אפוקליפסה אף פעם

למחנה הלא-חרדי בירושלים היו השבוע שתי סיבות טובות להתעצבן. הראשונה- הקצאת קרקע לקרית חינוך חרדית ברמות אשכול, השנייה- הקצאה של מקלט לטובת בית כנסת בקריית היובל למתפללים חרדיים/חרדים לאומיים, חלקם תושבי בית וגן וחלקם תושבי קריית היובל. הביקורת מוצדקת. את פערי הכיתות במגזר החרדי צריך לצמצם וראוי שילדי ירושלים, ערבים, חרדים, דתיים וחילוניים ילמדו בבתי ספר בטוחים ומודרניים. את הפערים האלו לא צריך לצמצם בשכונות לא-חרדיות או בשכונות התפר אלא בשכונות החרדיות עצמן. במקום לדחוס את רוממה עד אינסוף בבנייה כעורה וצפופה ללא מענה לצרכי הציבור צריך לבנות בה בתי ספר וגנים, לא ברמת אשכול. ואם צריך עוד בית כנסת לדתיים בקריית יובל- אז שיבנו אותו בגבעת האנטנה הסמוכה.

אבל לספר את סיפור קריית החינוך החרדית כי שסופר השבוע זה חצי-אמת, שלא לומר- חצי שקר. השטח ברמת אשכול הוא של 65 דונם. על 15 מהם יבנו המוסדות החרדים. על החמישים הנותרים ייבנה מוסד להשכלה גבוהה. הקמפוס החרדי מיועד ל-1000 תלמידים, הקמפוס הלא-חרדי מיועד ל-3,000 סטודנטים. הלא-חרדים מקבלים פי 3 מהחרדים. כשמביאים את הנתונים האלו כבר הרבה יותר קשה לקרוא לזה בגידה, שזו מילה פופולרית. אומר שוב: גם ה-15 דונם לחרדים היו צריכים, בעיני, להיות מוקצים לשימושים לא-חרדיים אבל בגידה? מכירה? בהקשר הרחב התמונה, כרגיל, הרבה יותר מורכבת.

כשזה לא מספיק מתחילה הביקורת על סוג המוסד האקדמי שיאכלס את הקמפוס- מכון לנדר. בהתחלה אמרו לי שזה מוסד חרדי-חרד"לי. היו לי כמה סטודנטים מלגאים ממכון לנדר כשעבדתי ב"צעירים במרכז", הם ממש לא היו כאלה. גם משיטוט קצר באתר האינטרנט לא השתכנעתי שלנדר הוא מוסד חרדי, הם לא נוטים לשים חילונים ונשים בעמוד הבית ובסרטון התדמית. את המשרד אני חולק עם נעמי סלומון, מנהלת פרויקט "עיר.אקדמיה", שמכירה כל מוסד אקדמי ברחל בתו. לדבריה בלנדר יש מסלולים לחרדים אבל סה"כ הם מהווים 10% מהסטודנטים במוסד, 30% הם חילונים והיתר דתיים. גם כן החרדים האלה, עד שהם יוצאים ללמוד ולהשתלב בשוק העבודה יש לנו ביקורת עליהם. משיחות עם אנשים בלנדר הבנתי שהכוונה היא לרכז את התכניות לחרדים במיקום הנוכחי בגבעת שאול ואת הקמפוס הכללי לפתח ברמת אשכול.

גם אחרי העובדה שלנדר לא מוסד חרדי לא שיכנעה. הוא מוסד "ניאו-קונסרבטיבי", שמרן, מיושן וכו'. אז נכון שהוא הועדף על פני השלוחה של ברקלי והעירייה סירבה להקצות את השטח לייל, אז מה? גם כאן, נעמי לא תעיד על גיסתה, אני אעיד כמה דם ירקו בכדי להביא לשם מוסד להשכלה גבוהה. בהתחלה פנו למוסדות תרבות או ארגוני התחדשות יהודית פלורליסטיים אבל אלו ארגונים דלים בכסף ולכן פנו לרעיון של השכלה גבוהה. כדי שמוסד כזה יגיע צריכים להתקיים 3 תנאים. קודם כל שזה מוסד שיודע לדבר באופן קוהרנטי על צרכיו ועל יעדי הגידול שלו בעשור הקרוב. תתפלאו לדעת כמה מעט מוסדות כאלו יש. בהתקיים התנאי הראשון- צריך מוסד שאין לו קרקע או שהקיימת אינה מספיקה לצרכיו. רוב המוסדות שמדברים על גידול יודעים לפתור את הבעיות שלהם בקרקעות שלהם או שהוקצו להם. המכללה להנדסה בונה בשטחה שלה, בצלאל יעבור יום אחד למרכז העיר וכו'. אחרי ששני אלו התקיימו צריך גם מוסד שיש לו כסף לבנות קמפוס וככה הגיעו ללנדר. אז קל מאוד להתלונן על למה דווקא הם אבל הסברתי שוב, המצגת של MIT הייתה פשוט תת-רמה.

יש הרבה התארגנויות בשטח וזה מצוין. לפני שנה בערך הייתי מודאג מהנמנמת במגזרנו והחשש פג. בכל שכונה צצים ועדי צעירים כמו פטריות. שמח לקחת קרדיט קטן על ועד הצעירים של מרכז העיר שחלק מהקוראים פה היו חלק ממנו בשנים 2005-2007 ושממנו צמחו יוזמות מצויינות ואני שמח עוד יותר שהמודל שוכפל לשכונות נוספות בהובלה של "צעירים במרכז", גם "ירושלמים" לא טומנים את היד בצלחת והבנתי שגם "התעוררות" קפצו על הקונספט ורוצים להרים ועדי צעירים משלהם. אבל בתוך כל ההמולה מפריע לי הטון האפוקליפטי והגלישה לאווירת ה"אכלו לי שתו לי". לתאר את הקצאת הקרקע ברמת אשכול או את המקלט בקריית יובל או כל פשלה אחרת של העירייה כ"מסמר האחרון" לפני התחרדות זו טעות נוראית. אני לא מבין למה מי שמרגיש שהוא חי בארון קבורה ממתין למסמר האחרון. אני הכי בעד לאתגר את המערכת אבל אפשר וצריך לוותר על הטון האפוקליפטי, על איומי העזיבה אם המחדל לא יתוקן. אם אנחנו מתחייסים לעצמנו כתושבים על-תנאי וכזמניים אין שום סיבה שהחרדים מצד החד והתקשורת מצד שני לא תתיחס אלינו בדיוק באותו האופן.

הגיע הזמן, (חשבתי שכבר עברנו שלב אבל כנראה טעיתי) שנוכל לדבר על הבעיות והמחדלים והדברים שדורשים תיקון בירושלים באופן ענייני, בלי קלישאות, היסטריה ואיומי הגירה. בלי לתת תחושה שאנו חיים כאן על זמן שאול. הבעיה בקמפיינים החילוניים הייתה שהם לא יכלו לסבול מצב של הפסד. תמיד המצג היה של "אם נפסיד בקרב הזה- זה הסוף של השכונה/ העיר". והנבואות הגשימו את עצמן בד"כ… להבדיל אלף אלפי- כמו השיח על הנושא האיראני. צריך לטפל בגרעין האיראני בלי הזדקקות לאושוויץ ולהשוואות מופרכות ומניפולטיביות בין הקיום היהודי אז ועכשיו. ולא, אם יהיה לאיראן גרעין זה ממש לא אומר סופה של מדינת ישראל. נוכל לחיות עם הכל ואנחנו מספיק חזקים להתמודד עם כל אתגר- בירושלים ובישראל. מי שרוצה לחיות כקורבן- שיבושם לו. אני חושב שהשיח צריך להיות מעמדה של לקיחת אחריות, אתגור המערכת ובעיקר- פוזיטיבי ולא בכייני ונגטיבי.

לסיכום, סיפור לחג: בכניסה לאחת התעסוקות המבצעיות במילואים נכחתי בסיכום התעסוקה של הגדוד היוצא. מ"פ המפקדה התחיל לבכות שם על העדר ציוד, טבחים, אוכל וכו' והתחיל לקונן: "אני מילואימניק, משאיר אישה וילדים בבית, עוזב את העסק כדי לבוא לתרום ו…" ,ההמשך ידוע וכל מילואימניק שמע את הקינות האלה 700 פעם. אבל המח"ט דאז, יהודה פוקס, חתך אותו בבת אחת ושאל מה הקשר: "ואם היית סדירניק בן 20, זה תקין שלא היה אוכל? יש ליקויים- צריך לטפל בהם ותחסוך לנו את כל הבבל"ת מסביב".

בן 36, ירושלמי מלידה, אבו-אל בנאת עם תעודות. בין יום מילואים אחד לשני עוסק בהתחדשות עירונית עבור חברת "מוריה".39 תגובות

 • אפריל 1, 2012

  ביילע

  אהבתי מה שכתבת בפיסקה הלפני אחרונה.
  חג פסח שמח.

 • אפריל 1, 2012

  בן

  באנגלית יש ביטוי" when a push come to shuve" ברגעים האלו אפשר לראות מה באמת ברקת(לא) רוצה/מסוגל לעשות.. מעניין איך ההפסדים מסוג אלו של בית הכנסת בקרית יובל מסתדרים עם האג'נדה המיועדת לשכונה הצעירה והחילונית.. לא משנה איך נהפוך את זה וכמה הישגים כן יש, כניעה מסוג זה פשוט מראה מה קורה עם קואליציה חרדית והעדר "huevos".

 • […] על פרשת ההקצאות בגבעה הצרפתית ובקריית יובל כבר נכתב בירושלים האחרת , ניתן גם לראות טביעות אצבע שלה במחאה העלק חברתית […]

 • אפריל 2, 2012

  בן

  עמית/דודו, מדובר על הפרוייקטים המוכרים כבר, לא? ולא חדשים בנוסף..
  http://www.themarker.com/realestate/1.1677652

 • אפריל 2, 2012

  עמית (אחר)

  ואם כבר דודו – מה נפסק בעניין שרובר?

 • אפריל 2, 2012

  עכברתול

  זה מה שקורה כשאנשים נכנסים לפוליטיקה. הם עושים בוחרים בין מה שטוב לציבור שבחר בהם לבין מה שטוב לתחת של עצמם, וזו תמיד אותה בחירה.

 • אפריל 2, 2012

  עכברתול

  נזכרתי בפוסט הזה היום כשראיתי שתי נשים בנות 65 ו-70 רבות מכות (מכות ממש!) על מקום חניה. תארו לעצמכם

 • אפריל 2, 2012

  עכברתול

  יש לי שיעורי בית ואני לא יודע איך לפתור.
  מישהו יכול להסביר לי מה קורה פה?
  http://1.bp.blogspot.com/_Ki1mL7oeSz4/RihXxDC2GgI/AAAAAAAAAAo/riPIcumac_E/s1600/Bubbles.JPG

 • אפריל 2, 2012

  עכברתול

  סליחה על ההפגזה, זה מה שקורה כששותים מוקדם מדי

 • אפריל 2, 2012

  עמית

  בן- חיובי.

 • אפריל 3, 2012

  עודד

  ע"ת: מה לא ברור- שיעור חשבון אינפנטיסימלי באוניברסיטת ביירות.

 • אפריל 3, 2012

  נעמי

  עמית/עכברתול
  נמצא מקור ההכנסה החדש מהבלוג.
  http://www.haaretz.co.il/news/law/1.1677801
  תתחילו לדרוש כסף כדי למחוק את התגובות העוסקות בנרי ליבנה, ברקת, רחל עזריה, כתבי המוקמונים, קומץ אוהדי בית"ר ירושלים וכל שאר האנשים ששמותיהם הועלו בבלוג הזה ובתגובותיו בהקשרים שליליים

 • אפריל 3, 2012

  עמית

  מאיפה את חושבת שיש כסף לגדל תאומות???

 • אפריל 3, 2012

  דודו

  טרם התקיים הדיון, לאחר פסח

 • אפריל 3, 2012

  עכברתול

  עודד, כמעט נכון מאוד. זה סגל ההוראה הבכיר של המחלקה למתמטיקה בליסטית באוניברסיטת ביירות – באמצע ראש החוג. משמאל (של ראש החוג, לא שלך) ראש ועדת המשמעת, המכהנת גם כמנהלת הספרייה האקדמית, ומימינו המתרגלת (אפשר לזהות את המתרגלת לפי סימני את החפירה המלובן.

 • אפריל 3, 2012

  עכברתול

  אני חייב להגיד לכם שיצאתם די טמבלים ונפלתם למסע ההסתה הזה כמו כל כבשה אחרת.
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4211951,00.html

  המצלמה לא משקרת, היא רק קצת מטושטשת.

 • אפריל 3, 2012

  עמית (אחר)

  תודה דודו.

  עכברתול, למי קראת טמבל?

 • אפריל 3, 2012

  עכברתול

  לכל מי שקנה את הסיפור של ה"פוגרום" בקניון מלחה.
  לא זוכר מי זה היה בתגובות…. למי יש כוח לבדוק

 • אפריל 4, 2012

  בן

  אתה מתבלבל – "פוגרום" קראו לרצח העם בבלומפילד. לעומת זאת לחבר'ה במלחה קראו מהומות על רקע גזעני..ולא הרבה השתנה חוץ מזה שהסתבר שאולי הם פועלי ניקיון אבל לא בהכרח פראיירים כמו השניים שפוצצו ב"טדי" בפעם שעברה.

 • אפריל 4, 2012

  מיכל

  אני רק שאלה:
  לעוד מישהו כאן יוצא החשק לחיות כשהוא רואה את אברום (דרכון זר)בורג מרייר על שוקולד השחר?

 • אפריל 4, 2012

  עכברתול

  טוב, הגזמתי – פוגרום זו מילה שאחמד טיבי (שאני מאחל לו דברים שמוטב שלא להעלות על הכתב) בחר להשתמש בה כדי לתאר את מה שקרה שם. בטעותי ייחסתי את זה לעיתון "הארץ" ולחבר מרעיו, אני רגיל לצפות לדברים גרועים יותר מהם.
  מיכל, לחלוטין – אני מעדיף לאכול משחת שיניים עם פרוסת לחם מאשר ממרח "השחר" (זה אפילו לא באמת שוקולד) אחרי שהם בחרו להשתמש ב"אדם" הזה כדי לייצג אותם.
  כשיהיו לי ילדים אני אעדיף להאכיל אותם בממרח ביספינול A.
  אגב, הידעתם שבורג הוא בעלים של מפעל לפיטום תרנגולות?

 • אפריל 4, 2012

  בן

  הוא מפטם אותן בשוקולד השחר??

 • אפריל 4, 2012

  מיכל

  אני רק מחשבה:
  שוקולד השחר פונה לחדרי חרדים. הוא מבקש מההנהלה "לשקם" את הדימוי שלו. "אנחנו נסדר לך את מיטב הסלברק'ה המאגניבים". ומניח 10,000$ על השולחן.
  אברום (ירושלים לא רלוונטית לצעירים) בורג פונה לחדרי חרדים כדי "לשקם" את מעמדו בציבור.
  הם מוכרים לו, תמורת 30,000$ בחודש קמפיין לשוקולד השחר.

  אבל איך התגלגלה לכל הסיפור הזה סנדרה שדה? בערב אנשום עוד אדי אקונומיקה ואולי אחזור עם תשובה.

 • אפריל 4, 2012

  עודד

  מיכל- סחתיין על הספין המתוזמן היטב.

 • אפריל 4, 2012

  עכברתול

  אני רואה שהטרנד הזה עם האקונומיקה מתחיל לתפוס תאוצה.
  חזק ביותר. מאז שפתחת בלוג את רק משתבחת.

 • אפריל 5, 2012

  מיכל

  תודה.
  שום טרנד. סמים בחסות החג. אחד הקוקטיילים היותר קשים (אקונומיקה+ K300) יכול להסביר את השורה הבאה בחשבון הסופר של מאתמול:

  7290000416021 השחר ממרח 500 ג 11.79

 • אפריל 6, 2012

  הראל

  מה זה הסיפור הזה עם שרובר? תנו לי לנחש, מהעל-מרכז לתרבות עם שבעת אלפים אולמות זה יהפוך לכולל לאברכים עם מקווה צמוד?

 • אפריל 6, 2012

  עכברתול

  מיכל – בושה וחרפה.

 • אפריל 8, 2012

  מיכל

  וכלימה (אבל- כל נגיסה במצה מרוחה בשוקולד השחר היא טעימה מתוקה מהילדות).

  הראל, מה הסיפור עם שרובר?

 • אפריל 8, 2012

  דודו

  חברים, הכל בסדר עם מרכז שרובר, הם עובדים במלוא המרץ ועומדים בלו"ז.

  כפי שהסברתי להראל, ב-16/4/12 יתקיים הדיון הראשון בעתירה המינהלית שהגישו התושבים ולכך התכוון עמית (האחר).

  לאור עמדת וועדת הערר המחוזית, כפי שהוגשה לבית המשפט, יחד עם עמדת העירייה כולנו תקווה שבית המשפט יבהיר לעותרים שעליהם לרדת מהעץ שטיפסו עליו כי אין בעתירתם ממש.

 • אפריל 9, 2012

  עמית (אחר)

  והנה, "החילונים הפסידו בעוד קרב נגד ההתחרדות"…
  http://www.nrg.co.il/online/54/ART2/356/075.html?hp=54&cat=869&loc=88

 • אפריל 9, 2012

  יאיר

  מאוד מוזרה החרדה מהתחרדות של רמות אשכול

 • אפריל 9, 2012

  בן

  יאיר, צודק, זה כמו לפחד מיוקר המחיה …

 • אפריל 9, 2012

  עכברתול

  בתור מי שגדל ברמת אשכול כמה שנים טובות הרבה לפני שהשכונה הזאת התחרדה,
  אני יכול לומר בלב שלם שאין על מה להתבאס – זו היתה שכונה של 99% אנשים זקנים, מתים ורדומים. השכונה הזאת היתה פרבר שינה של העיר, בין השנים 1994 עד 2002 חיו ברמת אשכול 4 ילדים בדיוק (כולל עבדכם הנאמן). כל שאר תושבי השכונה היו חילונים מבוגרים, מזדקנים, זקנים וכאלה שאתה לא מאמין שהם עדיין חיים.
  באופן הזה, רמת אשכול מזכירה מאוד את תל הביב.

 • אפריל 9, 2012

  בן

  אני קונה שכונה מבוגרת חילונית על פני שכונה חרדית על כל מאפייניה בכל יום נתון…

 • אפריל 9, 2012

  עכברתול

  בן, זו השקעה לטווח קצר. שכונות זקנות הן שכונות חלשות יותר. שכונות צעירות יותר עמידות יותר לקורוזיה השחורה.

 • אפריל 9, 2012

  עכברתול

  עמית, בחייאת דינק, איזה מין דברים מטומטמים אתה יכול להגיד לפעמים.
  בהתחלה חשבתי לעוף עליך כי זה מטומטם, אבל לא רציתי להראות טרחן.
  אבל מה קורה איתך? עף לך כל השכל?
  אפוקליפסה זה עוד שבועיים.
  ואני לא כותב לך את זה כי בגלל שראיתי עכשיו בחדשות שארה"ב סוף סוף עושה קולות של כאילו אכפת לה ונזכרתי שאנחנו עומדים על-סף יום הדין, או לפחות לקדימון הראשון שלו.
  באמת, בנאדם, אתה יודע כמו מי אתה נשמע?
  כמו היהודים האמריקאים האלה שגרדו בביצים בזמן שהם ראו את השואה מתקרבת ומתרחשת.

  העולם הולך להזדיין בין אם תרצה לדמיין את זה ובין אם לא.
  העולם הולך להזדיין ממש קשה, בתחת, על-ידי מדינה של בבונים שכל מה שהם רוצים זה שכולנו
  נמות כבר.

  אתה חושב שיהיה למישהו אכפת שימותו פה איזה 20, 30 אלף יהודים בכמה הפצצות?
  גם ככה כל הזמן מתים מלא אנשים בכל העולם!!!
  כל יום מתים איזה 3000 ילדים. קראתי את זה פעם כשהתווכחתי עם כלבה אנטישמית אחת מיבשת אנטישמיה שהכרתי באינטרנט בפורום של אנשים שאוהבים חתולים. היא החזיקה שלטים של "קנו לילדים שלום" או "תנו לילדים למצוץ" או משהו כזה.
  כלבה זקנה ומגעילה, מקווה שהיא תטבע בפיורד. חתיכת שרמוטה.
  תחזרי למאיפה שבאת, מה את עושה כאן בכלל? מי הזמין אותך?
  בשביל מה את פה? מי משלם לך? כמה שנים כבר לא זיינו אותך?
  שהודי מפקיסטן או מלוב יזיין אותך בתחת עד שתקרע לך השוע, ככה שיהיה לך רק חור אחד ענק בין הרגליים ותהיי חייבת לחבר לו ריצ'רץ' של YKK כדי שלא ימשוך לך בטעות תלתלים מהלוע.
  יא זונה אנטישמית שמוצצת סהר אדום כל ערב.

  אז למה אתה חושב שהשיח הציבורי העולמי על הנושא האיראני בוער?
  למה עכשיו אני עכשיו קורא באינטרנט שאובמה עושה קול של נער בגיל ההתבגרות שהחליט שזו הפעם האחרונה שבועטים לו בתחת ואומר לאיראן, ממש אומר לה, "יא זונה פרסית, תרגיעי ותרגיעי מהר לפני שאני מתעצבן ומזהיר אותך עוד פעם".
  למה אני אוכל סרטים
  למה חילקו לי מסכות אב"כ
  מה זה עושה נגד פצצה אטומית
  לכל המדינות פה מסביב יש נשק כימי
  אתה יודע איזה אלרגיות זה עושה לך הדבר הזה?

  אם אתה לא מבין שברגע שתהיה להם פצצה הם ירו לנו אותה ישר על הראש אז אתה צריך ללכת לטיפול, אתה מנותק מהמציאות יותר משמעון פרס במשחקי צמרת.
  אם מציאות היתה כד מלא חלב אם, אתה היית ילד סומלי קטן שנפטר מתת-תזונה.
  הם ירו עלינו כלמיני דברים איומים, ויהרגו מלא מאיתנו, אבל לא,
  לך יש ממ"ד .
  אתה קונה דירה במכירה קבוצתית.
  אתה מסודר
  אתה יש לך משפחה
  ילדים
  ארנונה
  ומה איתנו? מה עם מי שאין לו ממ"ד? מה מסכה נגד כימיקלים תעשה לי נגד חרדל? זה אפילו לא רעל, זה תבלין! זה חודר לך דרך העור, זה עושה את הכל צהוב, הכל מרגיש לך חריף. אתה יודע איזה קשה זה? או שכל הפלסטינים פה מחליטים לעורר מהומות ולאנוס את כל הנשים המתנחלות הבתוליות והשמורות – דווקא את הנשים הקדושות, כשכל זונה ותיקה ומשומשת מתל אביב היתה רצה לפתוח להם את הרגליים למערת הנטיפים הלחה והקרה שלה כאילו היום זה חול המועד ונתגלה סיכוי לזקיף חדש.

  תתעורר, אתה הולך ומתעוור.

 • אפריל 9, 2012

  עמית (אחר)

  עכברתול, בהנחה שהאנושות תמשיך להתקיים בעוד 100 שנה, קיימות רק שתי אפשרויות: או שלא יהיה איסלאם או שיהיה רק איסלאם.

 • אפריל 10, 2012

  עכברתול

  בדיוק.
  הללויה, אנשים מתחילים להבין את זה.