מבט נוסף על מבט שני

למקרה שהחמצתם, ברביעי שעבר שודרה ב"מבט שני" כתבה על הוד"ל ( ועדות לדיור לאומי) ועיסוקן (או יותר נכון: חוסר עיסוקן) בנושא של דיור בהישג יד. נושא ראוי וחשוב אבל התכנית שבאמצעותה בחרה הבמאית יפעת קידר להדגים את הנושא החשוב הזו הייתה פשוט לא מתאימה. התכנית היא מורדות משואה, תב"ע שמספרה 12032 המציעה הקמה של 500 יחידות דיור במורדות של שכונת משואה, לכיוון גן החיות התנ"כי.עדיין אין לינק. אני מניח שעד 2019 ימצאו ברוממה את הקלטות ויעלו את זה לרשת. מבטיח לעדכן.

עיקרי הטענות בכתבה היו:

1. התושבים התעוררו בוקר בהיר אחד לגלות שעיריית ירושלים ומינהל מקרקעי ישראל מקדמים להם תכנית דורסנית מתחת לבית, בחסות חוק הוד"ל שעוקף הליכי תכנון

2. התכנית לא תציע דיור בהישג יד, עלויות הפיתוח הגבוהות יקפיצו את מחירי הדיור.

3. לא צריך לבנות במורדות הירוקים של משואה, בואך גן החיות.

4. הוד"לים מקדמים תכניות אך לא מנצלים את סמכותם הקבועה  בחוק בכדי להקצות דיור לדיור בהישג יד.

אני אסביר ואתייחס לכל  הטענות אבל הכתבה הזו הייתה מתחת לכל ביקורת. תפורה בתפרים גסים ומערבת מין בשאינו מינו. גם ההתנגדות של התושבים שצולמו לכתבה הייתה לא רצינית ולא פלא שהיא לא החזיקה מים. מול טיעונים חלשים כאלו לא צריך את דורסנות הוד"ל, גם ועדה מחוזית רגילה הייתה מספיקה. כשלא מציעים חלופות וכשעיקר הטיעון הוא NIMBY  המערכת מגיבה במונח שכבר טבעתי ולא מספיק אנשים התלהבו ממנו: RBEIYBY )RAS BIN EINO IN YOUR BACK YARD).

קצת הסבר: חוק הוד"ל הוצע עוד בטרם מחאת קיץ 2011 אבל קודם ושווק לציבור באגרסיביות כמענה להאמרת מחירי הדירות. החוק בא להחליף למשך 18 חודש את הליכי התכנון הרגילים של תכניות למגורים על קרקעות המדינה ולקבוע להן הליך אישור מהיר יותר, לצורך הגדלת היצע והורדת מחירים. החוק גם אפשר לוועדה הדנה בתכנית לקבוע כי חלק מהדירות תהיינה להשכרה ולקצוב את תקופת הזמן.

1. לטענת "בוקר בהיר אחד"- לא צריך תחקיר רציני, רק לשוטט שלוש דקות באתר האינטרנט העירוני ולגלות שתיק התכנית הראשוני נפתח ב-2006, התיק המעודכן יותר נפתח באפריל 2009. שנתיים ויותר לפני שקמו האוהלים ברוטשילד. לא בוקר בהיר ולא נעליים. תכנית שהתקדמה בעצלתיים כמו רוב התכניות בעיר.

סוד קטן לגבי הוד"ל בירושלים: זה סוג של ישראבלוף. החוק קובע שצריכה לקום ועדה אז הקימו ועדה אבל זה קשקוש מוחלט בירושלים. בעיר אין עוד הרבה קרקעות למגורים בבעלות המדינה- סוג התכניות היחיד שהוד"ל רלבנטי לגביו. רוב מה שכבר קיים היה בהליכי תכנון ממושכים בדיוק כמו מורדות משואה. מרגע שנכנס החוק לתוקף התכניות, שכבר יחסית התקדמו וחלקן אף נדונו בוועדה המקומית, הועברו לטיפול הוד"ל. מורדות משואה ואחיותיה היו מתאשרות גם לולא הגה נתניהו את הרעיון המבריק של הוד"ל.

2. עלויות פיתוח לא בהכרח מכתיבות מחיר דירה גבוה. מחיר הדירה נקבע ע"י השוק. עלות פיתוח גבוהה משמעותה הצעה נמוכה יותר על הקרקע. מבחינת היזם הקרקע והפיתוח הם באותו סעיף ואחד מקזז את השני. אם הקבלן תכנן לשלם 300 אלף שקל על קרקע ופיתוח ומדובר במתחם בו עלויות הפיתוח גבוהות- רכיב הוצאות הפיתוח בסעיף יהיה גבוה יותר ויבוא על חשבון הקרקע. הוא לא יפרוץ את המסגרת של 300 אלף שקל. לכן עלויות פיתוח יקרות לא קשורות לדיור בהישג יד. תמהיל דירות דווקא כן ופה קבעו הוועדות שאחוז ניכר של הדירות יהיו קטנות. זה כמובן לא מספיק לדיור בהישג יד. מה שכן נעשה פה, בזכות הקואליציה לדיור בהישג יד (גילוי נאות: גיסתי חברת הקואליציה) היה להכניס דיור להשכרה לתקופה של 15 שנה.

3. זו הטענה הבסיסית של התושבים: עזבו אותנו. בנייה זה חשוב, דירות זה אחלה אבל לא פה. לכו למקום אחר. אז זהו שאין.  תכנית המתאר לעיר מסמנת הרחבה ועיבוי של כל השכונות בעיר. אין סיבה שמשואה לא תתרום בדיוק כמו גילה ( 900 דירות), או קריית מנחם (380 , בבניה), קריית יובל ( 290, בבנייה), רמות (734, במכרז בימים אלו) ועוד ועוד. 

4. כאן הטענה אינה של התושבים, שכאמור לא מעניין אותם דיור בהישג יד, מעניין אותם שלא יבנו להם מול הפרצוף. זו הטענה של הקואליציה לדיור בהישג יד. טענה נכונה שהודגמה על התכנית הלא-נכונה. ההתנגדות של הקואליציה בתכנית הזו הביאה להקצאה של 20% מהדירות להשכרה למשך 15 שנה. אחד המקרים הבודדים בהם נעשה שימוש בסעיף הזה. 

מוסר השכל: מאבקי תושבים חייבים להשתכלל, נימבי זו לא סיבה. זה רק מעודד את המערכת להמשיך יותר חזק. תקשורת ירודה כמו זו שהוצגה במבט שני לא תעזור לתושבים שרוצים להיאבק.

ולעניין רות קלדרון:

יש לי ויכוח ארוך שנים עם דודו על הנושא. הוא טוען שאני פלורליסט ומתרפס כשאני מדבר על שבירת המונופול. להגנתי אומר שסעיף א' נכון אבל שהוא לא מבין את המשמעות האסטרטגית של המהלך. כל המעמד המיוחד של החרדים בארצנו נוצר בגלל הטענה שהם שומרי הגחלת ולומדים תורה עבור כל עם ישראל. עיוות היסטורי שרק שמעון פרס מאמין לו. אם ניקח מהם את היכולת והזכות לפרש טקסטים ששייכים לכולנו- השטיח הזה נשמט להם מתחת לרגליים ואיתו גם כל הפריבלגיות. זה לא לטפל בסימפטומים- זה להיכנס במחלה עצמה באם-אמא שלה. והשליטה הזו בטקסטים ממש לא צריכה להיות מלווה בחבישת כיפה, אכילת כשר שמירת שבת והקפדה על טהרת המשפחה כך שאף אחד לא צריך להרגיש מאוים. לחרדים יש אינטרס ברור להשאיר את החילוני הממוצע בור ועם הספר. במקרה הטוב- יאמין למעשיות ויחזור בתשובה, במקרה הפחות טוב- יסמיך את החרדי לדאוג לכל האירועים המכוננים בחייו- חתונה, לוויה, ברית ועוד וכמובן יתמוך בשימור הפריבלגיות של המגזר. בדיוק כשם שהפוליטיקאי החרדי חפץ להשאיר את בוחריו קהל שבוי במלכודת עוני, כך הוא שואף להשאיר את החילוניים בבורות מוחלטת ויסבן אותם במעשייה מופרכת ונטולת הקשר היסטורי בכל פעם שיבואו אליו בדרישה לקצת שוויון בנטל.

שתי תגובות קיצוניות היו לנאום של ח"כ קלדרון. החרדים מצד אחד והאולטרה שמאלנים-חילונים המצד השני. אני מתקשה להחליט מי יצא יותר מגוחך בתגובתו. נראה לי שאלך על השמאלנים שהאשימו אותה בהדרת ערבים-אתיופים-מזרחיים, פגיעה  ברגשות, חוסר התחשבות וכמובן במספר מקרים של רציחות עם. שני סוגי התגובות התקשו להתמודד עם הנאום ולפרק את טיעוניו אז הם הלכו בעיקר על זעם קדוש והגחכה. נראה לי ששני הקצוות האלו, שאין ביניהם הרבה במשותף, מבינים שטשטוש הגבולות הזה מסכן אותם ואת ההגדרות הקשיחות שניסו לייצר לנו משך זמן ארוך מדי והם בפאניקה. סימן טוב.

בן 36, ירושלמי מלידה, אבו-אל בנאת עם תעודות. בין יום מילואים אחד לשני עוסק בהתחדשות עירונית עבור חברת "מוריה".26 תגובות

 • פברואר 18, 2013

  עמית (אחר)

  נמצאה הקלטת:
  http://www.iba.org.il/?autoStartOnFirstElement=true&defaultSearchTerm=10707373&filterType=CM

  (ושם הבמאית הוא יפעת קידר.)

 • פברואר 18, 2013

  בן

  החלק השני של התוכנית על הודל"ים אכן הראה כמה מגוחכים תושבים יכולים להראות, בעיקר למי שהכיר את התוכנית לבנייה קודם לכן. לעומת זאת החלק הראשון, על עין כרם, הראה שגם כשהתושבים הם אנשים הזויים מוסדות התכנון העירוניים לא יוצאים בידיים נקייות ובוחרים לדבוק בבחירות תמוהות שירשו…

 • פברואר 18, 2013

  הראל

  בור ועם הארץ, כן?

 • פברואר 18, 2013

  דודו

  תגובתי נכתבית במהירות תוך כדי עבודה

  לעניין הכתבות – סתם הערות

  שתי הכתבות לדעתי לא היו הוגנות ומגמתיות מאוד (סתם לדוגמא, הציגו את תכנית הכניסה לעיר – מתחם העסקים העתידי של העיר, בהקשר של בינוי בשכונות, מה הקשר?, העיקר שרואים את המגדלים הדורסניים ואת קובי כחלון כאדם דורסני).
  ישנם גם הקשרים מסוימים שהיו לא נכונים והוצגו לדעתי בצורה מעוותת – כידוע חצי מהמדינה הזו נבנית על שרידים ארכיאולוגיים אשר מתועדים ע"י רשות העתיקות ואז מכוסים. בין אם הביקורת על רשות העתיקות/עירייה/משרד תיירות נכונה או לאו, הכתבה הציגה את הדברים משל זו פעם ראשונה שבונים על שרידי עתיקות.

  עמית, לעניין דבריך.
  קודם כל זה לא הוגן כי לך יש בלוג ולי יש רק זכות להגיב
  אחזור על הדברים שכתבתי לך עם תיקונים קלים
  בסיס המחלוקת בינינו – הבעיה שלי אינה רק עם זן היהדות שהתפתח פה(שהוא דתי בעיקרו), אלא גם עם העובדה שבסיס הדיון בשנים האחרונות הפך "יהודי". אתה מלין שכל הזמן מדברים על "מדינה יהודית" ונשכחה מדינת היהודים של הרצל – זוהי בדיוק נגזרת של השיח היהודי לגוניו.
  בניגוד אליכם, אני לא מרגיש בחסרון "היהדות" בחיי האישיים ולא רק בגלל שאני אתאיסט. המונופול שיש כיום לחרדים אינו נובע מכך שהם ניכסו לעצמם את היהדות כטענתך (או שאנו נתנו להם לשיטתכם), המונופול נובע מסחטנותם הפוליטית, תייבש אותם 20 שנה מחוץ לממשלה ותראה איך הדברים משתנים. תאפשר נישואים אזרחיים, קבורה חילונית ועוד – דהיינו זכות בחירה ו-"שוק חופשי" תראה איך הדברים משתנים, הרבנות תיחלש והשליטה שלהם בחיינו תיעלם.
  אבל כשאתה מדבר איתי על זהות הרב הראשי כציוני -אתה לא מדבר איתי על להחליף את השיטה (או יותר נכון להשיב אותה למה שהייתה), אתם משאירים את היהדות כמקור השיח וההתנהלות ורוצים/מעדיפים רבנות שנשלטת ע"י הציונות הדתית, אז כאמור זה לא משנה, ימשיך המונופול של הרבנות על חיינו רק שהרב התורן שיטפל בך עשה שירות צבאי.
  ושוב, הבעיה שלי שהשיח הולך ונעשה הולך ונהפך ליהודי ויהודי-דתי ולא חילוני-אזרחי-ציוני.

  ולמשפט המחץ.

  בכל נפשכם אתם מבקשים להיות אתונה. ואולם במקום הזה, בעידן הזה, אין תוחלת לאתונה שאין בה קורטוב של ספרטה

 • פברואר 18, 2013

  בן

  אלו היו כתבות שהחליטו ל"ייצג" את התושבים, ויהיה מה..ולכן שמו לעצמם רגל(כאמור, תושבים הזויים לעיתים..) היה ערב רב של טענות מני מינים שרבות לא קשורות/רלוונטיות/נכונות,ועל כל זה ולמרות כך, עדיין קיים מבנה מיותר ומכוער בנקודה מטומטמת כתוצאה מפרנציפ של הרשויות.

 • פברואר 19, 2013

  גלית חתן

  תקראו את זה ואולי תאירו את עיניי, כי תכלס לא הבנתי מה החידוש.
  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000822751

 • פברואר 20, 2013

  עמית

  נראה לי חרטבונה כל העסק הזה של המיתוג. הרבה אוויר חם.

 • פברואר 20, 2013

  נעמי

  עמית, נראה אותך יושב במשרד ואומר את זה להילל

 • פברואר 20, 2013

  ערן טרבלסי

  מי זה הילל?

 • פברואר 21, 2013

  ערן טרבלסי

  למי יש קשר ליוזמים של "תרשום ירושלמי" בבחירות הקודמות? יש רק עוד חודשיים לשנות את הכתובת (אם רוצים להצביע בבחירות) ואין שום פעילות בנושא.

 • פברואר 21, 2013

  נעמי

  ערן- צעירים במרכז מרכזים את כל הפעילות הזו. הם עשו כמה אירועים ביחד עם אגודות הסטודנטים ויצאו בקמפיין לפני כמה חודשים אבל אני לא יודעת האם הוא היה אפקטיבי ואני לא זוכרת מה היתה סיסמאת הקמפיין שלהם הפעם.
  יש להם קבוצה בפייסבוק http://www.facebook.com/groups/11910269129

 • פברואר 21, 2013

  ערן טרבלסי

  תודה

 • פברואר 21, 2013

  הראל

 • פברואר 22, 2013

  ערן טרבלסי

  http://www.nrg.co.il/online/54/ART2/443/459.html?hp=54&cat=869&loc=1

  דפקטים. פשוט דפקטים!
  למה הם חושבים שבקשה שהוגשה על-ידי עמותה חרדית אומרת שבקעה מתחרדת? הם לא מכירים את שיטת מצליח? הם מטומטמים באמת או שהם רק עושים את עצמם?

 • פברואר 23, 2013

  עמוס

  ערן, מה שהכי מעניין זה שהם מדווחים על כנס שעתיד להתקיים ביום רביעי הקרוב….

  מלבד זאת העמותה הזו "פועלת" בבקעה כבר הרבה שנים (לא לגמרי ברור מהי פעילותה אבל בעירייה בטוחים משום מה שהם עושים "עבודת קודש"). כבר לפני כמה שנים הוגשו נגדם תלונות ע"י הפיקוח הוטרינרי (על החזקת בע"ח בפינת חי בתנאים לא נאותים ולא היגייניים) ועל פלישות לשטחי ציבור שאינם בבעלותם. כעת הם מבקשים את אחד השטחים החומים הפנויים האחרונים בשכונה כדי לבנות לעצמם מתנ"ס (1350 מ"ר) כשכמעט כל פעילותם – אם אכן יש כזו – אינה מיועדת לתושבי בקעה אלא לילדים שמובאים מחוץ לה. אין כאן נושא של "התחרדות" אלא אולי "השתלטות" על שטחים שאמורים להיות מיועדים לצרכים האמיתיים של תושבי בקעה. נכון – יכול להיות שהם היו שמחים להחליף את המתנ"ס עם הפעילות שלהם, אבל אין כאן (עדיין) חשש מהתחרדות השכונה.

  למרות כל זה, הרושם שלי הוא שתחושת המחנק של חילונים בירושלים מתחזקת לאחרונה. לא תמיד יש לזה גורמים רציונליים, אבל אני בהחלט יכול להעיד על כך שאני שומע על זה יותר ויותר. ניסיונות שנעשים כעת להקמת קהילה חילונית הם חלק מהתשובה לתחושה הזו.

 • פברואר 23, 2013

  ערן טרבלסי

  לי אין ספק שחלק מתחושת המחנק המתגברת (וחלק גדול ממנה), מקורו בעיתונאים ועורכים בביצה המקומית, שלא החליפו דיסקט מאז 1993.

 • פברואר 24, 2013

  עמוס

  לדעתי ממש לא. מקורה בכך שהחילונים מרגישים מיעוט ומפתחים מנטליות של מיעוט… או אולי בכך שאנחנו באמת מיעוט …

 • פברואר 25, 2013

  גלית חתן

  באיחור של שבוע – דודו, מסכימה עם כל מילה.
  השאלה היא איך מחליפים לברקת את השבבים, שאפשר יהיה להריץ תוכנה חדשה.

 • פברואר 28, 2013

  ערן טרבלסי

 • מרץ 1, 2013

  עכברתול

  שירה ז' כרמל היא יוצרת אדירה.
  הרבה יותר מסתם זמרת (והיא גם זמרת בחסד עליון).
  אני מת עליה.

  כפרה עליה – ברצינות, אם יצא לכם לקפוץ להופעה שלה אתם תהיו מבסוטים עד השמים.

 • מרץ 2, 2013

  ערן טרבלסי

  הראל,
  כתבתי לך מסר בפייסבוק, אבל כיוון שאנחנו לא חברים שם זה עלול להגיע לתיקיית other.

 • מרץ 6, 2013

  ערן טרבלסי

 • מרץ 7, 2013

  בן

  http://www.nrg.co.il/online/54/ART2/449/671.html?hp=54&cat=869&loc=47
  איזה אסון, פשוט מחדל של חוסר אחריות.

 • מרץ 7, 2013

  עמית (אחר)

  נורא. מקווה שהאחראי ייענש בחומרה.

 • Hey all. I discovered your website using msn. This is an really well prepared write-up. We're absolute to save the idea obtainable back to know more of the helpful facts. Thank you for a post. I will absolutely come back.

 • Hey there very cool web-site! Dude. Fantastic. Amazing. I am going to save your web site as well as make provides nourishment to also? We are thankful to locate many valuable information through the particular set up, we end up needing create extra practices in connection with this, appreciate giving.