דרך ארוכה

באוגוסט 2005 כתבה נרי ליבנה את טור שנשא את הכותרת "עיר גמורה" ובו כתבה- "זהו סופה של ירושלים כפי שהכרנו אותה, ואנחנו מרגישים בסדר". זה היה טור הספד קשה לירושלים החילונית והחופשית. טור אופייני לאליטה החילונית המתבגרת של ירושלים, שצמחה כאן בשנות השבעים, התפכחה בשנות השמונים והיגרה בשנות התשעים.  שבוע אחר כך הגיב לה פרופ' רוני אלנבלום במאמר שמבחינתי הוא טקסט מכונן וחשוב. ומה בסך הכל הוא ביקש? קצת סימפטיה לאנשים שלא מתייאשים בירושלים. זה לקח שש  וחצי שנים אבל בסוף זה הגיע. נרי ליבנה מצאה בליבה קצת סימפטיה לאנשים שלא מתייאשים בירושלים. אתם ישר נפלתם עליה עם קריאה ביקורתית, ניתוח של המפות, הנתונים ובדיקה דקדקנית של העובדות בכתבה, שזה אחלה. אבל שורה תחתונה: יש סימפטיה, יש יותר מסימפטיה. יש שינוי. יש מהפכה ואין דרך אחרת לתאר את מה שעבר על ירושלים מאז "עיר גמורה".

ירושלים לא הייתה עיר גמורה בקיץ 2005, חלילה. אבל באותו קיץ "רוח חדשה" הייתה עמותה צעירה שרק נבחרה לאגודת הסטודנטים, עופר ברקוביץ היה עדיין בצבא, רחל עזריה הייתה עובדת קהילתית, יוסי סעידוב ערך חדשות ב"כל העיר" הי"ד, לא היו התעוררות, ירושלמים,  צעירים במרכז, 15 דקות, לא ישיבה חילונית, לא מכינה קדם צבאית חילונית, לא קהילות צעירות, עבדכם הנאמן חשב להתחיל להתנדב במינהל קהילתי לב העיר וב"רוח חדשה", מחירי השכירות היו עוד שפויים (אחרי 5 שנות אינתיפאדה ), הממשלה שילמה כסף לסטודנטים היו מוכנים לשכור דירה במרכז העיר, אפילו דודו היה על סף יאוש והגירה וקברניטי העיר האמינו בכל מאודם בתכנית מערב ירושלים. ראש העיר היה חבר אופוזיציה עירונית בסיעה משותפת עם מאיר תורג'מן (!) ואיש לא חשב שיבוא יום ובלשכת ראש העירייה יישב אדם שאינו חובש כיפה.

הרבה השתנה כאן בשש וחצי השנים האחרונות. התעוררות אזרחית שהביאה להתעוררות פוליטית. לירושלמים שמתעקשים יש היום הרבה מאוד פלטפורמות להשפיע. לא הבנתי ואני עדיין לא ב- 100% מבין את ההתעקשות על בחירות במינהלים הקהילתיים אבל גם הן הצליחו להכניס דם חדש וצעיר למעורבות.

הדרך עדיין ארוכה. כדי לשנות את המספרים הגדולים צריך הרבה מאוד פעולות קטנות. מגמות שליליות של 3 עשורים לא ישתנו ב-3 שנים. אבל כמו שאמר בן-גוריון, הגירה המונית מגיעה רק אחרי שהחלוצים הכשירו את התנאים לכך. אנחנו חלוצי ההתחדשות העירונית של ירושלים וזהו תפקידנו. אחרי נטישת האליטות המזדקנות- אנחנו העתיד. יש עוד אתגרים על הפרק: שיפור ההישגים הפוליטיים שהושגו ב-2008 בבחירות שייערכו עוד פחות משנתיים והגדלת הגוש הלא-חרדי במועצת העיר בעוד מושב או שניים לפחות. חיבור אמיתי של יהדות התפוצות לעיר. שינוי הבסיס הכלכלי של ירושלים ובתחום הדיור- מעבר מפרויקטי פיילוט לצעירים יצרנים של 30-40 יחידות דיור לפרויקטים של מעל 100 יחידות דיור. הדך ארוכה ולפעמים מתסכלת אבל לפני 6 שנים אף אחד לא ציפה שנהיה במקום שאנו בו כיום. אין סיבה לחשוב שבעבודה נכונה ומתואמת של הארגונים החברתיים בינם לבין עצמם ובינם לבין המערכת העירונית לא נוכל להגיע למצב הרבה יותר טוב בסוף העשור הנוכחי.

אנשי גוש קטיף אמרו שעם הנצח לא מפחד מדרך ארוכה. הסלוגן הזה הכשיל אותם לדעתי,  מכיוון שאם אנחנו עם הנצח- אז מה זה פינוי של כמה אלפי אנשים ומספר ישובים לעומת הנצח. בפראפרזה ניתן לומר שעיר הנצח לא מפחדת מדרך ארוכה. אנחנו לא הולכים לשום מקום, המלאכה עוד מרובה ואם אפילו מי שכבר הספיד, קבר והתייאש ראה את האור- אנחנו כנראה בדךר הנכונה.

 

בן 36, ירושלמי מלידה, אבו-אל בנאת עם תעודות. בין יום מילואים אחד לשני עוסק בהתחדשות עירונית עבור חברת "מוריה".83 תגובות

 • מרץ 10, 2012

  בן

  אני זוכר כמובן את הטור המושמץ המדובר ואת שלל הפעילויות הדיבורים וההתארגנויות שנעשו בואקום והיום הם בסיס לגיטימי בעיר..אין ספק שדברים השתנו, שהכח היוצר עבר לאלו שסירבו לוותר למצב הפוסט- "היה פה טוב" שבו העיר היה נתונה. ועדיין, עם הטפיחה על השכם(שאכן מגיעה בצדק) צריך לזכור שכל זה גם נעשה באוירה יוצרת עם מומנטום נדיר של התלהבות ראשונים, להחזיק את המצודה תמיד קשה יותר, בגלל זה חשוב לבנות אותה גבוהה יותר וחזקה יותר כשניתן.. אנחנו צריכים להתייחס ולעשות בהתאם לאיומים שעומדים ויעמדו מולנו ולא לבחון עצמנו ביחס לנקודת ההתחלה – רומא לא נבנתה ביום אחד אבל רמות אשכול אבדה בקדנציה אחת.

 • מרץ 10, 2012

  עמרי

  הדבר הכי מדהים שקראתי פה זה שדודו חשב לעזוב את העיר.

 • מרץ 10, 2012

  עמית (אחר)

  התמימות והיצירתיות של פעם זה משהו נחמד להתרפק עליו, אבל עם התמימות הזאת לא היינו מגיעים רחוק. למזלנו האנשים למדו את החומר ואיבדו את התמימות לטובת הניסיון המעשי והכוח הפוליטי (זאת לא מילה גסה), ומה שנעשה כיום הוא חסר תקדים. לוקח לדברים זמן להבשיל ולהגיע לידיעה (ביחוד של התקשורת התל אביבית), אבל בסוף זה קורה:
  http://www.themarker.com/realestate/1.1660196

 • מרץ 10, 2012

  כסף

  מזל שהגיעו התעוררות וירושלמים ושהעיר לא נשארה להיחבט בידי רוח חדשה.

 • מרץ 10, 2012

  ביילע

  יפה כתבת!

 • מרץ 10, 2012

  גלית חתן

  כמי שבאה מבחוץ – בהחלט מורגשת העשייה, והשמחה שבצידה. ומסיבות הרחוב הן רק דוגמה.

 • מרץ 10, 2012

  עמית (אחר)

  ממש נורא מה שרוח חדשה עשו לעיר…

 • מרץ 10, 2012

  שחר

  אני יודע שכולם בבלוג הזה אוהדי בית"ר אבל בכל זאת…
  אחד הדברים שהשאירו אותי בירושלים גם אחרי סיום התואר הייתה הקמת הפועל קטמון בקיץ 2007. ההרגשה הנפלאה הזו, שאפשר לקחת את הגורל שלנו בידיים, שאוהד ממוצע כמוני וכמו חבריי יכולים להקים יש מאין דברים נפלאים אם רק רוצים, עד היום ממלאת אותי במרץ ובאופטימיות. אחר כך הגיעו התעוררות, ראש עיר חילוני, קבוצות רכישה לצעירים, קריית יובל החופשית, ושימרו לי את מצב הרוח…

 • מרץ 11, 2012

  עודד

  ממש לא אוהד ביתר, ולגמרי איתך בעניין קטמון, וגם יפו. חוץ מזה, רוצה לציין את הבמה הזאת כחלק חשוב בשינוי, לפחות שלי.

 • מרץ 11, 2012

  עמוס

  אני עם עודד – גם ממש לא בעד בית"ר (הגזענית, המאוסה, הנתונה בידי "הקומץ") וחושב שהרעיון של הפועל קטמון יפהפה (אם כי לא לא נוגע בי אישית).
  ללינק של עמית (אחר) אפשר להוסיף את הידיעה הזו: 1000 דירות לצעירים במקום 53 וילות! כל הכבוד למי שנלחם על השינוי הזה ולמי שנענה!

 • מרץ 11, 2012

  עמוס

  ומה הקטע שלכם עם "ראש עיר חרדי": עד היום היה רק אחד כזה, וזה שקדם לו היה גרוע מכל בחינה שהיא, למרות שלא היה חרדי (אבל התמסר לידיהם בנמיכות רוח מבחילה, וזו היתה מהתכונות הפחות גרועות של אותו אוהד בית"ר).

 • מרץ 11, 2012

  עכברתול

  אני לא אוהב כדורגל (אתם באמת אוהבים את המשחק המפגר הזה? יש משהו יותר משעמם מזה, ברצינות?) אבל אני אוהב את בית"ר דווקא בזכות האוהדים.

  פוסט מצוין שמציג את הדברים כהוויתם, אבל חשוב לזכור שאנחנו שורפים הרבה יותר מדי אנרגיה על אנשים רעילים כמו נרי לבנה.

  הגברת הזאת פועלת במסירות נפש לשכנע את כל מי שניתן (וגם את עצמה) שירושלים של היום היא העיר הזו: http://www.youtube.com/watch?v=8k82FgJ8VZk

  למה אנחנו ממשיכים לתת לה במה ולהתייחס אליה ברצינות?
  נרות מהסוג הזה אתם יודעים בדיוק איפה צריך לתקוע.

 • מרץ 11, 2012

  עכברתול

  אגב, אם נרי לבנה היתה עושה סרט תיעודי על ירושלים של היום הוא היה נראה כך:
  http://www.youtube.com/watch?v=8k82FgJ8VZk

 • מרץ 11, 2012

  עכברתול

  סליחה על ההצפה, אבל שימו לב שהבן זונה ממשיך:
  http://www.themarker.com/realestate/1.1657049

  שימו לב לתגובה מס' 2.
  יש למישהו הצעות איך לטפל בתולעת הזאת?

 • מרץ 11, 2012

  ערן טרבלסי

  הייתי אומר שכדאי שתכתוב עליו פוסט ארסי במיוחד, ותעשה את הקסמים שלך ככה שגוגל יוביל לפוסט הזה בכל מיני צירופים. אבל,… בינתיים הבלוג שלך הפך לאכסניה של טוב-טוב/חומרים רדיואקטיביים שמשתכפלים ורוקדים באופן פסיכדלי. אגב, טוב-טוב יותר מוצלח מרדיו-אק.

 • מרץ 11, 2012

  עמית

  עכברתול וחברים- מאחר ומדובר במקרה חמור של סכיזופרחה ובטיפוס מעורר רחמים- אני מציע לשמור על כבודנו ומבקש לא להתייחס להבלים האלו.

  ולעניין הפוסט- חלילה לנו אם ננוח על זרי הדפנה. האתגרים הבאים גדולים עוד יותר. אמרו פעם שירושלים על פרשת דרכים. זו טעות. ירושלים הייתה על פרשת דרכים לפני 20 שנה ולקחה את הפנייה הלא-נכונה (תודה, אהוד!). למזלנו עצרנו ואולי אפילו התחלנו רברס איטי מאוד בחזרה לצומת.

 • מרץ 11, 2012

  עמית

  עמוס- תודה!

 • מרץ 11, 2012

  ערן טרבלסי

 • מרץ 11, 2012

  עמוס

  ערן, אין לי מושג אבל אני זוכר את דני בר-גיורא מדבר מאד בחיוב על ברקת בתחילת הדרך ונותן לו הרבה קרדיט על היפוך מגמת הירידה במספר התלמידים החילוניים בעיר. כנראה שקרה משהו מאז. זה באמת לא סימן טוב. בכתבה הזו בר-גיורא מקבל המון מחמאות וברקת יוצא רע.

 • מרץ 11, 2012

  מיכל

  עמית, יהדות התפוצות יותר מדי מחוברת לעיר. תודה רבה. שייסדו רחובות רפאים בערים אחרות. או שהם כאן או שהם תיירים. בלי הכלאות.
  ולגבי נרי. היא מהמורמרות האלה שתמיד רע להן בנשמה. ואני אומרת את זה כאישה וזה לא פשוט לי להטיח בה את האמירה הזו. אבל תראו כמה הרס יכול לזרוע אדם בעמדת השפעה או עם חיבור למקלדת הנכונה. לא הכרתי את המאמר של רוני אלנבלום, אבל אני בטוחה שהוא הועיל לעיר כמו המסקנות של ביה"מ הצרפתי אחרי ארוע מוחמד אה דורה. יש נזקים שאי אפשר למזער. אלה האנשים שמאריכים לנו את הדרך.
  שחר. לא כולם כאן אוהדי בית"ר. יש בין ששת הקוראים אפילו אוהד של הקבוצה הרביעית בליגה. אבל אי אפשר שלא להיות מוקסם מהסיפור של קטמון. רק כאן זה יכל היה להיוולד. כמו כל הדברים היפים המתוארים בפוסט.
  .

 • מרץ 11, 2012

  בן

  מיכל, סחתיין על העקיצה. כמו שאמרתי לא מתרגשים ולא מאשימים את הפחדנים בבית הדין p-:
  אם רק יכולת לראות למה התחפשתי בפורים לרגל חגיגות העליהום.

 • מרץ 11, 2012

  מיכל

  אני מהמרת:
  התחפשת לנומה בחולצת משי אדומה ועליה רשום "אנחנו שנינו מאותו הכפר".
  או למוט שפוגע בראש של קוון.
  או למספר 3-.
  או לפיני בלילי. אה, סליחה, לזה התחפשה הכלבה שלי.

 • מרץ 11, 2012

  בן

  אז זהו..שעל בית"ר אני לא צוחק- היא עושה אחלה עבודה על עצמה גם ככה.
  לבשתי את כובע הגרב של הפועל עם קבוצת עלים מבצבצת ממנו – "קומץ אלים".

 • מרץ 11, 2012

  בן

  כלבה שעירה חולת אגו וכשרון יש לך…

 • מרץ 11, 2012

  עמית

  דירות בבניינים מפוארים עם לובי סגור הם סימן לניתוק, לא לחיבור

 • מרץ 11, 2012

  עמית (אחר)

  עמוס – בית"ר "הגזענית, המאוסה" מזכיר לי את "ירושלים החרדית, החשוכה". בוא נעשה הפרדה בין הקבוצה וחלק מהאוהדים (בעיניי לא יותר מטרמפיסטים וגם לא הרוב כנראה – בסקר מלפני כמה חודשים 60% לא הביעו התנגדות להחתמת שחקן ערבי בקבוצה). לא שאני מקבל את כל מה שקורה שם, אבל אני גם ממש לא חושב שיש מקום להכליל ולהכפיש בצורה כזאת.

 • מרץ 11, 2012

  בן

  עמית אחר- קומץ, 5 מקסימום, הם בכלל שתולים של הפועל…

 • מרץ 11, 2012

  מיכל

  עמית, בדיוק לכך התכוונתי. זה החיבור שלהם לעיר, במקרה הטוב. במקרה הפחות טוב אלה כל מני אמריקאיות בנות 20 שצורחות ברכבת ומקטרות על כך שהן עדיין לא נשואות וכל מני OMG OMG. במקרה הכי מסריח אלה הבעלים של דירות הרפאים. מבאס אותי שהם בכלל אוכלוסיית יעד- לדעתי חייבים לשנות את שיטת המיסוי לרכישת דירות על ידי תושבי חוץ- מה שלא יקרה בעידן הנוכחי. זה המחיר של הקפיטליזם החזירי שאנחנו חיים בו, של הקשר בין אקירוב ושות' לשלטון ושל הורדת דרוג האשראי של המדינות שהם חיים בהן.

  בן- שנון! את זה אי אפשר לקחת מאוהדי הפועל. אני זוכרת שלפני אי אלו שנים ישבתי בשער שש, לידי ישב אוהד הפועל שקילל כך את השוער: "קורנפיין- יא אקדמאי".

  והכלבה שלי נמצאת בעולם שכולו טוב. אבל כל מה ששערת לגביה היה נכון. מאד.

 • מרץ 11, 2012

  עמית (אחר)

  הפכתם אותי לנציג בית"ר כאן? אני מגיש בזאת את התפטרותי.

 • מרץ 12, 2012

  עמוס

  עמית (אחר) – ממש לא דומה. שלא לדבר על מאמן שמתפטר בגלל שני הפסדים רצופים ל"קבוצות מהמגזר" או משהו דפוק כזה. עצם השאלה אם מתנגדים לשחקן ערבי, ועוד יותר – רק 60% "לא מביעים התנגדות" – צועק דרשני. אני לא כל כך מתמצא, אבל נדמה לי שעוד לא היה שחקן ערבי בבית"ר.

 • מרץ 12, 2012

  עמית (אחר)

  נו טוב, אני רואה שלא קיבלתם את התפטרותי…

  עמוס, כתבתי במפורש שאני לא מקבל את כל מה שקורה שם. המאמן הקודם, אגב, הוא ממש לא מייצג את בית"ר (ככל הידוע לי הוא מרמת גן או משהו כזה), ומה שהוא אמר מגעיל אותי ולא מעט אוהדים של הקבוצה. הוא גם אמר את זה אחרי התפטרותו, אבל זה לא מצדיק כמובן. זה גם ממש לא נכון שהוא התפטר בגלל שני הפסדים לקבוצות ערביות. הוא נכשל כמאמן וזה היה רק תירוץ מטופש שלדעתי נועד להתחנף לאוהדים, וביחוד לאלה שמפגינים מול הבית של קורנפיין (שאחת הסיבות שהם כל כך כועסים עליו היא מלחמתו בגזענות ובאלימות שלהם, שמצליחה לא רע בכלל).

  ככל הידוע לי לא היה שחקן ערבי בבית"ר, ואיכשהו עד לפני שנים אחדות זה לא הפריע לאף אחד. פתאום זה הפך ל"אישיו" גם בתקשורת (ככלי ניגוח נגד הקבוצה) וגם בקרב האוהדים, שחלקם הופכים את זה לעניין אידאולוגי. אתה יודע מה? גם אני הייתי מעדיף שזה יהיה הרבה יותר מ-60% (לא בטוח ש"לא מביעים התנגדות" זה הניסוח המדויק, אז אל תתפוס אותי במילה), אבל תודה שזה די מפריך את מיתוס הקבוצה הגזענית. מעבר לכך, הייתי שמח לראות שחקן ערבי בבית"ר. אני בטוח שזה גם היה סותם כמה פיות, ולא רק של אוהדים.

 • מרץ 12, 2012

  עמית (אחר)

  ושכחתי – תלונות בעניין השאלות בסקר יש להפנות לעורכי הסקר (נדמה לי שהוא פורסם ב"זמן ירושלים"). הוא לא נערך מטעם הנהלת בית"ר או מישהו מהקבוצה.

 • מרץ 12, 2012

  עמוס

  טוב, נו, עם אוהדים כמוך וכמו מיכל אני מוכן לשקול שוב את העמדה שלי שזו קבוצה שצריך לפרק ולזרוק. אבל גם לפי דבריך אתם ממש לא בחברה טובה. להבדיל מהדיבורים על "דימוי" כאן נדמה לי שהיו גם ממש מעשים, או לפחות דיבורים (ובענייני גזענות דיבורים הם מעשים). עברו המון שנים מאז הייתי מתעניין כבד בכדורגל ואני ממש לא מתמצא כרגע. אני יודע מה שמגיע לחדשות, ושם שולט "הקומץ". אולי חבל שאנשים כמוכם לא יכולים לעשות משהו שייצור חדשות. חבל גם שאותם 60% לא מצליחים להילחם בשאר.
  לא מזמן היו ידיעות על רוכש ערבי פוטנציאלי. לאן זה נעלם?

 • מרץ 12, 2012

  עמוס

  בעניין לגמרי אחר: הכינו את הגלגלים, ומי שאין לו יכול להצטרף גם בלי (בנקודת הסיום). פסטיגלגל השלישי בסוף החודש, ועוד כל מיני אירועים שנראים מדליקים.
  הנה קישור.

 • מרץ 12, 2012

  עמוס

  לא יצא הקישור. אוף!!!
  http://mada.org.il/month/1961

 • מרץ 12, 2012

  ערן טרבלסי

  עוד תחנה חשובה בדרך:
  http://www.haaretz.co.il/gallery/architecture/1.1661734

 • מרץ 12, 2012

  מיכל

  לפני סוף החודש יש את סוף השבוע הקרוב.
  מרתון ירושלים. המקצה העממי.
  היה כל כך כיף בשנה שעברה.
  זו חוויה שהלב מתרחב בה ולא בשל הפעילות האירובית: קרנבל ירושלמי צבעוני. מבוגרים וצעירים. ילדים. מה שהותיר בי הרושם החזק ביותר היתה קבוצה של חברה' מאקי"ם שרצו עם המדריכים שלהם ומשך כל הריצה (במקרה שלי הליכה) היו קריאות עידוד ושירים של החבורה.
  חבר שראה אותנו רצות בשנה שעברה מצטרף רק בגלל החיוך שהיה נסוך על פנינו בסיום.
  פרטים כאן:
  http://www.cancer.org.il/template/default.aspx?PageId=7825
  ובועז מבטיח מזג אויר אידאלי:
  http://www.02ws.com/station.php?section=mainstory.php&lang=1

 • מרץ 12, 2012

  ערן טרבלסי

 • מרץ 12, 2012

  הראל

  כן, הייתי. היה מלא למדי, ועם המון אווירה חיובית, וגם די הזוי. חבל שה"יזמים" המקומיים שבאו להציג את הסטארט-אפים שלהם היו משהו בין תמהונים למגוחכים. אבל טוב שהיה. לצערי לא יכולתי להשתהות הרבה זמן. בפעם הבאה.

  אני חושב גם שרק באירוע הזה הבנתי שירושלמים, צעירים במרכז, התעוררות ורוח חדשה אלה ארבעה ארגונים מתחרים.

  וכמה דיבורים על כדורגל!! במקום לדבר על האספלט השבור אתם טוחנים את הראש עם המשחק המשעמם הזה! 🙂

 • מרץ 12, 2012

  עכברתול

  מה זה הדבר הזה ולמה אין פה בחורות?
  ובהקשר אחר, רק רוצה להודיע לכם שביום חמישי יבקר כאן יועץ בטיחות ובריאות תעסוקתית, בהוראת משרד התעשייה, המסחר והתעסוקה (מסתבר שמישהו שם שם לב למספר קוראי הבלוג שפורסם כאן לפני כמה שבועות. כיוון שהבלוג הזה חורג מ-500 קוראים הוא כבר לא נחשב בלוג קטן). לא יודע מה זה אומר אבל אני לא חושב שצפויות להיות בעיות – עשיתי לבלוג עדכון גירסה ופלאגינים, ויש גיבוי אוטומטי, אז אני מניח שיהיה בסדר.

 • מרץ 12, 2012

  עמוס

  שם המקום בו התקיים האירוע מרמז על היעד ארוך הטווח? זה לא חלק מבעיית הדימוי של העיר?

 • מרץ 13, 2012

  עמית (אחר)

  פעם אחרונה, אני מבטיח. אז אל"ף, אני לא מחשיב את עצמי מי יודע מה אוהד. יש אוהדים הרבה יותר רציניים ממני שגם הולכים למשחקים, כמו יובל(וג), שפעם היה מגיב כאן ודי נעלם, ושכותרת המשנה של הבלוג שלו היא "שמאלני אוהד בית"ר". גם האהדה המנומנמת שלי די נעלמה בתקופת המיליונים חסרי הנשמה של גאידמק. אז התחלתי גם לסמפט את הפועל קטמון (עדיין), ובכדורסל אני מזמן הפועל ולא בית"ר (עוד סוג של "הפרעה" ירושלמית). עכשיו, דווקא כשהקבוצה בשיא חולשתה והפכה לשק החבטות של הליגה, ההתאחדות, התקשורת ומי לא (אם כי הדרבי התלאביבי האחרון העמיד דברים קצת בפרופורציה), איכשהו אני מרגיש יותר הזדהות, וביחוד עם החלק ה"שפוי" של הקהל שמאס בגזענות, באלימות ובשנאה שהשתלטו על הקהל הבית"רי בשנים קודמות, ונראה שיש לזה תוצאות:
  http://debuzzer.com/alfasi/2012/03/11/%D7%91%D7%99%D7%AA%D7%A8-%D7%A9%D7%9C-%D7%A4%D7%A2%D7%9D-%D7%A2%D7%93%D7%9C%D7%90%D7%99%D7%93%D7%A2-%D7%91%D7%9E%D7%95%D7%A9%D7%91%D7%94/

  חוץ מזה אלה לא ממש דיבורים על כדורגל אלא על דימוי תקשורתי. עמוס, משפט המפתח בדבריך הוא "אני יודע מה שמגיע לחדשות, ושם שולט “הקומץ”". זאת בדיוק הבעיה והסיבה להשוואה שלי לדימוי של ירושלים בכלל, שכל כך מעצבן אנשים כאן. "לפרק ולזרוק" את בית"ר שקול בעיניי ל"לתת את ירושלים לחרדים ולערבים". לגבי הרוכש הערבי הפוטנציאלי, לא נראה לי שזה היה רציני. בעצם כבר הרבה זמן לא היה רוכש או בעלים רציני לבית"ר.

  ובעניין לגמרי אחר: יכול להיות שהמקור לבעיית הנטוורקיג בירושלים נעוץ בעובדה שמרכז ההייטק בעיר נמצא בהר חוצבים המנותק והמנוכר?

 • מרץ 13, 2012

  בן

  עכברתול, בימים האחרונים אני לא יכול לראות את התגובות שאני נכנס לבלוג בעבודה. אני עוד אאלץ לעבוד רוב הזמן…

 • מרץ 13, 2012

  עודד

 • מרץ 13, 2012

  עודד

  בתור אחד מיושב ההר המנוכר- במקרה השבוע אני בקורס בהרצליה פיטוסי. ביום הראשו פגשתי אחד שעבד איתי לפני עשר שנים ועזב, וביום השני פגשתי עוד אחד עם סיפור דומה, וזה רק ביציאה לארוחת צהרים. יש פה ריכוז עצום של אנשים שמסתובבים ברחוב. בהר חוצבים לא תמצא נפש חיה ברחוב- ובצדק- אין לאן ללכת. פעם היה אביאלי (בורקס), היום אין לי מושג מה יש שם. החברות הגדולות מאביסות את העובדים בחד"א, ואני לא יודע מה עם הקטנות. אני חושב שפעם כבר דיברנו על הירושלמים שלא אוהבים להוציא כסף על בילויים- זה נכון גם פה. כתוצאה משתי הסיבות אין מקומות שווים יציאה מהבנין.

  ובאותו עניין- אמש היינו בארוחה 'במה לשף הצעיר' בקולוני. היה מטריף, יש הזדמנות אחרונה בסבב בעוד חודש, מומלץ לעקוב בפרצופבוק, שווה כל שקל, והרבה יותר.

 • מרץ 13, 2012

  ערן טרבלסי

  ושוב ציפי מלכוב בולעת כל מה שכמה עסקנים חרדים מאכילים אותה:
  http://www.mynet.co.il/articles/0,7340,L-4201762,00.html

 • מרץ 13, 2012

  מיכל

  ערן, מה לך כי תלין? שיקימו!
  וככה גם לעודד יהיה איפה לאכול צהריים ולפגוש חברים:"בימים האחרונים נמצא שטח מתאים – מגרש ששטחו כעשרה דונמים, הנמצא ליד הר חוצבים."

 • מרץ 13, 2012

  ערן טרבלסי

  מיכל, מבחינתי שיקימו מה שהם רוצים. ציפי מלכוב היא זו שמתייחסת לזה בדרמטיות, ובדיוק על זה אני מלין.

 • מרץ 13, 2012

  ערן טרבלסי

  http://www.haaretz.co.il/news/world/1.1662492

  לרמן יאהב את זה.

 • מרץ 13, 2012

  בן

  הקדמתי אותך ופרסמתי אצלו את הקישור הבוקר..

 • מרץ 13, 2012

  הראל

  @עודד, @עמית(אחר): כן, לבית הקברות האומלל שנקרא הר חוצבים יש חלק די גדול בזה. הוא משופע בבעיות, החל בהיותו מוקף בשכונות ענק חרדיות שממש משכיחות כל רצון לצאת אליו לבילוי בערב (כמו שכן עושים ברמת החיל, הרצליה פיתוח, פארק המדע ברחובות וכו'), עבור בהיותו די לא מישורי (קשה ללכת ברגל) ופזור על פני שטח די גדול, וגם תמהיל החברות שאתם מכנים הייטק הוא לא ממש התמהיל של הרצליה פיתוח – הרבה מפעלים פרמצטביים ודי מעט חברות הייטק ממש.

  אין לי מושג מי המתאבד שבנה שם עכשיו מגדל ענק (ודי יפה בסך הכל) שעומד ריק ויעמוד ריק.

  מצד שני, גם מצבם של הגנים הטכנולוגיים במלחה לא מהמשופרים.

  תכונתו הטובה העיקרית (לצערי) של הר חוצבים: קרבתו לצירי תנועה מרכזיים, בעיקר בדרך לתל הביב.

  @עכברתול: נו, אתה פותח לנו פורום מבוסס phpbb או לא?!

 • מרץ 13, 2012

  עמית (אחר)

  עודד, הנושא של הר חוצבים כבר נדון כאן בעבר, אבל בכל זאת אוסיף את דעתי. אני ממש לא מסכים אתך שזה בגלל הירושלמים שלא אוהבים להוציא כסף על בילויים. הר חוצבים תוכנן לפי תפישות משנות ה-60 של אזור תעשייה מסורתי והפרדת שימושים. בנוסף לתכנון הבעייתי, אין להר חוצבים עורף עירוני – כל השכונות הצמודות אליו הן חרדיות והקשר בין תושביהן לעובדי ההר הוא מקרי. בעצם יותר גרוע – יש ניכור של ממש בין האוכלוסיות וזה בוודאי לא הופך את ההר למקום אטרקטיבי למי שלא חייב להיות שם. אני חושב שכבר ציינתי את זה בעבר, ואם לא אז אחזור על זה – לדעתי אפשר אולי לשפר את הר חוצבים אבל הוא לעולם לא יוכל להפוך למשהו חי. גם גט"י מלחה הוא בעייתי, אבל במידה פחותה. אם כבר, המקום הכי מוצלח ל"הרצליה" בירושלים הוא תלפיות.

 • מרץ 14, 2012

  עכברתול

  הראל, עזוב אותך. מה עכשיו הפקה של phpbb?
  עזוב שזה מלא עבודה ובחיים עוד לא עשיתי את זה, בשביל מה עכשיו פורום פהפביבי?
  זה כמו לפתוח קניון ל-20 אנשים.
  זה כמו לפתוח שוקניון.

  הר החוצבים הוא מקום שאליו אנשים באים כדי לעבוד ולברוח הביתה או למקום בילוי.
  למה שמישהו ירצה להשאר שם אחרי העבודה?

  גם רמת החי"ל ורעדה מתרוקנת אחרי 7 בערב וכולם בורחים משם.
  יש שם רק את המועדון הזה שם (זאפה? ברבי? פופי?), והפאבים המגעילים שמעסיקים מכריחים את העובדים שלהם ללכת אליהם בצוותא פעם בחודש כדי לשמור על ה"גיבוש הקבוצתי".

  למה שמישהו ירצה לצאת לבלות בהר החוצבים?
  לעשות "נטוורקינג" (איזו מילה מגעילה, בחיי) אפשר לעשות במקומות אחרים אם חייבים.

 • מרץ 14, 2012

  עמית

  חדל נטוורקינג ברשת. סוף.

 • מרץ 14, 2012

  עכברתול

  ובינתיים, במקום אחר בגלקסיה…
  http://www.youtube.com/watch?v=2icu7hoba4Q

 • מרץ 14, 2012

  עמית

  מתוקים. את הבחורה עם המגאפון חשבתי לשדך לידיד ותיק, חאלד, עבר לאחרונה מדמשק ומחפש פרק ב' בחיים.

 • מרץ 14, 2012

  ערן טרבלסי

  תגידו לי, ככה נראית תוכניה?
  http://www.sounds-of-jerusalem.org.il/time-chart

 • מרץ 14, 2012

  עמוס

  ערן, ההיילייט מבחינה מקומית זו הכתבה הזו שלפחות בחלקה הראשון עוסקת בעיר ומציגה דימוי יפה שלה – חיי כפר או קיבוץ.

 • מרץ 14, 2012

  מיכל

  תגידו, מה עושים עם הפקחים של סיטי פס?
  היום בן משפחה שלי, בן 16.5, על לרכבת לראשונה, והיה משוכנע שיש אפשרות לשלם ברכבת. עלה פקח, ששאל אותו אם זו פעם ראשונה- ותקע לו דוח של 180 ש"ח! זאת לקול מחאות הנוסעים הרבים בקרון.(היה לו כרטיס מעבר של האוטובוס אבל ערל הלב שתחקר אותו לא טרח לבדוק זאת).
  אי אפשר לתת אזהרה?!
  הם עולים לרכבת לבושים בשחור, בדבוקה אחת, מסריחים מסיגריות, מתייחסים בגסות ובחשדנות לנוסעים- זה פשוט בלתי נסבל.
  איך מגייסים אותם? נכנסתי לדף הדרושים השל החברה לראות אם נבזות/ גסות רוח/ ערלות לב הן חלק מדרישות התפקיד אבל אולי לא מגייסים אותם דרך החברה- כנראה שזה נעשה במחשכים. חולירות.
  גיליתי שיש עוד ירושלמים כועסים: http://www.atzuma.co.il/citypass

 • מרץ 14, 2012

  עכברתול

  חרא על סיטיפס. הם גרועים לא פחות מאגד – מי היה מאמין שזה אפשרי?

 • מרץ 14, 2012

  עכברתול

  מישהו חייב להגיד את זה.
  מה שקורה פה עם כל הפליטים של "אפריקה ישראל", כל האפרומוסלמים האלה, פשוט יוצא מכלל שליטה. מישהו פה טייל לאחרונה ברחוב יפו?
  אני רואה אותם בהמוניהם בכל מקום. באוטובוסים, ברחובות, ואני מתחיל לדאוג.
  מה הולך פה? למה אנחנו לא אורזים את כולם ושולחים אותם ב-FEDEX לאירופה?
  מישהו יכול להסביר לי?

 • מרץ 14, 2012

  עודד

  הם עובדים גם בפדקס וגם באגד וגם הם אלה שאוספים את הזבל כך שאין מי שייקח אותם. בוא איתי- נפתח עצומה לגיוס ערבים שיסלקו אותם.

 • מרץ 14, 2012

  עכברתול

  הם לא צריכים לעבוד פה. הם לא צריכים להיות פה, והם לא צריכים להתרבות פה.
  הם אפילו לא נחשבים פליטים בישראל לפי הגדרת אמנת הפליטים של האו"ם, אלא סתם מהגרים.
  זה עצוב כל כך לראות אותם מסתובבים ברחוב.
  לכולם יש שפם קטן.
  אני מרגיש שכולם מחביאים בכיס מברג קטן שאיתו הם זוממים לדקור את כל מי שיוצר איתם קשר עין ארוך מ-2 שניות.
  אני לא מצליח להבין מה לכל הרוחות הם עושים כאן ולמה אנחנו לא מטאטאים אותם מכאן.

 • מרץ 14, 2012

  עכברתול

 • מרץ 14, 2012

  עודד

  יכול להיות שזה קשור להיסטוריה שלנו? או אולי לזה שהיהודים הם רחמנים, או סתם שאין לנו ביצים.
  מה שבטוח, העניין לא מטופל כמו שצריך, כמעט כמו כל דבר משמעותי בארצנו.
  אולי נעשה מגבית ונקנה להם חולצות עם התינוק של במבה, ואז ייקחו אותם ללונדון. נשאר רק לדאוג שלא יחזירו, נראה לי פחות בעיה.

 • מרץ 15, 2012

  עכברתול

  עודד, מה הקשר להיסטוריה שלנו?
  את הפליטים האמיתיים לקחנו בטיפשותנו, על-אף שהם לא פליטים באמת.
  פליטים הם מי שעברו גבול פעם אחת. לא פעמיים או יותר כפי שעשו כל מהגרי העבודה והטרור האלה הנה. הם היו פליטים במצרים לכל היותר, אבל בישראל הם כבר מסתננים לא חוקיים. הציבור הזה הוא פצצת זמן.
  והיא בצבע שחור.
  http://rossrightangle.files.wordpress.com/2011/07/bomb01.jpg

 • מרץ 15, 2012

  ערן טרבלסי

  http://www.bhol.co.il/Article.aspx?id=38999

  בן – חביליו ידידך.

 • מרץ 15, 2012

  יאיר

  הנה עכברתול, עודד – מסתבר שיש כאלו שעושים את זה
  http://rafram.wordpress.com/2012/03/14/%D7%9B%D7%A9%D7%90%D7%AA%D7%94-%D7%91%D7%95%D7%9B%D7%94-%D7%9C%D7%A2%D7%A6%D7%9E%D7%9A/

 • מרץ 15, 2012

  עודד

  והרי החדשות: סיסקו תרכוש את NDS תמורת 5 מיליארד דולר. לא שיצא לי מזה משהו… כנראה להיפך.

 • מרץ 15, 2012

  עכברתול

  עונש מוות.
  http://www.inn.co.il/News/News.aspx/235166

  כמובן, זה כבר ירד מיד מ-lienet.

 • מרץ 15, 2012

  נעמי

  איזה מזל שארה"ב, אוסטרליה, סין ופלשטינה חולקות גבול ישיר עם אירופה הנאצית

 • מרץ 15, 2012

  עכברתול

  יאיר, בפוסט שהבאת המחבר נוקט במידה מוגזמת של חמלה, שמקורה בעודף אסטרוגן (ככה"נ תוצר של חוסר איזון כימי).
  אז הם לא התנצלו בפני האדון האתיופי, אז מה? הוא אדם מבוגר, והוא יתגבר על העלבון. הוא מצפה שיחזיקו לו את היד, ילטפו לו את הראש ויבקשו סליחה?
  הבלוגר הזה עם הניקוד שלו מנצל את האדון המבוגר כדי להטיל רפש באנשים טובים שמשרתים את המדינה הזאת.
  לא רק שידיהם כבולות, גם בלוגרים רגישים שאוהבים לבכות לעצמם מלכלכים עליהם באינטרנט?
  הלוואי והיו כאלה שבאמת עושים זאת. אחרת, לא היינו צריכים להתמודד עם האלימות שמביאים איתם האנשים האלה.

  נעמי, יש לך ילדים?

 • מרץ 15, 2012

  בן

  ערן, היום חביליו לא מעניין אותי. בתור יועץ משפטי לעירייה הוא היה איש משפט וחק מצויין והרבה יותר נאמן לחוק מאשר ברקת(שהחוק התאים לו רק כאופוזיציונר).

 • מרץ 15, 2012

  עמוס

  יאיר, תודה. היום בדיוק קראתי את "הו אחי בני התמותה" של אלבר כהן. אם מישהו קרא הוא יכול למצוא את נקודות ההשקה עם הפוסט של רפרם חדד.

  מיכל – מה שתגידי על סיטיפס זה מעט מדי. חברה דורסנית ושערורייתית. אנחנו הגשנו נגדם תביעה לתביעות קטנות באמצעות מירב כהן מהתעוררות. אגב, אם היה לנער כרטיס מעבר תקף זה קצת מוזר שהוא קבל קנס כי סיטיפס הודיעו לא מזמן שיפסיקו עם זה, ושבכל מקרה הקנסות הללו מבוטלים.

 • מרץ 16, 2012

  נעמי

  אני ממש מסתקרנת לדעת לאיזה כיוון אתה מתכוון לקחת את זה-
  התשובה היא לא

 • מרץ 16, 2012

  עכברתול

  אם היו לך ילדים עכשיו, האם היית נותנת להם להסתובב לבד במעלה רחוב יפו, אגריפס או הרחובות שסביב השוק, בלילה?
  בעצם, עזבי ילדים – האם את כאישה לא חוששת להסתובב שם לבד אחרי 9 בערב?

 • מרץ 16, 2012

  מיכל

  אף אחד בבית הזה לא רץ?

 • מרץ 16, 2012

  הרץ העייף

  חמש בבוקר. קור אימים. גשם וערפל. גן סאקר נראה יותר כמו רפת ופחות… פחות כמו גן. אבל כל זה לא משנה – באנו לרוץ. מקצה 10 ק"מ, זינוק ב-10:15. היה גשום כמעט לכל אורך המסלול כולל כמה דקות של ברד שתפס אותי בקטע של העיר העתיקה. בלי טיפה של ציניות זאת הייתה ללא ספק אחת הריצות המטורפות והמהנות ביותר שעשיתי!! כיף, כיף, כיף.

  קצת נתונים: 15,000 רצים כשהרוב המוחלט רץ במקצים של ה-10 ק"מ, 4.2 ק"מ והמירוץ של ה-800 מטר שהוקדש למלחמה בסרטן; שוב ניתנה הוכחה בשטח שכשרוצים, כשעובדים ביחד ויודעים מה המטרה – התוצאות הן לא פחות ממדהימות.

  נתראה בשנה הבאה!

 • מרץ 16, 2012

  מיכל

  למה כל כך מוקדם?
  אני רצתי 4.2.
  לרוץ בחולצה קצרה כשברד נוחת על הראש זו חוויה מדהימה.
  אני כנראה אשן שבוע ברצף.

 • מרץ 16, 2012

  יאיר

  גם כאן 10 קמ, עם הבן שלי ועם אבא שלי.
  היה באמת מדהים.

 • מרץ 16, 2012

  עמוס

  יום רכיבה לעבודה ב-25/3: http://www.greenmap.org.il/content?lang=he&pageid=43

 • מרץ 17, 2012

  ירושלים

  כל הסיפור של הפועל קטמון הוא סיפור טוב, אבל עכשיו כשהפועל ירושלים נשארת ליגה ובעזרת ה' קטמון תעלה, מה נעשה לאחר מכן, אני יודע בוודאות שקטמון תעלה לליגת העל אבל חייב איחוד, אני לא אוכל לאהוד את קטמון אם תעלה לליגת העל בעוד הפועל המקורית נשארת לה בליגה לאומית.

  ירושלים חוזרת להיות אדומה, וההורים שלכם שהפסיקו להתעניין בכדורגל בגלל השקיעה של הפועל, עוד יחזרו למגרשים בדיוק בזכות הפועל קטמון.
  ברגע שאצליח להחזיר את אבא לי למגרש, אדע שהפועל קטמון הצליחה.

 • מרץ 18, 2012

  העלמה עפרונית

  אני לא יודעת מה לגבי אבא שלך, אבל הפועל קטמון היא הקבוצה הראשונה (ובינתיים, גם היחידה) שגרמה לי להגיע למגרש כדורגל.