת- מה יעשו מליוני החרדים שנוסעים עכשיו בלונה פארק הירושלמי המכונה גם הרכבת הקלה? זה יעמיד אותם בפני דיסוננס בלתי סביר ותופעת סינדרום ירושלים תתפרץ בשכונות החרדיות ותמוטט את הכפר בגבעת שאול. נאלץ ליצא ילדי חרדים מבולבלים לגהא ושלותא. אפשר אולילהתקין בקצה הגלגל (העליון) מתקן שיגור מזורז ללקוחות קשי החלטה?

 • אוקטובר 14, 2011

  עכברתול

  עודד, תודה אך את הפרס תחלקו לי כשיהיה גלגל ענק.
  בנוגע לשאלתך, נציגי המגזר החרדי העלו שאלות לא פשוטות שאילצו אותנו לתכנן מחדש את תוואי הגלגל. דודו יוכל לפרט לך על זה יותר לעומק.

  התכנון הנוכחי אם כן הוא ארבעה קווי גלגל ענק שיעברו בשכונות ירושלים:
  גלגל קל אדום: גלגל ענק רגיל, כפי שתוכנן בהתחלה. יופעל בידי חברת אגד, יקח לו 140 דקות להשלים סיבוב, הוא יתקע בדרך ויפעל פעמיים ביום אם תתפלל מספיק חזק (קו זה יקרא גם "גלגל המזל").
  גלגל קל כחול: יעבור בשכונות צפון העיר ויהיה ממוגן אבנים, בקת"בים וקריאות מואזין
  גלגל קל שחור: יעבור בשכונות החרדיות, ותהיה בו הפרדה בין גברים וצדיקים לבין תרנגולות, נשים ועיזים (בגלגל השחור יופעל מנגנון מיוחד שידאג שהגברים תמיד יהיו מלפנים והנשים וחיות המשק מאחור. כמו-כן הגלגל השחור יופעל במתכונת "מעלית שבת").
  גלגל קל ירוק (שיקרא גם "גלגל המטכ"ל) יסיע חיילים לבסיסי צה"ל השונים באיזור ירושלים

 • אוקטובר 14, 2011

  עכברתול

  ובלי הרבה קשר, עוד בתי קולנוע קטנים ראויים בשכונות המגורים הם דבר נחוץ, וזה לא עולה הרבה כסף:
  מקום לשכור: כמה אלפים בחודש, או בחינם אם מקבלים מקום מהעירייה כמו שקיבל "ברבור" שהשתלטו עליו אמנים בשקל וחצי.
  מקרן + מערכת סאונד סבירה: 6,000 שקל וזה בסדר.
  כמה פופים, מחצלות וכסאות זולים ונוחים: כמה מאות שקלים.
  סרטים: מורידים מהאינטרנט.

  לא מאמין שזה יפגע בבתי הקולנוע (להפך, אולי יותר אנשים ילכו לראות סרטים בחוץ במקום להרקב בבית מול הטלוויזיה).

 • אוקטובר 15, 2011

  אילן

  רעיון: מערכת קבועה של סיורים בחינם המועברים על ידי מתנדבים, אוהבי ירושלים, מספרי סיפורים, המחזיקים במפתחות לסודות ומסתורין, הרואים בהעברת סיורים כאלה שליחות. המערכת תהיה אינטרנטית, רב לשונית, עוקפת ממסד, פלורליסטית, שיתופית שיכולה גם להתפתח למפגשים וקאוצ׳ סרפינג. הסיורים יהיו בחינם, אבל המשתתפים יתבקשו לתרום לתחזוקת המערכת, להכשרת המדריכים וכל זה יתרום הן למקומיים והן לאורחים, ולתדמיתה של ירושלים.

 • אוקטובר 15, 2011

  ערן טרבלסי

  אילן,
  אני מת על הרעיון שלך.

 • אוקטובר 15, 2011

  הראל

  אילן, הרעיון שלך מדליק. דברים דומים יש במקומות אחרים בעולם (למשל, בברלין) אם כי הבסיס הוא לא לגמרי בחינם. כלומר, הסיורים אכן נערכים ללא תשלום על ידי צעירים אוהבי העיר, אבל הציפייה המפורשת היא לטיפים נדיבים, שיילכו לא רק "לתחזוקת המערכת" אלא גם כשכר, ולו חלקי, למדריכים. בלי זה זה לא יילך, עם כל הרצון הטוב שלנו. בעיה נוספת שאני רואה – במדינת ישראל (ובכל מדינה מתוקנת) צריך רישיון כדי להדריך קבוצות של תייירים (פנים או חוץ).

  אם יהיה לזה אתר אינטרנט שנראה טוב באמת, וסיורים איכותיים ומעניינים (אני רואה אותנו כבר נכנסים לטריטוריה של יב"צ), זה יכול ממש לרוץ.

 • אוקטובר 15, 2011

  עמית

  מגניב לגמרי.

 • אוקטובר 15, 2011

  עמית (אחר)

  פיתוח של הרעיון של אילן (משהו שחשבתי עליו כבר די מזמן): סיורי "ירושלים של חול" שיתמקדו אך ורק בחיי היום-יום של העיר, בלי קדושה, בלי היסטוריה (אולי קצת, אבל רק מה שרלוונטי), בלי פולקלור. סתם חיים "משעממים" של עיר רגילה. נראה לי שזה קצת חסר.

 • אוקטובר 15, 2011

  עמית

  מה, כאילו להראות את ירושלים האחרת???

 • אוקטובר 15, 2011

  אילן

  תודה על התגובות. צריך לחשוב מי מרים את הכפפה?
  אגב, אני גם בעד מגזין אלקטרוני שיוציא אותנו מהשממה התקשורתית שנגזרת עלינו מכיוון העיתונות המקומית

 • אוקטובר 16, 2011

  עכברתול

  ממש אהבתי את הרעיון. הייתי בסיור כזה בברצלונה, בדיוק כמו שהראל תיאר (חינם, אבל מצפים ממך לתת טיפים) לפני כמה חודשים, והמדריכה היתה די כוסית אבל היה לה ריח של משהו מת מהפה. אחרי התלבטות רבה נתתי לה בסוף 6 וחצי יורו ואמרתי לה שתקפיד לצחצח שיניים פעמיים ביום.

 • אוקטובר 16, 2011

  עמוס

  אחלה רעיון, אבל היה מי שחשב על זה קודם:
  http://www.neweuropetours.eu/
  http://www.newtelavivtours.com/
  וכמובן גם http://www.newjerusalemtours.com/

 • אוקטובר 16, 2011

  הראל

  עמוס, נכון, זה הכל אותה רשת די מסחרית – בכל הערים שציינת. אנחנו ניקח אותם בהליכה – אם נרצה. תיאור הסיורים שלהם בירושלים לא ממש הותיר עלי רושם.

 • אוקטובר 17, 2011

  בן

  לאיזו ישיבה משתייך ברקת? או שהוא סתם נהנה ללקק עכוזי חרדים?! לפטר את אחת הבודדות שעושה משהו בעירייה מתפקידייה בשביל לרצות את מאה שערים, באמת כל הכבוד.

 • אוקטובר 17, 2011

  ערן טרבלסי

  http://www.nrg.co.il/online/54/ART2/296/380.html?hp=54&cat=869

  האם עוד מיזם קהילתי יפה וייחודי עומד ללכת לעזאזל?

 • אוקטובר 17, 2011

  ערן טרבלסי

  בן, מה מקור המידע?

 • אוקטובר 17, 2011

  ערן טרבלסי

  מצאתי:
  http://www.bhol.co.il/article.aspx?id=33201

  גועל נפש של כותרת. ולחשוב שלפני כמה שנים חשבו ש"בחדרי חרדים" יהיה זרז לשינויים בחברה החרדית…

 • אוקטובר 17, 2011

  בן

  הבעיה כאן היא ההחלטה ולא הפרסום שלה, שדר"א היה מאוד מהיר ועם מסמך הפיטורים למישהו יש מקור מידע מאוד פנימי…

 • אוקטובר 17, 2011

  ערן טרבלסי

  ברור שהבעיה היא ההחלטה (האווילית), זה עדיין לא פוטר את "בחדרי".
  ואכן נראה שיש למישהו מקור טוב.

 • אוקטובר 18, 2011

  הראל

  1. זהו, ברקת הדפוק הזה גמר אצלי סופית את הסוס. ניפגש בקלפי. כבר עדיף לופליאנסקי על האפס הזה.
  2. ההפנינג בדרך בית לחם אתמול היה גאוני ומוצלח להפליא. קצת מסחרי, אבל זה חלק מהעניין. כזו אווירה טובה וקהל כזה טוב לא זכור לי הרבה זמן. שיחזור על עצמו כל שנה.

 • אוקטובר 18, 2011

  עמית

  אוי ואבוי.אין לי הסברים. החלטה אומללה מאוד ומדאיגה

 • אוקטובר 18, 2011

  עמוס

  בקשר להפנינג בדב"ל – 100% עם הראל. היה מאד מרשים, המון אנשים, אחלה מוזיקה, אווירה מעולה. "פייט טוב" לאירועים של עמק רפאים שעד כה חשבנו שבקעה מתקשה להשתוות להם. בהחלט מגיעות מחמאות לאנשי המנהל הקהילתי שיזמו ושהרימו את זה.

  בנוגע לפיטורי רחל עזריה מתפקידיה:
  אני מכיר את רחל ומעריך אותה מאד בכלל, ומוריד את הכובע בפניה בכל מה שקשור במלחמתה בהפרדה המגדרית במרחב הציבורי (לא משנה באיזו כסות). היא עזרה לנו המון במאבק למען שיקומו של מתקן "משוגעבקעה", והתגייסה לעניין מרגע ששמעה על המאבק הזה (מעט לאחר בחירות 2008). ההחלטה הזו של ברקת היא שטות מוחלטת מכל בחינה – נראה לי שאתמול הוא הפסיד את הבחירות הבאות. אני מקווה שירושלמים יפרשו מהקואליציה במחאה ויתחילו למרר לו את הקדנציה.

  לגבי הקשר בין הנושא הזה לנושא המקורי של הפוסט: "מה עוד?" – להריץ את רחל עזריה לראשות העירייה בבחירות הבאות. אני לא בטוח שזה כזה מופרך כמו שזה נשמע ברגע הראשון.

 • אוקטובר 18, 2011

  עמוס

  וביחס לכתבה שערן שלח על הגינה הקהילתית בזמנהוף: זו אחת הגינות הקהילתיות היפות שאני מכיר. חבל אם יהרסו אותה. אני מקווה שפעולות המחאה יביאו לבסוף להצלת הגנה.

  אגב, את זה
  ראיתם? אחלה רעיון, גם קשור לנושא הפוסט.

 • אוקטובר 18, 2011

  הראל

  עמוס, שני קולות לטובת רחל כבר יש – תוסיף גם את שלי. היא מבחינתי מייצגת הכי אוטנתית בעולם של הדבר הזה שיש רק בירושלים והתקשורת הארצית אף פעם לא התחילה להבין – אחדות האינטרסים הרחבה למדי בין חילונים שפויים לדתיים לאומיים שפויים. בעיניי היא יותר טובה מברקת עשרת מונים. למעשה, אני בכלל לא מרגיש שאני מחובר לברקת הזה. מי זה בכלל. כמה פעמים ראיתי את רחל עזריה פנים אל פנים (המון!) וכמה אותו (אפס).

 • אוקטובר 18, 2011

  עמית

  התלבטתי קשות אם לפרסם את האירוע בדב"ל- עמוס שלח לי הפלייר ובסוף החלטתי שלא. העירוניות השפויה של דב"ל היא הסוד הכי שמור בעיני. מזכיר לי את עמק רפאים של ילדותי- רחוב שכונתי אמיתי. פסטיבלים כאלו הם חשובים אבל עודף מהם יכול להרוס את דב"ל ולהפוך אותו לרחוב מזללות.

  לעניין מועמדות לראשות העיר והמלכת מלכים- כרגיל, שני הצדדים לא הצטיינו בעודף תבונה. לפני 3 חודשים רחל הייתה על סף מינוי לסגנית רה"ע- מה קרה מאז? שני הצדדים צריכים לבדוק היטב את עצמם איך הגיעו למצב הזה. החלטה רעה של ראש העיר שמשרתת את החרדים המאוסים, שחוגגים מהפלגנות אצלנו. המחנה שלנו חייב להיות מלוכד יותר ולפתור בעיות בתוך הבית.

  התמונה מורכבת יותר ממה שמצטיירת בתקשורת- ציטוט של לורה ורטון מהפייסבוק:
  אולי היא פוטרה כי היא עתרה נגד העירייה בלי לפנות או להתייעץ עם העירייה, למרות שהיא חברה בהנהלה שלה? אולי כי ניר חשב שהיא סתם רודפת פרסום וסתם משמיצה את העירייה ? זה פחות או יותר מה שניר כתב, לפי העיתון. אין לי מידע פנימי בעניין — זה פשוט מה שהתפרסם.

  ולורה לא חובבת של רה"ע ולא מעריצה של רחל. מקווה שההדורים ייושרו בהקדם לטובת כולם.

 • אוקטובר 18, 2011

  ערן טרבלסי

  עמית,
  לורה בעצם ייחסה לברקת את מה שהיא בעצמה חושבת על רחל, ושמעתי זאת ממנה במו אוזניי, אז שתפסיק לבלבל את השכל. מה שהיה יותר מדהים בעיני הוא שלורה גם גוננה על ברקת בדיון בפייסבוק (לא זוכר איפה ואין לי כוח לחפש) אחרי שרק לפני כמה חודשים היא כתבה עליו דברים הרבה יותר חריפים ממה שאני חושב עליו כרגע. את הדברים היא כתבה במסגרת דיון שהיה לי איתה בעניין האפשרות שרחל תתמנה לסגנית. נו, אז מה קרה מאז?

 • אוקטובר 18, 2011

  עמית

  מערכת היחסים בין לורה לרחל ידועה לי והיא בוודאי לא קול אובייקטיבי. מה קרה מאז? ההבטחה להתמנות לסגנית לא מומשה, גיבוי שהיה צריך להינתן לא ניתן, התקפות בתקשורת ומכאן הדרך קצרה לאן שהגענו וחבל. כשאנחנו רבים- החרדים מרוויחים. כשמרצ פרשו מהקואליציה תחום התרבות תפס את מרכז ההתקפות (פסטיבל האופרה, פסטיבל הטעמים בעתיקה, כוכב נולד וכו). החשש הגדול עכשיו הוא לתחום המינהלים הקהילתיים וגני הילדים שרחל הצליחה להביא בו הישגים יפים מאוד. לצד הישגיה היא גם הפכה להיות סדין אדום למרצ (תחרות על הקול הפלורליסטי) להתעוררות (תחרות על הקול הצעיר) למפד"ל (על הקול הדתי) ולחרדים בגלל מי שהיא ולמעשה נותרה ללא בעלי ברית פוליטיים.
  אני חושב ששני הצדדים טעו בסיפור הזה ולא מעניין אותי מי טעה יותר ומי צודק. גם בטענות של לשכת רה"ע לפיה חבר הנהלת העירייה לא יכול להגיש בג"צ נגדה, בוודאי כל עוד לא מיצה ההליכים בתוך העירייה יש הגיון. אותי מעניין שלא נריב ונתפצל למיליון רסיסים.

 • אוקטובר 19, 2011

  הראל

  אנחנו מתפצלים למיליון רסיסים כי אין הנהגה שתמשוך את כולם. לברקת יש מנהיגות של צב ים. אני בכלל לא מרגיש שהוא מוביל לכיוון מסויים. אם כבר, הכיוון הלא ברור שהוא מושך אליו הוא ההיפך מזה שהיה צריך.

 • אוקטובר 19, 2011

  עמית (אחר)

  אולי יש היגיון בטענות של לשכת ראש העיר, אבל אם כבר מדברים על מיצוי הליכים, נראה לך נכון לפטר ככה בלי אזהרה?

 • אוקטובר 19, 2011

  בן

  הכיוון של ברקת הוא סטזיס, לא לנענע את הסירה, לשמור על קואליציה רחבה וזהו. אם זה אומר להשתין על הציבור החילוני שהביא אותו לשם-יהי כן, אם זה אומר להכנס בחברת המועצה הכי יעילה דה פקטו(אוקי, גם כחלון) – שיהיה,היא במילא מצביעה לפי מצפונה ולא לפי דרישה והיא רק קול אחד. מי שמצפה מברקת לנהוג "כמו שהיה צריך" שיתעורר, זה לא היה על הפרק מיומו הראשון, זה לא השתנה אחרי 100 ימי החסד וזה ברור יותר מתמיד היום.

 • אוקטובר 19, 2011

  ערן טרבלסי

  עמית,
  אני אגיד לך מה הבעיה הכי גדולה שלי, וגם כתבתי את זה לפני כמה דקות לאביתר אלעד, שכתב תגובה על הקיר של רחל בפייסבוק לפני כשעתיים – היו לא מעט מקרים שבהם לסיעות החרדיות הגיע להיזרק מן הקואליציה לכל הרוחות. זה לא נעשה כי ברקת פוחד מהם. אבל את חברת המועצה הטובה ביותר עבור הציבור שבחר בו (לא רק בעיני) הוא החליט לפטר.

 • אוקטובר 19, 2011

  עמית

  אמרתי ששני הצדדים טעו, כתבתי ביום ירושלים האחרון שצריך להחזיר את מרצ לקואליציה ולהעיף את החרדים וברור שהם מתנהגים בצורה הרבה יותר חמורה ממה שרחל עשתה. צודקים.

 • אוקטובר 19, 2011

  עמית

  לקריאה:

  ראיון של לופוליאנסקי ומקלב ביתר נאמן
  http://www.bhol.co.il/forums//topic.asp?cat_id=4&topic_id=2920330&forum_id=771

  תשובת העירייה לעתירה נגד הפרדת נשים במרחב הציבורי:

  https://docs.google.com/viewer?a=v&pid=explorer&chrome=true&srcid=0B_uaumfNB4xRMjM1NzIzOTYtNjc2Ni00YTU3LWIxNzUtNTVhNTk1MDg3MzU2&hl=en_US

 • אוקטובר 19, 2011

  עכברתול

  שלא יספרו לכם שטויות, ההחלטה לפטר את רחל עזריה היא החלטה גזענית ותו לא.
  http://www.facebook.com/profile.php?id=100000070925197

 • אוקטובר 20, 2011

  עמוס

  יש משהו בטענה שאסור לחבר קואליציה לעתור נגד העירייה, אבל יש כאן גם עניין עקרוני: אסור שהעירייה תאפשר הפרדה מגדרית, ואם זה קורה – כל חברי מועצת העירייה חייבים לעשות כל שביכולתם נגד זה. יש כאן הפרה מהותית של כבוד האדם והתייחסות לחירויות הפרט במרחב הציבורי, ובמסגרת ה"חיה ותן לחיות" שמחייבים החיים בעיר בעלת אוכלוסיה מעורבת – אורתודוכסית וחופשית – ובכלל במדינת חוק שאינה מדינת הלכה, אסר לאפשר זאת. בעצם הכישלון של ברקת במקרה הזה כפול – גם לא ניסה להגן על כללי ההתנהגות הבסיסיים של חברה דמוקרטית וגם פיטר בגסות מי שניסתה לעשות זאת במקומו, גם אם אולי לא פעלה בדרך הראויה. אני שותף לתחושת המיאוס של הראל וחרד ממה שיהיה כאן בבחירות הבאות ואחריהן.

 • אוקטובר 21, 2011

  ערן טרבלסי

  יש צדק בעולם:
  http://www.bhol.co.il/article.aspx?id=33267
  מיש שהולך לישון עם פינים דרוסים, שלא יתפלא כשהוא קם עם ניאוצים.

 • אוקטובר 21, 2011

  עמוס

  עמית, לפי אלפי האנשים שביקרו בהפנינג בדב"ל נראה לי שהסוד דלף (-; . גם עם "ששת קוראיך" כשותפי סוד לא נראה לי שהייחוד של הרחוב הזה היה נפגע. מי שרוצה לשמור עליו – וצריך לשמור על הייחוד הזה – מוזמן לקחת חלק פעיל בוועדות ובכנסי התושבים שעוסקים בתכנית האב החדשה לבקעה, בה דרך בית לחם זוכה להתייחסות מיוחדת. במסמך החזון של תושבי בקעה (http://baka.org.il/_Uploads/dbsAttachedFiles/MeHazonLeTochnit.pdf) נאמר: "דרך בית לחם תישמר כרחובה הראשי של השכונה ותהווה מרכז מסחרי שכונתי, מקום מפגש תוסס ובלתי אמצעי, שאינו מהווה ציר תנועה עירוני. " צריך לדאוג שהחזון הזה יתקיים, ושדרך בית לחם לא תהיה עמק רפאים ב' (עם כל הסימפטיה שלי לרחוב הזה) וודאי שלא עורק תחבורה עירוני סואן (כפי שכנראה שואפים גורמים שונים) אלא מרכז שכונתי פועם.

 • אוקטובר 21, 2011

  עמית

  עמוס, היה צפוי שההפרדה תחזור ושפסיקת בג"צ לא תכובד והיה ניתן לעשות הרבה מאוד צעדים מקדימים לשיפור המצב מבעוד מועד ומבלי להזדקק לעתירות ברגע האחרון, שהאפקטיביות שלהן מוגבלת. לצערי הקרב נכנס להטלת בוץ הדדית ולקרבות אגו פוליטיים וחבל

 • אוקטובר 22, 2011

  דתי לאומי מודאג

  הסיפור בחברון מזעזע (אותי לפחות).
  מצד שני כששתי ספינות הדגל (פוניבז' וחברון) טובעות, אולי זה מסמן משהו.

 • אוקטובר 22, 2011

  עמית

  לא מבין איזה אינטרס יש לו לבוא שם בחום הזה מלכתחילה.

 • אוקטובר 22, 2011

  עמוס

  ישיבת חברון, אבל בגבעת מרדכי (אצבע וחצי בקו אווירי מביתו של ברקת).

 • אוקטובר 23, 2011

  עכברתול

  קצת בחזרה לנושא המקורי של הפוסט,
  מה עם תמיכה בפרילאנסרים המקצועיים והעסקים הקטנים בתחום המדיה, התקשורת והשירותים הדיגיטליים?
  האנשים שיש להם ידע מקצועי ורוצים לבסס את עצמם בירושלים כעצמאיים.

  בירושלים יש הרבה מאוד ידע, כישרון, ניסיון ויכולת שמתבזבזים כי אין מספיק מקומות עבודה.
  מי שעובר לעבוד כעצמאי מתקשה כי עיקר התעשיה מתרכזת בשלולית הביבים של המרכז, ועל אף הכשרון הרב שנמצא בעיר קשה לאנשים להשיג עבודה כי תעשיית המדיה והשירותים רגילה לעבוד בגוש דן.

  צריך יותר גיבוש וארגון שיעזרו לעסקים הקטנים ולמקצוענים בתחומים האלה (מדיה, עיצוב, אינטרנט, תקשורת וכו') בירושלים, שיעזרו לעצמאיים לשתף ידע ולקשור קשרים עסקיים.
  האמריקאים בירושלים עושים את זה מצוין (http://www.meetup.com/JerusalemBNF, שימו לב), אז למה לא גם אנחנו?

  יש בכך צורך רב וגובר. יש כאן המון שכל וכשרון שאינם מנוצלים היטב, אנשים מוכשרים מאוד שעובדים במקומות קקמייקה או עוזבים לערים אחרות.

  המרכז יכול וצריך להתחיל לעבוד עם המקצוענים והעסקים הקטנים בירושלים. יש היום דברים כמו סקייפ ואינטרנט, והנוכחות הפיזית בשפלה היא איננה הכרחית (כמו שהודו לא צריכה להמצא בצפון אמריקה כדי להיות אימפריית השירותים הדיגיטליים החדשה של העולם).
  מה עם להקים גוף קטן שעוזר לעסקים לארגן את עצמם, להפגש באופן קבוע ולהפרות זה את זה?

 • אוקטובר 23, 2011

  הראל

  וואי, די התייבש פה. עמית, הב לנו פוסט חדש!

  ובינתיים, לכו לחתום. בטח כולכם גם ככה כבר חתמתם:
  http://www.atzuma.co.il/rachel