אז מה עכשיו

מקבל את ההנחה שעד לדקה התשעים ואחת האפשרית בחוק, קרי אי שם באמצע מרץ, לא תקום ממשלה בישראל.  זו עונת המלפפונים, כל יום צץ ספין חדש, שמופרך עד לשעה תשע אצל רזי ברקאי, מתהפך נגד שולחו עד יומן הצהריים ומתפוגג עוד לפני שבני ברדיו מסיים להמהם את שיריו.  מאחר ולא בא לי לעסוק בשמלות  של אשת רוה"מ,  בחיזורים הנושאים של המפלגות החרדיות אחר הסרוגים (על אף שההתפתלות שלהם מקסימה ומסבה לי הנאה מרובה) ויתר השטויות, מערכת ירושלים האחרת מציעה כמה החלטות  נדרשות לממשלה הבאה ביומה הראשון או השני.

1.  קריטריונים:  דשנו מספיק בנושא. אבל הדבר הראשון צריך להיות הכנסת הקריטריונים של מיצוי כושר השתכרות כתנאי לדיור במסלולים של מחיר למשתכן ודיור להשכרה במחיר מפוקח. אימוץ פשוט ומהיר של המלצות טרכטנברג בנושא, בלי משחקים ותעלולים על בסיס מספר ילדים וותק בנישואים.   מעבר לכך, מיצוי כושר השתכרות צריך להיות תנאי סףלכל קבלת תמיכה ממשלתית. העיקרון פשוט: מי שאינו מסייע לעצמו- לא יקבל סיוע מהמדינה. הכוונה היא למי שאינו מסייע לעצמו מבחירה על אף שיכול לעשות זאת. מי שאינו מסוגל לסייע לעצמו- נחשב כממצה את כושר ההשתכרות ולכן זה הקריטריון הכי הגיוני, הכי שקוף והכי לא מפלה שיש. 

2.  מיסוי הכנסה על דירות להשכרה:  הנתונים מראים שבניגוד למיתוס, שיעור הישראלים שגרים בדירות בבעלותם דומה לשיעורים המוכרים לנו בעולם המערבי. השאלה אם המגורים בשכירות הם מבחירה או מחוסר ברירה היא שאלה אחרת. בשורה  התחתונה המיתוס לפיו הישראלים אוהבים אך ורק לקנות דירה לא ממש עומד במבחן המציאות. אלא מה,  רוב הדירות להשכרה הן בבעלותם של אנשים פרטיים. אין כמעט בארץ בניינים שלמים המיועדים להשכרה, המציעים גם רמת תחזוקה נאותה ואפשרות חתימת חוזה לטווח של מספר שנים. מה עושים? פשוט מאוד, למסות הכנסה על השכרת דירה שנייה, היום התיקרה ממנה  מתחילה המדינה לגבות מס גבוהה מדי וספק אם מי שעובר אותה אכן טורח לדווח.  מי יהיה פטור? מי שמשכיר בניין שלם ובו כל הדירות בבעלותו וכמובן- פטור ממס עד תיקרה מסוימת של שכר דירה.

3. שיווקים להשכרה:  והצד השני של סעיף 2 הוא  החלטה על שיווקים מסיביים להשכרה באזורי הביקוש. רוב השיווקים להשכרה ארוכת טווח נכשלו. חלקם בגלל שיטת המכרז העקומה שהגה שר השיכון המוצלח בתולדות מדינת ישראל, חלקם בגלל ההתעקשות  לשווק במקומות עם ערכי קרקע נמוכים וחלקם בגלל שיווקים במנה קטנה מדי.  איפה הצליח? ברעננה, אזור ביקוש, ששווק בשיטה שמשרד האוצר הכתיב ולא משרד השיכון ובגלל שהייתה מסה של יותר מ-200 יחידות דיור.

4. ארנונה-  חלאס עם הפטור שמבוסס על הכנסה פר נפש.  גם לסטודנטים החמודים לא מגיעה הנחה מארנונה. גם לא למוסדות דת. ולא לאמנים שמשתמשים במקלטים.  ותושבי חוץ צריכים לשלם פי חמש.

 5.  קצבאות ילדים-  לקצץ בתנאי שהכסף הזה יילך למימון של יום חינוך ארוך ולחיזוק מערכת החינוך הממלכתית.

6.  התחדשות עירונית- פינוי בינוי עובד היום רק במקומום עם צפיפות נמוכה ו/ או ערכי קרקע גבוהים. אין למסלול הזה פתרון למקומות צפופים ו/או עם ערכי קרקע נמוכים.   שלא לדבר על מקומות שהם גם צפופים וגם הקרקע שבהם שווה כלום.  ואלו המקומות שבהם התחדשות עירונית נחוצה הכי הרבה.  המדינה חייבת להכניס את היד לכיס בצורת קרקע או בצורת כסף שיסייע לפרויקטים לקום בלי צפיפות היסטרית ולא ליצור משהו חדש שיהיה גרוע מהישן.

7.   חנייה-  הגיע הזמן לשינוי תקני החנייה, ברמה הארצית והמקומית. לא כל אחד צריך מקום חנייה, בוודאי של תת קרקעי.  זה מייקר את הבנייה ואת הדירות, מעודד תלות ברכב פרטי ויוצר הרבה יותר מדי שטחים לתחזוקה.

8.  ככה נראה סדר יום טיפוסי של הוועדה המחוזית:  תוספת 2 קומות מעל בניין קיים, הכשרת בניין מגורים קיים,  הכשרת עבירת . בנייה,  הרחבת יחידות דיור, הכשרת עבירת בנייה ותוספת קומה לצורך תוספת של 2 יחידות דיור.  אני לא אומר לבטל את הוועדות המחוזיות אבל צריך שהן  יתעסקו בנושאים שאכן יש להם השפעה על התכנון ברמת המחוז, ולא חסרים כאלו.   צריך שהן יפסיקו להתעסק בשטויות במיץ  הוועדות המחוזיות צריכות לדון רק בתכניות מסדר גודל מסוים או בתכניות נקודתיות שיש להן השפעה משמעותית על המרחב.

בן 36, ירושלמי מלידה, אבו-אל בנאת עם תעודות. בין יום מילואים אחד לשני עוסק בהתחדשות עירונית עבור חברת "מוריה".12 תגובות

 • פברואר 11, 2013

  שרית

  יפה, נשמע לא רק בכלל. אבל שאלה מה ההגיון שמי שמשכיר בניין שלם ובו כל הדירות בבעלותו לא ישלם מס?

 • פברואר 11, 2013

  עמית

  לדעתי זה מוצר שכדאי לעודד, מגורים בשכירות אבל בקומפלקס מנוהל ומתחוזק, בוודאי באזורי ביקוש. חברות הפנסיה של כולנו משקיעות בבניינים כאלו בגרמניה ובארה"ב כי זה משתלם להן. פה הן היו צריכות לשלם מס בעוד בעל דירה פרטי היה פטור ממס. העיוות הזה תוקן- כיום שניהם פטורים ממס. אני מציע להפוך את התמונה. הן תהיינה פטורות (שוב, בהנחה שהן לא משכירות דירות יוקרה לטווחים קצרים) ובעל דירה פרטי יהיה חייב במס החל מהשקל הראשון שהוא מקבל מהשכרת דירה.

 • פברואר 12, 2013

  בן

  מסכים חלקית. סטודנטים היום משלמים ארנונה גבוהה מדי שהיא נטל לא קטן ובעיקר ללא גמול הולם לכספם. ברור שהנחה עפ"י נפש היא מגוחכת ומוטת בעליל, האבסורד של סטודנט שמכלכל את עצמו וצריך לחשוב אם לעבוד בחודשים אוקטובר-דצמבר היא חלם בהתגלמותה.
  לגביי חנייה, לפחות בכל מה שנוגע לעיריית ירושלים, נסחפו לגמרי,צמצמו את מקומות החנייה ב-80% בערך, הצליחו להרגיז אפילו אחד כמוני שהיה מעדיף לוותר על הרכב וצריך להתפלל שאף אחד לא יעשה קניות בשוק בפעמים שאני כן חוזר עם הרכב לדירה. מז שהפכו את חניון קראפט לבתשלום הוא ריק וכולם חונים מסביב על העפר – גאונות!

 • פברואר 12, 2013

  נדב

  עמית, אני חייב לחלוק על חלק גדול מהנקודות שכתבת:
  נקודות 1 ו-4 – מה שאתה מציע בנושא תשלומי העברה וארנונה דן אנשים למה שמכונה "עוני חמור". מאוד מסובך לדבר על מי שעוזר/לא עוזר לעצמו, ובגדול אני פשוט לא מסכים עם הדברים. למה שהילדים של מישהו שבחר שלא לעבוד יסבלו? מה לעשות, המדינה (כלומר – אני ואתה בתור משלמי מיסים) צריכה לספק שירותים בסיסיים מסוימים לכל אחד. בנפרד מזה צריך לחשוב על מערכת תמיכה ותמריצים שתגרום לאנשים לצאת לעבוד, סטייל פלקסיקיוריטי (על כלל מרכיביה, לא בגירסה החלקית של מכון ראות). אבל להודיע שהם לא מקבלים כלום כי הם לא מתאמצים זו פשוט שטות.
  נקודה 2 – צריך מערכת מיסוי קצת יותר מתוחכמת, בסגנון LIHTC – http://en.wikipedia.org/wiki/Low-Income_Housing_Tax_Credit.
  נקודה 3 – שיווקים להשכרה – הסיפור יותר מורכב ממה שאתה כותב, וגם שיווקים להשכרה במסלול האוצר נכשלו. הבעיה רחוקה מלהיות רק במסלול שנקבע. הפתרון נמצא בדברים בסגנון של מה שכתבתי בנקודה 2.
  נקודה 6 – אתה מציין את המובן מאליו. כולם בערך מנסים לחפש פתרונות בנושא, והאוצר גם נותן סבסוד מסוים – ע"ע תמ"א 38 בשכונות שיקום, וחיזוק מבני רוב שוכרים בדיור הציבורי. ברור שפתרון רחב היקף ידרוש תקציבים משמעותיים, אבל אם אתה לא רוצה למשכן את התקציב של המדינה לעשרים שנה הקרובות אז צריך לחשוב יצירתי. מתניעים כיום כמה תהליכים בין-מגזריים כאלו, בניסיון לייצר פתרונות טובים.
  נקודה 8 – נו באמת. אין ספק שיש בעיה באופן עבודת הועדות המחוזיות, אבל לכתוב את זה בלי להגיד מילה על הועדות המקומיות, אחד החסמים הגדולים בפני דיור בכלל ובר השגה בפרט, זו סתם התעלמות. ואם אתה לא כותב את זה כי אתה עובד איתם – אז אני רוצה לציין כאן שעיריית ירושלים כולה (גם מחלקת ההנדסה, אבל לא רק) היא אחת הגרועות בארץ בנושא העיכובים והחסמים לבנייה, אם לא הגרועה שבהן.

 • פברואר 13, 2013

  דודו

  עמית
  מזכיר כי הוועדה המחוזית יושבת למעשה כשלוש ועדות: מליאה, ועדת התנגדויות, ועדה נקודתית(תכניות נקודתיות) בכל שבוע ובהתאם לדיונים/תכניות. אם כבר, הן הרבה יותר יעילות מהמקומית שמתכנסת רק פעם אחת בכל שבוע ולסירוגין – רישוי ותב"ע.

  נדב,
  זה נורא קל להטיל רפש על מינהל ההנדסה בעירייה (ואני לא מגן עליו יש הרבה בעיות בעיקר בתחום הרישוי הרבה פחות באגף התכנון) אבל היזמים גרועים לא פחות ועיכוב בתכניות הוא באשמתם לא פחות ואפילו יותר (לא ממושמעים להחלטות הוועדות, אדריכלים עצלנים וחסרי אחריות – זה המסקנה שלי על הרבה משרדי אדריכלים במיוחד הגדולים שבהם והס מהלזכיר בחישות ונסיונות לקומבינות מצד היזמים).

  אם אתה כ"כ מלין על הוועדה המקומית אתה פשוט יכול להגיש תכנית עפ"י תיקון 43 לחוק התכנון והבנייה, ישירות לוועדה המחוזית ללא צורך במקומית, כאמור קל להטיל רפש כשלא יודעים הכל.

 • פברואר 13, 2013

  עכברתול

  נדב,
  אני מציע להאמין לדודו – הוא יודע מה הוא אומר.
  עזוב שטויות

 • פברואר 13, 2013

  בן

  סעיף 3 :שיווק להשכרה- כשלון במכרז נוסף להשכרה גם בפרוייקט בפסגת זאב ל-160 יחידות.

 • פברואר 16, 2013

  עמוס

  הכניסה לעיר, פארק המסילה, עמק הארזים, הירידה לעין כרם, כביש פת-גילה, בית צפאפה, הדרך למלחה, הדרך לקרית יובל, עמק המצלבה וגם שתיים ליד הבית ואחת אצלנו בגינה (רשימה חלקית) – העיר הזו מלאה שקדיות פורחות בהמון גוונים, מלבן בוהק ועד ורוד עמוק, בכמות ובעצמת פריחה שכבר שנים לא זכור לי שראיתי; משקדיות קטנות וצעירות עד לבוגרות ומעתירות; כבר למעלה משבוע ועדיין זה נמשך. איזה יופי!

 • פברואר 16, 2013

  ערן טרבלסי

  למה בעצם לא שותלים שקדיות לאורך רחובות מרכזיים בעיר? זה מראה מדהים.

 • פברואר 16, 2013

  עמית (אחר)

  כי העץ הזה נראה טוב רק במשך שבועיים בשנה.

 • מרץ 4, 2013

  בן

 • מרץ 4, 2013

  עכברתול

  ללא ספק. זה פשוט הוסטל בנזונה, ומקום מס' 8 ב-Hostelworld.com זה הישג בקנה מידה בלתי נתפס.
  אני ישן הרבה בהוסטלים… הם עשו שם משהו יוצא דופן.
  כבוד עוצמה ופז"ם