חשוב לזכור

אין הרבה חגיגיות סביב השקת הרכבת הקלה. העיכובים, התקלות והעובדה שיצאה לכולם הנשמה עד שהיא נוסעת סוף סוף- וגם זה עם המון תקלות די הוציאו את החשק לחגוג. אבל בעיקר אנחנו לא חוגגים כי אנחנו מכורים להלקאות עצמיות. הרכבת הקלה של ירושלים נוסעת הרבה לפני זו של תל אביב, למרות שבעיר הלבנה מתקשקשים על העניין הזה כבר כמה עשורים. אנחנו עם שאוהב להתבכיין (מבלי לפגוע במחאה המוצדקת על יוקר המחייה) ולא יודע להעריך. סיפור התחייה של מרכז העיר היה מפרנס בארה"ב מיתוסים למכביר. אחרי הניוון המתמשך ומכת הגרזן של האינתיפאדה השנייה מרכז העיר היה בדרך הבטוחה לסלאמס. עשר שנים אחרי סבארו, הרכבת הזו נוסעת ובעיני זה הניצחון הגדול ביותר של החיים על המוות. חייבים לחגוג את נסיעתה ואת ההתחדשות הזו, היא רק בתחילתה אבל המהפכה כבר פה. אז לכל אפסי המקומונים- קצת פרספקטיבה, זכרו איפה היינו לפני עשר שנים.
ביום החגיגי חשוב לזכור. לעירייה הנוכחית יש מעט מאוד בתהליך ההתחדשות ונסיעת הרכבת. היא זוכה לקצור פירות שננטעו לפני עשור וחצי ע"י ראש עיר מושמץ (גם פה,ולא פעם שלא בצדק)- אהוד אולמרט. הרבה יש לומר לחובתו של אדם אבל מי שהקדים את תל אביב במירוץ לקידום רכבת קלה והציב את היעד השאפתני הזה היה הוא. התחדשות מרכז העיר, הקמת עדן והמדרחובים הנאים שאנו זוכים להם היום הם תוצאה של החלטות שהתקבלו לפני עשור ויותר.
בעידן בו פוליטיקאים חושבים על הישגים מהירים וקצרי טווח- חשוב לזכור ולעודד את מי שידעו לקבל החלטות ביודעם שלא יקצרו את הפירות. אני מאחל לעירייה הזו שתדע להניח יסודות להרבה פרויקטים שיקדמו את ירושלים ולעיר הזו מגיע רק מזל טוב ושבת שלום.
מחר בחאן החל מהשעה 14:00 מסיבה של החא'נלה ורוח חדשה ובערב בגן הסוס החל מ21:00 מעגלי דיון על צדק חברתי וחוסן לאומי בהנחיית מיכה גודמן.

בן 36, ירושלמי מלידה, אבו-אל בנאת עם תעודות. בין יום מילואים אחד לשני עוסק בהתחדשות עירונית עבור חברת "מוריה".54 תגובות

 • אוגוסט 20, 2011

  עכברתול

  אהממ, נראה לי שקצת הגזמת עם אולמרט. יש להניח שהוא קידם ואת הרכבת הקלה כדי לגזור עליה אחד מני קופונים רבים שגזר על העיר והמדינה.
  הרכבת דחוסה מדי בסקרנים, אבל האוטובוסים ריקים יחסית. ולראיה:
  http://underground02.com/wp-content/uploads/2011/08/train2.jpg

 • אוגוסט 20, 2011

  העלמה עפרונית

  אם הדבר הכי טוב שאפשר להגיד על הרכבת הקלה זה ש"היא נוסעת בירושלים לפני שהיא נוסעת בתל אביב" אז יש בעיה גם עם הרכבת וגם עם ירושלים.

 • אוגוסט 20, 2011

  אריה

  הייתה בהחלט אוירה חגיגית אתמול ולמרות נסיונות הנהי והבכי, נראה שהשתלת הלב התחבורתי הזה יעבור בהצלחה. כמובן שיהיו קשיים בחודשים הקרובים, אבל בסופו של דבר לא נבין איך הסתדרנו בלעדיה. ובקשר לאולמרט: שני חטאים יש לאיש הזה, מכירת ירושלים לחרדים ושחיתות איומה וזה מאפיל על הכשרון הניהולי שלו, כולל היותו ראש ממשלה שלמד מטעויות והשתפר תוך כדי תנועה, בניגוד למחליפו, שכבר לא ילמד כלום ורק ימשיך להזיק(הוא לא פחות מושחת מאולמרט, אבל מתוחכם יותר).

 • אוגוסט 20, 2011

  גלית חתן

  לאור העובדה שלא התאימו בין הרמזורים לבין הרכבת הקלה, ולאור זה שהנסיעה בשבועות הראשונים חינם כי מערכת הכרטוס לא עובדת – נראה לי שאין כ"כ מה לשבח. יחד עם זאת, אנסה לתפוס נסיעה למחנה יהודה, רק בשביל העניין. אם המזגן לא יעבור אתפגר לי בשקט…

  אגב, ראית את הפרויקט שעשו בידיעות אחרונות השבוע? ניסיון להשוות בין אוטובוס, מכונית פרטית והרכבת הקלה. התוצאות לא היו לגמרי ברורות וחד משמעיות, אבל נראה לי שיש יתרונות קלים לרכבת – וזה לא לטובת העיר…

 • אוגוסט 20, 2011

  דודו

  בצער רב אני מבשר על פטירתו של עמיחי כ"ץ,דמות ירושלמית שהוסיף רבות לתרבות בעיר, בעל מועדון הסינדרום המיתולוגי.

  יהי זכרו ברוך

  http://www.mako.co.il/music-news/local/Article-2555c3edf52e131006.htm&Partner=facebook_comments?fb_comment_id=fbc_10150267882646296_18015623_10150268414571296

 • אוגוסט 20, 2011

  יוסי סעידוב

  תרשה לי לחלוק עליך:

  הרכבת הקלה לא נועדה לשפר את הדימוי של העיר. היא נועדה להסיע המונים. לכן אין לה שום ערך בלי מערך משלים של הסעת המונים שמציבה את הנוסע במרכז. בניגוד להתחייבויות ולהבטחות זה לא קרה. אין מידע בתחנות, אין עדיפות ברמזורים, אין כרטוס חכם – אין כלום. יש דימוי.

  וזו בדיוק מורשת אולמרט: בניית פרוייקטים כמו הולילנד וממילא ואפס בנייה לזוגות צעירים. המורשת הזו שדואגת רק לדימוי של העיר ולא לתושביה, מבריחה מכאן את הצעירים, פוגעת ומרסקת את אלו שנשארו לגור כאן.

  לדימוי בלי תוכן אמיתי אין ערך ואין קיום. להפציץ את מרכז העיר במסיבות לצעירים בעלות של מאות אלפי שקלים ולהזניח את גני המשחקים בשכונות – זה דימוי בלי ערך. לכן אין לו קיום. לכן אין ירידה במספר הירושלמים שעוזבים את העיר. ואין לזה שום קשר למקומונים, תפסיק להרוג את השליח.

  ברקת, עם כל הצער, מקדם את הדימוי ולא את התושבים. במיוחד בתחום התחבורה הציבורית. הוא לא שם את הנוסע במרכז, הוא מנותק לגמרי מהנוסעים באוטובוסים ומפנה אליהם כתף קרה, הוא התמסר (במהירות מפתיעה) לפקידי משרד התחבורה ולברק של הרכבת ותקע את כולנו בפקק של אגריפס. אותם פקידים שלא עמדו בהתחייבות אחת שלהם לעירייה. ששיקרו במצח נחושה שוב ושוב בוועדות העירייה על הצבת מידע בתחנות.

  ברקת צריך להתעשת, להבין שלרכבת אין שום ערך אם הצרכים של הנוסעים לא נמצאים במרכז. ללא שקיפות מלאה בהליכי קבלת ההחלטות, ללא מעורבות של נציגי הנוסעים בהליכי קבלת ההחלטות, ללא מידע מלא בתחנות ובאינטרנט, ללא מוקדי תלונות פעילים ושקופים – אין לרכבת ערך.

 • אוגוסט 20, 2011

  הראל

  לא ידעתי שאני גר במדינה כל כך יפה (או בעיר כל כך יפה). הולך להיות מוקרן בבתי קולנוע בעולם…

  http://vimeo.com/15034110

 • אוגוסט 20, 2011

  הראל

  יוסי – אני גם מסכים איתך וגם חולק עליך, כי יש סימנים (מאוחרים ומעטים מדי, אבל יותר טוב מכלום!!) לשינוי: שילוט אלקטרוני שמותקן עכשיו לאורך המסלול של קווים 71/2/4/5, כריזה ושילוט אלקטרוני שעובד באוטובוסים (לפחות בחלקם), ושילוט מצויין בתחנות הרכבת הקלה (ממש הופתעתי מכמה שהוא טוב). גם יש רב-קו.

  הדרך לסטנדרט של עיר הקודש ברלין עוד ארוכה ומפרכת, אבל אי אפשר לא לברך על השינויים שהיו ורק לקונן שלא קרה כלום. כי קרה ובעיקר קורה, ממש לנגד עינינו המשתאות.

 • אוגוסט 20, 2011

  מיכל

  אני גרה על תוואי הרכבת- נסעתי בה אתמול(במקרה!) לשוק, כ 15 דקות, להבדיל מ-40 דקות בשבוע שקדם. גם אני אמרתי "שהחיינו" ושמחתי על האנשים הנרגשים, הילדים השובבים, הנשים העצבניות והגברים המצחינים שהיו בה.
  בנסיעה חזור, באוטובוס, התיישבו מאחור שלוש חיילות שמתגוררות בפסגת זאב- הן דברו על תלותן במערך האוטובוסים שיקשר אותן לרכבת, כמה מעט קווים ישנם, התדירות הנמוכה וגם- וזה טעון ברור- העובדה שחיילים לא יהיו זכאים לנסיעה חינם ברכבת ולפיכך ידפקו פעמיים.
  וזה מצטרף לדברים שאומר יוסי- אני מחזיקה ברכב פרטי וכשנוח לי מגיעה למרכז העיר בתחבורה ציבורית , נמנעת לעשות זאת בשנים האחרונות, זה הדימוי האולמרטי הנוצץ- של לקפוץ לרכבת כשנוח לי וכשאני ממש לחוצה- יש רכב פרטי.
  המציאות היא אולמרטית בניחוח בינת ג'ביילי, לחשוב על איך דברים מצטלמים מגניב ולא על הכוחות המאספים.
  עמית- אולמרט היה רע לעיר- כל מה שניתן לעשות אחריו זה לרק מזער נזקים. ובכך צריך להתמקד עכשיו- איך לקרב את הפריפריה הירושלמית לתוואי באופן שימנף את השינוי התחבורתי ממצטלם טוב ליעיל באמת.

 • אוגוסט 20, 2011

  הראל

  למישהו יש איזו טיוטה של מערך האוטובוסים המתוכנן להשקה המלאה של הרכבת? זה שבו רוב הקווים יהפכו להיות קווים מזינים של הרכבת? יש איפשהו את המסמך הסודי הזה? יוסי?? פליז…

 • אוגוסט 20, 2011

  יוסי סעידוב

  הראל, עיין כאן:
  https://sites.google.com/site/forum15dakot/reports/linesmap

  זה מהאתר הישן של 15 דקות. כמובן שאין שום סיכוי שנקבל מפה כוללת של כל הקווים שתציג בפנינו את התמונה המלאה.

  בהמשך לדברים של מיכל:
  1. הרכבת משרתת כמה שכונות בירושלים. רוב השכונות (מאות אלפים) נשארות בלי רכבת ועם מערכת אוטובוסים לא רלוונטית. נסו להגיע מבקעה או גוננים לגבעת שאול או הדסה עין כרם.

  2. מתכנני הרכבת הקלה מעולם לא לקחו את האינטרסים של הנוסעים בראש מעייניהם, אין טעות שהם לא עשו והם גרמו לנו נזקים בשיעור בלתי נתפס ובלתי מדיד. אז תסלחו שאני סקפטי ולא מתרגש:
  http://www.mynet.co.il/articles/0,7340,L-4110997,00.html

 • אוגוסט 20, 2011

  עמית

  חברים, דעתי בעניין אולמרט ידועה. כתבתי כבר על מורשת הבנייה הפרובינציו-מגלומנית שחלקה עימנו (הולילנד), חלקה שונה ומותן (מוזיאון הסובלנות) וחלקה סוכל (הדוידקה). אני לא הולך להתווכח על איכיותיו כראש עיר ולא אומר שאתם טועים בטענות. התנהלו פה מספיק ויכוחים עם אוהדיו בימים המוקדמים של הבלוג בעניין.
  אני אומר שבמדינה בה פוליטיקאי ממוצע חושב על הכותרת של מחר, חשוב לתת קרדיט לאלו שמניעים פרויקטים אסטרטגיים בידיעה שהם לא יהיו שם כדי לגזור את הסרט. מרבית הטענות נגד הפרויקט מוצדקות וזה בסדר אבל מותר לומר מילה טובה ובעיני זה יום חג. מי שרוצה לבכות-שיבושם לו.
  העובדה שלירושלים יש רכבת קלה לפני תל אביב, BY FAR, היא לא הדבר הטוב היחיד שיש להגיד על הרכבת. העובדה שבזכות הרכבת חודשו רחובות מרכז העיר' שאחרי ארבעה עשורי הזנחה וחורבן (בשם העיר המאוחדת) יש לנו אלף ואחת סיבות להסתובב ברחובות האלו- היא בעלת משמעות אסטרטגית לעתיד העיר הזו.
  אני לא הולך לסנגר על מסיבות הרחוב, האולפן השקוף או גמר כוכב נולד. אמרתי מה אני חושב על הג'אנק הזה מזמן. בבחירה שבין תשתית לתוכן- אני בוחר בתשתית (גם התרבותית) שתצמיח פה תוכן מעולה. ברי סחרוף ואינפקטד משרום מעניינים לי את התחת ובכל מקרה- לא העירייה צריכה להרים להם את המופע.
  יוסי- הגיע הזמן להודות, ואני יודע שצמחת משם כמוני- המקומונים הם ערימה של זבל עופות. עובדים שם (ב-90% מהמקרים) אנשים שלומר עליהם בינוניים זו מחמאה אדירה. את 10% הכותבים והעורכים המוכשרים והמבריקים מדכאים בכל דרך אפשרית ע"י מחלקות השיווק, הקיצוצים והם נבלעים בים הזבל האינסופי. ולא, אני לא כותב ככה כי הם מנגחים את ניר ברקת, מעניין לי את קצה הזרת מה הם כותבים עליו ובמקרה שלו- כשמגיע לו אז שיכנסו לו בצורה. אני כותב את זה כי מאז 1993, עוד מעט 20 שנה, המקומונים לא עושים דבר מלבד להסכים עם הדימוי של ירושלים המתחרדת והמקצינה ולהעצים אותו. אין במקומונים אזכור לירושלים האחרת, כפי שאני רואה אותה וחווה אותה מדי יום, אין בהם אפילו קמצוץ של ניסיון לנסות להבין את מורכבות החיים פה ואין להם אפילו גרם אחד של סימפטיה כלפי אנשים שמתאמצים בירושלים- ואני לא מדבר עלי ועל כל מי שנהיה חלק מהממשל העירוני, לנו מגיע לחטוף. אני מדבר על רוח חדשה, וצעירים במרכז, וקהילות הצעירים ומיליון הכוחות שעובדים כל יום כדי שהעתיד של העיר הזו יהיה טוב יותר. הם לא השליח שלי, הם העבדים הנרצעים של כל מכתב של רוזנשטיין, פינדרוס, דייטש או שקרן אחר ובזה אין לי כוונה לתמוך. תמשיך להשלות את עצמך שהם כלב שמירה של משהו.

 • אוגוסט 20, 2011

  יוני

  יוסי, נראה כי עסוק יותר מדי מהתלונן ופחות מדי להיות מחובר למציאות.

  לגבי הערותיך – כמעט כל הטענות שלך חסרות כל בסיס או מיותרות.
  – אין כרטוס אחיד? בגלל זה הנסיעה כרגע בחינם ולכן הטענה כאילו דופקים את האזרחים לא ברורה. עד שתהייה בתשלום ממילא יהיה כרטיס אחוד ולכן הטענה לא רלוונטית.
  – מידע בתחנות הרכבת? האם ביקרת בהן? סוף סוף שילוט אלקטרוני ראוי.
  – קדימות ברמזורים – זאת סוגיה סבוכה שהציבה שתי אפשרויות: 1. לדחות את ההשקה בחודשיים. 2. לאפשר פתיחה עכשיו כתקופת הרצה. אני באופן חד משמעי תומך באופציה השנייה. החיים לימדו אותי שעדיף שהרכבת תיסע עכשיו ב-65 דקות מאשר בעוד חודשיים ב-45 דקות, בייחוד כאשר בעוד חודשיים יכול להיות גם בעוד חצי שנה.
  – הכתבה שהבאת ב-Ynet כבר לא רלוונטית, כי האתר של סיטיפס הושק וכולל את כל המידע שנטען שחסר (תחנות, שעות וכו'). אני בהחלט מסכים שהיה צריך להשיק אותו קודם לכן, אבל כרגע בכל מקרה יש אתר וגם הרכבת הציבה סדרנים רבים לאורך התחנות ובקווים כדי לענות על שאלות.
  – המפה הכוללת של הקווים מפורסמת וידועה כקרוב לעשור מאז שאושרה. אם תשקיע 5 דקות באינטרנט תוכל למצוא אותה (כולל עידכונים שלה לאורך השנים).
  – לגבי החיבור של שכונות נוספות – קודם כל ייצוין שהפתרון הוא לא קו אחד, זה בוודאות. עם זאת, הפתרון כן מתבסס על החלפה מהירה כמו שנהוג בכל העולם. ברגע שהרכבת תסיים את תקופת ההרצה והתדירות תהייה גבוהה (4-6 דקות בשעות השיא), זה אמור לתת מענה.

  אני לא אומר שאין מה לשפר (ויש הרבה – בייחוד במידע בתחנות האוטובוסים אשר אני מקווה שאכן ייצא לפועל אחרי שטענו שלא בצדק במשך שנים שזה נדחה בגלל הרכבת הקלה), אבל השקת הרכבת הקלה סוף סוף (בהחלט סוף סוף, אחרי יותר מדי שנים) תיתן דחיפה משמעותית לתחבורה הציבורית בעיר.

 • אוגוסט 20, 2011

  יוני

  המשפט הראשון שלי צריך להיות: "יוסי, נראה כי אתה עסוק יותר מדי בלהתלונן…"

 • אוגוסט 20, 2011

  עכברתול

  הראל, הסרטון שהבאת עוצר נשימה. אני מת לראות את זה ב-imax כשיצא.

 • אוגוסט 20, 2011

  בן

  כל כך עצוב על לכתו בטרם עת של כ"ץ. אדם גדול שנתן מעצמו בלי לחשוב פעמיים לטובת האמנים והתרבות בעיר. יהי זכרו ברוך.

 • אוגוסט 20, 2011

  עכברתול

  זה ממש עצוב. הלך בגיל כל כך צעיר.
  פגשתי אותו כשהייתי ילד טמבל לפני גיוס, הוא היה ממש נחמד אלי ודיבר איתי בגובה העיניים. הסינדרום היה המקום הכי טוב בירושלים, ולמרות שתמיד סבל מאוד מקשיים כספיים, אני זוכר אותו תמיד מלא עד אפס מקום באנשים שבאו לראות את ההופעות הכי טובות בעיר.
  זצ"ל.

 • אוגוסט 21, 2011

  ערן טרבלסי

  עמית, מילא רוזנשטיין, פינדרוס ודייטש, שהם חברים בקואליציה ובקשת תגובתם לצעדים של הקואליציה עוד יכולה להיות מובנת איכשהו (ובפרט השניים האחרונים, שהם גם סגני ראש עיר), אבל כשפונים לתגובה של חיים מילר או של יואל קרויס, זה כבר באמת מוציא אותי מהכלים.

 • אוגוסט 21, 2011

  דתי לאומי מודאג

  לייק למחמאות לאולמרט.
  כשמגיע מגיע.

 • אוגוסט 21, 2011

  עכברתול

  יוני – לגבי השילוט האלקטרוני, הוא עדיין לא מוכן. השילוט אמור להצביע על זמן הגעת הרכבת המשוער ולא להזכיר לנוסעים את שם התחנה ב-3 שפות.

 • אוגוסט 21, 2011

  בן

  הזמן מצויין בדקות מתחת לשם התחנה. עם זאת בנסיעה לעבודה היום לקח לי 15 דקות מתחנת השוק לתחנת החלוץ, לא כולל זמן המתנה. כרגע ברגל יותר מהיר לי. צפוי להשתנות (אני מקווה) ברגע שתהיה קדימות ברמזורים והנהג לא יחכה כל כך הרבה זמן בכל תחנה.

 • אוגוסט 21, 2011

  יוני

  מה שבן אמר…

 • אוגוסט 22, 2011

  עמית (אחר)

  2 ק"מ ב-15 דקות? אתה הולך די מהר… בינתיים, עם כל הבעיות והעיכובים, הרכבת הקלה עושה את הדרך הרבה יותר מהר מאוטובוס, גם לפני הקטסטרופה של אגריפס.

 • אוגוסט 22, 2011

  עמית (אחר)

  ואגב, לי זה לקח פחות זמן (כ-10 דקות) היום. כנראה עניין של מזל (ואת זה, יש לקוות, יפתרו הרמזורים ה"חכמים").

 • אוגוסט 22, 2011

  דתי לאומי מודאג

  בא להקיא
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1238949.html

  "… רק רע כל היום"

 • אוגוסט 22, 2011

  עכברתול

  עיתון (שונאי) הארץ. כמובן, רק חרדים וערבים בתמונות.

 • אוגוסט 22, 2011

  מיכל

  הללויה!

  http://www.mynet.co.il/articles/0,7340,L-4111551,00.html

  כבר לא יעירו לי "כבוד בת מלך פנימה" כשאני בגופיה בשוק.

 • אוגוסט 22, 2011

  הראל

  הכתבה ב"הארץ" ממש מרתיחה. היחס שלהם לירושלים מצליח לעצבן אותי (מנוי ותיק מזה שנים) כל פעם מחדש. ראוי לציין שבאותו יום ממש הופיעה כתבה הרבה הרבה יותר חיובית על הרכבת במסוף "דה מרקר" שנלווה לעיתון, מאת כתב אחר.

 • אוגוסט 22, 2011

  ערן טרבלסי

  הנה הכתבה בדה-מארקר:
  http://www.themarker.com/cars/1.850956

  אגב, יש אצלי 4 אורחים מאנגליה. אחד מהם אמר שהוא נסע בכמה וכמה רכבות קלות (טראמים), אבל הירושלמית פשוט ענקית בגודלה.

 • אוגוסט 22, 2011

  עכברתול

  בייגה שוחט הוא יו"ר סיטיפס?… לא מפתיע במיוחד.

 • אוגוסט 22, 2011

  בן

  אני לא נוסע לעבודה וממנה יותר בחודש הרצה. היום החלטתי גם לחזור מהעבודה עם הרכבת. 5-10 דק' ברגל עד לתחנה, הגעתי לתחנ החלוץ רשום עוד 5 דק לרכבת עוד 3 2 1.."הרכבת מגיעה" ו…זהו שלא. כלום. ואז שעון לרכבת הבאה עוד 20 דק'…. שלפחות אחרי זמן זה אכן הגיעה- מפוצצת באנשים, סרדינים זה כלום לעומת הקרונות המלאים שצעקו ברגע שנפתחו הדלתו "אין מקום" לעברנו. אז החלטתי ללכת ברגל אחרי שנשרפה לי חצי שעה..הלכתי בתוואי הרכבת והגעתי לתחנה שמול דירתי כאשר בתחנה עומדים אותם קרונות שהיו איתי בתחנת החלוץ. אז אוקי הרצה, לומדים, קורה…אני רק מאחל לאחראי על הזמנים שיתקע בפקק בחתונת ילדיו.

 • אוגוסט 22, 2011

  הראל

  כשנסעתי היום (באוטו!) לאורך שדרות ברלב, קרוב לשער שכם, ראיתי רכבת שהיו בה לדעתי איזה 1000 איש (הקיבולת הרשמית היא כמדומני 450…). כמו שבן אמר, סרדינים זה כלום. מעניין מה תהיה ההשפעה של גביית כסף…

 • אוגוסט 23, 2011

  עמית (אחר)

  או של סוף החופש הגדול (וחופשת "בין הזמנים"). אגב, גביית כסף על הנסיעה זה רק גורם אחד. גורם לא פחות חשוב הוא התדירות, שכרגע נראית קטסטרופלית, אבל מתישהו אמורה להגיע לרכבת כל 4-6 דקות.

 • אוגוסט 23, 2011

  עכברתול

  היום ברכבת, הכריזה השתגעה.
  "דוידקה. דוידקה. דוידקה."
  ו-2 דקות אחר כך:
  "שוק מחנה יהודה!" ובמבטא של עובד סודני: "סוק מחאנה יהודה" ולקינוח "מחנה יהודה".

  זה בגלל שצריך להודיע ב-3 השפות הרשמיות? אם כן, מישהו שם לקח את זה קצת יותר מדי רחוק.

 • אוגוסט 23, 2011

  עמית

  שתיגמר החופשה. ינעל ראבאק

 • אוגוסט 23, 2011

  ערן טרבלסי

  צריך לפתוח במערכה מול זאפה:
  http://www.facebook.com/ZappaClub/posts/267681506582099

 • אוגוסט 24, 2011

  עמית (אחר)

  זאפה ממשיכה את המסורת הידועה של רשתות תל-אביביות (בעיקר בתחום המזון) שעוטות טלית ותפילין עם עלייתן לעיר הקודש והופכות לכשרות כדי "להתאים" את עצמן לקהל המקומי (שהם לא באמת מכירים, אבל מניחים מתוך עצלות שהוא באמת כמו מה שהם "יודעים" על ירושלים).

 • אוגוסט 24, 2011

  דודו

  לא מספיק שזו שערוריה ואי הכרה והבנה של הקהל צורך התרבות בעיר, הם הסירו את ההתכתבות מה"וול" שלהם בפייסבוק

  חבורה של פחדנים ואפסים.

 • אוגוסט 24, 2011

  ערן טרבלסי

  בעקבות הסרת ההתכתבות – אני קורא לכל הקוראים כאן להפציץ אותם בעניין הזה.

 • אוגוסט 24, 2011

  בן

  ממליץ לעשות להם מעשה "הארץ": להתקשר לשאול אילו הופעות יש בשבת, ולאחר קבלת התשובה השלילית להבהיר שלא מגיעים אליהם כלל בשל כך.

 • אוגוסט 24, 2011

  ערן טרבלסי

  העמוד חזר. תקלה או יד מכוונת? מקווה שתקלה.

 • אוגוסט 24, 2011

  ערן טרבלסי

  בן – רעיון טוב.

 • אוגוסט 24, 2011

  ערן טרבלסי

  עלייה קלה במספר התלמידים בחינוך הממלכתי והממ"ד בירושלים:
  http://www.mynet.co.il/articles/0,7340,L-4113031,00.html

  אוי, כמה שזה בטח כאב לעורך לשים כתבה כזו חיובית (שלא לדבר על מה שחשבה ציפי מלכוב כשהיא קראה את זה).

 • אוגוסט 24, 2011

  מיכל

  עמית, שמת לב שזה כבר לא הבלוג שלך?
  הוא הפך להיות גם פורום וגם פלטפורמה לקהילה- לעיתים מוטרפת [גם אני]- של אנשים שמבטאים בו את האהבה והדאגה לעיר.
  תופעה אנתרופולוגית.

  וכן, לא רק אבו-מאזן מחכה לספטמבר.

 • אוגוסט 24, 2011

  עמית

  זו הייתה המטרה. כן ירבו.

 • אוגוסט 25, 2011

  עכברתול

  כוס אמא של זאפה. איזה חבורה של מעאפנים חמדנים.
  כמו שעמית (אחר) אמר, למה כל רשת שמגיעה לכאן מחוץ לעיר חייבת להיות זונה מטומטמת, חמדנית וקצרת רואי ולהפוך לידידותית לכפיה דתית? לאיזה קהל המפגרים האלה פונים, לדוסים?

 • אוגוסט 25, 2011

  עמית

  אני חושב שעכברתול סיכם את הדיון בצורה טובה. מתחבר מאוד למשפט הראשון שלו.

 • אוגוסט 25, 2011

  לירון

  חברים נא להפציץ את דף הפייסבוק של החארות מזאפה, מישהו מכיר חבר'ה מירושלים חופשית שיפעילו לחץ מקביל?

 • אוגוסט 25, 2011

  ערן טרבלסי

  לירון,
  אני מכיר ומדבר איתם.

 • אוגוסט 25, 2011

  עמית (אחר)

  מה שהכי מעצבן זה ההתנשאות והפטרוניזם של "זאפה" שהלכו לבקש תעודת כשרות בלי לברר בכלל מה הקהל המקומי רוצה. הם הניחו מראש שזה מה שצריך לעשות בירושלים. מבחינתם אין הבדל בין הקהל של מועדון הופעות לגלידריה במדרחוב, והקהל הזה, כידוע, מקפיד לבדוק תעודת כשרות לפני שהוא קונה כרטיס להופעה…

 • אוגוסט 28, 2011

  העלמה עפרונית

  עמית, ממתי ועל שום מה ה"בס"ד" במעלה הדף?

 • אוגוסט 28, 2011

  עמית

  אין לי מושג. אולי דודו חוזר בתשובה

 • אוגוסט 30, 2011

  בן

  YNET מבלבלים את הגולשים לדעת: 30.8 7:57 http://www.mynet.co.il/articles/0,7340,L-4115449,00.html
  30.8 17.8 (אותו כתב) http://www.mynet.co.il/articles/0,7340,L-4115769,00.html
  לא מספיק כתבים עפ"י אג'נדה מובהקת ואיכות מפוקפקת צריך גם לשגע את הקוראים?!

  מה שמסתמן- ימשיך להיות צפוף ברכבת…

 • אוגוסט 30, 2011

  בן

  תיקון להבהרה: הכתבה השניה 30.08, 17:11 9 שעות אחרי