המפץ הגדול

שלושה ימים אל תוך 2013, הנה מבט אחרון (אולי) על 2013. בעיני היא תיזכר כשנת ההתרסקות של החברה החרדית מבנה הנוכחי. הסימנים היו שם עוד קודם, הסדקים נפערו והזרעים נזרעו לפני שנים אבל רק השנה התלכדו כמה גורמים יחד והביאו לכך שהחברה החרדית כפי שהכרנו אותה הפסיקה להתקיים ובהשאלה מנרי לבנה יקירת המדור: אנחנו מרגישים בסדר.

אולי דווקא כישלונם של השועלים המחבלים בכרמים, אותם אנשי "טוב", חיים אמסלם או אמנון יצחק הוא המעיד מכל על הפירוק המוצלח. השנה נפתחה עם הכישלון החרוץ של האחרונים בבחירות לכנסת אבל עם תבוסה קשה לברית האחים (הדברים נכונים ליום שישי, 3.1.2014, 13:52 בצהריים, לכו תדעו מה יעשה המסמך של קרי לברית הזו) והישארות במדבר האופוזיציוני, שם נותרו בדד בשטח חשוף מול מטחי הגזירות של לפיד. זה המשיך בהפסד הקשה בבחירות לעיריית ירושלים, שהוכיחו שהפיצול של 2008 לא היה חד פעמי. את זה שאין בלוק חרדי כבר ידענו, אבל אפילו הליטאים התגלו כמפולגים לא פחות מהציבור החסידי עליו נהגו להביט בבוז מתנשא כהרגלם. בחירות 2013 הבהירו שנגמרו ימי הצטאלעך, כיתות הרגליים בין החצרות והדילים בחדרים הסגורים. הציבור החרדי כבר לא מקבל כל עגל שזוכה לתמיכת גדולי ישראל. המכה האחרונה הגיעה ממש בסוף השנה, ביום חגו של הצלוב התבשרנו כי ייערכו בחירות חוזרות בבית שמש.

שימו לב לשיח הציבורי של סוף 2013- דת ומדינה שולטתתת!!!!111. פתיחת אזורים לנישואין, הצעות לביטול המועצות הדתיות, זכויות להורים גאים, שינוי הקריטריונים לדיור מוזל, חוק הגיוס ועוד. נושאים שנדחקו וטוטאו מתחת לשטיח שנים צפים ועולים לראש סדר היום ואת המומנטום הזה יהיה קשה לעצור. אז נכון, הרעיון המעוות של משטרת הכשרות גם נולד ב-2013, אבל בואו נזכור שסיכוייו לעבור דומים לסיכוי של נבחרת ישראל לראות מונovadדיאל כמשתתפת פעילה ולא מהיציע ושהוא בסך הכל קונטרה-רפורמציה למהלכים שרבים מהם נראים בעירנו.

מותם של הרבנים הגדולים תפס את החברה החרדית עם מנהיגות פוליטית מדרג ז', מפוצלת ומסוכסכת, שאינה מסוגלת היום להעביר מהלך קוהרנטי מתואם פשוט. המנהיגות הזו מוליכה את הציבור החרדי מכישלון לכישלון כבר שנים ארוכות, הצבענו על כך לא פעם: ממצעד הגאווה דרך חניון קרתא, עבור באם המרעיבה ומשם לאפליה בעמנואל, שתי תבוסות בבחירות בירושלים, בחירות חוזרות בבית שמש, כישלון המכרזים בחריש ועם כזו אסופה של מוכשרים היד נטויה. המגע הקסם של הפוליטיקאים החרדים אבד, כנראה לבלי שוב.

עוד לא השתכנעתם? קראו את הטור הבא.

אז מה כל זה אומר? את מה שאנחנו כותבים פה כבר הרבה שנים. שהחרדים הצעירים של היום לא יהיו כמו הוריהם. ספק רב אם האידיאל שלהם יהיה היבדלות והסתגרות מאחורי חומות גבוהות ובחירה בעוני מודע. זה לא אומר שהם לא יהיו חרדים אבל הם בוודאי יהיו שונים מאוד, מעורים יותר ויש לקוות גם מתונים יותר. זה אומר שיש פוטנציאל לשבירת בסיסי הכוח של המפלגות החרדיות המסורתיות. יתכן שהכישלון של טוב מעיד שעוד מפלגות חרדיות טהורות זה לא הכיוון, אולי חוגים חרדיים במפלגות כלליות הוא העתיד. בעיקר נוצרת כאן הזדמנות לשבור מונופולים ולפרק ריכוזיות מיותרת שנוצרה בתחומי הדת והמדינה והזדמנות ענקית להושיט יד לציבור חרדי ענק שרוצה שינוי, מבטא אותו במעשים (גיוס גובר לצה"ל ויציאה לאקדמיה) וזה הזמן להעלות אותו מגלות פולין ארצה לישראל. שבת שלום.

 

בן 36, ירושלמי מלידה, אבו-אל בנאת עם תעודות. בין יום מילואים אחד לשני עוסק בהתחדשות עירונית עבור חברת "מוריה".12 תגובות

 • ינואר 3, 2014

  הכהן הגדול

  חוסר ההבנה של הכותב בציבור החרדי מבאס גם את העדינה שביונות הכותל, חניון קרתא והאם המרעיבה הם מאבקים שהונהגו רק על ידי העדה החרדית, הקבוצה הקיצונית ביותר בציבור החרדי שמונה כ3000 משפחות, המאבק בעימנואל נגמר בנצחונם של החרדים, ואחרון חביב נכון שהציבור החרדי הליטאי נחלק לשניים אך רוב הציבור החרדי נשאר מאחורי הרב שטינמן שנוהג בקו פחות קיצוני, אם כי עלינו לדאוג שדווקא הקבוצה הקיצונית יותר בציבור הליטאי סגרה דיל עם ברקת ועל כך צריכים אנו להיות זהירים שמא הם ימשכו את ירושלים למקומות שכבר שחכנו…

 • ינואר 4, 2014

  עמוס

  עמית, תקן את המשפט הראשון ("שלושה ימים לתוך 2014 …"

 • ינואר 4, 2014

  עמוס

  ואלי נאחל לנו שב-2014 כבר לא אזכה לראות את המשפט "Your comment is awaiting moderation" ….

 • ינואר 4, 2014

  אילן

  עמית, אני חושב שההערכה שלך על קריסת העולם החרדי מוקדמת. אמת, יש משבר מנהיגות בעולם החרדי, וזה מתבטא בעיקר בייצוג המגזר החרדי במוסדות השלטון. אבל, החרדיות פועלת בתוך משטר פנימי של הקהילה והמשפחה, ואלו לא מראים סימנים של התפוררות. הפיקוח החברתי על היחיד בעולם החרדי הוא עדיין חזק ומבוסס על הפחדות ואיומים. עד שלא נבחין בתנועה ברורה של התרסה מבפנים, לא נראה את השינוי. כל עוד הנוער החרדי ייכנס בגיל 18-19 למעגל הנישואין והבאת ילדים בקצב של אחת לשנה, לא נראה שינוי. והשינוי יבוא מנשים, צעירים, ויחידי סגולה שיהיה להם האומץ. לחילופין, השינוי יבוא מהלחץ הכלכלי לפרנסה ודיור. ממליץ לצפות בסדרה שטיסל המראה את העולם החרדי בצורה אמינה ולא סטיריאוטיפית.

 • ינואר 4, 2014

  עמוס

  התיאור הוורוד שלך חוטא למציאות המקומית: במועצת העיר כוחם של החרדים התחזק מאד – עוד שני חברי מועצה חרדים לעומת קודם, כלומר הגדלת הפער בין הגושים ב-4 חברים שזה מאד משמעותי. הפסד קשה בבחירות?? מול מועמד מופרך (ומופרח) מגבעתיים ברקת ניצח בקושי, בזכות מועמדות חרדית פיקטיבית, ומאז הצליח לאבד עוד תמיכה.

  מצד שני כמובן שיש תהליכי עומק שונים – לא רק בחברה החרדית אלא בחברה הישראלית כולה. החברה החרדית אכן נפתחת מעט יותר, ועם כניסת השכלה כללית רחבה יותר לשכבות גדלות בציבור הזה הפתיחות הזו אולי תגבר, ותביא אתה תהליכים של חילון . עם זאת החברה הישראלית הופכת דתית יותר, ובהרבה מקרים מעניקה לחרדים מונופול על הפרשנות ליהדות. זה לא בדיוק תורם להתרסקות כוחם (הפוליטי והאזרחי).

  אז נכון – יש שינוי, והצעירים – לא רק החרדים, לא רק כאן ועכשיו – הם לא כמו הוריהם. "טוב" ואמסלם הם אכן סנוניות משמחות מהרבה בחינות (ואת אמנון יצחק ממש לא הייתי מזכיר באותו משפט) אבל מכאן ועד להכרזת "מהפך" יש עוד דרך ארוכה. מה יהיה? יהיה מעניין. תחזית מדוייקת יותר קשה לתת.

  • ינואר 5, 2014

   בני

   נדמה לי שהוא הזכיר את הרב אמסלם וטוב כדברים שליליים. טוב אני לא מכיר אבל הרב אמסלם הוא איש מדהים והלוואי שהיה מקבל הרבה יותר תמיכה.

   • ינואר 6, 2014

    עמוס

    בהסתמך על פוסטים קודמים קשה לי להאמין, אבל אתה צודק שהניסוח שלו לא ברור כל-כך.

 • ינואר 5, 2014

  דתי לאומי מודאג

  אשריך שאתה מצליח למצוא משהו מעודד מהבחירות האלה.
  אם מועמד קיקיוני של החרדים מצליח להביא 45 אחוז בתוך חודשיים,לופליאנסקי היה זוכה.
  וזה כאשר מולו עומד ראש עיר מכהן שלא מוגבל באמצעים.
  מה נגיד ומה נדבר? נתפלל שגם בבחירות הבאות החרדים לא ישכילו להעמיד מועמד נורמלי.

 • ינואר 5, 2014

  עכברתול

  עמוס, לבקשתך ולרגל השנה החדשה הבאה עלינו לטובה – תיקנתי את המקק במערכת, ומעתה לא תופלה יותר לרעה לעולם. מעכשיו אתה יכול להגיב חופשי וללא חשש, תגובותיך יתפרסמו מיד וללא צורך בחותמת.

  דת"מ, צא מהפניקה. אני ממליץ על 3 תרופות של "רסקיו" על הלשון, זה עושה פלאים (יש להתייעץ עם רופא ודיאטנית מוסמכת טרם השימוש, אין להשתמש במידה ואתה חושש שהנך אלרגי לפרחי באך, זוהי איננה עצה רפואית, ט.ל.ח.)

  השינוי המשמעותי שראינו במערכת הבחירות האחרונה הוא שלראשונה הציבור החרדי קיבל את החופש לחשוב בכוחות עצמו. וכמו שאמר לי בחור חרדי ברחוב, "הרבי אמר לנו שמותר לנו להחליט לבד במי לבחור".
  התרגשתי כמו ילדה סומלית במזנון חופשי של בית מלון.

  הכהן הגדול, במחילה מכבודך – אשמח להמליץ בפניך על כמה ספרים לשיפור יכולת הדקדוק וההבעה בשפה העברית, נראה כי אדוני מתקשה בתחום.

  הנה כמה ספרים טובים המתאימים לרמתך:
  "לקרא ולהבין בכיף 2" מאת כרמלה נשר, בהוצאת ספרי עוז ניר
  "הבנתי?! 3 לכיתה ד'" מאת הדר' אברהם כהן, בהוצאת רכס פרויקטים חינוכיים
  "עברית והבנת הנקרא לגיל הרך" בהוצאת מורן (שים לב שאתה קונה את המהדורה החדשה)
  "מה הקשר, מה הפשר" מאת מיכל שחר, בהוצאת רכס פרויקטים חינוכיים
  "מה קרא" מאת מיכל שחר, בהוצאת רכס פרויקטים חינוכיים
  "מ(ה)אמר" מאת רבקה מוצפי, בהוצאת רכס פרוייקטים חינוכיים
  "מפתח הקסם – קוראים עם קסם" בהוצאת מט"ח

  אם אין ידך משגת לרכוש ספרים, תוכל להעזר באתר האינטרנט של מט"ח – הוא מכיל דפי תרגול, משחקים ודפי צביעה מקוונים רבים ללימוד ותרגול השפה העברית.
  אני ממליץ לתרגל על בסיס יומי עד חופשת פסח.

  עד אז, אנא המנע מלכתוב שטויות באתרי אינטרנט של גדולים.

 • ינואר 5, 2014

  עמוס

  יש!!!

  (מקווה שלא מתחבאים באמתחתך חרקים אוקיאניים בלתי מוכרים אחרים …)

 • ינואר 6, 2014

  עכברתול

  רק כיני מפשעה.

 • ינואר 6, 2014

  עמוס

  אחלה חיית מחמד. אם הם רק באמתחת הם לא מזיקים נראה לי ….