מגיע לנו

זה מעצבן לשמוע חדשות ולשמוע שבנייה של 160 דירות ברמות ו-80 דירות בפסגת זאב מקוממות את העולם כאילו אין סוגיות אחרות להתעסק בהן. זה מתסכל לגור בשכונה ירושלמית (ולא בשיח' ג'ראח) ולגלות בוקר אחד שהפכת למתנחל. זה קרה לאיציק אלפסי. זה מרתיח גם אנשים כמוני, שמאמינים שאת ירושלים ניתן להציל על ידי חלוקה (באמצעות אוטונומיה מוניציפלית כפי שהצעתי או חלוקה מלאה, לא חשוב המתכון כרגע). באף סרט של חלוקת העיר אין מצב שפסגת זאב או רמות או גילה יעברו לריבונות פלשתינית. זה מעשי בערך כמו שישראל תסכים לשיבת הפליטים (למעשה: צאצאי הפליטים) או כמו שחנין זועבי ומירי רגב ישבו יחד לקפה מרצונן החופשי. זה לא יקרה.

אבל עם כל התסכול והעצבים על כך שהעולם לא מוכן להבדיל בין בית יהונתן ובין מדורגי גילה הגינויים האלו מגיעים לנו. אחרי שהפקענו קרקעות לבנות עליהן שכנות ליהודים בלבד מה ציפינו? בתי ספר אנחנו לא בונים להם, אשפה בקושי מפנים, עכשיו אנחנו רוצים שתושבי מזרח העיר לא יורשו להדריך טיולים אבל לעולם אפשר להמשיך לספר שהעיר מאוחדת ושהכל בסדר. מסתבר שהוא לא טיפש כמו שחשבנו, העולם הזה. הוא לא קונה את הישראבלוף. זו לא עיר מאוחדת ולא משנה כמה חוקי יסוד ושריונים כאלו תחוקק הכנסת. ירושלים חייבת הכרה בינלאומית, כזו שאין לה מאז קום המדינה. מעמד ירושלים חייב להיות מוסדר ומוכר. המשך העמימות יגרום לכך שגם הבנייה במערב העיר תוקפא. אם לא נעשה את ההבחנה בין חיוני ולא חיוני מהר מאוד נישאר קרחים מכאן ומכאן. מי שלא יפריד בין יצהר לגוש עציון יישאר בלי שני היישובים וכנ"ל לגבי מי שלא יפריד בין מעלה הזיתים ובין הגבעה הצרפתית.

אחרי 43 שנים הגע הזמן להודות: איחוד ירושלים הוא הפרויקט הכושל ביותר של המפעל הציוני, שהוא מפעל מרשים ומוצלח בכללותו. נכשלנו בכל היעדים המדיניים, הדמוגרפיים והכלכליים שממשלות ישראל הציבו לאיחוד המוזר הזה. אחרי 43 שנה צריך לחשוב על פתרונות אחרים שיאפשרו לעיר להתקדם הלאה מהמבוי מדיני הסתום שהיא נמצאת בו.

בקצרה:

הודות לנתי הוספתי את עדכוני הטוויטר שלו . כל מה שזז בירושלים נמצא אצלו. תודה נתי וישר כח.

בן 36, ירושלמי מלידה, אבו-אל בנאת עם תעודות. בין יום מילואים אחד לשני עוסק בהתחדשות עירונית עבור חברת "מוריה".28 תגובות

 • אוקטובר 20, 2010

  אליאב

  כמו שעורכי דין סוג ז' אוהבים לומר – בעניין הזה אין לישראל על מי להלין אלא על עצמה.

 • אוקטובר 20, 2010

  דתי לאומי מודאג

  אני אשמח אם פעם אחת תביא מפה ותדבר ספציפית, מאיזה שכונות ערביות אתה מציע להפרד, ומאיזה לא.
  סיור קטן בבית צפפא די מפריך את היתוס של הערבי הדפוק.השכונה הזאת היא השכונה אם איכות החיים הכי טובה בירושלים מבחינת מרחבים פתוחים וקרבה למרכז.ביי פאר.

 • אוקטובר 23, 2010

  עכברתול

  ומי דחף אותנו לבוץ הזה? מי הגה את הרעיון הדפוק הזה של לחיות בירושלים יחד עם הערבים?
  ממשלת לוי אשכול – שאף אחד לא מדבר עליה, כי היא היתה ממשלת מפא"י.
  אם זו היתה ממשלה שפויה היא היתה מסלקת את הערבים מירושלים, אבל לא – לוי אשכול וחבריו האמינו שאפשר לחיות בדו-קיום. האיחוד הוא דו-קיום – למה אף אחד לא מדבר על חד-קיום? מי אמר שאנחנו לא יכולים להעיף מפה את הערבים, חוץ מאלה שישבעו נאמנות למדינה (מה לא בסדר בזה?! "בארץ ישראל קמה מדינת היהודים" – למה אנחנו מתכחשים למגילת העצמאות לעזאזל?!!), ולשלוח אותם למדינת פלשתין? ירושלים היא בירת העם היהודי, לפלשתינים אין שום טיפה של זיקה כלפיה, אפילו לא לאסלאם (מוחמד רק קבע את ירושלים כקדושה לאסלאם רק כדי להמיר יותר יהודים, זו עובדה).
  למה התפיסה השמאלנית המתרפסת והפייסנית תמיד חייבת להיות ההגמונית?
  למה אנחנו מסרסים את עצמנו?
  יש רק פתרון הוגן ונכון אחד, וזה להעיף מפה את הערבים ולחיות בשלום עם עצמנו בבירתנו ההיסטורית והתרבותית שמגיעה לנו. ואם הצלחנו להוריד את הנוצרים מבעלות על ירושלים, נוכל להוריד גם את הערבים.

 • אוקטובר 24, 2010

  יובל האחר

  וכאילו נבחרי הציבור שלנו (המוניציפלים והלאומיים) שמעו לדבריך בפוסט הזה וברכו אותנו היום בשתי ידיעות מלבבות:
  הממשלה אשרה הצעת חוק המעניקה לירושלים מעמד מיוחד (אני חושב שזה בערך החוק ה-549 שמעניק לירושלים מעמד מיוחד, אבל מתישהו התבלבלתי בספירה) והשר כחלון שקידם את החקיקה מבהיר ש-"בחוק זה ממשלת ישראל מעבירה מסר פוליטי ברור וחד משמעי, שירושלים לא תחולק ואין היא מוכנה בשום דרך שהיא לדבר על חלוקתה".
  במקביל, עיריית ירושלים של ניר ברקת חילקה צווי הריסה לבתים בסילוואן (לא – אל חשש – לא ל-"בית יהונתן".) מכל הבעיות במזרח העיר הבעיה הדחופה ביותר היא כמובן הקמת גן התיירות "גן המלך".

 • אוקטובר 24, 2010

  עכברתול

  יובל האחר, מה לא בסדר בצווי ההריסה לבניה הלא חוקית של ערבים? רק בתים של יהודים חלוצים אפשר להרוס?
  ואגב, הנה יצחק רבין הקדוש בכבודו ובעצמו מדבר על סוגיית ירושלים – ואומר כי איננה למשא ומתן בכלל. http://www.youtube.com/watch?v=azF-xEgg6DM
  מה קרה שזזנו כל כך מהתפיסה שירושלים שלנו ורק שלנו לתפיסה שאפשר למכור את עיר הבירה שלנו למחבלים?

 • אוקטובר 25, 2010

  יובל האחר

  עכברתול –
  לגבי הבניה הלא-חוקית: אני נוטה שלא להתרגש יתר על המידה מהתווית "לא חוקית". החוק, בהרבה מקרים, לא מייצג דבר מעבר לחלוקת כח פוליטית ברגע נתון. אני חושב שחשוב לשאול מי יצר יצר את החוק, את מי הוא בא לשרת וכיצד הוא מיושם. המצב ב-40 השנים האחרונות הוא שערבים לא יכולים לבנות בצורה חוקית במזרח העיר. מכיוון שגם לא-יהודים מולידים ילדים, זקוקים לבתי ספר, מגרשי משחקים, שטחים ציבוריים, חנויות מכולת וכיוצא בזאת, באופן טבעי יש בחלק המזרחי של ירושלים בניה שאינה חוקית. ככה זה כשמי שמחלק את רשיונות הבניה ואוחז בכח הפוליטי מחזיק באידיאולוגיה אתנוקרטית ואקסלוסיבית. הבניה הלא-חוקית היא בסך הכל כורח אנושי בסיסי ביותר. במקביל, יהודים רבים בונים בניה לא-חוקית, ולא רק במזרח העיר: גם אם נתעלם מהעובדה שכל ההתנחלויות (ובכללן ההתנחלויות במזרח העיר) אינן חוקיות לפי החוק הבינלאומי (ולפי אמנות שישראל חתומה עליהן), הרי שבניה יהודית רבה אינה חוקית אפילו לפי החוק הישראלי הגזעני והמפלה! ועם זאת, מסתבר שמגרון, בית-יהונתן, מאחזים בלתי חוקיים בשטחים (כלומר כאלו שנבנו לפני שהמפקד הצבאי הספיק לגזול את אדמת המקומיים באופן חוקי) נותרים על כנם. כך שלא רק החוק מפלה בין יהודים וערבים, ומתייחס לאחרונים בתור אזרחים סוג ג', אלא גם האכיפה מפלה ביניהם. במצב העניינים הזה אני גאה להתייצב בצד המנוגד לחוק, שכן הוא בעיני אנטי-מוסרי, ומשקף מצב עניינים מנוול.

  לגבי רבין, אני לא יודע שם עליו את התווית "קדוש" (בוודאי שלא אני) ולא ממש אכפת לי מה הוא אמר (בכלל – איזה מין טיעון זה "רבין אמר"? נשמע לי דבילי.) מבחינתי, אגב (וכל מי שקורא את התגובות שלי כאן יודע זאת), חלוקת ירושלים אינה אופציה מעשית וגם אינה רצויה, כך שבוודאי לא מזיז לי כהוא זה אם רבין היה בעד החלוקה או נגדה וגם הצעת החוק הזו לא מטרידה את מנוחתי מאוד (בניגוד לצווי ההריסה, שלהם השפעה ברורה מאוד על חיי בני אדם.) הבאתי את הצעת החוק הזו ראשית כי היא רלבנטית לפוסט של עמית, ושנית כי היא קצת הצחיקה אותי – ממשלות ישראל לדורותיהן מומחיות בהעברת חוקים לטובת ירושלים, בלי שהחוקים הללו יזיזו לעיר כהוא זה.

 • אוקטובר 26, 2010

  עכברתול

  החוק לא מתייחס לערבים כאל אזרחים סוג ג’, הוא מתייחס אל הערבים – אזרחים סוג ז’ – כאל אזרחים סוג א”א. לא ברור לי מדוע הם עדיין פה. ומה שאתה מציע, אם אני מבין נכון, זה שתהיה פה עיר בינלאומית? לא שמעת על דמוגרפיה וילודה ופיגועים?
  ונסיים בתפילת וְהָיָה בְּהָנִיחַ ה’ אֱלֹהֶיךָ לְךָ מִכָּל-אֹיְבֶיךָ מִסָּבִיב, בָּאָרֶץ אֲשֶׁר ה’ אֱלֹהֶיךָ נֹתֵן לְךָ נַחֲלָה לְרִשְׁתָּהּ – תִּמְחֶה אֶת-זֵכֶר עֲמָלֵק, מִתַּחַת הַשָּׁמָיִם; לֹא תִּשְׁכָּח.

 • אוקטובר 27, 2010

  יובל האחר

  לגבי האפליה בחוק: אני חושב שזה דבר שהוא כל כך מובן מאליו (שבוודאי פירטתי בתשובה שלי – שכסתה רק חלקים מהאפליה) עד שאני באמת לא יודע איך להבין את הטענה שאין אפליה כזו. האתר של עיר עמים יכול לספק מידע רב למי שמעוניין להבין כיצד האפליה הזו נראית (אפשר להסתפק בקטגוריה של "אי-שוויון בירושלים" בבר הניווט מימין).

  לגבי מה שאני רוצה כאן: עיר ומדינה בהן כל התושבים שחיים כאן יוכלו לקיים חיים נורמליים, והקהילות שלהם להתפתח ולתפקד ברווחה.

  לגבי מה שמפחיד אותי: דווקא לא "דמוגרפיה" אלא כהניסטים כמוך שמפחדים מדמוגרפיה. דווקא לא "ילודה" אלא אנשים בעלי אידיאולוגיה גזענית מנוולת כמוך שחושבים שהציוויים לגבי עמלק תקפים לגבי המציאות שלנו כאן היום באופן לא-מטאפורי.

 • אוקטובר 27, 2010

  מיכל

  כהכנה להכרזה על הקמת מדינה באופן חד צדדי, מתמלא הריק שהעירייה מותירה על ידי הרשות הפלשטינית:
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1195560.html

  העיקר שיהיה לנו גן המלך ובו מזרקה מפוארת לטבול בה את רגלינו ביום חמים.

 • אוקטובר 27, 2010

  עכברתול

  יובל: לא טענתי שאין אפליה, אני טוען שיש ועוד איך אפליה והיא כנגד יהודי מדינת ישראל.
  ירושלים איננה "עיר עמים", היא עיר של עם. עם אחד, והוא העם היהודי. הזיקה אליה היא תרבותית, דתית, היסטורית ואתית.
  אין בה מקום לפלשתינים, ולהם כבר יש מדינה ושמה ירדן.

  גם אני כמוך רוצה עיר ומדינה בהן כל התושבים שחיים כאן יוכלו לקיים חיים נורמליים, והקהילות שלהם להתפתח ולתפקד ברווחה. אבל כשיש לך אחוז כל כך גבוה של מצביעים לחמאס במזרח ירושלים, כשיש לך כל כך הרבה תמיכה וסיוע בטרור וכמובן ט-ר-ו-ר רצחני מתוך השכונות הערביות "חיים נורמאליים" הם דבר שרחוק מאיתנו כמרחק השמש מפלוטו.

  לגבי דמוגרפיה: מדובר במילה ארוכה ומסובכת שמפחידה גדעון-לויים ואיי.בי נתנים כמוך שלא מבינים את פירושה. אני אסביר. ההערכות המדעיות הרווחות כרגע (בקרב מדענים ולא בקרב שרלטנים פסיכים וקומוניסטיים מהמחלקה לסוציולוגיה באוניברסיטת העברית) הן שבעוד 30 עד 40 שנה הרוב בישראל צפוי להיות ערבי. יהיה פה פחות יהודים מערבים. באיזורי יהודה ושומרון, נחלות אבותינו שאנשים כמוך זרקו לזאבים, יהיה רוב ערבי תוך 10 שנים. זה לא אני אומר את זה, זה מנהל הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. רוצה מקור? הנה, קח משהו שאתה בטח יכול לסמוך עליו:
  http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?itemNo=471189&contrassID=2&subContrassID=12&sbSubContrassID=0

  מצוות זכר העמלק איננה שונה בעיני מזכר השואה או זכר פרעות חמילניצקי או זכר תשעה באב. אתה בטח אומר שהטבח האכזר שביצע העמלק בעמך שלך היה סתם קשקוש, וזה לא שונה במאומה מהכחשת שואה.
  אם הציווי הוא סמלי או לא, זו לא השאלה כאן. גם גזענות היא לא הנושא כאן, אלא עתידה של המדינה שהוקמה כמפלט וכמקלט אחרון לעם ששרד אך בקושי שואה שביקשה להשמידו כליל.

  לגבי מה שמפחיד אותי, זה לא אנשים בעלי "אידאולוגיה גזענית מנוולת" אלא יהודים עיוורים, פוזלים והוזים השונאים את עצמם, כמוך.

  ומיכל, לא מדובר במזרקה מפוארת לטבול בה את רגלינו ביום חמים, אלא ערש לידתה של העיר הזאת ואחד האוצרות הארכאולוגיים הקדומים ביותר (6000 שנה) וההיסטוריים הגדולים והחשובים בעולם. וזה לא סתם כדי שמנכ"ל עמותת אלע"ד, שיבדה לחיים ארוכים, ישכשך בה את רגליו אלא כדי לחבר את עמנו להיסטוריה ממנה באנו וזו המגדירה אותנו כעם. וכמובן, גם כדי למשוך הרבה תיירות כי מדובר, אחרי הכל, באחד האתרים המתויירים כיום בארץ ובעדות הקדומה ביותר לקיומה של ירושלים כעיר יהודית.

  בזכות עיר דוד התיירות בירושלים בשיא הפריחה של כל הזמנים.

  אז מה הפלא ששמאלנים ופלשתינים רוצים למחוק את המקום?
  http://www.ynet.co.il/english/articles/0,7340,L-3956579,00.html
  http://www.jpost.com/International/Article.aspx?ID=175596

 • אוקטובר 27, 2010

  יאיר

  בנחלת אבותי, עכברתול, יושבים היום פולנים טובים. אני לא מתכוון להעיף אותם משם (אולי אתה כן). אבל גם בנחלת אבותיך ביו"ש, לא היה רוב יהודי מאז תשעה באב, וכיום מספר היהודים שיושבים שם (290 אלף) הוא קצת יותר מעשירית ממספר הפלסטינים, כך שלא ברור לי מה אמור לקרות בעוד 10 שנים.

  בשנת 2030 שיעור היהודים והאחרים בישראל צפוי לרדת ל-76%, לעומת 80% בשנת 2005. כלומר ששיעור הערבים צפוי לעלות מ-20% ל-24%. מה ששמעת על שיוויון מתייחס אולי לירושלים. כאן התחזית באמת נראית אחרת.

 • אוקטובר 28, 2010

  מיכל

  טיבן של תחזיות דמוגרפיות להשתנות. הן נכונות למקום וזמן מסויים בהנחה שלא יחולו שינויים בתנאים. וחלים שינויים- מאז 1997 (השנה עליה מבסס סיקרון את הערכותיו) חלו שינויים בדפוסי ילודה ונישואין בחברה הערבית כאלה המשנים את התחזיות. אבל למה להאחז בעובדות כשאפשר להפחיד?
  ערש לידתה של העיר היקרה הזו חשובה לי, אבל לא יותר מצלם האנוש שלי ומן ההכרה שבכדי להתחבר להסטוריה של בני עמי די לי בהעמקה בספר הספרים. לשם כך אני לא אצא וארמוס זכויות של בני אדם (ובבני אדם, בעולם שלי, אין דבר כזה סוג ז').
  בזכות עיר דוד ירושלים הפכה כ"כ תירותית? אני חשבתי שיד ושם הוא המקום המתוייר ביותר בירושלים שלא לומר בארץ. כל יום לומדים משהו חדש.
  ניסיתי להשיב מבלי לעשות דה לגיטימציה לדעותיך או לאישיותך הוירטואלית, הפרובוקציות שלך הופכות את המשימה הזו למעט בלתי אפשרית.

 • אוקטובר 28, 2010

  עכברתול

  יאיר, אשמח אם תפנה אותי למקורות מוצקים לנתונים האלה – אני מעוניין ללמוד את מה שאני עשוי לטעות בו.
  כך או כך, האם המספרים האלה לא מדאיגים אותך?
  מיכל, על סמך מה את מבססת את השינויים החלים בדפוסי ילודה ונישואין בחברה הערבית? כי לי עושה רושם שהילודה בחברה הערבית ממשיכה לתת עבודה לא רעה בכלל. ועל איזה פרובוקציות את מדברת? ציטוט פסוק מספר דברים או העובדות שציינתי?
  הזכרת הפיגועים? הזכרת הטרור והתמיכה בו? ציון ארועים היסטוריים מכוננים בהיסטוריה של העם היהודי? קריאה המשתלבת יד ביד במגילת העצמאות, שגם נגדה השמאל יוצא היום?
  אולי כי העזתי לייצג דעה ששונה מהפאתוס של השמאל?
  איזה פרובוקציות בדיוק?

 • אוקטובר 28, 2010

  מיכל

  שנתון סטטיסטי מס' 61 לשנת 2010.
  לוחות:
  3.2 לידות חי, פטירות,ריבוי טבעי, פטירות תינוקות ולידות מת- לפי קבוצת אוכלוסייה
  3.6 גיל נישואין חציוני וממוצע, לפי מצב משפחתי קודם ודת

  אני אחסוך לך חיפוש הלוחות וארד לשורה תחתונה: בשנים המדוברות ירד שעורי לידות חי בקרב ערבים מ35 ל-26.2 . גיל נישואין עלה מ 25.0 ל- 27.4 בקרב גברים ומ-20.3 בקרב נשים ל-21.8 בקרב נשים.
  עכשיו לך תמצא דמוגרף שיסביר לך מה המשמעות.

 • אוקטובר 28, 2010

  עכברתול

  לא הבנתי מזה כלום, אבל אם בשורה התחתונה זה אומר שערבים מתרבים פחות מהר מיהודים – אני אשתה לכבוד זה צ'ייסר.
  קשה לי להאמין שזה מה שזה באמת אומר (אני מנחש שזה רק אומר שהם מולידים קצת פחות ילדים מפעם), אבל אם זה באמת מה שזה אומר אין מאושר כמוני באדם. השמחה כנראה מוקדמת מדי כי זה רק אומר שהם עושים קצת פחות ילדים מפעם (אני לא דמוגרף, אבל לא אתפלא אם המשפט "שעורי לידות חי בקרב ערבים מ35 ל-26.2" אומר שעכשיו הם עושים רק 26.2 ילדים למשפחה).

  גיל הנישואין לא משנה לי, הרחם מתפקד סבבה עד גיל מבוגר הרבה יותר. וישראל היא מהמדינות המתקדמות בעולם בתחום הפוריות ובעזרת הטיפולים שאנו מעניקים להן תוכלנה הנשים הערביות להביא לעולם ילדים גם אחרי גיל 50 ויותר.
  אבל כאמור אם באמת יהודים מובילים כעת את הריבוי הטבעי שיעורי הילודה למשפחה (למשפחה ולא לזוג, כי אצלנו אין פוליגמיה) אני מוריד בקבוק הערב ערק לכבודך.

 • אוקטובר 28, 2010

  יאיר

  תחזית בתוך ישראל:
  http://www.cbs.gov.il/reader/newhodaot/hodaa_template.html?hodaa=200801056

  לגבי יהודים ביוש – שנתון סטטיסטי (לפי מחוזות)

  ולגבי פלסטינים:
  http://www.pcbs.gov.ps/Portals/_pcbs/populati/GOVER1997-2010E.htm

  או:
  http://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/we.html

  המספרים מספרים לי שצריך לבחור בין מדינה יהודית בגבולות שלא יכללו את רוב יוש, לבין מדינת כל אזרחיה. הדיבורים שלך על טרנספר סתם מרגיזים – כי מצד אחד הם הרי לא ריאליים, ומצד שני הם מרחיקים אותנו (ואת מנהיגינו) מלחתור לפתרון באמת (כי הרי אם העם רוצה טרנספר אז מה הטעם של ראש הממשלה לנסות להשיג הסכם? – אז הוא מושך זמן ומקווה שהתמוטטות החברה הישראלית כפי שאנו מכירים אותה – לא תקרה במשמרת שלו).

 • אוקטובר 28, 2010

  יאיר

 • אוקטובר 28, 2010

  עכברתול

  יאיר, Jewish 17% זה יותר מעשירית – זה קרוב לחמישית.
  ו-ב', מאיפה התחזית על 76% יהודים בישראל? זה מספר שהמצאת או שגם לזה שכחת להביא סימוכין?
  בכל אופן, אם אתה בקטע של עובדות הנה קצת נתונים מוצקים ומעניינים:
  http://www.jcpa.org/text/Jerusalem-Master-Plan.pdf
  http://www.meforum.org/478/israeli-arabs-and-the-future-of-the-jewish-state
  http://www.simpletoremember.com/vitals/world-jewish-population.htm
  שים לב:
  By 2080, the data suggested, the Jewish community there would be virtually non-/existent.
  http://web.hevra.haifa.ac.il/~ch-strategy/images/publications/future_demography.pdf
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1089980.html
  מחקר: עד 2030 יהודים חילונים יהפכו למיעוט בבתי הספר היסודיים ובגיל הגיוס (וזה לא רק בגלל הדוסים, חבר)
  http://www.moreshet.co.il/web/news/news1.asp?x=52523 (מאלף!!!!!!!)
  http://lib.cet.ac.il/pages/item.asp?item=20709

  רוצה עוד?

 • אוקטובר 28, 2010

  עכברתול

  אגב, מחקר מצויין בנושא: http://www.metzilah.org.il/webfiles/fck/File/Demo_final.pdf

 • אוקטובר 28, 2010

  יאיר

  אסתכל על מה שקישרת. אני רואה שהתגובה עם כל הלינקים שנתתי "ממתינה לאישור". כשהיא תאושר יהיו שם סימוכין.

 • אוקטובר 29, 2010

  יאיר

  באמת נתת מקורות של דמוגרפים שאין לי מה להתווכח אתם…
  אני מעתיק שוב את הלינקים מהתגובה שממתינה לאישור:
  תחזית בתוך ישראל:
  http://www.cbs.gov.il/reader/newhodaot/hodaa_template.html?hodaa=200801056

  לגבי יהודים ביוש – שנתון סטטיסטי (לפי מחוזות)

  ולגבי פלסטינים:
  http://www.pcbs.gov.ps/Portals/_pcbs/populati/GOVER1997-2010E.htm

  או:
  [טוב, כאן היה הלינק שלא עבד ל-CIA]

  המספרים מספרים לי שצריך לבחור בין מדינה יהודית בגבולות שלא יכללו את רוב יוש, לבין מדינת כל אזרחיה. הדיבורים שלך על טרנספר סתם מרגיזים – כי מצד אחד הם הרי לא ריאליים, ומצד שני הם מרחיקים אותנו (ואת מנהיגינו) מלחתור לפתרון באמת (כי הרי אם העם רוצה טרנספר אז מה הטעם של ראש הממשלה לנסות להשיג הסכם? – אז הוא מושך זמן ומקווה שהתמוטטות החברה הישראלית כפי שאנו מכירים אותה – לא תקרה במשמרת שלו).

  17% זה כולל את היהודים המתגוררים בשכונות היהודיות של מזרח ירושלים. בלעדיהם יש ביוש רק מאתיים ומשהו אלף יהודים, לעומת שני מיליון ומשהו ערבים.

  ליהודי העולם (המחקר של דלה פרגולה שהבאת) קשה לי להתייחס, אבל כאן בירושלים הבאת את הספר של נדב שרגאי על תכנית המיתאר החדשה. אני משער שגם שר הפנים, שמעכב עכשיו את התכנית בגלל שהבנייה לערבים מרובה בה מדי לטענתו, קרא את הספר.
  כבר 40 שנה חושבים שאולי אם לא נאשר לערבים במזרח ירושלים לבנות, הם יעזבו לרמאללה ולבית לחם. כבר 40 שנה שזה לא עובד, ולעומת זאת יוצר לנו בעיות קשות – למשל מחסור בשרותים עירוניים בסיסיים, או בנייה לא מוסדרת – שביחד מהוות מטען נפץ – כאן בירושלים. הגיע הזמן לתכנן (גם) את מזרח ירושלים כראוי.

 • אוקטובר 29, 2010

  יאיר

  טוב – ניסיתי שוב, אבל כל פעם שאני מצרף לינקים זה לא מפרסם את התגובה ושם אותה בהמתנה לאישור…

  שבת שלום

 • אוקטובר 29, 2010

  moza

  העיר מתמלאת באנשים חשוכים, המאמינים באמונות תפלות, רמת התרומה שלהם היא בעיקר לעצמם קצת למשפחתם ואולי קצת לשבט לו הם משתייכים. עישמאלים ,לטאים , ארמנים, ספרדים,
  נוצרים אורתודוכסים, ווישניצים, וכו'.
  עליהם מנצחת שכבת הון שילטון רקובה.
  אין בכלל מקום לירושלים כעיר.
  בודאי שלו לשייכותה לכלל ישראל.
  בכל ביקור שלי בירושלים אני רואה וחש את התדרדרותה של העיר בכל המובנים,
  זה כואב וזה עצוב. אך זה המצב ההזוי בו נמצאת העיר.
  העיר אינה פונה למרבית העם. במיחד לאלו שאפשרו את קיומה ושגשוגה במאה ה20.

 • אוקטובר 29, 2010

  עמית (אחר)

  moza כתבת גיבוב של קלישאות וחצאי אמיתות. המציאות הרבה יותר מורכבת והרבה פחות חד משמעית ושלילית.אז או שתפסיק לכתוב על דברים שאתה לא מבין בהם (ובאותה הזדמנות תחסוך מעצמך את הסבל שביקור בירושלים גורם לך) או שתנסה להסתכל קצת יותר לעומק וזה מצריך הכרה קצת יותר טובה של העיר כולל של הצד שאתה מתעקש להתעלם ממנו.

 • אוקטובר 29, 2010

  מיכל

  שעור קצר בדמוגרפיה: עליה בגיל הנישואין משמע, דחיה בגיל לידה ראשונה ומתוקף כך ירידה בגודל המשפחה.
  עוד: ב 1997 אשה מוסלמית ילדה בממוצע יותר משני ילדים מאשר אישה יהודיה. היום פחות מילד. בממוצע. והמגמה הזו הולכת וגוברת כתוצאה מגורמים שונים (ראש וראשונה השכלה!).
  אבל אתה כל כך שקוע בחפירה במקורות שמתודלקים על ידי שמרנים שפוחדים משינוי שאתה לא יכול לראות את זה. כל המקורות שלך (בדקתי- על אמת!) הם ארגוני ימין שמרניים בארץ ובחו"ל, ארנון סופר ועוזי רבהון שהמחקר שלהם הוא ממש ממש אידיאולוגי ופחות מדעי.
  למשל ציטוט של ארנון סופר :"הפלסטינים עניים מאד, כי מנהיגיהם גונבים מהם את הכל, ומערכת התעמולה השקרית שלהם מאשימה אותנו בכל". הכי מדעי שיש, אני אזכור לצטט אותו בדוקטורט שלי.
  הלמ"ס מפרסמת מדי שנה תחזית אוכלוסייה, נטולת פניות. אתה מוזמן לעיין בה ולגלות שיאיר התבסס עליה כשהוא הבטיח לך רוב של 76% בשנת 2030.
  עד אז, איש יקר, תשחרר. לא כולם סביבך קמו להשמידך.

 • אוקטובר 29, 2010

  עכברתול

  רות גביזון היא גם ימנית שמרנית קיצונית שמפוחדת משינוי?!
  לא "כל המקורות" שבהם נעזרתי – ארגון מציל"ה הוא לא ארגון ימני שמרני אלא ארגון ציוני (סליחה על הביטוי, כן) יהודי ליברלי והומניסטי. ממליץ לקרוא את ספרה של גביזון "ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית: מתחים וסיכויים".
  למקרה שאת לא כירה, פרופ' גביזון, שייסדה את ארגון מציל"ה, היא גם ממייסדי האגודה לזכויות האזרח וגם עמדה בראשה. זו האישה היחידה בערך בישראל שנלחמה באומץ רב ברב המאפיונרים ה"שופט" אהרון "טוני" ברק. היא זכתה בכל פרס לסובלנות שרק אפשר.

  חלאס ללכלך ולהדביק תווית ימנית קיצונית שמרנית משוגעת לכל מה שלא משתלב עם רוח תנועת שלום עכשיו. זה מגעיל! די כבר.

  האם עיתון ה-א-ר-ץ הוא ארגון ימני שמרני??!!!! די לזיין את השכל!

  וואללה, אני רוצה להאמין שיש פחות ופחות ערבים ויותר ויותר יהודים, ושהערבים לא קמו להשמדינו, אבל עד שיהיה שלום מופלא עם בני דודינו הפלסטינים וחדי קרן ידהרו אל קשת וענן אני מעדיף להיות זהיר. כך או כך, כלום לא יעזור – זירת הקרב האמיתית היא תרבותית ודתית, והערבים מנצחים. הם חיים במדינתנו, בקרוב יהיה להם רוב בהצבעה והמנהיגים שינהיגו אותנו יהיו מנהיגים ערבים.
  אפשר לברוח מהמציאות הזאת כמה שרוצים אבל זה יקרה אם לאנשים כמוכם תמשיך להיות זכות הצבעה.

  בדיחה עגומה, באשמת ממשלות השמאל (אהמממ בן גוריון ולוי אשכול), שפעם אחר פעם אנחנו מספחים אל עצמנו את העם הערבי, שאין לו קשר במאומה למדינת ישראל והוא אינו חפץ בקיומה.
  חוץ מאבו גוש ועין נקופה, בערך, אין לנו ממש חברים אמיתיים שרוצים בקיומנו כאן. מטי מעטים פה ושם זה כאין וכאפס לעומת הים שאינו רוצה בקיומנו כאן, ואחוזי הבחירות לרש"פ במזרח ירושלים כבר הראו את זה.

  אין אף פתרון אחר, ואנחנו נלמד את זה בדרך הקשה – פתרון שתי המדינות לשני העמים, באופן אבסולוטי, הוא הפתרון היחידי.

  ו-moza‏, אולי תחזור לת"א ותעזוב אותנו בשקט? אנחנו קוראים מספיק מהקיטש המשעמם הזה ב-ynet.

 • אוקטובר 29, 2010

  מיכל

  אתה צודק. כולנו שוגים ולך יש מונופול על החוכמה.אחרי שאני קוראת את התגובות המתונות והרגועות שלך ברור לי יותר ויותר שהקרע בפנים גדול מהקרע בחוץ.
  אני מבינה שהשלב הבא הוא גם לשלולל ממני, אחרי שירות של 3 שנים בצה"ל, ואזרחות טובה, בסך הכל, את הזכות להצביע.
  One fine day in Jerusalem. Indeed

 • אוקטובר 30, 2010

  עכברתול

  הקרע מבפנים גדול יותר מהקרע בחוץ כי השמאל הפנאטי מכרסם אותנו מבפנים כמו שעש אחוז אמוק לועס מיקטורן. אני לא מאמין בדיבורים מתונים, זה לא הביא אותנו לשום מקום טוב עד עכשיו והם גם בהחלט לא מתאימים לרוח המיקוחים המגעילה המאפיינת את המזרח התיכון.
  ואף פעם לא טענתי למונופול על חוכמה משום סוג (בטח לא כשאני נשען על חוכמתם ומחקרם של אחרים), אבל בוויכוח הנוכחי עושה רושם שאני המחזיק העיקרי במניות.